Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Vypnutí napájení USB portů  (Přečteno 5020 krát)

vollponi

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 76
Vypnutí napájení USB portů
« kdy: 26 Května 2023, 11:46:54 »
Dobrý den,
potřeboval bych poradit, jak udělat, aby se po vypnutí PC vypnulo i napájení USB portů.

Zkoušel jsem v BIOSu zapnout ErP, to funguje a USB porty se vypnou. Problém je, že pak mi vůbec nejde počítač zapnout( chová se jak kdyby nebyl zapojený do elektřiny). Nakonec jsem musel vytáhnout baterii z desky, dal novou a počítač se rozběhl. Po vypnutí počítače ovšem opět nešel zapnout. Tímto způsobem jsme to tedy nevyřešil.

Dále jsem na radu Chat GPT zkusil v souboru "/etc/default/grub" nastavit GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash usbcore.autosuspend=-1 . To ovšem  nepomohlo a USB porty jsou stále napájené i po vypnutí PC.

Existuje nějaké řešení?

Díky


Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6018
Re:Vypnutí napájení USB portů
« Odpověď #1 kdy: 26 Května 2023, 12:03:29 »
Řešení by ti měl poskytnout výrobce desky. Nastavuje se to běžně v BIOSe. Také musí být kompatibilní zdroj. Neuvedl si tu informace, ale předpokládám, že mluvíme o PC desktopu?
Zkus pohledat tvůj problém spolu s výrobcem tvé desky.

Pokud máš multiboot s Windows, vypni fast startup.
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1735
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Vypnutí napájení USB portů
« Odpověď #2 kdy: 26 Května 2023, 12:05:08 »
Něco jako "počítač" v tomto smyslu slova je naprostý nesmysl.

Každá základní deska to může mít úplně jinak (ať už po hw, nebo sw stránce) a je potřeba se podívat do dokumentace k ní, jestli něco takového vůbec umožňuje.

Co to je za výrobce a model?

vollponi

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 76
Re:Vypnutí napájení USB portů
« Odpověď #3 kdy: 26 Května 2023, 19:04:43 »
Deska je GIGABYTE H61M-S2V-B3, našel jsem , že se to vypíná přes to ErP v BIOSu.

Ale pokud toto nelze řešit na úrovni OS, tak to téma klidně smažte ať to tu nezapleveluji off topic příspěvky.


Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Vypnutí napájení USB portů
« Odpověď #4 kdy: 26 Května 2023, 20:38:43 »
Tohle opravdu není úroveň OS - zkus se ještě podívat jestli tam nemáš nějaké volby jako charge, supercharge, USB power apod.

Jinak se uvádí ono ErP - možná je chyba ve FW desky - zkusil jsi aktualizovat / flešnout?
« Poslední změna: 26 Května 2023, 23:38:07 od Ventero »
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1735
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Vypnutí napájení USB portů
« Odpověď #6 kdy: 26 Května 2023, 23:39:59 »
Je pravda, ze byt je to uroven FW, tak by mohlo jit ovlivnit to z OS - podobne jako v pripade efibootmgr ..
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6018
Re:Vypnutí napájení USB portů
« Odpověď #7 kdy: 27 Května 2023, 10:36:43 »
A jaký máš zdroj? Starší erp neuměly.

Co ti dá výstup z příkazu:
Kód: [Vybrat]
acpitool -w
U mě mám s 1155 Gigabyte S4 a USB není napájeno s ErP.
S vypnutám ErP není též napájeno.

Takže bych se přikláněl k tomu, že máš něco nastaveno špatně v BIOSe nebo nekompatibilní zdroj.
« Poslední změna: 27 Května 2023, 10:43:32 od Roman Vacho »
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

ramael

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 622
Re:Vypnutí napájení USB portů
« Odpověď #8 kdy: 27 Května 2023, 22:25:05 »
Osobne bych tipl, ze to chce driver: https://www.gigabyte.com/Motherboard/GA-H61M-S2V-B3-rev-11#ov
Moc si nedokazu predstavit jak by se desky ruznych vyrobcu sjednotili do nejakeho API s kterym by jadro jednotne pracovalo. Coz je vec ktera je EFI vytykana. Klasicke USB jde dle meho nazoru ovladat zpusobem z odkazu jaky podal JirkaZ. Ale podle te specifikace to ma powercharging coz je chip na vic. Bude to chtit si s tim pohrat. Kdyz vyrobce na to  nabizi driver, jadro to nejspis nejak vidi. Je jen na uzivateli si najit kde k tomu jadro vytvori strom a  pokusit se to ovladnout. Asi bych do toho strcil nejaky spotrebic za behu. Jadro se ozve a vi se kde hledat.
Pro mne je docela desiva predstava, aby se PC (viceucelovy stroj) dal HW preprogramovat z OS. Napr. Microsofti pocin by si pro sebe bloknul sitovku, usb, kus RAMky ap. Chapu to na routerech, jednoucelovych strojcich (me oblibene ESP32, Raspi pico ap.).
Lenovo: ThinkPad X380 Yoga
MeWe  Joutůůůůb

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Vypnutí napájení USB portů
« Odpověď #9 kdy: 28 Května 2023, 08:10:35 »
To se ale presne deje ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6018
Re:Vypnutí napájení USB portů
« Odpověď #10 kdy: 28 Května 2023, 10:50:15 »
Osobne bych tipl, ze to chce driver: https://www.gigabyte.com/Motherboard/GA-H61M-S2V-B3-rev-11#ov
Moc si nedokazu predstavit jak by se desky ruznych vyrobcu sjednotili do nejakeho API s kterym by jadro jednotne pracovalo. Coz je vec ktera je EFI vytykana. Klasicke USB jde dle meho nazoru ovladat zpusobem z odkazu jaky podal JirkaZ. Ale podle te specifikace to ma powercharging coz je chip na vic. Bude to chtit si s tim pohrat. Kdyz vyrobce na to  nabizi driver, jadro to nejspis nejak vidi. Je jen na uzivateli si najit kde k tomu jadro vytvori strom a  pokusit se to ovladnout. Asi bych do toho strcil nejaky spotrebic za behu. Jadro se ozve a vi se kde hledat.
Pro mne je docela desiva predstava, aby se PC (viceucelovy stroj) dal HW preprogramovat z OS. Napr. Microsofti pocin by si pro sebe bloknul sitovku, usb, kus RAMky ap. Chapu to na routerech, jednoucelovych strojcich (me oblibene ESP32, Raspi pico ap.).
Podle mě na to není potřeba ovladač. Naopak! A navíc ty ovladače na tyto archaické desky jsou již zastaralé. Nejsou potřeba.
Mám to samé. Také mám ten power charge na desce Gigabyte. Stejně je to jen marketingová omáčka.
https://www.gigabyte.com/MicroSite/185/on-off-charge.htm
« Poslední změna: 28 Května 2023, 19:53:51 od Roman Vacho »
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

ramael

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 622
Re:Vypnutí napájení USB portů
« Odpověď #11 kdy: 28 Května 2023, 11:35:57 »
Jsem to pochopil tak, ze to tam ma diky ovladaci nastavene na ON. A tim mu to funguje i pri vypnutem PC. Takze pokud tam je win, zkusil bych to pres ten gigabyti pocin vypnout.
Nebo jak jsem psal vyse, najit strom tech usb portu a na nem si pohrat.
Pokud to nema na ON. Tak bych dle manualu v biosu nastavil:
Soft-Off by PWR-BTTN - Instant-Off
PME Event Wake Up - disabled enabled
Power On by Ring - disabled
Power On By Mouse - disabled
Power On By Keyboard - disabled
ErP Support - Enabled disabled
Mozna jeste par voleb prenastavit. Vzpomel jsem si na jeden laptop, kde jsem musel vytvorit v biosu heslo, abych mohl hloubeji do nastaveni. A pak ho zase zrusit. Zakouti biosu jsou zakerna, nastesti zasahy do neho jsou vratne.
EDIT:
Jsem si celé vlákno přečetl na normálním zobrazovadle (ne v mobilu) a poopravil jsem ty předvolby v biosu. Ještě bude záležet na jaké tam jsou přednastavené volby S1/S3 ap.
« Poslední změna: 28 Května 2023, 13:12:29 od ramael »
Lenovo: ThinkPad X380 Yoga
MeWe  Joutůůůůb

vollponi

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 76
Re:Vypnutí napájení USB portů
« Odpověď #12 kdy: 29 Května 2023, 21:18:39 »
Tak nakonec vypínám zdroj ručně - už tak asi nechám počítač dožít.

Pro úplnost ale dodám zbývající informace:

acpitool -w

   Device   S-state     Status   Sysfs node
  ---------------------------------------
  1. PCI0     S5   *disabled  no-bus:pci0000:00
  2. PEX0     S5   *disabled  pci:0000:00:1c.0
  3. PEX1     S5   *disabled
  4. PEX2     S5   *disabled
  5. PEX3     S5   *disabled
  6. PEX4     S5   *disabled  pci:0000:00:1c.4
  7. PEX5     S5   *disabled
  8. PEX6     S5   *disabled
  9. PEX7     S5   *disabled
  10. HUB0     S5   *disabled  pci:0000:00:1e.0
  11. UAR1     S3   *disabled  pnp:00:02
  12. USBE     S3   *enabled   pci:0000:00:1d.0
  13. USE2     S3   *enabled   pci:0000:00:1a.0
  14. AZAL     S5   *disabled  pci:0000:00:1b.0

Zdroj mám  Seasonic Energy Knight SS350ET-Bronze 350W OEM

Přikládám snímek nastavení BIOSu.

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6018
Re:Vypnutí napájení USB portů
« Odpověď #13 kdy: 30 Května 2023, 10:34:46 »
Power on by ring máš zapnuto. Proto se to chová, jak se chová. Již ramael to psal, že je třeba vypnout.

A ten erp si klidně zapni, ať ti to nežere tolik ve vypnutém stavu. Nemá na vypnutí vliv.
« Poslední změna: 30 Května 2023, 10:45:48 od Roman Vacho »
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Vypnutí napájení USB portů
« Odpověď #14 kdy: 30 Května 2023, 11:23:16 »
Akorát mi nedává smysl vypnout ErP, když všude je psáno, že to je právě ta funkce, která blokne to napájení ..
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

ramael

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 622
Re:Vypnutí napájení USB portů
« Odpověď #15 kdy: 30 Května 2023, 18:05:39 »
Ja to bral tak, ze zapnuty ErP mu zpusoboval nemoznost zapnuti PC. Dle prvniho prispevku.
Lenovo: ThinkPad X380 Yoga
MeWe  Joutůůůůb

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Vypnutí napájení USB portů
« Odpověď #16 kdy: 30 Května 2023, 21:48:19 »
To by ukazovalo právě na pokakaný FW - podíval bych se po novější verzi ..
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

vollponi

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 76
Re:Vypnutí napájení USB portů
« Odpověď #17 kdy: 03 Června 2023, 08:27:00 »
Power on by ring máš zapnuto. Proto se to chová, jak se chová. Již ramael to psal, že je třeba vypnout.

A ten erp si klidně zapni, ať ti to nežere tolik ve vypnutém stavu. Nemá na vypnutí vliv.

jen pro feedback -  když vypnu Power on by ring, tak se počítač také nedá zapnout. Co jsem zkoušel, tak neexistuje kombinace nastavení BIOSu co by vypnula napájení USB portů a počítač pak šel zapnout. Už jsem si zvykl vypínat zdroj.

Jinak pro úplnost dodám proč to řeším. Musel jsme přejít z kabelu na wifi a měl jsem problém s wifi adaptérem. Po zapnutí počítače jsem ho vždycky musel vytáhnout a opět zasunout, jinak se síť nepřipojila.  Elegantně (aspoň pro mě) to řeší  když se po vypnutí PC  vypne i napájení USB portů. Ale ty 2 roky co počítač plánuji ještě mít to už vydržím s vypínáním zdroje.

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6018
Re:Vypnutí napájení USB portů
« Odpověď #18 kdy: 03 Června 2023, 10:53:55 »
jen pro feedback -  když vypnu Power on by ring, tak se počítač také nedá zapnout. Co jsem zkoušel, tak neexistuje kombinace nastavení BIOSu co by vypnula napájení USB portů a počítač pak šel zapnout. Už jsem si zvykl vypínat zdroj.

Jinak pro úplnost dodám proč to řeším. Musel jsme přejít z kabelu na wifi a měl jsem problém s wifi adaptérem. Po zapnutí počítače jsem ho vždycky musel vytáhnout a opět zasunout, jinak se síť nepřipojila.  Elegantně (aspoň pro mě) to řeší  když se po vypnutí PC  vypne i napájení USB portů. Ale ty 2 roky co počítač plánuji ještě mít to už vydržím s vypínáním zdroje.
Teď ponechám stranou, že se to nezapíná. To může mít další příčiny.
Mám velmi podobnou desku se stejným socketem a jen s lepším chipsetem(H61 vs B75) a rozhodně se USB vypínají. Stále trvám na tom, že je to věc SW - BIOSu/ovladačů/nastavení. Na stránkách již není novější verze než v desce? Pozor na revizi desky.

Windows mají stále instalovanou tu utilitu USB charger? Dát pryč. Podívat se do Windows na pokročilá nastavení napájení USB.

Opravdu jsi zkoušel kombinaci ERP ON, Power on ring OFF naráz?

Teď si nejsem jist jak je to v praxi, ale ještě jsou příkazy v Linuxu na vypnutí OS.
Kód: [Vybrat]
systemctl halt a
Kód: [Vybrat]
systemctl poweroff Ale nechci ti plést hlavu ještě více.

Pokud to již ale dále nechceš řešit a spoojíš se s tím mechanickým vypnutím, chápu. :-)

A tady je vlákno pro Windows. https://answers.microsoft.com/en-us/windows/forum/all/usb-ports-remain-powered-after-shutdown/5a97d8d6-49d7-4537-a76d-7bb219aeb8d1

Nebo to hoď někam do servisu a pusť korunu.
« Poslední změna: 03 Června 2023, 10:59:13 od Roman Vacho »
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Vypnutí napájení USB portů
« Odpověď #19 kdy: 03 Června 2023, 14:53:55 »
USB se standardně vypínají. Mám AM4 B550, před pár dny ještě B450 a na obou se po vypnutí PC přeruší dodávka proudu do USB. A pozor! Na obou, když ve Windows nainstaluju prográmek "Super Charger" nebo jak se to přesně jmenuje, tak když v něm tu funkci zapnu, tak USB zůstanou po vypnutí pod proudem. Po vypnutí této funkce jsou USB zase klasicky bez proudu. ErP s tím nemá nic společného, ať ho zapnu nebo vypnu, nic se nemění. Akorát se zapnutým ErP má vypnuté PC za 24 hodin spotřebu necelé 2 W a s vypnutým ErP je to 5 W.

Každopádně bych to vypnula v té utilitě ve Windows a pokud to nezabere, tak zaplatit profi servis a nejspíš následně koupit nové PC, protože pokud nezabere vypnutí v té utilitě, tak je to HW chyba.

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Vypnutí napájení USB portů
« Odpověď #20 kdy: 03 Června 2023, 17:04:47 »
Podle chovani a pravdepodobnosti je to spatny 1. FW desky nebo 2. HW zavada v PWM obvodu.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.