Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Creative Z a jiné bejkárny  (Přečteno 17971 krát)

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3549
Re:Creative Z a jiné bejkárny
« Odpověď #50 kdy: 20 Června 2023, 22:58:38 »
Vsak si navod uloz  :)
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6029
Re:Creative Z a jiné bejkárny
« Odpověď #51 kdy: 21 Června 2023, 15:05:54 »
Na tu funkci se chystám už roky, ale ještě jsem to nikdy nezkusila, možná díky tomu, že mám 5.1 repro k tomu nemám úplně důvod, protože slyším zvuky ze správných směrů.
To není o směru ale o tom, že ti tiché zvuky jako kroky, padající nábojnice apod zesílí. Je to jen algoritmus v knihovně, kterou má Creative pronajatou.
Nemám problém s nepoměrem hlasitosti mezi zvuky ale s tím, že musím sundat hlasitost celkovou ve Windows z 20% na ještě ménně. Ve hře můžu mít 1% hlasitosti a i tak je to na hraně ohluchnutí, když spustí třeba palba.
Pozor tedy na tu hlasitost až to budeš zkoušet. :)
Ale třeba to tak u Tebe nebude, protože Creative Z má 2 hlavní výstupy. Jeden silnější a 1 slabší. Možná se zkusím přepojit.
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6029
Re:Creative Z a jiné bejkárny
« Odpověď #52 kdy: 21 Června 2023, 15:14:03 »
Jo aha, takže při budoucí čisté instalaci mě to čeká znova, pokud si nechám XFCE? A to si nejspíš nechám, protože neobsahuje věci, které mě štvou na KDE a nechybí mi to, co je v KDE navíc, byť dobré.
Však ste nedělali nic složitého. Jen větší část zabralo získání informací a pak jen odinstalace, instalace pár balíků.
Do budoucna se to jistě vyřeší samo.

QT aplikace jsou fajn, ale KDE na QT je jaks ho poznala.
« Poslední změna: 21 Června 2023, 15:15:39 od Roman Vacho »
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Creative Z a jiné bejkárny
« Odpověď #53 kdy: 04 Července 2023, 21:09:40 »
Ještě mám otázku, v XFCE tato možnosti není, jak otestovat, že hraje zvuk ze všech repro + subwoofer a jak nastavit zesílení resp. vzdálenost jednotlivých repro, aby měly stejnou hlasitost vzhledem k mojí poloze? Vím, že v KDE tato možnost je, ale v XFCE jsem to nenašla... Díky.

ramael

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 638
Re:Creative Z a jiné bejkárny
« Odpověď #54 kdy: 04 Července 2023, 21:52:22 »
5.1 nemám. Ale mělo by to jít ovládat pomocí pavucontrol
Pokud Tě to nenabízí jednotlivé kanály, tak klepni v pavucontrol na ouško Výstupní zařízení. A tam vpravo nahoře je zámeček. Ten určuje jestli ovládáš hlasitost komplet najednou, nebo každé repro zvlášť. Tak na zámeček klikni a měli by se zobrazit všechny reproduktory. Samozřejmě pokud máš dole vpravo (Zobrazit:) navolenou správnou zvukovku a nahoře (Port:) správný výstup.
Lenovo: ThinkPad X380 Yoga
Joutůůůůb

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Creative Z a jiné bejkárny
« Odpověď #55 kdy: 04 Července 2023, 23:37:25 »
Děkuji, ale nejde úplně o ovládání (to tam mám a to co píšeš jsem nakonec našla), ale o otestování zvuku a hlasitosti jednotlivých kanálů.

Našla jsem přikaz pro terminál, ale ten mi nefunguje - speaker-test.

ramael

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 638
Re:Creative Z a jiné bejkárny
« Odpověď #56 kdy: 05 Července 2023, 07:49:34 »
Ach jo. Jsem si musel odskočit od odpovědi a celé se to samo smazalo. Tak ještě jednou a v krátkosti.
V Debian based systémech stačí napsat příkaz do terminálu. Pokud není nalezen, script command-not-found se automaticky postará o výpis patřičného balíku v kterém se příkaz nachází.
V Arch based systémech máme instalační příkaz pacman a jeho volbu F. V tvém případě
Kód: [Vybrat]
pacman -Fy speaker-test
A máme co je třeba nainstalovat aby příkaz fungoval. Ono by to šlo i bez volby y. Ale je lepší mít databázi aktualizovanou.
Lenovo: ThinkPad X380 Yoga
Joutůůůůb

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3549
Re:Creative Z a jiné bejkárny
« Odpověď #57 kdy: 05 Července 2023, 09:59:16 »
Nebo. pokud to bylo v KDE_Deb-base nějak šikovně udělané GUI, tak se pokusit zjistit, co je to za apku a mrknout, zda není alternativa nebo třeba možnost kompilace ze zdrojáku.
Ale chápu, že to už je zase babračka a pokud si vystačíš konzolově - ostatně to asi tak často kalibrovat nebudeš - tak nejspíše zbytečná práce s nejistým výsledkem ..
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Creative Z a jiné bejkárny
« Odpověď #58 kdy: 05 Července 2023, 16:09:52 »
Napsalo mi to:

Kód: [Vybrat]
sudo pacman -Fy speaker-test
[sudo] heslo pro sandra:
:: Synchronizuje se databáze balíčků...
 core                 1883,2 KiB  2,16 MiB/s 00:01 [######################] 100%
 extra                   9,2 MiB  2,66 MiB/s 00:03 [######################] 100%
 community              33,9 MiB  2,64 MiB/s 00:13 [######################] 100%
multilib je aktuální
extra/alsa-utils 1.2.9-1
    usr/bin/speaker-test

ale nejde to spustit...

Kód: [Vybrat]
speaker-test
bash: speaker-test: příkaz nenalezen

ramael

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 638
Re:Creative Z a jiné bejkárny
« Odpověď #59 kdy: 05 Července 2023, 16:26:30 »
Ok.
Ten výstup Ti řekl, že speaker-test je součástí balíku alsa-utils v repu extra. Většina programů je součástí nějakého balíku. Takže, můžeš nainstalovat 
Kód: [Vybrat]
sudo pacman -S alsa-utils
Nebo si pustit nějaký mono zvuk a v pavucontrol si přidávat ubírat na hlasitosti jednotlivých kanálů. A tak si to i nastavit dle polohy beden...
Lenovo: ThinkPad X380 Yoga
Joutůůůůb

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3549
Re:Creative Z a jiné bejkárny
« Odpověď #60 kdy: 05 Července 2023, 16:32:07 »
Věcná - aby se instaloval Pipewire, tak se alsa-utils odinstalovávaly a teď se mají zase instalovat? Nebude se to třískat? Pipewire, jako pokročilejší a moderní správce to neumí sám?

To není rejpání - jen upozornění, jestli se na něco nezapomnělo, aby se předešlo nějakým potížím a zmatkům ..
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

ramael

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 638
Re:Creative Z a jiné bejkárny
« Odpověď #61 kdy: 05 Července 2023, 17:03:07 »
PipeWire, to samozřejmě umí (nastavení). Jen se to musí napsat do konfiguráku. Nemá svůj grafický výstup. Proto je navržen tak aby mohl být ovládán buď pomocí alsa gui app (nic moc z mého pohledu). Nebo pomocí PulseAudio gui (pavucontrol - lepší řešení). Anebo se ponořit do tajů konfiguráků PipeWire a sám si to vymazlit.
Poslední je pro drsňáky 8-) možností moc není. Je možné že jsou už nějaké funkční gui rozhraní od třetích stran. GNOME a KDE si to ovládá samo. Opět dle mne malá daň za light DE.
Osobně bych se alsa-utils nebál a testnul. Pakliže by to zlobilo, tak odinstalace a možná přeinstalace pipewire. Nic horšího se stát nemůže...
Lenovo: ThinkPad X380 Yoga
Joutůůůůb

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3549
Re:Creative Z a jiné bejkárny
« Odpověď #62 kdy: 05 Července 2023, 19:17:26 »
Tak to by chtělo trochu pozvednout PulseAudio, aby tam byla ta příslušná spolupráce a tedy i ta pokročilejší nastavení ..
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

ramael

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 638
Re:Creative Z a jiné bejkárny
« Odpověď #63 kdy: 06 Července 2023, 09:48:20 »
Moc nerozumím jak to myslíš. pavucontrol funguje s pipewire super, jen nemá speaker-test. Jinak PulseAudio třeba není. Ovládání si má graficky spravovat DE.
xfce a podobné super počiny to nemají, jinak by nebyly tak malé a hbité. A tak využívají aplikací třetích stran. Třeba xfce: https://docs.xfce.org/panel-plugins/xfce4-pulseaudio-plugin/start Asi by se tam někde dalo i navrhnout přidat test kanálů (reproduktorů).
Nebo si může kdokoliv něco napsat sám. Třeba už nainstalovaný wireplumber má docela široké API.
Více k pochopení o co jde a jak to funguje je třeba zde: https://www.collabora.com/news-and-blog/blog/2020/05/07/wireplumber-the-pipewire-session-manager/
Lenovo: ThinkPad X380 Yoga
Joutůůůůb

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3549
Re:Creative Z a jiné bejkárny
« Odpověď #64 kdy: 06 Července 2023, 10:19:37 »
Myslel jsem samozřejmě pavucontrol - bral jsem to jako součást PA. A myslel jsem to tak, že nějaký speaker-test by měl mít pavucontrol už dávno - vícekanálový zvuk je tady s námi tak 20 let coby standardní výbava PC.

Tak Collabora - to je progresivní vývojář - naposledy, co o nich vím, tak dělali svou odnož LibreOffice portovanou na Android. Hodně nadupaná, ale náročná na prostředky - na 4jádrech nižší stř. třídy už byla apka nepoužitelná.

Tak uvidíme, co všechno bude ten jejich WirePlumber umět a jestli se dostane do povědomí nebo dokonce do výbavy dister.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

ramael

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 638
Re:Creative Z a jiné bejkárny
« Odpověď #65 kdy: 06 Července 2023, 10:28:05 »
Tak on wireplumber funguje. Důkazem budiž že, ho má jak Abby tak já nainstalován. Bez něho by nám to nehrálo.
Lenovo: ThinkPad X380 Yoga
Joutůůůůb

ramael

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 638
Re:Creative Z a jiné bejkárny
« Odpověď #66 kdy: 06 Července 2023, 10:41:48 »
Pro zajímavost jsem si teď alsa-utils nainstaloval a zkusil speaker-test
Spustí to šum a basta. Si pak člověk může v pavucontrol hrát s jednotlivýma kanálama. Tak jsem to zase odinstaloval. Více podrobností třeba tady: https://linuxhint.com/speaker-test-command-linux/
Je to to samé jako už jsem navrhl dříve:
Citace
Nebo si pustit nějaký mono zvuk a v pavucontrol si přidávat ubírat na hlasitosti jednotlivých kanálů. A tak si to i nastavit dle polohy beden...
Lenovo: ThinkPad X380 Yoga
Joutůůůůb

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Creative Z a jiné bejkárny
« Odpověď #67 kdy: 09 Října 2023, 13:03:37 »
Pokud ti to v této kombinaci vydá nějaký zvuk ikdyž nejspíš slabý (takhle to zlobilo i mě, jen nemám problematickou kartu jako ty). Tak bych odinstaloval alsa-utils a nainstaloval pipewire. Dřív jsem to řešil intalací pulseaudio, ale pipewire vypadá lépe. Aktuálně pipewire máme kromě ženiny PC na všech strojích.
V "našich systémech":
Kód: [Vybrat]
sudo pacman -R alsa-utils
sudo pacman -S pipewire pipewire-alsa pipewire-docs pipewire-jack pipewire-pulse pipewire-v4l2 wireplumber pavucontrol
reboot
pak si spusť pavucontrol a pohraj si s výběrem a hlasitostí. V záložce výstupní zařízení se neboj dát hlasitost nad 100%.
Sám jsem zvědav.

Je možné tento postup aplikovat v jakékoliv distribuci? Samozřejmě pacman by se nahradil tím správným 🙂 Chtěla jsem si do své doinstalovat Plasmu, což se povedlo, ale zvuk tam praská, tak jsem ji zase odinstalovala a chci zkusit OpenSUSE, prý v něm lépe běhají hry. A tak nějak si pohrávám s myšlenkou zkusit začít pařit primárně v Linuxu, aspoň co půjde 🙂

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6029
Re:Creative Z a jiné bejkárny
« Odpověď #68 kdy: 09 Října 2023, 13:38:06 »
Za ty roky co sleduju bechmarky je to prašť jak uhoď. Co si rovnou nahodit Steam OS? Je to Plasma a dole Arch Linux. Proč troškařit. :-p
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Creative Z a jiné bejkárny
« Odpověď #69 kdy: 09 Října 2023, 13:41:12 »
To možná není úplně špatný nápad 🙂 GOG, Lutris a další tam jistě půjdou taky. Nj, to zkusím. A s tím zvukem, půjde ten postup i tam? Asi by měl, ale radši se ptám...
« Poslední změna: 09 Října 2023, 13:42:56 od Abby »

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6029
Re:Creative Z a jiné bejkárny
« Odpověď #70 kdy: 09 Října 2023, 13:42:35 »
Podle mě půjde. Ale nemusí to být přesný postup jako tenhle, ale může se maličko lišit. Ale to vařím z vody.
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Creative Z a jiné bejkárny
« Odpověď #71 kdy: 09 Října 2023, 13:43:24 »
No jasný, minimálně správce balíčků bude jiný 🙂

Mimochodem na webu píší, že je to postavené na Debianu - https://store.steampowered.com/steamos/buildyourown
Nebo je ještě nějaká novější verze, kterou jsem nenašla?

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6029
Re:Creative Z a jiné bejkárny
« Odpověď #72 kdy: 09 Října 2023, 13:45:17 »
Je nějaká 3.x venku a tam už je Pipewire.
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Creative Z a jiné bejkárny
« Odpověď #73 kdy: 09 Října 2023, 13:46:55 »
Nj, jenže mě to nabízí něco, co se jmenuje SteamOS Stem Deck a je to na Debianu 8, nemůžu najít ISO pro 3.x...

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6029
Re:Creative Z a jiné bejkárny
« Odpověď #74 kdy: 09 Října 2023, 13:49:45 »
Vůbec Steam OS neznám a právě se dívám na protichůdné informace o Debianu, Archu, Gnome a Plasmě.
Možná pletu dohromady dva OS. Nevím.
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.