Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Rady a doporučení pro nováčka.  (Přečteno 7183 krát)

radin

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 245
Re:Rady a doporučení pro nováčka.
« Odpověď #25 kdy: 15 Října 2023, 08:24:11 »
S tím "grub" je od nějaké verze 2.0.# trochu problém, v některých distrech - typicky Debian - je standardně ZAKÁZǍNA možnost automaticky vyhledat jiné OS. Náprava je jednoduchá: v '/etc/grub' najít a odkomentovat položku
Kód: [Vybrat]
#GRUB_DISABLE_OS_PROBER=falsetedy smazat křížek na začátku řádku (pozor, nutno jako root, tedy přes sudo). Pak stačí
Kód: [Vybrat]
sudo update-grub a po restartu jsou tam všechny OS. Umístění neřeším, ponechávám výchozí, které instalátor nabídne a zatím mi vždy fungoval.
Nobody is perfect!

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6029
Re:Rady a doporučení pro nováčka.
« Odpověď #26 kdy: 15 Října 2023, 09:19:53 »
Nepamatuju.
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

radin

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 245
Re:Rady a doporučení pro nováčka.
« Odpověď #27 kdy: 15 Října 2023, 15:21:45 »
No, mě se to stalo poprvé, když jsem instaloval Debian 12 - prostě po instalaci nenašel druhý linux na jiném disku (myslím, že to byl grub 2.0.2 - už nevím). Před tím to bylo vždy OK. Opravu jsem zjistil v manuálu ke grubu.
Ta položka původně v konfiguráku vůbec nebyla, když se teď podívám do konfigu grubu po instalaci MX 23, tak už tam je, ale je odkomentovaná, takže si to druhý linux našlo.
Nobody is perfect!

Evocatum

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 12
Re:Rady a doporučení pro nováčka.
« Odpověď #28 kdy: 16 Října 2023, 17:55:16 »
Nechci plést spoustu věcí do jednoho dotazu. Testuji už jen dvě distribuce. Mint/Cinamon a Ubuntu/Mate. Nechci kladiva na mojí hlavu, že se špatně ptám  ;) Ale vy kluci, co mi radíte, můžete se prosím podívat na dotaz kterej jsem dal do serverů a pokusit se mi poradit? Nevím totiž jak to tu chodí a nevím jestli by bylo špatny ptát se tady, když to z původním dotazem nemá vůbec nic společného.

Děkuji.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.