Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Obrazovka v modré barvě VYŘEŠENO  (Přečteno 6034 krát)

mixa

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 8
Obrazovka v modré barvě VYŘEŠENO
« kdy: 02 Května 2023, 17:08:02 »
Dobrý den, tak se taky odhodlávám zatím k vyzkoušení Linuxu, zatím jen bez instalace
zkoušel jsem Zorin  to šlo, ale zaujal mě právě Ubuntu

Ubuntu 23.04  šlo ,ale trochu se sekalo
ale
Ubuntu 22.04.2 LTS po zadání vyzkoušet , přešlo do restartu a naběhlo v takové namodralé barvě





..ani to nezkoušet???????....mám








diky
« Poslední změna: 08 Května 2023, 15:53:27 od mixa »

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Obrazovka v modré barvě
« Odpověď #1 kdy: 02 Května 2023, 18:07:49 »
To spíš vypadá na shodu okolností - že bude něco s flexkablíkem nebo něco podobného - studeňák.

Každopádně na tohle dávat Ubuntu je blbost. Dej tam Xubuntu a nejlépe poslední verzi 18.04. nebo starší verzi Mint s xfce - chceš-li zůstat v Ubuntu rodině. Popř. MX Linux - asi lepší volba.
Zorin je myslím na bázi Xubuntu.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6018
Re:Obrazovka v modré barvě
« Odpověď #2 kdy: 02 Května 2023, 18:13:07 »
V Gnome Nastavení, Barevnost-profil změnit na sRGB. Někdo pomohlo i best RGB. Anebo vypl to zatržítko u monitoru.

Případně ještě doinstalovat Dodatečné ovladače, nestalo-li se tak.
« Poslední změna: 02 Května 2023, 18:27:25 od Roman Vacho »
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Obrazovka v modré barvě
« Odpověď #3 kdy: 02 Května 2023, 19:01:33 »
To má Intel GPU - na to nejsou dodatečné ovl. Ale hlavně CPU N3700 bude mít prostě s takhle náročným systémem problém - ten HW na Gnome nemá úplně optimální výkon.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

mixa

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 8
Re:Obrazovka v modré barvě
« Odpověď #4 kdy: 02 Května 2023, 23:28:24 »
To spíš vypadá na shodu okolností - že bude něco s flexkablíkem nebo něco podobného - studeňák.

Každopádně na tohle dávat Ubuntu je blbost. Dej tam Xubuntu a nejlépe poslední verzi 18.04. nebo starší verzi Mint s xfce - chceš-li zůstat v Ubuntu rodině. Popř. MX Linux - asi lepší volba.
Zorin je myslím na bázi Xubuntu.

...zkouším Xubuntu zatim OK

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6018
Re:Obrazovka v modré barvě
« Odpověď #5 kdy: 03 Května 2023, 13:54:39 »
To má Intel GPU - na to nejsou dodatečné ovl. Ale hlavně CPU N3700 bude mít prostě s takhle náročným systémem problém - ten HW na Gnome nemá úplně optimální výkon.
Našel jsem ten typ v HW konfiguraci Intel+Nvidia.

Tazatel tam má obrázky s Intel i Nvidiou 940 ;-)

Nerozumím tomu, proč by poměrně nové Intel core 4 jádro mělo mít problém s Gnome, když Gnome běhá na starých šunkách.

ad Xubuntu. XCFE používá také komponenty Gnome.
« Poslední změna: 03 Května 2023, 14:02:51 od Roman Vacho »
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Obrazovka v modré barvě
« Odpověď #6 kdy: 03 Května 2023, 14:37:21 »
Tak mozna stare Gnome. Jinak je slovo "beha" eufemismus  :D

Nevim, jestli xfce pouziva komponenty gnome, ale spise bych rekl, ze systemy na nem postavene pouzivaji knihovny gnome kvuli kompatibilite aplikaci.

CPU N3700 - nevykonna max. 10W a nejspise pasivne chlazena plecka nema proste vykon a takovy CPU by byl nejspise hodne uzke hrdlo pro GPU nVidia 940 - takova kombinace nedava smysl a podobny stroj jsem nikdy nevidel ..

Edit: Tak on tam ma v DirectX vypisu nVidia 910 - to by pomohlo na tezsi DE. Ale stejne takovy notebook je konstrukcne divna a nesmyslne potvora.
« Poslední změna: 03 Května 2023, 15:06:04 od Ventero »
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1735
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Obrazovka v modré barvě
« Odpověď #7 kdy: 03 Května 2023, 15:02:16 »
Ale vždyť ať si to vyzkouší v praxi... Co člověk, to názor a jiné požadavky a s Linuxem má ideální příležitost.

Pokud mu bude stačit kancelářské nasazení a sem tam prohlédnout nějaké jednodušší www stránky, fungovat to bude.

zeleno

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 416
Re:Obrazovka v modré barvě
« Odpověď #8 kdy: 04 Května 2023, 11:51:11 »
Tiež si myslím, že použitie nVidia karty s original ovládačmi by problém odstránilo.

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6018
Re:Obrazovka v modré barvě
« Odpověď #9 kdy: 04 Května 2023, 16:29:17 »
To má Intel GPU - na to nejsou dodatečné ovl. Ale hlavně CPU N3700 bude mít prostě s takhle náročným systémem problém - ten HW na Gnome nemá úplně optimální výkon.
Přísahal bych, že jsme tam někde viděl 940. No co už. Máš recht. Je to pomalejší součástka to CPU.

Já bych to ale zkoušel. Třeba nedávno jsme tady ještě měl starý notebook s Pentium Centrino a švihalo to lépe jak novější generace, protože to byla vrcholná evoluce Pentia III.
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Obrazovka v modré barvě
« Odpověď #10 kdy: 04 Května 2023, 18:03:22 »
Má tam 910M - což by s proprietálem stačilo na akceleraci DE a tedy by Ubuntu šlo. Otázka je, kolik problémů udělá dohledání vhodné verze - to, co nabídne automatika není vždycky to pravé ořechové - to se odvíjí od jádra ..

Ale ten CPU opravdu slabina je a 910M není taky žádný zázrak, takže bych pořád volil něco méně náročného, aby to bylo trochu svižnější.
Každopádně on to bývá oříšek - však jsme to rozebírali nedávno v jiném vlákně, že lightweight ano, ale do jaké míry skutečně. Každopádně s tím lepší zkušenosti mám, když se dá na slabší komp lehčí distro ..
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

mixa

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 8
Re:Obrazovka v modré barvě
« Odpověď #11 kdy: 05 Května 2023, 07:00:27 »
..tak zkouším na doporučení Xubuntu a po instalaci toto


JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1735
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Obrazovka v modré barvě
« Odpověď #12 kdy: 05 Května 2023, 09:03:43 »
Jak a kam jsi nainstaloval Grub?

mixa

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 8
Re:Obrazovka v modré barvě
« Odpověď #13 kdy: 05 Května 2023, 09:15:58 »
Jak a kam jsi nainstaloval Grub?

jen jsem odklikal průvodce instalací jak bylo , nic jsem nenastavoval....

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Obrazovka v modré barvě
« Odpověď #14 kdy: 05 Května 2023, 09:24:22 »
Je to Acer, takze s tim jsou potize. Jiste bylo instalovano v EFI.

Zkus se podivat do nastaveni ntb, jestli jde prepnout rezim bootovani na CSM (Legacy) a znovu. Pokud nelze tak:
https://forum.linux-mint-czech.cz/viewtopic.php?f=33&t=5246
« Poslední změna: 05 Května 2023, 09:29:09 od Ventero »
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

mixa

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 8
Re:Obrazovka v modré barvě
« Odpověď #15 kdy: 05 Května 2023, 09:27:10 »
Je to Acer, takze s tim jsou potize. Jiste bylo instalovano v EFI.

Zkus se podivat do nastaveni ntb, jestli jde prepnout rezim bootovani na CSM (Legacy)

to jsem zkoušel

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Obrazovka v modré barvě
« Odpověď #16 kdy: 05 Května 2023, 09:30:35 »
Takze tam neni ta moznost? Nebo co? Komunikuj poradne a uplne.

Tak jsem ti dal odkaz na navod - zacni bodem 5.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

mixa

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 8
Re:Obrazovka v modré barvě
« Odpověď #17 kdy: 05 Května 2023, 09:44:19 »
Takze tam neni ta moznost? Nebo co? Komunikuj poradne a uplne.

Tak jsem ti dal odkaz na navod - zacni bodem 5.

...přepínání tam jsem, zkoušel jsem obě varianty, nešlo...jak bude čas omrknu ten návod.....
zatím dík

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Obrazovka v modré barvě
« Odpověď #18 kdy: 05 Května 2023, 10:21:40 »
To ale nestaci jen prepnout - to je uplne jiny rezim a po prepnuti se musi znovu instalovat.

Takze zkus nejprve prepnout do CSM a udelat cistou instalaci.

 Priznej se - ze o tom nic moc nevis (vynechal jsi pripravne studium) a pustil jsi se do toho na hura?  :)
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

mixa

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 8
Re:Obrazovka v modré barvě
« Odpověď #19 kdy: 05 Května 2023, 10:49:52 »
To ale nestaci jen prepnout - to je uplne jiny rezim a po prepnuti se musi znovu instalovat.

Takze zkus nejprve prepnout do CSM a udelat cistou instalaci.

 Priznej se - ze o tom nic moc nevis (vynechal jsi pripravne studium) a pustil jsi se do toho na hura?  :)

ano nic moc o tom nevím

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6018
Re:Obrazovka v modré barvě
« Odpověď #20 kdy: 05 Května 2023, 12:46:47 »
Tady je to takové to, že kdyby to dal někam do servisu, mohlo být hotovo do hodinky.
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Obrazovka v modré barvě
« Odpověď #21 kdy: 05 Května 2023, 17:54:56 »
Oni si někdy s Linuxem, a ještě k tomu s Acerem, neví rady ani v servisech ..
Zase ono, kdyby měl jiný NTB, tak by to šlo nejspíše rovnou ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

ramael

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 622
Re:Obrazovka v modré barvě
« Odpověď #22 kdy: 05 Května 2023, 19:48:21 »
..tak zkouším na doporučení Xubuntu a po instalaci toto


Možností dost. Každopádně tuto hlášku jsem u sebe viděl už dvakrát. Pokaždé chybná instalace zavaděče. Jednou instalován EFI zavaděč na Legacy a podruhé opačně. Grub mě na to neupozornil narozdíl od "konkurence". Aby toho nebylo málo, tak Acer a mám za to že i Lenovo umožňuje instalaci v EFI, ale se zpětnou kompatibilitou (CSM). Stačí se pak ve všech případech chrootnout a přeinstalovat zavaděč. Pro začátečníka doporučuji přepnout v biosu na legacy a instalace bubuntu by měla proběhnout v poho.
Lenovo: ThinkPad X380 Yoga
MeWe  Joutůůůůb

mixa

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 8
Re:Obrazovka v modré barvě
« Odpověď #23 kdy: 08 Května 2023, 11:39:31 »
Děkuji všem co měli snahu nějak pomoci   jdu nazpět na widle

rs

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6018
Re:Obrazovka v modré barvě
« Odpověď #24 kdy: 08 Května 2023, 19:42:17 »
Děkuji všem co měli snahu nějak pomoci   jdu nazpět na widle

rs
Abych to trošku odlehčil. Dneska jsem se pokoušel nainstalovat na čistý SSD Widle10. No porod. Náhodné chování instalátoru... to chceš.
Prvně se Windows nainstalovaly, ale nebootovaly. Zkoušel jsem všechny jednotky. Nevím kam daly, nedaly boot.
Jednalo se o GPT/EFI.
Napodruhé jsem odpojil šecky přebytečné jednotky, ale i tak. Windows nadával sám sobě, že má špatné pořadí oddílů, které si sám v rámci své instance instalátoru vytvořil. Pořídil jsem si na památku foto. Nějak je Microsoft schizofrenní poslední roky.
Nakonec jsem to co vytvořil smazal a potom už se nainstaloval a dokonce bootoval!
Poté jsem ještě musel ručně stručně zvětšit ten 100MB EFI oddíl a přesunout ten 16MB oddíl(EasyUS partition manager) a smazat z win boot menu předešlý záznam Windows(asi záznam instalace kvůli recovery oddílu) msconfigem.
A potom už jen čekat, až se aktualizuje a dávat znovu a znovu aktualizace, ač se jednalo o sestavení 22H2, kdy některé aktualizace selhaly.
Takže.... mnoha restartům zdar!

Tak ať si spokojen a zdárně je nainstaluješ.

A abych vyrovnal váhu. KDE Neon instalátor 1x spadl(calamares či jak se to jmenuje).
« Poslední změna: 08 Května 2023, 20:06:18 od Roman Vacho »
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.