Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Notebook nenabíjí baterii  (Přečteno 3983 krát)

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Notebook nenabíjí baterii
« kdy: 15 Srpna 2023, 22:41:44 »
Zdravím, mám podobný problém jako kolega níže. Kamarádka mi přinesla notebook Asus E203M, že se jí přestala nabíjet baterie, postupně že klesla na 0% a nenabíjí se. Má tam Windows 11. Zkusila jsem nabootovat live Ubuntu a skutečně nenabíjí, ale baterii to vidí, píše to (nebudu přepisovat všechno, píšu to ze svého počítače):

Kód: [Vybrat]
battery
present: yes
rechargeable: yes
state: pending-charge
warning level: none
energy: 0 Wh
energy empty: 0 Wh
energy full: 29.343 Wh
energy full design: 38 Wh
energy rate: 0 W
voltage: 7.6 V
charge cycles: N/A
percentage: 0%
capacity: 77.2184%
technology: lithium-ion

Je šance baterii "rozběhnout" nebo je mrtvá? A případně jak rozběhnout? Nebo pomohla by výměna za novou? Já vím, že ten notebook je šílená plečka, ale jí stačí, vyhovuje jí, že je malý a bílý, používá ho nárazově na pracovní věci, ale potřebuje funkční baterii. Nová baterie stojí cca 1300 czk a podle videa není moc obtížné ji vyměnit, ale bude to fungovat? Díky.

PS: nové téma proto, abych nezaplevelovala existující, i když jde zdánlivě o stejný problém.

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3549
Re:Notebook nenabíjí baterii
« Odpověď #1 kdy: 15 Srpna 2023, 23:15:59 »
Dost casto byva poskozeny konektor pro trafo v ntb nebo spalene samotne trafo - je dobre to zkontrolovat, nez se clovek pusti do utraceni penez za baterii ..
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Notebook nenabíjí baterii
« Odpověď #2 kdy: 15 Srpna 2023, 23:24:46 »
Trafo myslíš zdroj? Z něj to jede a to by přece nefungovalo, ne?

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3549
Re:Notebook nenabíjí baterii
« Odpověď #3 kdy: 16 Srpna 2023, 01:27:24 »
Je to tak - nejak mi to nedoslo, ze z kontextu vyplynulo, ze na stejnou nabijecku jede - takze zkontrolovat konektory na desce, baterii a kabliky - az pak koupit novou baterii.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Notebook nenabíjí baterii
« Odpověď #4 kdy: 16 Srpna 2023, 01:47:06 »
Baterka je “nevyměnitelná”, notebook by se musel rozebrat. Co mám konkrétně hledat? Odpojit konektor a zase připojit?

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3549
Re:Notebook nenabíjí baterii
« Odpověď #5 kdy: 16 Srpna 2023, 10:21:45 »
Jak píšeš - musela by jsi rozebrat a zkontrolovat to vevnitř jestli není něco uvolněného a vycvaknout či vysunout kablíky od desky k baterce z konektorů a zpět. V takovýchto případech (pevně vestavěná baterie) je ale pravděpodobnost nějakého špatného kontaktu téměř mizivá, takže to bude na 99% baterka v háji. Ale jsem zvyklý i v takových případech toto nejprve kontrolovat - náhoda je blbec :)

Co to má za CPU?
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Notebook nenabíjí baterii
« Odpověď #6 kdy: 16 Srpna 2023, 10:27:39 »
CPU je Celeron N, hrozný šunt. Ale prý se mám podívat po něčem lepším.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4936
Re:Notebook nenabíjí baterii
« Odpověď #7 kdy: 16 Srpna 2023, 11:12:47 »
Informace:
V novějších zařízeních (bateriově napájených) není jenom klasická "hloupá baterka". Ta nová již obsahuje "chytrý" čip který hlídá její provoz.
Pokud "zjistí" něco nestandardního, nabíjení nedovolí (požár atd...).
Takže buďto koupit novou (neoriginální = levná) baterku (není zaručeno, že s ní (jejím čipem) bude NTB "spolupracovat").
Nebo originální (spolupracovat/fungovat určitě bude, ale zase je drahá...).
Takže záleží na rozhodnutí/preferenci majitele toho přístroje... ;)

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3549
Re:Notebook nenabíjí baterii
« Odpověď #8 kdy: 16 Srpna 2023, 11:45:18 »
Celeron N je tu poměrně dlouho, takže to nic neříká. Jestli je to N3350, tak je to tak na hraně použitelnosti na brouzdání a domácí kanclík.
U 11,6" strojku za 8k nepředpokládám hi-tech baterii s čipem. Nejsem si ale jist, zda tu baterku u nás seženeš - spíš nějaký Amazon nebo tak. Tam bych se ale řádně podíval na podmínky, jestli můžeš případně vrátit. Tj. objednat a hned po vyzvednutí zkusit.

Vypadá to, že by to mohl mít nějaký i český shop a jestli jsem dobře koukal, tak originálka je asi jen o 250,- dražší, ale asi s nižší kapacitou ..
Je v označení opravdu "M" a ne "N"?
« Poslední změna: 16 Srpna 2023, 11:48:43 od Ventero »
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Notebook nenabíjí baterii
« Odpověď #9 kdy: 16 Srpna 2023, 19:03:20 »
Jasný, já jsem ji přesvědčila ke koupi nového, resp. repasovaného, protože jenom spuštění trvá několik minut, má to Celeron N 4 a něco, 64 GB eMMC a 4 GB RAM, je to děs a hrůza. A než kupovat novou baterku s nejistým výsledkem bude lepší něco novějšího a hlavně rychlejšího.

Každopádně díky moc za rady!

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3549
Re:Notebook nenabíjí baterii
« Odpověď #10 kdy: 16 Srpna 2023, 19:47:26 »
At to da za 1000,- - 1500,- na Bazos s tim, ze je tam v haji baterka a bude mit vyreseno :)
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

ramael

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 638
Re:Notebook nenabíjí baterii
« Odpověď #11 kdy: 16 Srpna 2023, 20:21:51 »
Jak napsal juwa2. Ty baterky obsahují https://en.wikipedia.org/wiki/Battery_management_system Stačí když odejde na zdroji kondík a začne dávat nelineární napětí. Tím tu BMSku odpálí a je hotovo.
Takže možnosti:
  • Rozebrat, změřit každý článek -> OK -> pořídit nové BMS -> změřit osciloskopem výstup ze zdroje -> popřípadě koupit i nový zdroj.
  • Koupit novou baterku a nechat to tak a ono to možná nějaký pátek vydrží
  • Koupit nějaký repas notebook a něco to vydrží
  • Koupit úplně nový laptop a těšit se jeho funkčností spousty let
Lenovo: ThinkPad X380 Yoga
Joutůůůůb

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.