Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Bard  (Přečteno 5976 krát)

radin

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 245
Bard
« kdy: 15 Října 2023, 15:58:29 »
Zdravím. Pokud někdo nesnáší google, nemusí dál ani číst. Já se s ním - stejně jako s reklamami v TV - smířil, konec konců, většina androidích mobilů si bez něj moc neškrtne. Ale proč to píšu: narazil jsem na jeho novou AI jménem Bard (bard.google.com). Je to experimentál, ale zatím se zdá, že funguje dobře.
Velmi pomáhá, když něco na netu hledáte a nevíte jak konkrétně položit dotaz. Většinou dostanete tisíce "relevantních" odkazů, z nichž je ale 95% zcela nerelevantních.
Př.: jakožto "český chalupářský kutil" jsem nakoupil jakly, jenže je na nich silná vrstva grafitu. Dřív jsem to neřešil, ale tady je ho opravu hodně. Tak jsem do vyhledávače položil dotaz, jestli "musím grafit před nátěrem odstranit". Na prvních třech stranách výpisu jsem se dozvěděl o "české pantentované barvě s obsahem grafitu", další (větší) množství odpovědí se týkalo "odstranění graffiti". Vzdal jsem to.
Pak jsem si vzpomněl na Barda, položil mu stejný dotaz a během pár sekund (doslova) mi odpověděl naprosto přesně a srozumitelně, perfektní češtinou. Nebyl to můj první dotaz, stejně dobře mi poradil i s nastavením proxy serveru nginx a i jiné dotazy.
Vím, že AI je víc, třeba ChatGPT a pod. Ale Bard mi vyhovuje víc - nic po mně nechce, pamatuje si předchozí dotazy, ke kterým se dá vrátit a dá se s ním povídat i nahlas.
A jak to souvisí s linuxem? Asi nijak, ale v podtitulu této sekce je mj. "...o nových technologiích", což AI určitě je.
Nobody is perfect!

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1756
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Bard
« Odpověď #1 kdy: 15 Října 2023, 21:25:30 »
Tak jsem to zkusil otevřít....

No co byste řekli?

Samozřejmě bez přihlášení ani ťuk. Jinými slovy: napráskej se nám tentokrát už ne "jen tak obyčejně", ale budeme tě zkoumat sofistikovaně...

K vlastnímu "problému": přemýšlet byť jen na vteřinu o tom, zda může být pod barvou na povrchu materiálu grafit (coby dokonalý separátor) může snad jen....programátor?

Neber to osobně, třeba programátor nejsi (resp nebyl jsi - kouknul jsem na tvůj věk, nikoliv přes V. B. ;-) )...

radin

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 245
Re:Bard
« Odpověď #2 kdy: 16 Října 2023, 06:35:36 »
No, byl. Ale jen trochu :). Dělal jsem spíš do HW (servis). A jak jsem psal, dřív jsem grafit neřešil, protože na vinglech skoro nebyl a to co tam bylo obvykle setřel odrezovač. Já si to sice myslel, ale jsem už línej (mám těch jeklů cca 45m) a tak se mi to nechtělo umývat. A za zeptání nic nedáš :) Ale mě spíš zajímalo, co na to ty "internety" řeknou.
A s tím přihlášením - neuvědomil jsem si, že jsem vlastně na google přihlášený trvale, tak asi proto nic nechtěl.
« Poslední změna: 16 Října 2023, 06:55:58 od radin »
Nobody is perfect!

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1756
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Bard
« Odpověď #3 kdy: 16 Října 2023, 10:04:41 »
A s tím přihlášením - neuvědomil jsem si, že jsem vlastně na google přihlášený trvale, tak asi proto nic nechtěl.

Jo. Ty už sis to úplně podepsal...

radin

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 245
Re:Bard
« Odpověď #4 kdy: 16 Října 2023, 19:10:30 »
To jsem nepochopil - myslíš ten google? Já nevím, ale kolik milionů lidí používá mobil s androidem... Mají ho zahodit? Jestli mě "velký bratr" sleduje přes mobil, co na tom změní, když se v notasu odhlásím... A když se odhlásím od google v mobilu, můžu ho vyhodit a pořídit si nějakou starou tlačítkovou Nokii - a ani tam si nemůžeš být jistý. A co Android TV, Android auto, ... Chápu, že to spoustu lidí irituje, ale  bohužel, doba je taková, že se sledování nevyhneš, dnes můžeš požít jakýkoliv prohlížeč, vyhledávač, zakázat cokies, zakázat sledování a já nevím co ještě, stejně když někdo bude chtít, sledovat tě bude. Nepomůže ani VPN - ani tam nevíš, kdo ji spravuje a s kým kooperuje. Leda se vrátit do jeskyně a mlátit klackem mamuty. No, asi k tomu stejně dojde...  Takže to prostě neřeším. Pedofil nejsem, terorista taky ne, tak ať si kdo chce kouká, kam na netu lezu, je mi to šumák. Jinak by se člověk musel zbláznit.
A navíc, jak jsi už zjistil, jsem starej vůl, tak co mi kdo může. Pomalu už trénuju skoky do díry...
« Poslední změna: 16 Října 2023, 19:12:10 od radin »
Nobody is perfect!

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1756
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Bard
« Odpověď #5 kdy: 16 Října 2023, 19:19:53 »
Odporovat tomu všemu (házet klacky pod nohy, nechodit tomu vstříc....atd.) jde i bez zbláznění se.

Stáří není omluva (taky jsem "starej") ale naopak.  No a přístup typu "já jsem vzornej, tak mi nikdo nic nemůže" je ukázkou toho, jak se to nikdy nemá dělat.

Dvě minulá totalitní období nejsou na prahu toho třetího dostatečným poučením?

Nicméně by mě to asi nemělo překvapovat... Měl bys ale používat widle a ne Linux, tam si dnes už musíš založit účet s funkčním mailem nebo telefonem...

No nic, no.

radin

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 245
Re:Bard
« Odpověď #6 kdy: 17 Října 2023, 07:13:51 »
Promiň, ale tvé odpovědi chápu čím dál míň. Co dělám podle tebe špatně ? Prostě to beru jako realitu. A mimochodem - linux používám cca 25 let a widle jsem viděl naposled před 9 roky v práci. Do baráku mi nesmí už nejmíň 15 let. Ani manželka je nemá a je jí to jedno, hlavně že se dostane na web a mejl, nic jiného neřeší.
Mejly mám 4 - jeden oficiální pro "důvěryhodné" servery, přes druhý se registruji na eshopy, fóra a pod., třetí pouze k mému web serveru a čtvrtý vysloveně pro spam, ten jen periodicky mažu. Manželka má dva a jeden má dokonce náš pes :), pouze pro nějaké ty občasné hry. Kde to jde, používám přihlašování pomocí HW klíče. Ke každé registraci generuji nové nesmyslné heslo. Server mi hlídá několik programů. Tak co ještě? Nejde o zabezpečení svých počítačů, problém je v průběhu komunikace, kterou neovlivníš.
Totalitní období poučením jistě jsou, ale tady jde o celosvětovou totalitu - jak s ní chceš bojovat? Svoje zařízení zabezpečená mám (víc už to neumím), a že jsem trvale (tedy pokud zapnu mobil nebo PC) přihlášen k účtu googlu - to je prostě kompromis - musíš si vybrat: bezpečí nebo funkčnost. Obojí současně nejde.
« Poslední změna: 17 Října 2023, 07:44:51 od radin »
Nobody is perfect!

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1756
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Bard
« Odpověď #7 kdy: 17 Října 2023, 10:50:08 »
Jakou (lepší?) funkčnost máš, když jsi k V. B. trvale napráskán?

Já trvale nejsem napráskán nikam a přesto mi vše funguje, jak má. Naopak: když nejsem napráskán, tak mi V. B. třeba nefiltruje výsledky hledání tak, jak si on představuje (ověřeno tolikrát, že už mě unavuje jen o tom psát).

Ovšem k ničemu nepotřebuju třeba megašmíráka politickokorektně zvaného AI, to je fakt... S buzzwordy si navíc na mě nikdo nepřijde a AI je jedním z nich.

Nechme toho, prostě ty bereš tu neustále vzrůstající hrůzu jako fakt a myslíš si, že s tím nejde nic dělat, nebo tomu dokonce jdeš naproti. Kdyby si všichni totéž mysleli za oněch předchozích totalit, tak tu ještě jsou...

radin

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 245
Re:Bard
« Odpověď #8 kdy: 17 Října 2023, 16:25:45 »
Máš pravdu, asi se neshodnem. Tvůj názor respektuji a nevymlouvám ti ho. Jen pro zajímavost: ty na netu nic nevyhledáváš? Každý vyhledávač je šmírák. O webech radši nemluvím, jakmile na mne vyskočí hláška, že mám povolit reklamy, odejdu a nevracím se (i když chápu, že řada z nich se bez tohoto příjmu neobejde). Od googlu používám jen gmail, vyhledávač, překladač (bohužel - to jistě víš - celé roky nám do hlavy tloukli ruštinu, upřímně říkám, že dnes umím anglicky víc, než rusky a nikdo mne ji neučil - proto překladač, zas tak dobře angličtinu neovládám) a fotky (od rodiny, sám tam žádné nemám). A občas - pro zábavu - Barda. No a samozřejmě na androidu obchod google. To je pro mne ta "funkčnost", Otravné reklamy omezuji vhodným DNS serverem (cloudfare) a ještě PiHole a zbytek ignoruji. Nikdy jsem nic nekoupil jen proto, že na mne někde vyskočila nějaká reklama.
Takže tak, další debata asi nemá smysl.
Nobody is perfect!

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Bard
« Odpověď #9 kdy: 21 Října 2023, 21:40:40 »
Nicméně by mě to asi nemělo překvapovat... Měl bys ale používat widle a ne Linux, tam si dnes už musíš založit účet s funkčním mailem nebo telefonem...

Nemusíš, pokud nechceš. Mám Windows 11 bez online účtu a i když mám účet u MS, tak telefon ani adresu tam uvedené nemám, nevidím k tomu důvod.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.