Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Microsoft Surface Pro 5  (Přečteno 3985 krát)

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Microsoft Surface Pro 5
« kdy: 07 Září 2023, 20:52:49 »
Ahojky, máte někdo zkušenosti s provozem Linuxu na Microsoft Surface, ideálně přímo na verzi Pro 5? Našla jsem tohle, funguje opravdu všechno? Díky.

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Microsoft Surface Pro 5
« Odpověď #1 kdy: 11 Září 2023, 20:48:50 »
Není nad to, když si to člověk vyzkouší sám. Takže, instalovala jsem své oblíbené Manjaro, akorát na rozdíl od desktopu ve verzi Plasma (prý je nejlepší na dotykové ovládání, zatímco XFCE, které používám na desktopu prý neumí dotyk vůbec, resp. je to prý krajně nepohodlné). Takže Plasma detekuje režim tablet a v základu to víceméně funguje. Akorát rozlišení je na danou plochu dost jemné, tak jsem nastavila škálování na 175% (Windows defaultně nastavuje 200%, ale asi ještě vidím celkem slušně a 175% mi je příjemnější :-) ). Po nastavení škálování ale dotyk přestal fungovat, po návratu na 100% zase začal. Nevím v čem je problém, vyřešit se mi to nepovedlo. A nevím proč, v pravidelných intervalech se odpojovala a připojovala 512 GB microSDXC karta Samsung (je nová, koupila jsem si ji k Surface a ve Windows funguje normálně). Jinak wifi, bluetooth, klávesnice, multimediální i jiné klávesy, regulace podsvícení funguje. Windows Hello nikoliv, klasická kamera ano. Po odpojení klávesnice funguje režim tabletu a to včetně otáčení. Zkusila jsem tedy podle návodu zkompilovat jádro a to skončilo nemožností nabootovat, bez jakékoliv chybové hlášky jen černá obrazovka (v UEFI jsem vypnula spouštění jen pro podepsané systémy, tedy se může spustit cokoliv, takže tím to není). Takže už tam je zpátky Windows, škoda. Dokázala bych si představit Surface s Linuxem, i bez přihlašování obličejem. Ale problémy jsou příliš velké a já je neumím vyřešit. Ještě možná zkusím openSUSE, to se na Surface dost doporučuje.

ramael

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 638
Re:Microsoft Surface Pro 5
« Odpověď #2 kdy: 16 Září 2023, 18:46:21 »
No, tady si myslím, že to není problém distribuce. Ale jist si také nejsem. Schválně jsem se ze svého dlaždicáku přepnul do Xfce. Normálně to funguje. Problém u těch dotyků je zatím na úrovni jednotlivých aplikací. Což je samozřejmě špatně. Dle mého soudu by to mělo řešit DE. Avšak díky tomu jsem opět přišel na chuť google chrome. Na rozdíl od ostatních prohlížečů, podporuje naplno dotykové ovládání včetně gest. Zrovna jsem se učil. Klávesnice odepnutá, otočená obrazovka o 90°a v poho čtu a listuju. Horší je to s virtuální klávesnicí. Používám onboard, je to taková nouzovka, ale funkční. Pokud chci totál svobodu (nebo něco psát v terminálu ap.) připojím si bluetooth klávesnici a jsem nad míru spokojen.
Je fakt, že nemám MS Surface, ale Lenovo Thinkpad X1 tablet. Možná by mě chtěl za to někdo kopnout, ale dle mne v základu v tom velký rozdíl nebude.
Shrnutí: v Xfce se dá normálně ovládat přez obrazovku stejně jako myší. Čtení, listování, scrollování funguje dobře v Chrome (tak jak to známe z mobilů). Všude jinde to označuje a kopíruje text. Avšak jak už jsem uvedl, klikání, tažení ap. funguje stejně jako bych pracoval s myší. Osobně jsem spokojen.
Lenovo: ThinkPad X380 Yoga
Joutůůůůb

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.