Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Jak zakázat u SSD ukládání času posledního přístupu? [vyřešeno]  (Přečteno 4785 krát)

regine

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 826
Jsem jen částečně znalý práce s /etc/fstab.
PLS, popište jak (command line) u ext4 na SSD nastavit, aby se 'údajně zbytečně' nezapisoval čas posledního přístupu (noatime,nodiratime).
Například pro:
Kód: [Vybrat]
/dev/sda5               206950400 1024976895  818026496   390,1G  7 HPFS/NTFS/ex
/dev/sda7              1026029568 1238423551  212393984   101,3G 83 Linux
THX
« Poslední změna: 13 Září 2023, 13:58:38 od regine »
Ubuntu 16.04 LTS 32bit, 22.04 LTS 64bit

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4936
Re:Jak zakázat u SSD ukládání času posledního přístupu?
« Odpověď #1 kdy: 13 Září 2023, 12:18:13 »
No tak to tam jednoduše (na konec řádku) dopiš - jednotlivé parametry se oddělují čárkou...
« Poslední změna: 13 Září 2023, 13:04:50 od juwa2 »

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1756
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.

regine

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 826
Re:Jak zakázat u SSD ukládání času posledního přístupu?
« Odpověď #3 kdy: 13 Září 2023, 13:55:56 »
Doplnil jsem, snad správně pomocí:
sudo gedit /etc/fstab
Kód: [Vybrat]
# <file system> <mount point>   <type>  <options>       <dump>  <pass>
# / was on /dev/sda7 during installation
UUID=43d949d3-37a2-4172-83d5-abe3add0dc84 /               ext4    errors=remount-ro,noatime 0       1
Myslel jsem, že lze příkazem.
DOPLNĚK:
K editaci /etc/fstab lze použít standardní grafické rozhraní GUI jež je v repozitáři s názvem Disky = Disks =
Kód: [Vybrat]
sudo gnome-disksKlikne se na partition/oddíl a vlevo dole je ozubené kolečko Dodatečné volby oddílu > z menu Upravit volby připojení.
« Poslední změna: 29 Září 2023, 08:25:11 od regine »
Ubuntu 16.04 LTS 32bit, 22.04 LTS 64bit

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1756
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Jak zakázat u SSD ukládání času posledního přístupu? [vyřešeno]
« Odpověď #4 kdy: 13 Září 2023, 14:35:03 »
Jakože editovat fstab nějakým příkazem bez toho, že bys viděl, co se tam přesně děje?

To je slušně škodlivá myšlenka. Taky bys už nemusel nabootovat a netušil bys proč...

Mimochodem: před jakoukoliv úpravou a následným testem původní fstab zálohuju, to je doufám jasné.
« Poslední změna: 13 Září 2023, 14:43:21 od JirkaZ »

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3549
Re:Jak zakázat u SSD ukládání času posledního přístupu? [vyřešeno]
« Odpověď #5 kdy: 13 Září 2023, 18:30:23 »
Tak asi by jsi mohl pomoci prikazu touch nebotakpod.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4936
Re:Jak zakázat u SSD ukládání času posledního přístupu? [vyřešeno]
« Odpověď #6 kdy: 13 Září 2023, 22:07:14 »
Ale notak....
1. Původní fstab si jistě zálohoval.
2. Návrat k vých. stavu je tím pádem jednoduchý (z live vrátit pův. verzi)...

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6029
Re:Jak zakázat u SSD ukládání času posledního přístupu?
« Odpověď #7 kdy: 14 Září 2023, 12:11:02 »
Myslel jsem, že lze příkazem.
Ano lze, mnoha příkazy. A to je ta krása.
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1756
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Jak zakázat u SSD ukládání času posledního přístupu? [vyřešeno]
« Odpověď #8 kdy: 14 Září 2023, 14:37:58 »
Příklady?

ramael

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 638
Re:Jak zakázat u SSD ukládání času posledního přístupu? [vyřešeno]
« Odpověď #9 kdy: 16 Září 2023, 19:03:25 »
Příklady?
Třeba
Kód: [Vybrat]
man mount
Parametr -o neboli --options
Lenovo: ThinkPad X380 Yoga
Joutůůůůb

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1756
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Jak zakázat u SSD ukládání času posledního přístupu? [vyřešeno]
« Odpověď #10 kdy: 16 Září 2023, 21:37:57 »
Ale příkazem mount se needituje fstab (o kterém byla řeč), že...
« Poslední změna: 16 Září 2023, 22:40:41 od JirkaZ »

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3549
Re:Jak zakázat u SSD ukládání času posledního přístupu? [vyřešeno]
« Odpověď #11 kdy: 16 Září 2023, 21:55:48 »
Projed si manualy k prikazum cat, touch, echo a sed - to by mohla byt cesta jak z terminalu prikazem vytvorit / editovat jakykoliv soubor, tedy i fstab.

Ale to tak technicky - je samozrejme komfortnejsi editovat primo - v terminale pomoci "vi" nebo "nano"
« Poslední změna: 16 Září 2023, 22:30:10 od Ventero »
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

ramael

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 638
Re:Jak zakázat u SSD ukládání času posledního přístupu? [vyřešeno]
« Odpověď #12 kdy: 16 Září 2023, 22:41:43 »
Ale příkazem mount needituje fstab (o kterém byla řeč), že...
Tak já to pochopil z prvního dotazu tak, že chce v CLI nastavit a odzkoušet mountování s parametry. A pokud by byla spokojenost, tak to přenést do fstab. Samozřejmě je fstab normální editovat s textovým editorem. Přidávat se dá normálním catem, řetězením echo ap. Než by pomocí tail a head, nebo awk vyseparoval co tam má zůstat a přidal nové údaje třeba echo a >> tak by zešílel a začal by se drbat pravou rukou za levým uchem z podpaždí. nano, vim, mceditor ap. jsou dobrá volba.
Lenovo: ThinkPad X380 Yoga
Joutůůůůb

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1756
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Jak zakázat u SSD ukládání času posledního přístupu? [vyřešeno]
« Odpověď #13 kdy: 16 Září 2023, 22:52:00 »
Konečně to ramael napsal sumárně a normálně...

Mám jedinou připomínku: při zmínce o Vi/Vim dostávám okamžitě kopřivku a odcházím ;-) Já prostě coby "předělaný" DOSák a Windowsák potřebuju něco normálního s intuitivním a víceméně klasickým ovládáním.

Takže pokud to nutně musí být v konzoli (ano, je řada takových situací), tak za mě MC a jeho editor. Ani v DOSu jsem se neobešel bez Norton Commanderu (a později jeho různých klonů) nebo Xtree Gold (pamatuje někdo?)...

Mimo jiné se mi velmi obtížně zapamatovávají jakékoliv složitější příkazy (prostě můj mozek funguje neprogramátorsky), čili musím mít něco, co je mezi nimi a mnou...

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6029
Re:Jak zakázat u SSD ukládání času posledního přístupu? [vyřešeno]
« Odpověď #14 kdy: 21 Září 2023, 11:17:15 »
V odpovědi jsem nepokračoval, protože málokdy používám složitější příkazy a nemám to v malíčku. Jen vím, že ty možnosti jsou a tak jsem na to odpověděl. Kdybych věděl více, rád se podělím hned.

Na MC jsem se naučil až nedávno CTRL+O. Ale pozor, je třeba upravit .bashrc, aby si pamatoval historii příkazů.
Kód: [Vybrat]
PROMPT_COMMAND="history -a; $PROMPT_COMMAND"Někdo to zmínil na nějakém CZ linux. webu.

Xtree ... to už je doba velmi vzdálená, ale je možné, že jsem jej někdy použil.
« Poslední změna: 21 Září 2023, 11:20:29 od Roman Vacho »
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3549
Re:Jak zakázat u SSD ukládání času posledního přístupu? [vyřešeno]
« Odpověď #15 kdy: 21 Září 2023, 13:04:37 »
M602 - to byla asi nejrozšířenější alternativa k Norton za dob 286 - Pentium. A pak jednou přišel nepřekonatelný Total Commander - v Linuxu z něho přímo vychází Double Commander.
Xtree vůbec nepamatuji - vida jak sem ještě mladej :)
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1756
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Jak zakázat u SSD ukládání času posledního přístupu? [vyřešeno]
« Odpověď #16 kdy: 21 Září 2023, 13:54:37 »
Jo, Double Commander mám v Kubuntu nainstalovaný, protože kdysi jsem právě bez Windows (později M$ vynuceně Total) Commanderu nemohl existovat a jejich podobnost není náhodná.

Nicméně v praxi jsem si zvykl spíš na Krusader, i když DC má proti němu některé výhody (Krusader např. neumí najednou zobrazit soubory ze všech podadresářů). No a nebo na hardcore věci MC v konzoli...

ramael

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 638
Re:Jak zakázat u SSD ukládání času posledního přístupu? [vyřešeno]
« Odpověď #17 kdy: 21 Září 2023, 15:38:34 »
MC je základ. První věc, kterou instaluji do nového systému. Funguje pokaždé. Pro nenechavce, dá se skinovat. Multivýběr, rychlé přepínání adresářů, atd atd. Bez toho si systém nedovedu představit. Ve VT je třeba si vypnout kl. zkratku F10. Protože, ta je nativní v MC na ukončení programu. Přepínání do terminálu pomocí ctrl+O je tak návykové, že mám pak problém s ovládáním nano editoru.
Hodně zajímavý, pro mne málo intuitivní je ranger. Po dopiplání si ho, je to jednoznačně jednička v procházení složek a souborů, jejich rychlým náhledem včetně obrázků.
Lenovo: ThinkPad X380 Yoga
Joutůůůůb

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6029
Re:Jak zakázat u SSD ukládání času posledního přístupu? [vyřešeno]
« Odpověď #18 kdy: 21 Září 2023, 19:22:45 »
MC je základ. První věc, kterou instaluji do nového systému. Funguje pokaždé. Pro nenechavce, dá se skinovat. Multivýběr, rychlé přepínání adresářů, atd atd. Bez toho si systém nedovedu představit. Ve VT je třeba si vypnout kl. zkratku F10. Protože, ta je nativní v MC na ukončení programu. Přepínání do terminálu pomocí ctrl+O je tak návykové, že mám pak problém s ovládáním nano editoru.
Hodně zajímavý, pro mne málo intuitivní je ranger. Po dopiplání si ho, je to jednoznačně jednička v procházení složek a souborů, jejich rychlým náhledem včetně obrázků.
MC
A máš dodělané kopírování přes schránku mezi DE a MC? ;-) Teď tu frajeřím, ale dneska jsem narazil na borca, co používá mohutně aliasi a má složitější větvený příkaz, tak jsem ten příkaz zpúětně hledal, ale našel jsem více jiných obdobných možností. Jen by mě zaímalo, co používáš v praxi.
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

ramael

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 638
Re:Jak zakázat u SSD ukládání času posledního přístupu? [vyřešeno]
« Odpověď #19 kdy: 21 Září 2023, 19:51:13 »
MC je základ. První věc, kterou instaluji do nového systému. Funguje pokaždé. Pro nenechavce, dá se skinovat. Multivýběr, rychlé přepínání adresářů, atd atd. Bez toho si systém nedovedu představit. Ve VT je třeba si vypnout kl. zkratku F10. Protože, ta je nativní v MC na ukončení programu. Přepínání do terminálu pomocí ctrl+O je tak návykové, že mám pak problém s ovládáním nano editoru.
Hodně zajímavý, pro mne málo intuitivní je ranger. Po dopiplání si ho, je to jednoznačně jednička v procházení složek a souborů, jejich rychlým náhledem včetně obrázků.
MC
A máš dodělané kopírování přes schránku mezi DE a MC? ;-) Teď tu frajeřím, ale dneska jsem narazil na borca, co používá mohutně aliasi a má složitější větvený příkaz, tak jsem ten příkaz zpúětně hledal, ale našel jsem více jiných obdobných možností. Jen by mě zaímalo, co používáš v praxi.
Myslíš jako mezi DE a mcedit? Pokud ano, tak klasicky co označím s levým myšítkem to vložím do MC pomocí shift + prostřední tlačítko. Z MC opačně: shift + levé myšítko a vkládám, třeba sem na fórum prostředním myšítkem.
Lenovo: ThinkPad X380 Yoga
Joutůůůůb

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6029
Re:Jak zakázat u SSD ukládání času posledního přístupu? [vyřešeno]
« Odpověď #20 kdy: 22 Září 2023, 10:57:46 »
MC je základ. První věc, kterou instaluji do nového systému. Funguje pokaždé. Pro nenechavce, dá se skinovat. Multivýběr, rychlé přepínání adresářů, atd atd. Bez toho si systém nedovedu představit. Ve VT je třeba si vypnout kl. zkratku F10. Protože, ta je nativní v MC na ukončení programu. Přepínání do terminálu pomocí ctrl+O je tak návykové, že mám pak problém s ovládáním nano editoru.
Hodně zajímavý, pro mne málo intuitivní je ranger. Po dopiplání si ho, je to jednoznačně jednička v procházení složek a souborů, jejich rychlým náhledem včetně obrázků.
MC
A máš dodělané kopírování přes schránku mezi DE a MC? ;-) Teď tu frajeřím, ale dneska jsem narazil na borca, co používá mohutně aliasi a má složitější větvený příkaz, tak jsem ten příkaz zpúětně hledal, ale našel jsem více jiných obdobných možností. Jen by mě zaímalo, co používáš v praxi.
Myslíš jako mezi DE a mcedit? Pokud ano, tak klasicky co označím s levým myšítkem to vložím do MC pomocí shift + prostřední tlačítko. Z MC opačně: shift + levé myšítko a vkládám, třeba sem na fórum prostředním myšítkem.
Ano přesně tohle jsem měl na mysli.
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.