Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: HP ENVY Laptop 17-cr0 - nefungují integrované reproduktory bang and olufsen  (Přečteno 5664 krát)

belisar

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 6
Zdravím zkušenější kolegy,
koupil jsem si nový notebook HP ENVY Laptop 17-cr0  a mám problém s integrovanými reproduktory. Reproduktory nebo sluchátka připojená přes 3,5mm jack fungujou normálně.

V Alsamixeru vidím viz příloha.

Systém:
Ubuntu 23.04
12th Gen Intel® Core™ i7-1255U × 12
Linux 6.2.0-32-generic

Více viz příloha.

V sekci aktualizace dodatečné ovládače mi to nabízí jen pro grafiku.

Moc díky za pomoc
Standa

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1756
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Dej se výpis po detekci hw a sw pro zvuk.

belisar

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 6
**** List of PLAYBACK Hardware Devices ****
card 0: sofhdadsp [sof-hda-dsp], device 0: HDA Analog (*) []
  Subdevices: 1/1
  Subdevice #0: subdevice #0
card 0: sofhdadsp [sof-hda-dsp], device 3: HDMI1 (*) []
  Subdevices: 1/1
  Subdevice #0: subdevice #0
card 0: sofhdadsp [sof-hda-dsp], device 4: HDMI2 (*) []
  Subdevices: 1/1
  Subdevice #0: subdevice #0
card 0: sofhdadsp [sof-hda-dsp], device 5: HDMI3 (*) []
  Subdevices: 1/1
  Subdevice #0: subdevice #0
card 0: sofhdadsp [sof-hda-dsp], device 31: HDA Analog Deep Buffer (*) []
  Subdevices: 1/1
  Subdevice #0: subdevice #0



------------------------------

00:1f.3 Multimedia audio controller: Intel Corporation Alder Lake PCH-P High Definition Audio Controller (rev 01)
   Subsystem: Hewlett-Packard Company Alder Lake PCH-P High Definition Audio Controller
   Flags: bus master, fast devsel, latency 32, IRQ 197, IOMMU group 17
   Memory at 612d1c8000 (64-bit, non-prefetchable) [size=16K]
   Memory at 612d000000 (64-bit, non-prefetchable) [size=1M]
   Capabilities: <access denied>
   Kernel driver in use: sof-audio-pci-intel-tgl
   Kernel modules: snd_hda_intel, snd_sof_pci_intel_tgl


-----------------------








Dej se výpis po detekci hw a sw pro zvuk.
« Poslední změna: 15 Září 2023, 21:33:49 od belisar »

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3549
Mrkni do nastaveni BIOS, jestli tam neco nenajdes. Jinak budes asi muset pockat na nejake dalsi nove jadro ..
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4936
A proč čekat?  Pokud je to opravdu kernelem, nic nebrání vyzkoušet jiný...
https://kernel.ubuntu.com/~kernel-ppa/mainline/?C=N;O=D

Usnadní to utilitka "Mainline Kernels"  https://github.com/bkw777/mainline
Kód: [Vybrat]
sudo add-apt-repository ppa:cappelikan/ppa
sudo apt-get update
sudo apt-get install mainline

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1756
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Chipset by měl být podporovaný od jádra 5.10 výše - viz https://linux-hardware.org/?id=pci:8086-51c8-1462-1321. Takže to vidím jen na nějaké nastavení, doplnění apod.

I když tady to řešili a k výsledku nedospěli...

Tady radí instalovat sof-firmware...

Viz taky obecné hledání tohoto problému.
« Poslední změna: 16 Září 2023, 09:09:06 od JirkaZ »

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3549
Nějak jsem předpokládal, že jádro je nejnovější.
Jádro 5.10 je daleko daleko starší, než cokoliv, co je postaveno na platformě Core-i 12. gen, takže smysl dává zkoušet jedině ta nejnovější jádra - a pokud jsou novější k dispozici (nesleduji to zrovna), tak viz Juwa.
Nedospěli k řešení, protože nejspíše není adekvátní driver v jádru, vzhledem k novosti toho stroje.
Tedy začal bych prohrabáním FW-setup NTB a hned na to instalací posledního jádra. Pak bych řešil co dál ..
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

ramael

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 638
Já bych se zbavil ALSA. Tady bych začal. Pak se koukl jestli mám pipewire a ovládnul to s pavucontrol. Pokud by toto selhalo, teprve pak bych si hrál s kernelem.
Lenovo: ThinkPad X380 Yoga
Joutůůůůb

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3549
To je pravda - uz se to tu resilo kvuli vicekanalovemu vystupu a pomohlo. Tady ale mozna bude nekompatibilni ta cast driveru, ktera se stara o detekci a prepnuti a rovnou je ro nasypane do repro.

Ale proc to nezkusit - treba to pomuze.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

belisar

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 6
V Biose jsem nenašel nic s audiem co by mohlo pomoci.

Mrkni do nastaveni BIOS, jestli tam neco nenajdes. Jinak budes asi muset pockat na nejake dalsi nove jadro ..

belisar

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 6
Jádro mám : 6.2.0-32-generic


Nějak jsem předpokládal, že jádro je nejnovější.
Jádro 5.10 je daleko daleko starší, než cokoliv, co je postaveno na platformě Core-i 12. gen, takže smysl dává zkoušet jedině ta nejnovější jádra - a pokud jsou novější k dispozici (nesleduji to zrovna), tak viz Juwa.
Nedospěli k řešení, protože nejspíše není adekvátní driver v jádru, vzhledem k novosti toho stroje.
Tedy začal bych prohrabáním FW-setup NTB a hned na to instalací posledního jádra. Pak bych řešil co dál ..

belisar

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 6
Jak mám konkrétně postupovat?


Já bych se zbavil ALSA. Tady bych začal. Pak se koukl jestli mám pipewire a ovládnul to s pavucontrol. Pokud by toto selhalo, teprve pak bych si hrál s kernelem.

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3549
To vime od zacatku, jake mas jadro. Ale ja nevim, zda je to to nejnovejsi - to si zjisti sam - Juwa poskytl voditka co dal.

Co se tyce Pipewire, tak je tu v nedavnem vlaknu navod od Ramaela - uz jsem to zminoval.

Takze se taky trochu angazuj sam a hledej - nechtej vse na zlatem podnose - vetsina z nas  mame i jine prace, ktere nas narozdil od tohoto portalu zivi a zajmy, ktere nas udrzuji pri zivote ..
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

belisar

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 6
Odinstaloval jsem alsu

pipeware mi hlasí tohle:

[E][00090.198698] mod.protocol-native | [module-protocol-:  687 init_socket_name()] server 0x55e482a1b7f0: name pipewire-0 is not an absolute path and no runtime dir found. Set one of PIPEWIRE_RUNTIME_DIR, XDG_RUNTIME_DIR or USERPROFILE in the environment
[E][00090.198755] pw.conf      | [          conf.c:  594 load_module()] 0x55e482a03100: could not load mandatory module "libpipewire-module-protocol-native": Adresář nebo soubor neexistuje
[E][00090.198855] default      | [      pipewire.c:  125 main()] failed to create context: Adresář nebo soubor neexistuje




Já bych se zbavil ALSA. Tady bych začal. Pak se koukl jestli mám pipewire a ovládnul to s pavucontrol. Pokud by toto selhalo, teprve pak bych si hrál s kernelem.

ramael

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 638
Odinstaloval jsem alsu

pipeware mi hlasí tohle:

[E][00090.198698] mod.protocol-native | [module-protocol-:  687 init_socket_name()] server 0x55e482a1b7f0: name pipewire-0 is not an absolute path and no runtime dir found. Set one of PIPEWIRE_RUNTIME_DIR, XDG_RUNTIME_DIR or USERPROFILE in the environment
[E][00090.198755] pw.conf      | [          conf.c:  594 load_module()] 0x55e482a03100: could not load mandatory module "libpipewire-module-protocol-native": Adresář nebo soubor neexistuje
[E][00090.198855] default      | [      pipewire.c:  125 main()] failed to create context: Adresář nebo soubor neexistuje




Já bych se zbavil ALSA. Tady bych začal. Pak se koukl jestli mám pipewire a ovládnul to s pavucontrol. Pokud by toto selhalo, teprve pak bych si hrál s kernelem.
Promiň, měl jsem pár dní frmol a do toho bída s internetovým připojením.
Kód: [Vybrat]
sudo apt purge alsa-utils
sudo apt install pipewire pipewire-alsa pipewire-docs pipewire-jack pipewire-pulse pipewire-v4l2 wireplumber pavucontrol
reboot
Pokud bude nějaký balíček v konfliktu, tak ho také odinstaluj. Ten restart je důležitý. Musí se zaregistrovat nový uživatel do group atd. Pak by to mohlo fungovat. pipewire se nespouští jako program. Běží to jako služba, dříve daemon. A běží pod normálním user, takže by mělo být bezpečnější.
Lenovo: ThinkPad X380 Yoga
Joutůůůůb

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.