Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Nefunkční ethernet.  (Přečteno 13975 krát)

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6018
Re:Nefunkční ethernet.
« Odpověď #25 kdy: 02 Června 2023, 10:49:31 »
Inspirace na skript. Hlavně to
Kód: [Vybrat]
After= je zajímavé.
https://www.golinuxcloud.com/run-script-at-startup-boot-without-cron-linux/

Chtěl jsem původně najít něco jiného(kde si vybereš kdy skript startovat), ale nenašel jsem potřebnou dokumentaci, tak aspoň toto.
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Nefunkční ethernet.
« Odpověď #26 kdy: 02 Června 2023, 17:36:36 »
After bude podle me prd platne, kdyz se skript v kterem je tento parametr, spusti az potom. Leda by tento parametr umel pracovat s casovou osou :)

Vyzkusim pak jeste ten napad od Ramael.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6018
Re:Nefunkční ethernet.
« Odpověď #27 kdy: 02 Června 2023, 17:42:58 »
After bude podle me prd platne, kdyz se skript v kterem je tento parametr, spusti az potom. Leda by tento parametr umel pracovat s casovou osou :)

Vyzkusim pak jeste ten napad od Ramael.
Tam si právě asi můžeš vybrat, že se spustí před NIC.
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

ramael

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 622
Re:Nefunkční ethernet.
« Odpověď #28 kdy: 02 Června 2023, 18:05:50 »
Tak after je fajn (https://forum.ubuntu.cz/index.php?topic=86205.msg581191#msg581191)
Jen si myslím, že zatím nemá cenu řešit kdy ten skript spustit. Když ani nevíme jestli funguje a sprovozní ten ethernet.
Lenovo: ThinkPad X380 Yoga
MeWe  Joutůůůůb

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Nefunkční ethernet.
« Odpověď #29 kdy: 03 Června 2023, 19:22:04 »
Kód: [Vybrat]
cd /sys/class/net/enp2s0/device/
echo 1 > reset
Funguje.
Myslel jsem, že udev se stará jen o USB zařízení ..
Ale pokud to půjde, tak to bude lepší, než to dělat jako po spuštění - to bych zas musel dlouze hledat to vlákno s tím sudoers  :-\

Script na reset sběrnice určitě bude fungovat - chtěl bych to také potom dořešit - může se to hodit v jiných případech.

After tedy musí být ale zadán max hned po inicializaci jádra a předán nejspíše jako bootparam - jinak nemůže fungovat, pokud se neumí vrátit v čase. Příklad: Spustí se něco, pak se spustí skript s after, kde bude napsáno, že se něco jiného má spustit před tím něčím. To by byla učebnicová časová smyčka ..
« Poslední změna: 03 Června 2023, 19:24:32 od Ventero »
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6018
Re:Nefunkční ethernet.
« Odpověď #30 kdy: 03 Června 2023, 20:16:29 »
Kód: [Vybrat]
cd /sys/class/net/enp2s0/device/
echo 1 > reset
Funguje.
Myslel jsem, že udev se stará jen o USB zařízení ..
Ale pokud to půjde, tak to bude lepší, než to dělat jako po spuštění - to bych zas musel dlouze hledat to vlákno s tím sudoers  :-\

Script na reset sběrnice určitě bude fungovat - chtěl bych to také potom dořešit - může se to hodit v jiných případech.

After tedy musí být ale zadán max hned po inicializaci jádra a předán nejspíše jako bootparam - jinak nemůže fungovat, pokud se neumí vrátit v čase. Příklad: Spustí se něco, pak se spustí skript s after, kde bude napsáno, že se něco jiného má spustit před tím něčím. To by byla učebnicová časová smyčka ..
Od toho tu je systemd. Nicméně než to zkusit v něm, byl bych pro verzi scriptu v klasickém adresáři /etc/rcX. Je to stále podporovaná možnost.
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Nefunkční ethernet.
« Odpověď #31 kdy: 03 Června 2023, 20:58:18 »
/rcX.d adrtesáře jsou jen plné symlinků, které odkazují do /init.d - tvl to je zase vyhulenost aneb jak věci dělat zbytečně složitěji.

Jinak ten skript by tedy vypadal takto?
Kód: [Vybrat]
#!/bin/sh
echo 1 > reset /sys/class/net/enp2s0/device/

nebo?
Kód: [Vybrat]
echo 1 /sys/class/net/enp2s0/device/ > reset

Nastavit spustitelnost pomocí?
Kód: [Vybrat]
chmod +x
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

ramael

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 622
Re:Nefunkční ethernet.
« Odpověď #32 kdy: 03 Června 2023, 21:04:43 »
Kód: [Vybrat]
cd /sys/class/net/enp2s0/device/
echo 1 > reset
Funguje.
Myslel jsem, že udev se stará jen o USB zařízení ..
Ale pokud to půjde, tak to bude lepší, než to dělat jako po spuštění - to bych zas musel dlouze hledat to vlákno s tím sudoers  :-\

Script na reset sběrnice určitě bude fungovat - chtěl bych to také potom dořešit - může se to hodit v jiných případech.

After tedy musí být ale zadán max hned po inicializaci jádra a předán nejspíše jako bootparam - jinak nemůže fungovat, pokud se neumí vrátit v čase. Příklad: Spustí se něco, pak se spustí skript s after, kde bude napsáno, že se něco jiného má spustit před tím něčím. To by byla učebnicová časová smyčka ..
Od toho tu je systemd. Nicméně než to zkusit v něm, byl bych pro verzi scriptu v klasickém adresáři /etc/rcX. Je to stále podporovaná možnost.
Ano od toho je tu systemd. Ten si to musi seradit a urcit poradi sluzeb dle pozadavku. Problem muze teoreticky nastat diky restartu adapteru. Kdy se vlastne bude znova nacitat. To bych poresil zapisem do tmp.
Skriptu v /etc/rcX bych se radsi vyhnul. Se mi to vymstilo kdy se po startu spoustelo jak kdy. Je to v rezii systemd a ten to kvuli zavislostem spise nespoustel. Teda pokud si to dobre pamatuji.
Udev tu neni jen kvuli usb: https://cs.m.wikipedia.org/wiki/Udev
Pred chvili jsem prijel navstivit rodinu. Tak si snad zitra odpolco najdu cas a promyslim kdy bude nejlepsi to spustit a napisu to.
Lenovo: ThinkPad X380 Yoga
MeWe  Joutůůůůb

ramael

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 622
Re:Nefunkční ethernet.
« Odpověď #33 kdy: 03 Června 2023, 21:12:29 »
/rcX.d adrtesáře jsou jen plné symlinků, které odkazují do /init.d - tvl to je zase vyhulenost aneb jak věci dělat zbytečně složitěji.

Jinak ten skript by tedy vypadal takto?
Kód: [Vybrat]
#!/bin/sh
echo 1 > reset /sys/class/net/enp2s0/device/

nebo?
Kód: [Vybrat]
echo 1 /sys/class/net/enp2s0/device/ > reset

Nastavit spustitelnost pomocí?
Kód: [Vybrat]
chmod +x
echo 1 > /sys/class/net/enp2s0/device/reset
Lenovo: ThinkPad X380 Yoga
MeWe  Joutůůůůb

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Nefunkční ethernet.
« Odpověď #34 kdy: 04 Června 2023, 16:45:18 »
Zápis funguje. Budu rád, když poradíš, jak ho nejlépe automaticky spustit.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

ramael

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 622
Re:Nefunkční ethernet.
« Odpověď #35 kdy: 04 Června 2023, 16:54:31 »
Mno, to jsem si dal. Udev je fajn. Jenže kvůli sandboxu (dvojitému) nemůže pravidlo přímo spouštět skripty u síťovek atd.
Takže je to třeba vyřešit třema configurákama (skriptama). První triviální jde do složky /usr/sbin. Nazval jsem ho eth_reset.sh
V terminálu
Kód: [Vybrat]
sudo -i
>/usr/sbin/eth_reset.sh
chmod +x /usr/sbin/eth_reset.sh
Obsah /usr/sbin/eth_reset.sh :
Kód: [Vybrat]
#! /usr/bin/env bash

#reset ethernetu
#date "+%F %T" >> /var/log/mmmm
echo 1 > /sys/class/net/enp2s0/device/reset
exit 0

Další jde do složky /etc/systemd/system Nazval jsem ho překvapivě eth_reset.service
V terminálu:
Kód: [Vybrat]
>/etc/systemd/system/eth_reset.serviceObsah /etc/systemd/system/eth_reset.service :
Kód: [Vybrat]
[Unit]
Description=odblokovani ethernetového adaptéru
#After=sys-class-net-enp2s0.device
#Requires=sys-class-net-enp2s0.device

[Service]
Type=oneshot
ExecStart=/usr/sbin/eth_reset.sh
ExecStop=
#RemainAfterExit=yes

#[Install]
#WantedBy=multi-user.target

A teď je třeba kouknout co vyplivne tento příkaz
Kód: [Vybrat]
udevadm info /sys/class/net/enp2s0

Důležitý je údaj E: ID_MODEL_ID=0x....
Ten se zadá do udev pravidla. Nazval jsem ho 90-eth.rules
V terminálu:
Kód: [Vybrat]
>/etc/udev/rules.d/90-eth.rulesObsah /etc/udev/rules.d/90-eth.rules
Kód: [Vybrat]
# spouštění systemd služby
#odebrání zařízení ignoruj
ACTION=="remove", GOTO="eth_end"
#subsystémy vyjma net ignoruj
SUBSYSTEM!="net", GOTO="eth_end"

ENV{ID_MODEL_ID}=="0x24fd", ENV{SYSTEMD_WANTS}="eth_reset.service"
                                                                                   
LABEL="eth_end"
kde 0x24fd je třeba přepsat vlastním číslem.
Doufám, že to v ubu18 bude chodit.
« Poslední změna: 05 Června 2023, 19:29:50 od ramael »
Lenovo: ThinkPad X380 Yoga
MeWe  Joutůůůůb

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Nefunkční ethernet.
« Odpověď #36 kdy: 05 Června 2023, 17:26:07 »
Budu muset odjet, takze vyzkousim az priste. To je ale oekne slozite - pripada mi to jak zavirak na otvirak, jak se rika. To je i slozitejsi, nez sudoers.

Jinak nejsou nahodou lokace, kde si system spusti vsechny skripty, co tam najde? A jsou i adresare, kde se rovnou spusti jako root?

Kazdopadne diky za pomoc.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

ramael

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 622
Re:Nefunkční ethernet.
« Odpověď #37 kdy: 05 Června 2023, 17:39:01 »
Budu muset odjet, takze vyzkousim az priste. To je ale oekne slozite - pripada mi to jak zavirak na otvirak, jak se rika. To je i slozitejsi, nez sudoers.

Jinak nejsou nahodou lokace, kde si system spusti vsechny skripty, co tam najde? A jsou i adresare, kde se rovnou spusti jako root?

Kazdopadne diky za pomoc.
Oni jsou ty lokace díky systemd dost špatně funkční. Můžeš to zkusit dát do /etc/profile.d

EDIT:
Třeba
Kód: [Vybrat]
/etc/profile.d/restart_ethernetu.shs obsahem
Kód: [Vybrat]
echo 1 > /sys/class/net/enp2s0/device/reset
« Poslední změna: 05 Června 2023, 17:48:13 od ramael »
Lenovo: ThinkPad X380 Yoga
MeWe  Joutůůůůb

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Nefunkční ethernet.
« Odpověď #38 kdy: 05 Června 2023, 18:18:17 »
A nacpat to rpvnou do init.d? Otamtud se spousti skripty pro Alsu, Cron a kdesicosi ..
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

ramael

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 622
Re:Nefunkční ethernet.
« Odpověď #39 kdy: 05 Června 2023, 19:16:13 »
A nacpat to rpvnou do init.d? Otamtud se spousti skripty pro Alsu, Cron a kdesicosi ..
Myslím, že to vše má pod palcem systemd. Je tu přece místo všech těch initů, runitů atd. Kdysi jsem zkoušel něco takového:
https://www.linuxbabe.com/linux-server/how-to-enable-etcrc-local-with-systemd
Ale jak už jsem psal,  pořádně to nefungovalo. A pokud se koukneš, mám pocit, že mnou navrhované řešení je jednodušší -> Pokud udev narazí na danou síťovku, zavolá službu systemd kterou jsme definovali. systemd si ohlídá aby nekolidovala se zbytkem a pokud to jde, spustí konečný skript. Přes ten rc.local se to jednou spustilo dřív než bylo načteno vše co bylo třeba, podruhé až po chvíli...
Lenovo: ThinkPad X380 Yoga
MeWe  Joutůůůůb

ramael

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 622
Re:Nefunkční ethernet.
« Odpověď #40 kdy: 05 Června 2023, 19:34:08 »
Malinko jsem poupravil eth_reset.service
Zakomentoval jsem poslední dva řádky install a WantedBy
Byly zbytečné a skript čekal na spuštění ve frontě až na načtení celého systému.
Lenovo: ThinkPad X380 Yoga
MeWe  Joutůůůůb

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6018
Re:Nefunkční ethernet.
« Odpověď #41 kdy: 05 Června 2023, 21:11:45 »
Nedávno tu na fóru cosi bylo, kde byl odkaz na skript. Skript se přidal do image, co se načítá z Grubu. Fungovalo to.
Skript byl v, jak mě Ramael správně opravil, v init.d. Ale jistej si nejsem. Možná byl místo odkazu přímo v rX.
Nechci Vás tedy zbytečně plésti pánové. Ale nedělal bych v umístění vědu.
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6018
Re:Nefunkční ethernet.
« Odpověď #42 kdy: 05 Června 2023, 21:13:12 »
Malinko jsem poupravil eth_reset.service
Zakomentoval jsem poslední dva řádky install a WantedBy
Byly zbytečné a skript čekal na spuštění ve frontě až na načtení celého systému.
To jsou přesně věci, co mi dělaly docela vrásky při tvorbě skriptu pro system.d. :-)
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

ramael

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 622
Re:Nefunkční ethernet.
« Odpověď #43 kdy: 09 Června 2023, 22:06:22 »
Ještě jedna úprava celého, aby to bylo "lidštější":
/etc/udev/rules.d/90-eth.rules
Kód: [Vybrat]
ACTION=="remove", GOTO="eth_end"

KERNEL=="*", SUBSYSTEM=="net", ENV{SYSTEMD_WANTS}="eth_reset@%k.service"

LABEL="eth_end"

/etc/systemd/system/eth_reset\@.service
Kód: [Vybrat]
[Unit]
Description=odblokovani ethernetového adaptéru %i

[Service]
ExecStart=-/usr/bin/eth_reset.sh %I

/usr/bin/eth_reset.sh
Kód: [Vybrat]
#! /usr/bin/env bash

#reset ethernetu
DEVICE_TO_RESET="enp2s0"
[ "$1" != "$DEVICE_TO_RESET" ] && exit 0
#echo $1 `date "+%F %T"` >> /var/log/mmmm

echo 1 > /sys/class/net/$1/device/reset

exit 0

Nemusíš nic hledat pomocí udevadm ap. Je to univerzální na síťové adaptéry. Stačí jen ve scriptu eth_reset.sh vložit do proměnné DEVICE_TO_RESET název síťového adaptéru k resetu po bootu systému. Vypadá to i na nejrychlejší start oproti předešlým řešením. Teda minimálně u mě.
Ty tři věci vytvoříš jako root a eth_reset.sh přidáš spustitelný příznak.
Lenovo: ThinkPad X380 Yoga
MeWe  Joutůůůůb

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Nefunkční ethernet.
« Odpověď #44 kdy: 10 Června 2023, 08:54:39 »
Díky moc - tak za půldruhého měsíce vyzkouším - dřív se asi k tomu kompu nedostanu.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

pepestar1

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 142
Re:Nefunkční ethernet.
« Odpověď #45 kdy: 13 Září 2023, 20:18:36 »
Zdravím, ja mám notebook Lenovo G70-80 a Ethernet mi fungoval naposledy vo verzii Ubuntu 18. Od verzie Ubuntu 20.02 mi pripojenie cez Ethernet nejde a ani na distre Linux Mint. A skúšal som aj teraz Live Mint 21.2. Len cez Wifi. Preinštaľoval som PC, pretože za posledný mesiac až 1 a pol mesiaca mi stále vypadávalo aj WIFI pripojenie na tomto PC a na druhom PC mi Ethernet šiel bez problémov. Teraz mi na druhom distre ide pripojenie cez WIFI bez problémov, nevypadáva, skúšal som teraz aj LIVE verziu Manjaro Linux a ide mi aj Ethernet a nevypadáva . Vie niekto poradiť či to je vec ovládačov prečo mi nejde na tomto notebooku od Verzie Ubuntu 20.02 pripojenie cez Ethernet a teraz mi začalo vypadávať aj pripojenie cez WIFI?

Teraz používam Fedoru ,keďže som net nevyriešil, ale zaujíma ma to pre budúcnosť. Ak niekto vie, dík

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6018
Re:Nefunkční ethernet.
« Odpověď #46 kdy: 14 Září 2023, 12:05:06 »
Zdravím, ja mám notebook Lenovo G70-80 a Ethernet mi fungoval naposledy vo verzii Ubuntu 18. Od verzie Ubuntu 20.02 mi pripojenie cez Ethernet nejde a ani na distre Linux Mint. A skúšal som aj teraz Live Mint 21.2. Len cez Wifi. Preinštaľoval som PC, pretože za posledný mesiac až 1 a pol mesiaca mi stále vypadávalo aj WIFI pripojenie na tomto PC a na druhom PC mi Ethernet šiel bez problémov. Teraz mi na druhom distre ide pripojenie cez WIFI bez problémov, nevypadáva, skúšal som teraz aj LIVE verziu Manjaro Linux a ide mi aj Ethernet a nevypadáva . Vie niekto poradiť či to je vec ovládačov prečo mi nejde na tomto notebooku od Verzie Ubuntu 20.02 pripojenie cez Ethernet a teraz mi začalo vypadávať aj pripojenie cez WIFI?

Teraz používam Fedoru ,keďže som net nevyriešil, ale zaujíma ma to pre budúcnosť. Ak niekto vie, dík
Patrně jde o verzi ovladače. Nejspíš bude stačit nainstalovat balíček, který změní ovladač na funkční.
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

pepestar1

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 142
Re:Nefunkční ethernet.
« Odpověď #47 kdy: 14 Září 2023, 13:06:37 »
Ak vieš, tak napíš akým príkazom v terminály zistím aký ovládač by som mohol potrebovať a kde ho stiahnem. Keď vyjde verzia 24.04 tak to skúsim ak mi zase bude vypadávať. Najradšej by som bol ak by mi šiel Ethernet. Ale ten mi nejde ani cez Mint 21.1 a ide len WIFI a v Ubuntu od verzie Ubuntu 18.

pepestar1

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 142
Re:Nefunkční ethernet.
« Odpověď #48 kdy: 14 Září 2023, 18:22:33 »
Skúšal som LIVE Ubuntu 22.04.3 LTS cez USB kľúč a nešiel mi internet ani cez kábel- Ethernet a ani cez WIFI. Tak to asi zatiaľ nechám tak. S týmto si neporadím. uvidím novú verziu 24.04

toudy

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 33
Re:Nefunkční ethernet.
« Odpověď #49 kdy: 15 Září 2023, 15:20:41 »
Zdravím, ja mám notebook Lenovo G70-80 a Ethernet mi fungoval naposledy vo verzii Ubuntu 18. Od verzie Ubuntu 20.02 mi pripojenie cez Ethernet nejde a ani na distre Linux Mint. A skúšal som aj teraz Live Mint 21.2. Len cez Wifi. Preinštaľoval som PC, pretože za posledný mesiac až 1 a pol mesiaca mi stále vypadávalo aj WIFI pripojenie na tomto PC a na druhom PC mi Ethernet šiel bez problémov. Teraz mi na druhom distre ide pripojenie cez WIFI bez problémov, nevypadáva, skúšal som teraz aj LIVE verziu Manjaro Linux a ide mi aj Ethernet a nevypadáva . Vie niekto poradiť či to je vec ovládačov prečo mi nejde na tomto notebooku od Verzie Ubuntu 20.02 pripojenie cez Ethernet a teraz mi začalo vypadávať aj pripojenie cez WIFI?

Teraz používam Fedoru ,keďže som net nevyriešil, ale zaujíma ma to pre budúcnosť. Ak niekto vie, dík


To vypadá na toto čo píšu tu https://www.root.cz/zpravicky/networkmanager-v-ubuntu-22-04-jiz-nechce-obsluhovat-ethernet/

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.