Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Mini ISO 108MB Ubuntu desktop/server daily build  (Přečteno 8223 krát)

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6020
Mini ISO 108MB Ubuntu desktop/server daily build
« kdy: 14 Května 2023, 12:44:50 »
Toto ISO umožňuje buď serverovou nebo desktop instalaci verzí 22.04, 22.10 a 23.04.
Pokud chcete mít ruční vlastní instalaci , zvolte serverovou variantu.

Zatím neoficiální ISO (na vlastní triko) ke stažení zde:

https://cdimage.ubuntu.com/ubuntu-mini-iso/daily-live/current/

Časem by mělo být oficiální ISO.

Jsou tam drobné chybičky, jako třeba když zvolím update na verzi 23.04.2, tak je postup anglicky.

Více o stavu mini obrazů v Ubuntu anglicky zde:
https://lists.ubuntu.com/archives/ubuntu-devel/2023-February/042490.html
https://lists.ubuntu.com/archives/ubuntu-devel/2023-February/042485.html
https://discourse.ubuntu.com/t/netbooting-the-live-server-installer/14510/71
https://www.molnar-peter.hu/en/ubuntu-jammy-netinstall-pxe.html
« Poslední změna: 30 Května 2023, 16:49:22 od Roman Vacho »
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

ramael

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 631
Re:Mini ISO 108MB Ubuntu desktop/server daily build
« Odpověď #1 kdy: 05 Června 2023, 17:42:24 »
ISO jsem si stáhnul. Jen nevím kdy se dostanu na test. A nejsem si jist, jestli má z mého pohledu ještě smysl se touto distribucí zabývat: https://www.root.cz/clanky/ubuntu-pripravuje-nemenny-desktop-postaveny-na-ubuntu-core-a-snapech/
Lenovo: ThinkPad X380 Yoga
MeWe  Joutůůůůb

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3544
Re:Mini ISO 108MB Ubuntu desktop/server daily build
« Odpověď #2 kdy: 05 Června 2023, 18:21:06 »
Bude z toho strasny hybrid oknoplášť.
Aspon me to donuti prejit na MX nebo Debian ci Devuan.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1748
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Mini ISO 108MB Ubuntu desktop/server daily build
« Odpověď #3 kdy: 05 Června 2023, 19:33:24 »
...A nejsem si jist, jestli má z mého pohledu ještě smysl se touto distribucí zabývat: https://www.root.cz/clanky/ubuntu-pripravuje-nemenny-desktop-postaveny-na-ubuntu-core-a-snapech/

Jo jo, to jsem četl už dřív a přemýšlel, zda to sem dát. Masakr.

Za mě: dokud v (K)ubuntu LTS bude možné snapy, flatpaky apod. vypráskat a fungovat na standardních *.deb balíčcích (a hlavně dokud pro ně budou průběžně udržované repozitáře), tak zůstanu.

Co bude pak, to uvidíme... Mimochodem: mám intenzivní pocit, že v původním článku jsem četl, že to Canonical připravuje jako nepovinnou (tedy volitelnou) možnost. Teď to tam vůbec nemůžu najít...

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3544
Re:Mini ISO 108MB Ubuntu desktop/server daily build
« Odpověď #4 kdy: 05 Června 2023, 19:52:28 »
Pripomina mi to Wondows S - ten byl defacto zrusen a stala se z toho moznost, kterou pouziva 5,5 nejvetsich paranoidu na 10 000 lidi. No a tak to musi udelat i Canonical - uz nekolik let peemyslim, jestli neni nejak personalne pravazany vyvjarsky tym Canonical a Microsoft.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6020
Re:Mini ISO 108MB Ubuntu desktop/server daily build
« Odpověď #5 kdy: 05 Června 2023, 21:20:33 »
Bude z toho strasny hybrid oknoplášť.
Aspon me to donuti prejit na MX nebo Debian ci Devuan.
Zkoušel jsem první dvě distribuce z žebříčku distrowatch a se zlou se potázal.
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6020
Re:Mini ISO 108MB Ubuntu desktop/server daily build
« Odpověď #6 kdy: 05 Června 2023, 21:25:14 »
...A nejsem si jist, jestli má z mého pohledu ještě smysl se touto distribucí zabývat: https://www.root.cz/clanky/ubuntu-pripravuje-nemenny-desktop-postaveny-na-ubuntu-core-a-snapech/

Jo jo, to jsem četl už dřív a přemýšlel, zda to sem dát. Masakr.

Za mě: dokud v (K)ubuntu LTS bude možné snapy, flatpaky apod. vypráskat a fungovat na standardních *.deb balíčcích (a hlavně dokud pro ně budou průběžně udržované repozitáře), tak zůstanu.

Co bude pak, to uvidíme... Mimochodem: mám intenzivní pocit, že v původním článku jsem četl, že to Canonical připravuje jako nepovinnou (tedy volitelnou) možnost. Teď to tam vůbec nemůžu najít...
Já jsem na straně nikoho. Musím říci, že jsem zastával podobný názor jako ty, Jirko. Jenže když jsem se náhodou dostal k jádru nějaké věci, tak z toho vyšel Canonical dobře. On prostě jen neumí moc dobře interpretovat o co mu jde. Stal se z něj korporát, proti kterém use někdy automaticky bojuje. Ale ve věcech jako Wayland vs Mir apod... Zjistil jsme, že to nebylo tak, jak se o tom mluví. Těch několik let jejich rozhodnutí, kdy to dělali zdánlivě proti komunitě apod, začalo dávat smysl, až jsme si přečetl diskuzi někde. Bohužel nemám takového pamatováka, abych tu nahodil odkaz.
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6020
Re:Mini ISO 108MB Ubuntu desktop/server daily build
« Odpověď #7 kdy: 05 Června 2023, 21:26:32 »
ISO jsem si stáhnul. Jen nevím kdy se dostanu na test. A nejsem si jist, jestli má z mého pohledu ještě smysl se touto distribucí zabývat: https://www.root.cz/clanky/ubuntu-pripravuje-nemenny-desktop-postaveny-na-ubuntu-core-a-snapech/
To ISO je určené jistě na jiné účely. Dokonce mi to tam při instalaic chybně ukazuje, že instaluju 23.04.x, ale přece jen to nainstaluje třeba 22.04.x z výběru.
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6020
Re:Mini ISO 108MB Ubuntu desktop/server daily build
« Odpověď #8 kdy: 05 Června 2023, 21:28:23 »
Pripomina mi to Wondows S - ten byl defacto zrusen a stala se z toho moznost, kterou pouziva 5,5 nejvetsich paranoidu na 10 000 lidi. No a tak to musi udelat i Canonical - uz nekolik let peemyslim, jestli neni nejak personalne pravazany vyvjarsky tym Canonical a Microsoft.
Ventero. To myslíš vážně? Takovou úvahu? Ořezané Windows byly pro jiné trhy. Stejně jako se liší ceny mezi státy.
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6020
Re:Mini ISO 108MB Ubuntu desktop/server daily build
« Odpověď #9 kdy: 05 Června 2023, 21:30:23 »
...A nejsem si jist, jestli má z mého pohledu ještě smysl se touto distribucí zabývat: https://www.root.cz/clanky/ubuntu-pripravuje-nemenny-desktop-postaveny-na-ubuntu-core-a-snapech/

Jo jo, to jsem četl už dřív a přemýšlel, zda to sem dát. Masakr.

Za mě: dokud v (K)ubuntu LTS bude možné snapy, flatpaky apod. vypráskat a fungovat na standardních *.deb balíčcích (a hlavně dokud pro ně budou průběžně udržované repozitáře), tak zůstanu.

Co bude pak, to uvidíme... Mimochodem: mám intenzivní pocit, že v původním článku jsem četl, že to Canonical připravuje jako nepovinnou (tedy volitelnou) možnost. Teď to tam vůbec nemůžu najít...
Dokud je volba, jako jedinec neřeším. Ale stalo se mi, že jsme nainstaloval něco kolem virtualizace a nakoenc se mi instaluje lecos kolem GPU včetně Nvidia binary, z flatpaku. :D
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6020
Re:Mini ISO 108MB Ubuntu desktop/server daily build
« Odpověď #10 kdy: 05 Června 2023, 21:31:31 »
Přijde mi, že jste se na mě domluvili. Dlouhou dobu nic a najednou tu sázíte sazenice. :-) V dobrém s Vámi smýšlím...
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

ramael

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 631
Re:Mini ISO 108MB Ubuntu desktop/server daily build
« Odpověď #11 kdy: 05 Června 2023, 21:54:12 »
Ono se to skoro vzdy zvrtne na interni akademicku :D
Bazmek Mir. Takovy nekompatibilni wayland. Spis jeho cast, pokud si dobre pamatuju. Wayland je fajn. Jen je treba si najit ten svuj kompozitor. Pac mam relativne male displaye a posledni dobou i dost blbe vidim, vyhravaji to u mne dlazdicove. Tz. ve waylandu swaywm a na Xkach I3. Jenze mam pocit, ze na starsich strojich (vetsina co mam) je tezko pouzitelny.
Mir byl z meho pohledu fakt na prd. Chapu snahu zbavit se X, ale nemusi to byt za kazdou cenu.
Lenovo: ThinkPad X380 Yoga
MeWe  Joutůůůůb

Michal "Tylnesh" Kohútek

  • Administrátor fóra
  • Stálý člen
  • ******
  • Příspěvků: 1076
    • Lords Of Tech
Re:Mini ISO 108MB Ubuntu desktop/server daily build
« Odpověď #12 kdy: 06 Června 2023, 07:54:48 »
Ono se to skoro vzdy zvrtne na interni akademicku :D
Bazmek Mir. Takovy nekompatibilni wayland. Spis jeho cast, pokud si dobre pamatuju. Wayland je fajn. Jen je treba si najit ten svuj kompozitor. Pac mam relativne male displaye a posledni dobou i dost blbe vidim, vyhravaji to u mne dlazdicove. Tz. ve waylandu swaywm a na Xkach I3. Jenze mam pocit, ze na starsich strojich (vetsina co mam) je tezko pouzitelny.
Mir byl z meho pohledu fakt na prd. Chapu snahu zbavit se X, ale nemusi to byt za kazdou cenu.

Mir bol z tvojho pohladu na prd? Ved Mir si nemal prilezitost nikde pouzit, ak si nepouzival Ubuntu Touch. Povodne Mir bol zamyslany ako nahrada Xka, kedze Wayland v tej dobe pouzitelny nebol. Akonahle sa vseobecna komunita rozhupala a zacala na Wayland podpore realne pracovat, tak Mir odstavili, prerobili ako Wayland kompozitor urceny pre IoT a Digital Signage aplikacie a podporili Wayland.
https://lordsoftech.com

Registered Linux User #506395

--- Smartphone 0: Apple iPhone 11
--- Smartphone 1: OnePlus 3T - Ubuntu Touch
--- Laptop 0: Apple Macbook Air M1
--- Laptop 1: Lenovo Thinkpad X1 Carbon Gen 3
--- Workstation: Ryzen 7 2700X, RX 5700XT, 32GB RAM
--- Other: Niekolko kusov od kazdeho vydaneho variantu Raspberry Pi

ramael

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 631
Re:Mini ISO 108MB Ubuntu desktop/server daily build
« Odpověď #13 kdy: 06 Června 2023, 13:55:52 »
Ano byl na prd co si pamatuju. Mel jsem to na netbooku bezel na tom mutter. Mam za to, ze to bylo ubu14. Dost me to potrapilo. Diky tomu jsem se naucil custom instalace aby fungovalo prostredi jak chci ja. Ale je fakt, ze jsem v te dobe nevedel ze je jeste nejaky wayland. Od te doby jsem se trochu posunul ve znalostech. Je mozne ze dnes na to narazit, bych se mozna na to dival trochu jinak.
Ale dost o tom pochybuji. Protoze jak jsem psal vyse, slabe stroje co vlastnime, tyhle vystrelky tezko kousou a ja se s pomalym systemem nikdy nespokojim. A kvuli nejnovejsimu softu nebudu kupovat hw novinky. Je to zbytecne plytvani zdroji planety.
Lenovo: ThinkPad X380 Yoga
MeWe  Joutůůůůb

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1748
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Mini ISO 108MB Ubuntu desktop/server daily build
« Odpověď #14 kdy: 06 Června 2023, 14:09:20 »
...A kvuli nejnovejsimu softu nebudu kupovat hw novinky. Je to zbytecne plytvani zdroji planety.

No ale přesně takhle funguje celej svět (prostě vzájemná masturbace až do zblbnutí a to většinou bez jediného reálného důvodu) a mnozí tomu tleskají...

Jinak řečeno: dnes se nevymýšlí proto, že by to bylo potřeba. Dnes se vymýšlí protože někdo chce a až následně se pro tu věc hledá použití, přičemž marketing slouží tomu, aby se to vtlouklo do hlavy ovcím, které nevědí, co je pro ně dobré.

Osvědčené a funkční věci se s drzým pohrdáním a bez kapky úcty likvidují.

Neplatí to samozřejmě 100%, ale značná část produkce funguje právě takto.

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6020
Re:Mini ISO 108MB Ubuntu desktop/server daily build
« Odpověď #15 kdy: 06 Června 2023, 14:57:31 »
Jo a já když jdu někam se svým Iphonem, tak mě někteří hned odsoudí.
Ale vůbec netuší, že je to Iphone, co mě stál pár šupů(výprodej z firmy) a byl to nevím kolik let starý model. A já chtěl prostě iOS vyzkoušet. Abych zjistil, že na přívětivost Blackberry to nemá ani zdaleka. No a ten telefon stále mám a už mu je asi 8 let.
Baterka původní! Nabíjím každý den. 4k video natáčí krásně. Umí i v menším rozlišení 120FPS. Fotky jsou slabší. Pravda. Ale na to jsem měl starou zrcadlovku. A OS? Aktualizuje a aktualizuje. Momentálně iOS 15.7.x. To je poslední verze. letos už prý končí podpora. Všechno jede v pohodě. Hry na tom nehraji.

Nevidím důvod zatím kupovat nový. Zvládá vše co potřebuji a navíc je malý jak mi vyhovuje. Takže tak.

Ale pořád potkávám magory, co začnou vandrovat, že používám Apple produkt. Přitom to nikdy neměli. A neumí se oprostit od pozérství a prostě věci používat bez ohledu na značku.

A opačný extrém byla kolegyně v práci. Manžel podnikatel, tak si, nekecám, každé 2-3 měsíce koupila nový telefon a pak žvatlala, že ho neumí ovládat. Ale měla v kabelce novou cihličku krásnou.

Mám takového kamaráda, co Apple nikdy neměl v ruce, ale taky na to jen plive. Prostě není snob, přece. Kupuje si každé 2 roky nový telefon s Androidem kolem 15k-18k, protože se mu přece už ten Android zpomalil. Ne že by to vyresetoval/pročistil. Prostě si koupí novej.
« Poslední změna: 06 Června 2023, 15:32:20 od Roman Vacho »
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

Michal "Tylnesh" Kohútek

  • Administrátor fóra
  • Stálý člen
  • ******
  • Příspěvků: 1076
    • Lords Of Tech
Re:Mini ISO 108MB Ubuntu desktop/server daily build
« Odpověď #16 kdy: 07 Června 2023, 08:02:34 »
Ano byl na prd co si pamatuju. Mel jsem to na netbooku bezel na tom mutter. Mam za to, ze to bylo ubu14. Dost me to potrapilo. Diky tomu jsem se naucil custom instalace aby fungovalo prostredi jak chci ja. Ale je fakt, ze jsem v te dobe nevedel ze je jeste nejaky wayland. Od te doby jsem se trochu posunul ve znalostech. Je mozne ze dnes na to narazit, bych se mozna na to dival trochu jinak.
Ale dost o tom pochybuji. Protoze jak jsem psal vyse, slabe stroje co vlastnime, tyhle vystrelky tezko kousou a ja se s pomalym systemem nikdy nespokojim. A kvuli nejnovejsimu softu nebudu kupovat hw novinky. Je to zbytecne plytvani zdroji planety.

Mir bol sice planovany pre 14.04, ale od tych planov zislo. Jedine DE prostredie, ktore na povodnom Mire kedy slapalo, bolo Unity 8. Kompletna prerabka Unity, ktore zacinalo ako plugin do Compizu na samostatne DE napisane v QT. Mutter na Mire nikdy nefungoval, takze cela tvoja spomienka je falosna, alebo vymyslena.

Jedine miesto, kde si sa mohol stretnut s Mirom po uzivatelskej stranke je na Ubuntu Touch telefonoch, kde sa pouziva dodnes.
https://lordsoftech.com

Registered Linux User #506395

--- Smartphone 0: Apple iPhone 11
--- Smartphone 1: OnePlus 3T - Ubuntu Touch
--- Laptop 0: Apple Macbook Air M1
--- Laptop 1: Lenovo Thinkpad X1 Carbon Gen 3
--- Workstation: Ryzen 7 2700X, RX 5700XT, 32GB RAM
--- Other: Niekolko kusov od kazdeho vydaneho variantu Raspberry Pi

ramael

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 631
Re:Mini ISO 108MB Ubuntu desktop/server daily build
« Odpověď #17 kdy: 07 Června 2023, 08:51:51 »
Uff. Instaloval jsem si to schvalne. Ne kvuli Miru (nevedel jsem ze tam je a ani co to je). Ale protoze se to propagovalo ze to je delane na tablety, netbooky ap. A protoze netbook byl "slaby" na normalni DE tak jsem do toho sel. Instaloval jsem nekolikrat. Ale pokazde velice nestabilni. A proc vim ze Mir? Protoze jsem to dohledal na nejakem foru a tak to beru jako fakt. S tim mutterem mas pravdu. To je starsi historie a uz se mi to casem pomichalo https://forum.ubuntu.cz/index.php?topic=52935.msg395530#msg395530
Lenovo: ThinkPad X380 Yoga
MeWe  Joutůůůůb

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6020
Re:Mini ISO 108MB Ubuntu desktop/server daily build
« Odpověď #18 kdy: 07 Června 2023, 14:20:16 »
Taky v té historii mám trošku nepořádek.
Ale četl jsem odborné vlákno, kde si povídali lidé znalí a tam bylo vysvětleno jak se věci odehrály a proč se rozhodli, jak se rozhodli. Až potom nepochopení komunity z toho dělalo haló a zlou krev. I já jsem na to měl názor zakládající se na špatných informacích.

Takové Unity totiž bylo verze 7.x aj 8. A obě byly něco naprosto jiného. 7.x byl Compiz plugin. A 8 na QT. Díky tomu QT to frčelo parádně i na strojích bez akcelerace. To Unity 8 je nyní na těch IoT zařízeních, jak píše Michal.
« Poslední změna: 07 Června 2023, 14:25:36 od Roman Vacho »
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.