Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Zabýval se někdo downgreadem Ubuntu ? (Návratem ke staršímu vydání) ?  (Přečteno 4178 krát)

Dr Fuss

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 787
Je to náročné, nebo je na to nějaká šablona - kuchařka ? Prosím něřešte tu věc, že je to blbost.  Vím co dělám a proč to dělám ! Nehodlám tu číst přihlouplá "moudra" o nesmyslnosti.

Držte se prosím tématu. Děkuju

MOTTO: Když si budu chtít na své zahradě složit fůru písku do koruny stromu tak je to jenom moje věc !!!
« Poslední změna: 29 Srpna 2023, 22:37:33 od Dr Fuss »

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4944
Co je tohle zase za dotaz??  :-\
Návrat ke staršímu vydání OS se zkrátka dělá/řeší instalací toho staršího vydání. Ta nahradí/přemázne instalaci vydání novějšího.
Takže pokud někdo nyní zatouží např. po U 8.04, má stále možnost si ho stáhnout/nainstalovat.

P.S.  Silné podezření na trolling.... :o

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3557
Dr. Fuss neni trol - je jen specificky clovek s ponekud zvlastni strukturou osobnosti a mysleni. Kazdy jsme nejaky a jiny ..
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

macu

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1215
Pokud máš správně rozdělený disk a na / partitionu máš systém a na druhém partitionu máš /home, pak je to jednoduché...jen při instalaci systému zformátuješ / a nastavíš si cestu k /home partitionu a už normálně instaluješ jak jsi zvyklý...správně jak psal juwa2, prostě nijak jinak než čistou instalací to nejde (samotná nová instalace je vždy rychlejší a rozhodně i při povyšování já osobně nikdy nedoporučuji upgrade, ale čistou instalaci)

Jediný problém, co tě při daném "downgradu" může ohrozit je ten, že pokud máš nějaké konfiguráky pro své programy v /home , tak může dojít u některých aplikací k tomu, že starší verze programu nepobere novější konfigurační soubory tohoto programu...tudíž je nutné je zazálohovat, vymáznout a znovu si daný program nastavit dle potřeb....
PC: Intel i5-6600K, 16 GB DDR4 RAM, Intel 530HD, ASUS Z170 Pro Gaming, , 2TB Toshiba HDD Sata III DT01ACA200, Ubuntu 23.10 64bit, Gnome Shell 3.45
Ntb: Toshiba L850-U12 - Intel i3 , 8 GB DDR3 RAM, Ubuntu 22.10 64bit, Gnome Shell 3.43

Dr Fuss

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 787
Pro Ventero: Na různých fórech a FB skupinách mi byly v minulosti dávané různé rady na všechno možné, které se později ukázaly jako absolutní nesmysl.

Od určité doby si dávám pozor a používám hlavu. Často se ukáže že radilovi je 17 let, ale "chytrej je jako kdyby mu bylo 60.
« Poslední změna: 30 Srpna 2023, 16:25:16 od Dr Fuss »

Dr Fuss

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 787
Pro juwa2: Líčíš to jako banalitu. Vím určitě  že tak snadný to zase nebude ! Kde, na kterém úložišti najdu ona stará vydání Ubuntu ?
« Poslední změna: 30 Srpna 2023, 23:27:58 od Dr Fuss »

macu

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1215
PC: Intel i5-6600K, 16 GB DDR4 RAM, Intel 530HD, ASUS Z170 Pro Gaming, , 2TB Toshiba HDD Sata III DT01ACA200, Ubuntu 23.10 64bit, Gnome Shell 3.45
Ntb: Toshiba L850-U12 - Intel i3 , 8 GB DDR3 RAM, Ubuntu 22.10 64bit, Gnome Shell 3.43

Dr Fuss

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 787
Pro macu : Potřebuju se vrátit k 18.04 LTS. To jsem tam nenašel.

Dr Fuss

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 787
Těch míst je víc. Našel jsem třeba tohle: https://old-releases.ubuntu.com/releases/

Pro moje účely bude dobré dát ho na externí bootovatelný USB disk spolu s jediným programem OpenShot a provozovat ho tam.
(Nebo pomocí Rufus na bootovatelný flash disk).

Byly chvíle kdy jsem to celkem zvládal a teď se k tomu budu muset po 15 letech zas vracet a všechno se učit znova.
Jenom proto, že zachování zpětné kompatibility Ubuntu jaksi nic moc neříká.

Povýšením na novější vydání, jako mávnutím proutku některé programy, které dříve chodily už najednou nechodí.
Z toho vyplývá, že povýšení Ubuntu není vždy polepšení si.
« Poslední změna: 31 Srpna 2023, 00:09:40 od Dr Fuss »

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3557
A povyšoval jsi nebo dělal čistou instalaci vyšší verze?
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Dr Fuss

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 787
Re:Zabýval se někdo downgreadem Ubuntu ? (Návratem ke staršímu vydání) ?
« Odpověď #10 kdy: 01 Září 2023, 01:09:02 »
Pro Ventero:  Povyšoval jsem. Jaký je rozdíl mezi tím a tím ?

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3557
Re:Zabýval se někdo downgreadem Ubuntu ? (Návratem ke staršímu vydání) ?
« Odpověď #11 kdy: 01 Září 2023, 08:08:39 »
Chlape - vzdyt je to tu probirane vidlema co chvli - to nectes zadna jina vlakna? Jinak jsem si celkem jist, ze i v nekterem vlakne, ktereho jsi se zucastnil.

Pokud mas vice instalovanych veci, vice repozitaru atd., tak je velmi caste az skoro jiste, ze povyseni nedopadne dobre a "novy" system nefunguje spravne.

Nehlede na to, co te vlastne nutilo k povyseni?

Takze zazalohovat sva uzivatelska data a udelat cistou instalaci. Pokud chces mit jistotu, tak starsi verze, kde vse fungovalo a udelat si obraz. Ostatne, proc jsi toto pred povyseenim neudelal? Pokud chces, tak muzes zkusit novou verzi a nove instalovat pozadovane apky - kdyz budou problemy, tak uz je pak jednoducha a rychla obnova z obrazu.

Popr. tu Juwa do omrzeni opakuje a nabizi TimeShift na body obnovy. Ale mit zakladni vychozi obraz s tim potrebnym je super - dokonce se da udelat i takova vlastni instalacka, kterou pak muzes nainstalovat na jakykoliv komp a mit hned z kraje vsechny apky, ktere chces. V Ubuntu je na to aplikace Cubic - i tady je na to pojednani s odkazy a najdes i na svetovych strankach Ubuntu -  treba MX ma na to vlastni nastroje ..

On upgrade systemu je dost osajzlich, ale downgrade je uplny nesmysl i kdyz to treba W10 prvnich 10 dni nabizi ..
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Zabýval se někdo downgreadem Ubuntu ? (Návratem ke staršímu vydání) ?
« Odpověď #12 kdy: 01 Září 2023, 23:43:54 »
Proč vlastně nefunguje OpenShot v novějším Ubuntu? Zkusila jsem ho u sebe v aktualizovaném Manjaro a normálně funguje, zkusila jsem udělat jedno video a šlo to (i když ovládání je dost kostrbaté a neintuitivní, ale to bude otázka zvyku, mě vyhovuje Kdenlive a jinak používám iMovie).

Dr Fuss

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 787
Re:Zabýval se někdo downgreadem Ubuntu ? (Návratem ke staršímu vydání) ?
« Odpověď #13 kdy: 02 Září 2023, 00:54:57 »
Pro Ventero: To musím dřepět pořád tady a probírat se tím co kdy tu kdo napsal abych byl v obrazu ?

Dr Fuss

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 787
Re:Zabýval se někdo downgreadem Ubuntu ? (Návratem ke staršímu vydání) ?
« Odpověď #14 kdy: 02 Září 2023, 01:04:08 »
Pro Abby : Tak to je teda levná argumentace.. to teda znamená  že jsem si to vymysle jo ? To že to leze jako hlemejžď (x10), čímž je to zcela nepoužitelný. V tom horším případě se jiná verze OpenShot zakousne (zamrzne) a je potřeba vynutit její ukončení, aby se počítač nemusel restartovat nebo vypnout.
« Poslední změna: 02 Září 2023, 01:07:32 od Dr Fuss »

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3557
Re:Zabýval se někdo downgreadem Ubuntu ? (Návratem ke staršímu vydání) ?
« Odpověď #15 kdy: 02 Září 2023, 07:50:00 »
Sakra chlape - Abby netvrdi, ze jsi si to vymyslel - jen podklada vysokou pravdepodobnost toho, ze problem vznikl primym povysenim ..
To je zpusob mysleni tohle ..
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Zabýval se někdo downgreadem Ubuntu ? (Návratem ke staršímu vydání) ?
« Odpověď #16 kdy: 02 Září 2023, 10:34:52 »
Pro Abby : Tak to je teda levná argumentace.. to teda znamená  že jsem si to vymysle jo ? To že to leze jako hlemejžď (x10), čímž je to zcela nepoužitelný. V tom horším případě se jiná verze OpenShot zakousne (zamrzne) a je potřeba vynutit její ukončení, aby se počítač nemusel restartovat nebo vypnout.

Já netvrdím, že sis to vymyslel, já tvrdím, že mě to funguje bez problémů v jiné distribuci. Takže se nabízí, že buď je chyba v Ubuntu nebo u tebe na počítači. Tohle splňuješ?

To adequately edit video using OpenShot video editor, your system will need a large amount of memory, fast disk and a modern fast CPU. The following are the minimum system requirements to enable you use OpenShot video editor ideally;

A 64-bit operating system for Windows, Mac and Linux systems is ideal
A Multi-core processor that supports a 64-bit system
4GB of RM would be sufficient although 16GB is recommended.
500MB of hard disk space to install the program
You may also benefit greatly from a Solid-State Drive (SSD) if you are using disk-caching and an additional 10GB of hard disk space although these are optional.

Dr Fuss

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 787
Re:Zabýval se někdo downgreadem Ubuntu ? (Návratem ke staršímu vydání) ?
« Odpověď #17 kdy: 02 Září 2023, 22:51:50 »
Pro Abby:  A to je nějaké srovnání ??? U tebe a u mě ? Každý máme jiný stroj ne ?

U mě je notebook AcerAspire 3810T s 8 GB RAM a poslední verzí BIOS.
Dokud jsem měl Ubuntu do verze 18.04 LTS OpenShot chodil naprosto uspokojivě.

S verzí (distribucí) 20.04 LTS je s OpenShotem konec.  Neštěstí je, že s novou distribucí Ubuntu se nainstaluje i nová verze OpenShoot, tak že je člověk dokonale zmatenej co je na vině.  Vyzkoušel jsem OpenShootů asi 5 a to z různých zdrojů,  (klasika, snap, appimage) a nechodí žadný. (Teda chodí, ale asi tak10 x pomaleji, nebo se to kousne a je potřeba dát: Vynutit ukončení, nebo vypnout a zapnout počítač).

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Zabýval se někdo downgreadem Ubuntu ? (Návratem ke staršímu vydání) ?
« Odpověď #18 kdy: 02 Září 2023, 22:55:59 »
Ano, je to srovnání. Ukazuje, že OpenShot funguje bez problémů a chyba je někde u tebe. Dokonce jsem si dala tu práci, nainstalovala na externí SSD Ubuntu 23.04 a… OpenShot opět funguje bez nejmenšího problému a normální rychlostí. Co si z toho vezmeš je na tobě, mě je to jedno.

Dr Fuss

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 787
Re:Zabýval se někdo downgreadem Ubuntu ? (Návratem ke staršímu vydání) ?
« Odpověď #19 kdy: 02 Září 2023, 23:04:20 »
Proto mi nezbylo nic jiného než se přeorientovat na Avidemux. Pochopitelně že všechno je úplně jinak. Přesto jsem do něj za chvíli proniknul. Potřebuju záběry z kamery jen sestříhat a nechat tam pouze to zajímavé. Žádná cinkrlátka typu:  stmívačky/ roztmívačky, efekty, titulky, Na to kašlu ! Avidemux kupodivu chodí perfektně i na starým HW, takže na něj bych to nesváděl. Prostě programovací jazyk v kterým je to napsaný a taky záleží na tom jaký nelempl/lempl to dělal. Na Avidemuxu je jasně vidět že jej žádnej náctiletej mamlas nedělal.

Dr Fuss

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 787
Re:Zabýval se někdo downgreadem Ubuntu ? (Návratem ke staršímu vydání) ?
« Odpověď #20 kdy: 02 Září 2023, 23:07:41 »
Pro Abby: Přece nemůžeš srovnávat procesor který má 4 jádra s tím mým dvoujádrovým nebo dokonce jednojádrovým !!!! To je jako srovnávat hodinky a holínky !!!!

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Zabýval se někdo downgreadem Ubuntu ? (Návratem ke staršímu vydání) ?
« Odpověď #21 kdy: 03 Září 2023, 00:01:26 »
Takže jsi zcela záměrně vyignoroval můj příspěvek ohledně minimálních resp. doporučených požadavků a stále si vedeš svou. To nemá cenu.

Mimochodem nesrovnávám čtyřjádro s jednojádrem, navíc ani čtyřjádro nemám. Několikrát jsem psala, že problém je u tebe, buď v tvé instalaci nebo v HW a ty jsi to opět vyignoroval. Ventero psal něco podobného a opět ignorace. Sorry, ale s tímhle odmítám ztrácet čas.

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3557
Re:Zabýval se někdo downgreadem Ubuntu ? (Návratem ke staršímu vydání) ?
« Odpověď #22 kdy: 03 Září 2023, 09:54:38 »
A také vyignoroval můj příspěvek o povyšování či nepovyšování a stále si jede svou ..
To je pak radost komunikovat a radit - to tedy jo .. :-\

Nevím, co furt řešíš - prostě udělej, to co jsem ti napsal nebo už s tím nepruď. Nikde není zákon, že musíš mít novější verzi Ubuntu a nikde není psáno, že musíš mít novější verzi aplikace a nikde není psáno, že musíš mít zrovna Ubuntu ..

Další věc, kterou vytknu je to, že píšeš neúplný model NTB - už by jsi mohl vědět, že jedna modelová řada má X (a často desítek) podmodelů, které se sakra liší ve své konfiguraci.

Takže piš vždy rovnou min. procesor, ram, grafiku a začni si sakra vážit naší ochoty a práce a přestaň nám ji přidělávat.

A když už jsem u toho skoro 15 let starého stroje s nejspíše ořezaným čistě OEM procesorem Core2Solo na 1,4GHz (který nesplňuje uvedené min. požadavky - ale i kdyby to byl prémiový model s Core2Duo na 1,4GHz) a grafiku GMA 4500, tak opravdu je silná naivita čekat, že tam půjde hladce moderní operační systém a nejnovější verze aplikací, kde už vývojáři počítají s nějakým výkonem a také zahrnují do zdrojáku nové instrukční sady, zvláště pokud vyvíjí tak náročný SW jako je komplexní videoeditor.

Ano - mohu souhlasit s tím, že jsou vývojáři dnes už jen málo efektivní a ergonomičtí pakoši, ale zde se jedná především o tvou ignoranci, kdy pořád odmítáš nějakou vzdělanostní základnu a stejně tak naše výklady a doporučení. Uvědom si, že základní podpora HW je jen 5 let.
Ano - je to málo a sejří mě to též, ale je to realita a pokud si neumím psát sám drivery a měnit kódy, tak se s tím musím naučit žít a podřídit se tomu ..

Takže jestli se chceš konečně řídit názory zkušenějších a být více v pokoji, tak na tenhle stroj pokorně proveď čistou instalaci Xubuntu 18.04 (vůbec nezkoušej nic jiného a zakaž tam rovnou všechny nabídky na upgrady - tě kdyžtak navedeme) a na něm si rozjeď svoje odzkoušené verze aplikací.

Vlastně nevím, proč jsi se nezeptal, když nevíš a neznáš, jestli je to dobrý nápad povyšovat a jak se k tomu postavit. Co tě vlastně vedlo k tomu povyšovat?

Pokud potřebuješ novější aplikace, tak si opravdu pořiď  jiný výkonnější stroj, jak psal slovensky kolega. Za 5000,- ti seženu repas dělo oproti tomu, co teď máš a se zárukou ..
« Poslední změna: 03 Září 2023, 10:29:02 od Ventero »
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Zabýval se někdo downgreadem Ubuntu ? (Návratem ke staršímu vydání) ?
« Odpověď #23 kdy: 03 Září 2023, 11:23:52 »
Ventero: on je ten notebook 15 let starý křáp? To mi nějak uteklo. Pokoušet se na tomhle provozovat moderní SW je čirý masochismus. To kdybych věděla, rovnou bych doporučila výměnu HW za novější nebo zůstat na staré verzi SW. I kdyby tam byla dokonalá zpětná kompatibilita, tak tady ten výkon prostě není.

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3557
Re:Zabýval se někdo downgreadem Ubuntu ? (Návratem ke staršímu vydání) ?
« Odpověď #24 kdy: 03 Září 2023, 12:16:41 »
Recenze z 5/2009 na portále, který má opravdu renomé - takže uvedení na trh se dá předpokládat nejpozději 3/4 2009:
https://www.notebookcheck.net/Review-Acer-Aspire-3810T-Notebook.18238.0.html
CPU C2Solo (jednojádro) je datum uvedení Q2 2009, což by odpovídalo a TDP na 5,5W s passmarkem 252 - to opravdu nemůže mít žádný výkon a možná to bude pasivně chlazené - tím pádem může být na vině i přehřívání.
CPU C2Duo u prémiovky je launchdate Q3 2008 a má jen dvojnásob syntetický výkon - tedy v reálu max. o 40%
Výkon grafiky je prakticky neschopný pokročileji pracovat s HD a už vůbec vyšším snímkováním (to je další možná příčina, že novější verze apek jsou nastaveny na vyšší rozlišení, FPS a také používají jiný složitější výchozí enkoding) Také záleží na kódování vstupního videa s kterým se pracuje.

Závěr:
Příčina je jednoznačně příliš starý NTB s příliš novým OS a novými verzemi aplikací v kombinaci s problematikou přímého povýšení OS. Dále se do toho může přidávat faktor jiného formátu videa, výchozího nastavení aplikací a možného přehřívání.
« Poslední změna: 03 Září 2023, 12:46:48 od Ventero »
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.