Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Myslí to se mnou dobře nebo kecají? Ubuntu na Dell vedle Windows - ano x ne?  (Přečteno 2812 krát)

miropiro

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 128
    • Můj blog na iDNES.cz
Hezký den,

před pár lety jsem si pořídil slušně vybavený Dell. Jistou dobu radost z práce, 2 TB disk byl parádní, ale po nějaké době se ukázalo, že jsem už tehdy měl volit Dell s SSD diskem. V době, kdy jsem měl onen obří disk, jsem zkoušel Linux, ale nějak mi to blblo a od určité doby mi jen zavazel. Už ani nevím, co se s ním přesně stalo.

Když jsem si loni v lednu řekl, že v servisu vyměním původní harddisk za SSD, eventuálně zruším DVD mechaniku, dopadlo to tak, že mi byl vyměněn disk za rychlejší SSD. DVD mechanika se nechala, servisáci nechtěli moc vytahovat DVD mechaniku a dávat místo ní disk.

Windows 10 teď běží krásně, ale občas přemýšlím, že bych si Ubuntu nebo nějaký ten jiný derivát nainstaloval. Místo bych asi měl, na disku mám volno asi 600 GB, většina původních dat zůstala na původním disku, na který už nic nekopíruji, jen mi slouží jako dočasné odkladiště a sklad věcí.

Ano, občas si říkám: k čemu by mi ten Linux měl vlastně být? Ale budiž, něco by se hodilo.

Jenže v servisu mi tehdy řekli, že nemám Ubuntu instalovat na svůj Dell, že prostě se to nějak nehodí a bla bla. Ale návod mluví docela jasně.

Tak v čem je problém? Konfiguraci BIOSu změním, ano, asi jsem s ní jednou zápasil, ale ten návod je napsán jasně, tak kde může být problém? Mysleli to ti servisáci dobře nebo kecali?

Děkuji za rady :-)

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1756
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Od někoho, kdo velmi pravděpodobně je myšlenkově (nebo finančně či jinak) naprostým otrokem mrtwošrotu očekáváš, že bude mít pozitivní přístup k Linuxu? Oni možná ani netušili, wo co go...

Ještě jinak: jestliže nemáš pádný důvod k přechodu (může být "morální", finanční či řada dalších) a zároveň nejsi ochoten se průběžně a stále učit a být precizní, tak to nedělej. Pokud místo vlastní snahy dáváš přednost šmírácké automatizaci Velkého Bratra nezištné péči taťky M$, tak to taky nedělej.
« Poslední změna: 21 Června 2023, 10:36:32 od JirkaZ »

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3549
Co k tomu ještě dodat.

O skutečné kvalifikaci a způsobilosti většiny servisů lze pochybovat, zatímco jejich amaterismus a lajdáctví jsou jisté. Málokde se setkáš s tím, že technici v servisech mají nějaký přesah a umí toho víc, než Windows nebo, ve specializovaných, Mac a něco málo kolem do nativního SW. Drtivá většina jich neumí ani půlku toho, co většina lidí na tomto fóru - je to trochu jako cvičený šimpanzi na určitý okruh ustálených činností.

Zrovna Dell jsou kvalitní kompy, kde nebývají z Linuxem potíže a jejich topřady /spolu s Lenovo a HP) mají ofiko podporu Ubuntu o čemž svědčí, že mají na svých stránkách oficiální návod.

Lenost a nepřehled technika, který ti nechtěl vyměnit mechaniku za bracket s původním diskem je už opravdu vrchol lenosti a lajdáctví. A zbytečně z tebe vytáhl prachy za velký SSD, protože inteligentní řešení by bylo menší spolehlivý na systém a apky + velký HDD na data.

Takže co si o tom myslet z toho vyplývá, ale shrnu to, aby to bylo ucelené - ten technik je lemplpakoš.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6029
Nevím co je k tomu vedlo, ale taky mi to přijde jen jako neochota a usnadnit si kšeft.

Ten návod na Dellu je jen o tom nastavit boot do módu UEFI. A vypnout legacy romky. Běžná věc.

Ale musím ti říci, že na následné práce s diskovými oddíly bych fakt pro jistotu volil servis s jasným zadáním požadavků. A jiný než si navštívil.

Přece jen mám strach, abychom se při zmenšování win oddílu, následne tvorbě dalších oddílů někde nezadrhli.

Také bude třeba kontrola dalších oddílů, co tam windows mají skrytě.

Můžeš se na to zkusmo podívat nějakým nástrojem ve windows. Abys měl představu. Ve startu zadej Disky a spusť.

Pokud tě to nevyděsí, můžeš nám tu dát obrázek.
« Poslední změna: 21 Června 2023, 15:24:52 od Roman Vacho »
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

miropiro

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 128
    • Můj blog na iDNES.cz
Lenost a nepřehled technika, který ti nechtěl vyměnit mechaniku za bracket s původním diskem je už opravdu vrchol lenosti a lajdáctví. A zbytečně z tebe vytáhl prachy za velký SSD, protože inteligentní řešení by bylo menší spolehlivý na systém a apky + velký HDD na data.

Takže co si o tom myslet z toho vyplývá, ale shrnu to, aby to bylo ucelené - ten technik je lemplpakoš.
Už přesně nevím, co jim vadilo, ale oháněli se tím, že nemám mít v notebooku "předpotopní" HDD, ale jen SSD. Jestli by mi disk po vyjmutí mechaniky mírně překážel, už nevím. Ale je fakt, že toto řešení jsem původně chtěl, ale nějak jsem od toho byl odrazen.

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6029
Jediný legitimní důvod proč ne, z toho co píšeš, mě napadá akorát tak, že by ti dle nich akumulátor tak dlouho(ale hdd se může uspávat hned po startu OS). Jinak stále souhlasím s ostatními.
Ale koneckonců jste se na něčem domluvili a to dodrželi. :)

Návod Dell. A kontroloval jsi typ notebooku? Ten zbytek už by jsi měl mít nastavený již teď.
« Poslední změna: 21 Června 2023, 16:09:21 od Roman Vacho »
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

miropiro

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 128
    • Můj blog na iDNES.cz
Návod Dell. A kontroloval jsi typ notebooku? Ten zbytek už by jsi měl mít nastavený již teď.
Na tom se asi seknu. Mám Dell Inspiron 15 5000 a ten se zdá není certifikovaný v tomto seznamu.

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3549
Kasli na to, jestli je certifikovany nebo ne - 99% ntb na kterych bezi linux nejsou nikym a na nic certifikovany.
Nehlede na to, ze kdyz tam jsou 2 jine certifikovane Inspirony 15 5xxx, tak ..

Proste to tam picni do dualbootu, jestli chces zkusit Linux a kdyztak pomuzeme resit ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1756
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3549
Takze jeden z klasickych problemu se vyskytl u 18.04 a take je celekem klasicky vyresen:
https://askubuntu.com/questions/1030717/install-ubuntu-18-04-lts-on-dell-inspiron-15-5000

youtube.com/watch?v=RHwtu7LGvms

Tu adresu na YT jsem orezal o zacatet, protoze ji to odmita zobrazit - zase nejake intelignetni pravidlo?!

V novejsich verzich vsak muze byt situace lepsi - muj job to ale neni a tak nehledam ..
« Poslední změna: 21 Června 2023, 21:28:07 od Ventero »
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1756
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
TyTrubka aneb je třeba to dát dovnitř jiného textu jako link...

Taky nechápu (ovšem úplně primárně nechápu tu úchylku dávat technické informace textového charakteru na TyTrubku, k tomu je fakt potřeba Ynteligent).

Edit: tady je další TyTrubka na dané téma.
« Poslední změna: 21 Června 2023, 21:42:17 od JirkaZ »

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1756
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Screenshoty digitálních motivů (tedy nikoliv fotografií reálného světa) sem dávej v *.png, neponičí je to.

miropiro

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 128
    • Můj blog na iDNES.cz
Tedy raději takto :-)

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1756
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Ne, takhle určitě ne.

Protože jsi z jpegu udělal png, důkaz máš v příloze. Tím nic nenapravíš, motiv už je ztrátovou kompresí zmršený, jen zbytečně narostla velikost.

Nahoře píšu, abys byl precizní, toto je ukázka opaku.

Prostě udělej screenshot znovu a ulož ho rovnou jako *.png, chápeš?

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3549
Priznam se, ze se mi nepovedlo prijit na to, jak se dela ten link v textu - moc intuitivni to asi nebude a je na to nejaky figl, ktery neznam.
Vlastne ani nechapu, jak funguji a jak se pracuje s temi aktivnimi editorovymi ikonami jako youtube, url (tim se asi dela ten link v textu, ale netusim jak) atd - nic mi nefungovalo. Jenom citace a kod - na to jsem prisel hned, kdyz jsem videl, ze ostatni tak neco vkladaji. Proto taky nemam moc pochopeni, kdyz nekomu ukazes prikaz v kodu a on sem pak da dlouhy vypis na surovo - to je jasny vyraz bud neprilis dobrych mentalnich schopnosti nebo naproste ignorance ..

No - me mentalni schopnosti uz jsou taky jaksi asi slabsi ..
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1756
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Priznam se, ze se mi nepovedlo prijit na to, jak se dela ten link v textu - moc intuitivni to asi nebude a je na to nejaky figl, ktery neznam.

No, hardcore psavci se softwarovými návyky to manuálně z hlavy napíšou přímo do textu (schválně se podívej do zdrojáku toho mého příspěvku, jak takový pojmenovaný odkaz vypadá).

Jelikož já jsem na přesné zapamatování textu chronicky tupej a v klidu tam opakovaně udělám syntaktickou chybu, tak na to ve Firefoxu používám doplněk bbCodeWebEx. Ten vše zařídí pomocí menu vyvolaného pravým myšítkem a vhodnou volbou, viz příloha.

Programátorsky řečeno: jde vlastně o původně HTML formátování s názvem BBcode modifikované pro phpBB fóra. Nějaké možnosti jsou i pomocí ikonek v místním editoru, ale ten doplněk je mnohem šikovnější.
« Poslední změna: 22 Června 2023, 10:37:28 od JirkaZ »

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6029
Návod Dell. A kontroloval jsi typ notebooku? Ten zbytek už by jsi měl mít nastavený již teď.
Na tom se asi seknu. Mám Dell Inspiron 15 5000 a ten se zdá není certifikovaný v tomto seznamu.
Spíš než certifikace je důležité to nastavení v BIOSu.
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3549
Priznam se, ze se mi nepovedlo prijit na to, jak se dela ten link v textu - moc intuitivni to asi nebude a je na to nejaky figl, ktery neznam.

No, hardcore psavci se softwarovými návyky to manuálně z hlavy napíšou přímo do textu (schválně se podívej do zdrojáku toho mého příspěvku, jak takový pojmenovaný odkaz vypadá).

Jelikož já jsem na přesné zapamatování textu chronicky tupej a v klidu tam opakovaně udělám syntaktickou chybu, tak na to ve Firefoxu používám doplněk bbCodeWebEx. Ten vše zařídí pomocí menu vyvolaného pravým myšítkem a vhodnou volbou, viz příloha.

Programátorsky řečeno: jde vlastně o původně HTML formátování s názvem BBcode modifikované pro phpBB fóra. Nějaké možnosti jsou i pomocí ikonek v místním editoru, ale ten doplněk je mnohem šikovnější.

Nefunguje mi to - když zkopíruji syntaxi zápisu prvku, tak se to propíše úplně stejně a neudělá se z toho bbc

<a href="https://duckduckgo.com/?q=ubuntu+%22Dell+Inspiron+15+5000%22&amp;t=h_&amp;ia=web" class="bbc_link" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Hledal</a>

Edit:
Tak už jsem na to přišel - dneska jsou mentální schopnosti o něco lepší - tipuji tak 1 hvězdička a včera to byly 2 křížky. Musím to hodit do stroje a podívat se na další dny. Dneska se už ale do žádnejch větších akcí pouštět nebudu ;D
Tady je inspirace
« Poslední změna: 22 Června 2023, 17:43:31 od Ventero »
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1756
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
No, on to je zdroják v místním editoru (tedy zobrazuje v BBcode), nikoliv zdroják stránky v prohlížeči - v něm už je to převedené do čistého HTML...

Já jsem se nejasně vyjádřil a ty jsi to blbě pochopil ;-)

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.