Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Ubuntu - znehodnocení souborů fat32  (Přečteno 5649 krát)

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3549
Ubuntu - znehodnocení souborů fat32
« kdy: 19 Července 2023, 11:33:57 »
Nedávno jsem dělal úpravy v ESP, které spočívaly pouze v tom, že jsem některé efi soubory z live přejmenoval. Když jsem je přejmenoval zpět, tak už soubor zavaděče nebyl funkční - Windows nenaběhl.
Pokud jsem vzal stejný originální soubor a opět z live ho nakopíroval do ESP, tak byl opět nefunkční.
Pokud jsem tentýž originální soubor do umístění nakopíroval via WinPE, tak se OS opět zavedl na první dobrou.

Nenapadá mě jiný závěr, než že v linuxovém SW, který toto obstarává je nějaká chyba, která ty soubory nějak znehodnotí. Napadlo mě něco kolem práv, ale nejsem si jist, zda fat32 s něčím takovým vůbec pracuje a také si moc nedovedu představit, že by Win7, popř. FW stroje respektoval nějaký atribut udělený Ubuntu. Jedině, že ten samotný atribut by ten soubor udělal neakceptovatelným.

Nějaké postřehy, podněty, nápady, možnosti?
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1756
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Ubuntu - znehodnocení souborů fat32
« Odpověď #1 kdy: 19 Července 2023, 13:24:48 »
Porovnej ty soubory pomocí hashe (MD5 či jiného). Nebo v hex prohlížeči (nepíšeš, jak jsou velké).

Neobsahoval název souboru nějaký skrytý znak?

Tady a tady jsou popisované možná podobné potíže (nečetl jsem to).
« Poslední změna: 19 Července 2023, 13:28:09 od JirkaZ »

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3549
Re:Ubuntu - znehodnocení souborů fat32
« Odpověď #2 kdy: 19 Července 2023, 18:28:11 »
Neobsahoval žádné skryté nebo nestandardní znaky a velikost se pohybovala kolem 0,5-1MB.
Jenom jsem přejmenoval bootx64.efi na bootx64.efi.orig plus několik dalších souborů a pak zase zpátky. A už bylo zavádění nefunkční. Pak smazal a znovu vložil a stále nešlo. Až když jsem je znovu smazal a vložil via WinPE, tak šlo.

Pročetl jsem to 18 let staré vlákno "ubuntu-users.narkive" a dává to smysl. Pokud měním název a měním ho s jiným kódováním, tak ho vlastně FW desky nemusí rozpoznat a nebo ten zavaděč pak nerozpozná název pomocných souborů pro iniciaci a tím je vlastně nenajde a tak OS nenaběhne. Je tam tedy rada pro použití mount parametrů
Kód: [Vybrat]
vfat    iocharset=utf8,umask=000   0       0
Připojoval jsem via "Disky", tak se musím podívat s jakými parametry to připojil. Jak to zjistím s jakými parametry je připojený oddíl?

Jak jsi to našel vůbec?
« Poslední změna: 19 Července 2023, 18:55:09 od Ventero »
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3549
Re:Ubuntu - znehodnocení souborů fat32
« Odpověď #3 kdy: 20 Července 2023, 11:15:14 »
Samotný příkaz "mount" (případně s grep) by měl zobrazit i ty parametry. Vyzkouším, až se k tomu dostanu.
Nebo "cat /proc/mounts"
« Poslední změna: 20 Července 2023, 11:16:48 od Ventero »
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1756
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Ubuntu - znehodnocení souborů fat32
« Odpověď #4 kdy: 20 Července 2023, 11:30:46 »
...
Jak jsi to našel vůbec?

No, vhodná klíčová slova (pochopitelně primárně anglicky, ale i jinak), vyhledavač bez personalizace (tj. bez přihlášení), rychločtení, hledání už v prohlížeči na dané stránce a hrubé i jemnější třídění vlastní hlavou. A to vše pořád dokola se změnami parametrů atd. až do doby, kdy nějak uspěju.

Nic zvláštního ;-)

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6029
Re:Ubuntu - znehodnocení souborů fat32
« Odpověď #5 kdy: 22 Července 2023, 11:20:49 »
Kód: [Vybrat]
/boot/efi vfat rw,relatime,fmask=0077,dmask=0077,codepage=437,iocharset=iso8859-1,shortname=mixed,errors=remount-ro 0 0
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3549
Re:Ubuntu - znehodnocení souborů fat32
« Odpověď #6 kdy: 22 Července 2023, 14:39:08 »
Takhle to pripoji ta apka nebo takhle to ma byt spravne?
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6029
Re:Ubuntu - znehodnocení souborů fat32
« Odpověď #7 kdy: 26 Července 2023, 10:05:57 »
Takhle to pripoji ta apka nebo takhle to ma byt spravne?
Takhle to mám jako default v 22.04 v fstab.
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.