Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Nefunkční ethernet.  (Přečteno 13963 krát)

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Nefunkční ethernet.
« kdy: 23 Května 2023, 09:30:06 »
Xubu 18.04 - několik měsíců od instalace normálně funkční. Neproběhly žádné aktualizace ani nebylo nic konfigurováno či instalováno. Instalace Win i Xubu jsou v CSM/MBR, ve FW desky jsem také nic neměnil.

Dnes jsem najel do OS a vše v pořádku. Pak jsem dělal ve Win a po znovunajetí do Xubu už se to nechce připojit - dle bubliny neustále jen "žádá o přidělení adresy" - ve Win na stejném PC plně funkční připojení. Dosud nikdy nebyl problém - po restartu z jakéhokoliv OS do druhého vždy plně funkční připojení. Proběhla aktualizace ve Win, ale pokud nejsem v EFI, tak nemyslím, že by to mohlo mít vliv a bezprostředně poté několik přepnutí bez problémů.

Zkoušel jsem:
Restartovat Xubu
Restartovat Modem
Vyndat a zandat LAN
Smazat připojení v GUI NM a opětovně vytvořit
Kód: [Vybrat]
sudo dhclient -r
Kód: [Vybrat]
sudo iptables -F
Kód: [Vybrat]
sudo systemctl restart systemd-networkd
Kód: [Vybrat]
sudo service network-manager restart
Příkaz
Kód: [Vybrat]
sudo dhclient se nukončí - pouze s ctrl+C

Nějaké rady, jak kompletně smazat vše ohl. sítě, opravu a znovu se připojení?
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Nefunkční ethernet.
« Odpověď #1 kdy: 23 Května 2023, 10:06:43 »
To je blázinec - tak jsem najel na starší jádro a jelo to. Tak jsem najel výběrově na novější jádro a jelo to. Tak jsem zase najel rovnou a taky to už jelo.

Stejně by mě ale zajímalo, jak kompletně resetovat vše kolem sítě a připojení.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1734
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Nefunkční ethernet.
« Odpověď #2 kdy: 23 Května 2023, 11:35:46 »
Zvaž možnost, že to je někde mimo. Dnes se mi celý web zdá úplně zbořený či nefunkční...

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Nefunkční ethernet.
« Odpověď #3 kdy: 23 Května 2023, 11:58:52 »
Me sebto nechtelo pripojit ani na rout - vyzkuousel jsem opakovane vse, abych vyloucil to mimo. Podle me to bylo nekde na urovni DHCP ..
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6018
Re:Nefunkční ethernet.
« Odpověď #4 kdy: 23 Května 2023, 12:25:19 »
Tak hlavně že to už jede. Předevčírem mi nejely jinde některé části webů. Druhý den již ano.
Včera vypadl Internet. Restartoval jsem router a už to jelo. Na log jsem se ještě nedíval.
To je pořád něco. Teď zas bude delší dobu klid. :-)
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

ramael

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 622
Re:Nefunkční ethernet.
« Odpověď #5 kdy: 23 Května 2023, 21:45:29 »
Takové neplechy dělala u mne tato hovadina: https://netplan.io/
To také stojí za pomalým startem ubuntu.
Lenovo: ThinkPad X380 Yoga
MeWe  Joutůůůůb

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Nefunkční ethernet.
« Odpověď #6 kdy: 24 Května 2023, 08:25:59 »
To asi ale nemuzu jentak odinstalovat?
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1734
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Nefunkční ethernet.
« Odpověď #8 kdy: 24 Května 2023, 12:30:24 »
Mrknu na to příležitostně - teď mám nad hlavu byroteroru a přednostně jsem musel rozchodit tiskárnu. Naštěstí jsem zvolil dobrou značku, nebyl to boj a podělím se v jiném vlákně.

K tématu:
Nejsem si ještě jist, ale vypadá to, že pokud jdu do Xubu restartem z Win, tak se prostě nepřipojím na UPC modem - stále to jen žádá o adresu.
Pokud Win vypnu (samozřejmě, že s deaktivovaným fofrstartem), pak PC tlačítkem zapnu a v grubu zvolím rovnou Ubuntu, tak se spojení realizuje okamžitě.
Vypadá to, že by to mohlo jít na vrub grub2 podobně, jako v případě toho rozlišení - myslím, že to je taky cesta do pekla, tahle roztahující se vliv zavaděče ..
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1734
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Nefunkční ethernet.
« Odpověď #9 kdy: 24 Května 2023, 13:44:23 »
Já si spíš myslím, že v síťovém adaptéru zůstane z widlous nějaké nastavení a to je potřeba smazat jedině vypnutím napájení, sw restart nepomůže.

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Nefunkční ethernet.
« Odpověď #10 kdy: 24 Května 2023, 13:56:17 »
To se ale děje jen v EFI - ne? Ale pravda je, že PC s UEFI nejedou prakticky nikdy v režimu BIOS, ale v režimu kompatibility (CSM). Nicméně i tak by nemělo dojít, v tomto režimu, k tomuto. Ale možné to je ..

Zažil jsem to poprvé - ale pravda je, že poprvé mám PC s Intel I217-LM a také to, že u jiného PC se mi zase stává, že po restartu nenaběhne u wifikarty Intel AC bluetooth - až po druhém restartu. Takže by to tak mohlo být, jak píšeš ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1734
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Nefunkční ethernet.
« Odpověď #11 kdy: 24 Května 2023, 14:44:57 »
Podívej se sem (nečetl jsem to, jen v rychlosti našel).

Citace
Essentially, whenever I boot from Windows to Linux without powering the machine down, the ethernet won't work under linux

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6018
Re:Nefunkční ethernet.
« Odpověď #12 kdy: 25 Května 2023, 16:49:41 »
Microsoft je arogantní. Předpokládá provoz jen 1 OS, a to Windows.
Předpokládá 1 disk. Jakmile je něco jinak, jsou z toho problémy.
Tolik asi k Windows ve čtvrtině 21. století.
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

ramael

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 622
Re:Nefunkční ethernet.
« Odpověď #13 kdy: 28 Května 2023, 14:00:28 »
To asi ale nemuzu jentak odinstalovat?
Nevím jak u UBU18, ale normálně jde (ještě nedávno). Ale je třeba mít jinou utilitu. Třeba NetworkManager. Netplan řídí systemd-networkd (default v ubuntu). Také by mělo by fungovat mít NM a netplanu sdělit, že NM je renderer.
Tvůrci netlanu přiznávají, že díky tomu je boot pomalejší. Proto přidali volbu optional: true
Podle odkazu od @JirkaZ by mělo zafungovat vypnutí WakeOnLan ve windows ovladači.
Lenovo: ThinkPad X380 Yoga
MeWe  Joutůůůůb

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Nefunkční ethernet.
« Odpověď #14 kdy: 28 Května 2023, 18:39:16 »
Mam za to, ze Xubuntu jede defaultne na NM a tedy tam ten Netplan asi nebude.

Koukal jsem na ten reset PCIe z odkazu, ale nepochopil jsem, jak ten konfigurak pouzit - dat ho do autostartu?
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

ramael

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 622
Re:Nefunkční ethernet.
« Odpověď #15 kdy: 30 Května 2023, 18:10:58 »
Podívej se sem (nečetl jsem to, jen v rychlosti našel).

Citace
Essentially, whenever I boot from Windows to Linux without powering the machine down, the ethernet won't work under linux
Ja myslel tento odkaz
Lenovo: ThinkPad X380 Yoga
MeWe  Joutůůůůb

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Nefunkční ethernet.
« Odpověď #16 kdy: 31 Května 2023, 21:51:13 »
Já taky. Ale obávám se, že budu muset použít toto řešení, na které ale nevím jak na to, protože je tam jen lakonicky napsané, že se to má spustit před spuštěním NIC a je hotovo.
Jak toho přesně docílit nejsem, se svými znalostmi, s to:
Citace
My experience in this issue was:
- Whenever Windows 10 was booted before Linux (Debian 8 in my case, but this does not matter) Ethernet is not working.
- It works when computer was completely turned off before starting Linux

Disabling WoL and/or PXE was not a solution because we need it in out classrooms for administration

So it seems that the driver (e1000e) does not completely initializes (reset) the network interface while enabling.

My solution is quiet simple: Reset the PCI Device before starting the Network Interface

Kód: [Vybrat]
#!/bin/bash

#Get the PCI-Address of network card (Caution: This works ONLY with ONE NIC)
PCI=`/usr/bin/lspci | /bin/egrep -i 'network|ethernet' | /usr/bin/cut -d' ' -f1`
PCIPATH=`/usr/bin/find /sys -name *\${PCI} | /bin/egrep -i *pci0000*`

#echo "PCI    =$PCI"
#echo "PCIPATH=$PCIPATH"
#ls -la $PCIPATH

/usr/bin/logger -t "ResetNIC" "Resetting PCI NIC ${PCIPATH}"

#Reset the PCI Device completely (like Power-ON/Off)
echo 1 >${PCIPATH}/reset
Just execute this script ideally before NIC is going up and you are done.

Btw: You can reset nearly any PCI-device with this commands slightly modified...
« Poslední změna: 31 Května 2023, 22:11:47 od Ventero »
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1734
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Nefunkční ethernet.
« Odpověď #17 kdy: 31 Května 2023, 22:04:36 »
No prostě si ten kód uložíš jako script a spustíš ho (automaticky) hned někde na začátku startu systému...

Jen si nejsem jistý, zda to bude před startem adaptéru, protože ten podle mě startuje někde úplně na začátku. Možná to řešit podle tohoto?

Nebo toto atd. apod.

ramael

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 622
Re:Nefunkční ethernet.
« Odpověď #18 kdy: 31 Května 2023, 22:07:23 »
Tak hned v uvodu odkazu je dle mne reseni:
SOLUTION]
Turns out that the problem is related to WoL, and the solution is to turn of all the WoL features in the Windows Intel driver. This comes at a cost, as WoL will no longer be possible, but that won't be an issue for most people. Hope this helps :)
A tady je ten win bazmek: https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcRem74-C6GFs7CnkiCZA6kxuuII_1z5IAygdA&s
Lenovo: ThinkPad X380 Yoga
MeWe  Joutůůůůb

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Nefunkční ethernet.
« Odpověď #19 kdy: 31 Května 2023, 22:21:39 »
Ramael: To jsem udělal a nefunguje u mne. Tvůj obrázek je naprosto nečitelný, ale podle tvaru a pozice se jedná o vypnutí Magic Packet - to bylo první, co jsem zkoušel.

JirkaZ: Přesně. Jednak NIC je širší pojem a netuším, jestli se jedná o iniciaci adapteru (to jsme ale během bootu, takže bych musel modifikovat nějaký afterkernel protokol a to se obávám, že je dalece nad mé schopnosti) a nebo zda tím myslí iniciaci NM +/- kolem toho a to zase nevím, jak zajistit, aby se to spustilo předtím, když to dám jen do autostartu uživatele.

Mrknu někdy na ty odkazy - dneska toho mám dost ..

Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6018
Re:Nefunkční ethernet.
« Odpověď #20 kdy: 01 Června 2023, 11:16:57 »
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Nefunkční ethernet.
« Odpověď #21 kdy: 01 Června 2023, 11:42:38 »
To tam vubec nemam - u konkretniho ovladace je to koncipovano jinak ..
Vypnul jsem opravdu vsechno, co slo v nastaveni DM i PM Win a stejne nenajede.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6018
Re:Nefunkční ethernet.
« Odpověď #22 kdy: 01 Června 2023, 13:36:13 »
Potom ten skript musíš dát někam mezi další konfigy, co se spouští dalece před uživatelovou relací. Nedávno sjme to řešil, ale z hlavy to nedám.
Však kam spěchat.
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Nefunkční ethernet.
« Odpověď #23 kdy: 01 Června 2023, 17:04:12 »
O tom to bude - mezi jake a kam?
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

ramael

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 622
Re:Nefunkční ethernet.
« Odpověď #24 kdy: 01 Června 2023, 20:42:21 »
Mno, tak nezbývá než to prubnout v linuxu. Ten skript, je částečně na prd, protože vyplivne i wifi adaptér. Šel bych na to přímo z net:
Kód: [Vybrat]
sudo -i
ls /sys/class/net
Ethernet adaptér začíná enp pokud sis to nezměnil parametrem jádra. Dejme tomu, že se adaptér bude jmenovat enp2s0 Tak budeš pokračovat takto:
Kód: [Vybrat]
cd /sys/class/net/enp2s0/device/
echo 1 > reset
Tím by se měl zresetovat ethernet adaptér. Pokud to proběhne bez chyby a pomůže, uděláme z toho skript spouštěný buď časovačem systemd nebo pomocí pravidla udev (asi lepší řešení).
Pozor, ten reset chvilku trvá.
Lenovo: ThinkPad X380 Yoga
MeWe  Joutůůůůb

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.