Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Zmrznutie PC  (Přečteno 4757 krát)

pepestar1

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 142
Zmrznutie PC
« kdy: 20 Července 2023, 20:02:34 »
Zdravím, posledných pár dní mi zvykne niekedy zamrznúť PC. Neviem prečo. Zamrzne tak, že neviem pohybovať myšou, ani vypnúť PC, jediné čo som si všimol, že naposledy mi včera zamrzol pri zapínaní filmu cez VLC. Musel som dať reset PC. Mám UBUNTU 22.04.2 LTS. Stretol sa niekto s niečím podobným za posledné dni? Popis PC dám asi zajtra.

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1756
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Zmrznutie PC
« Odpověď #1 kdy: 20 Července 2023, 21:18:09 »
Držet levý Alt a zároveň PrintScreen a postupně naťukat písmena REISUB nepomůže? Jedná se o soft restart, který je šetrnější než hw (tlačítkem).

Nemáš někde nějaké vaklo třeba na konektoru USB zařízení? To dokáže dělat věci...

ramael

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 638
Re:Zmrznutie PC
« Odpověď #2 kdy: 20 Července 2023, 21:46:20 »
Držet levý Alt a zároveň PrintScreen a postupně naťukat písmena REISUB nepomůže? Jedná se o soft restart, který je šetrnější než hw (tlačítkem).

Nemáš někde nějaké vaklo třeba na konektoru USB zařízení? To dokáže dělat věci...
Ono to REISUB musí být v systému nejdřív povolené. Což se zjistí pomocí
Kód: [Vybrat]
cat /proc/sys/kernel/sysrq
Pokud to vyplivne jedničku tak je "vyhráno". Čísla na této adrese jsou bitová maska kde číslo 1 je nejvyšší. Celé slovo REISEUB není šance napsat. Každé to písmeno znamená něco jiného. Samozřejmě, že jde systému vnutit co tam chceme mít. Více u tvůrců našeho vesmíru: https://docs.kernel.org/admin-guide/sysrq.html
Lenovo: ThinkPad X380 Yoga
Joutůůůůb

pepestar1

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 142
Re:Zmrznutie PC
« Odpověď #3 kdy: 20 Července 2023, 22:06:56 »
Držet levý Alt a zároveň PrintScreen a postupně naťukat písmena REISUB nepomůže? Jedná se o soft restart, který je šetrnější než hw (tlačítkem).

Nemáš někde nějaké vaklo třeba na konektoru USB zařízení? To dokáže dělat věci...
Ono to REISUB musí být v systému nejdřív povolené. Což se zjistí pomocí
Kód: [Vybrat]
cat /proc/sys/kernel/sysrq
Pokud to vyplivne jedničku tak je "vyhráno". Čísla na této adrese jsou bitová maska kde číslo 1 je nejvyšší. Celé slovo REISEUB není šance napsat. Každé to písmeno znamená něco jiného. Samozřejmě, že jde systému vnutit co tam chceme mít. Více u tvůrců našeho vesmíru: https://docs.kernel.org/admin-guide/sysrq.html


vypísalo 176

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1756
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Zmrznutie PC
« Odpověď #4 kdy: 20 Července 2023, 22:17:38 »
Ono to REISUB musí být v systému nejdřív povolené. Což se zjistí pomocí
Kód: [Vybrat]
cat /proc/sys/kernel/sysrq
Pokud to vyplivne jedničku tak je "vyhráno".

Aha, nevěděl jsem, že to nemusí fungovat vždycky, díky.

...Celé slovo REISEUB není šance napsat...

REISUB - proč by ne? Mně se PC resetuje právě až po tom B (což dle tebou uvedeného popisu skutečně je reset). Máš na mysli, že by vadilo předchozí zastavení a/nebo zabití všech procesů?
« Poslední změna: 20 Července 2023, 22:19:58 od JirkaZ »

radin

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 245
Re:Zmrznutie PC
« Odpověď #5 kdy: 21 Července 2023, 05:20:53 »
Podle toho odkazu:
to "pepestar1" : 176=128+32+16, tedy máš zapnuto
Kód: [Vybrat]
16 =  0x10 - enable sync command
32 =  0x20 - enable remount read-only
128 =  0x80 - allow reboot/poweroff
tedy "suo" - viz tabulka v odkaze

Je tam také postup zapnutí jednotlivých funkcí, pro zapnutí všeho zadat v terminálu jako root
Kód: [Vybrat]
echo 1 >/proc/sys/kernel/sysrqNevím proč, nešlo mi to přes "sudo", musel jsem nejdřív přepnout na roota pomocí "sudo su".
Nobody is perfect!

pepestar1

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 142
Re:Zmrznutie PC
« Odpověď #6 kdy: 21 Července 2023, 16:17:40 »
neviem prečo mi to robí..

zeleno

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 417
Re:Zmrznutie PC
« Odpověď #7 kdy: 21 Července 2023, 17:33:53 »
Citace
Popis PC dám asi zajtra.
Mohol by si napísať akú máš grafickú kartu a ovládače, či to všetko ťahá procesor, lebo to vyzerá na prehrievanie procesora.

ramael

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 638
Re:Zmrznutie PC
« Odpověď #8 kdy: 21 Července 2023, 17:38:09 »
REISUB - proč by ne? Mně se PC resetuje právě až po tom B (což dle tebou uvedeného popisu skutečně je reset). Máš na mysli, že by vadilo předchozí zastavení a/nebo zabití všech procesů?
Asi to nejspíš bude tím, že nemáš povolené ty zkratky před písmenkem b Mě třeba e způsobí zhasnutí monitoru a zamrznutí systému. Možná bude pes zakopaný jinde.

Citace
Nevím proč, nešlo mi to přes "sudo", musel jsem nejdřív přepnout na roota pomocí "sudo su".
Protože spouštíš jako root jen příkaz echo ale přesměrování > je v režii uživatele který spustil shell. Takže buď se přepneš do root shellu jako jsi to udělal ty (také to tak dělám). Nebo to napíšeš trošku složitěji
Kód: [Vybrat]
sudo bash -c "echo 1 > /proc/sys/kernel/sysrq"
tím spustíš podshell jako root, který vykoná co mu bylo předáno parametrem.

@pepestar1 sorry za zaplevelení Tvého dotazu.
Osobně nevím proč Tě to zamrzá. Mě také zamrzá systém (Arch) při odhlášení z DE. Ale u mě to bude nějaké špatné nastavení, protože jsem si s tím hrál. Prohlídni si záznamy v syslogu nebo journalctl. Tam bych začal být tebou.
Lenovo: ThinkPad X380 Yoga
Joutůůůůb

ramael

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 638
Re:Zmrznutie PC
« Odpověď #9 kdy: 21 Července 2023, 18:59:58 »
Ještě jsem zapoměl dodat, že přímým zápisem do souboru /proc/sys/kernel/sysrq se docílí jen dočasná funkce. Pokud si chcete hodnotu nastavit permanentně je třeba si vytvořit soubor v /etc/sysctl.d a do něho uložit žádanou hodnotu. Např. jedničku: kernel.sysrq = 1
Podle konvence by měly ve všech adresářích *.d soubory začínat číslem a pak náznak co obsahuje. U mě to je takto
Kód: [Vybrat]
cat /etc/sysctl.d/99-sysrq.conf
kernel.sysrq = 1
Lenovo: ThinkPad X380 Yoga
Joutůůůůb

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6029
Re:Zmrznutie PC
« Odpověď #10 kdy: 22 Července 2023, 11:27:56 »
Také mám 176. Ona ta zkratka, co si pamatuju (REISUB) sice nefunguje už celá(jednotlivé písmenka), což se dá potom vidět i v logu, ale stále pomáhá z problémů.

Možná si to hodím na 240. 176+64
Kód: [Vybrat]
64 =  0x40 - enable signalling of processes (term, kill, oom-kill)
nastavení SysRQ je zde:
Kód: [Vybrat]
cat /etc/sysctl.conf
Kód: [Vybrat]
###################################################################
# Magic system request Key
# 0=disable, 1=enable all, >1 bitmask of sysrq functions
# See https://www.kernel.org/doc/html/latest/admin-guide/sysrq.html
# for what other values do
#kernel.sysrq=438
« Poslední změna: 22 Července 2023, 11:38:11 od Roman Vacho »
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

pepestar1

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 142
Re:Zmrznutie PC
« Odpověď #11 kdy: 23 Července 2023, 20:58:00 »
Už som naspäť, ospravedlňujem sa, že som tu nebol, ale PC sa nedalo používať, tak som to vzdal, lebo som nenašiel riešenie. Vymenil som distro, bolo to ľahšie, ako skúšal a testovať aký kernel by bol vhodný a podobne, lebo viac ako týždeň mi to mrzlo. Filmy mi nešli v ničom ,len klasický prehrávač videá. Ani Vlc, MPV, Celluloid, SMplayer. V ničom.
Teraz tam mám Debian 12 a testujem ho ako pôjde. Dávam prílohu.

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3549
Re:Zmrznutie PC
« Odpověď #12 kdy: 24 Července 2023, 09:26:23 »
Jsem myslel, ze se resi zamrzani a ne prehravani filmu. Kdyztak na to hod jine vlakno.

Kazdopadne novejsi grafika AMD urcite vyzaduje novejsi jadro stejne jako novejsi ostatni souvisejici baliky.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

pepestar1

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 142
Re:Zmrznutie PC
« Odpověď #13 kdy: 24 Července 2023, 16:25:04 »
Jsem myslel, ze se resi zamrzani a ne prehravani filmu. Kdyztak na to hod jine vlakno.

Kazdopadne novejsi grafika AMD urcite vyzaduje novejsi jadro stejne jako novejsi ostatni souvisejici baliky.

Obe veci mi nešli, ešte popíšem jednu vec. Ako som kúpil PC, tak som dal Fedoru. Aktualizovala sa na verziu 38. Mám to napojené cez HDMI na TV. Pred 3 týždňami mi mrzla aj Fedora 38 a pri poslednej aktualizácii sa PC nezaplo vôbec. Potom som dal Ubuntu 22.04.2 Lts a posledných 10 dní mi to už mrzlo. Teraz mám Debian 12, zatiaľ ide. Odhľadne PC, grafiky a podobne mi vie niekto poradiť, či som dobre zvolil Distro, ale mám skúsiť niečo iné keby mi veľmi nešlo?
« Poslední změna: 24 Července 2023, 16:27:39 od pepestar1 »

pepestar1

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 142
Re:Zmrznutie PC
« Odpověď #14 kdy: 24 Července 2023, 16:31:24 »
Čo sa týka grafiky, jadra, firmvare a podobne, viete mi poradiť či som dobre zvolil Debian 12? Má Kernel 6.1. Najprv som skúšal Fedoru ale asi pred 3 týždňami pri aktualizácii sa mi už PC nezaplo. TIP- HDMI. Netuším. Manjaro moc nemusím...

pepestar1

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 142
Re:Zmrznutie PC
« Odpověď #15 kdy: 24 Července 2023, 19:53:13 »

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6029
Re:Zmrznutie PC
« Odpověď #16 kdy: 26 Července 2023, 10:10:42 »
a našiel som teraz jeden článok. Má niekto nejaký názor? Dík

https://technewsspace.com/all-amd-chips-in-the-zen-2-have-found-a-vulnerability-that-allows-you-to-remotely-steal-passwords-and-other-information/
Na to kašli. Kdybys věděl o všem, praskne Ti z toho hlava. ;-)

Řeš ten problém s ovladači nebo v čem je problém.
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

pepestar1

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 142
Re:Zmrznutie PC
« Odpověď #17 kdy: 26 Července 2023, 17:44:51 »
veviem,nevyznám sa v tom. Asi naozaj problém s jadrom a ovládačmi, pretože iné jadro+ ovládače=Aktualzácia a ide to. Dík. Bude asi lepšie používať novší soft na tento HW. Ako uviedol Ventero.Idem na to a budem testovať a skvele používať. Winu pokoj :D ;D

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.