Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Existuje jednodušší spouštění prrogramů?  (Přečteno 3690 krát)

marvays

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 17
Existuje jednodušší spouštění prrogramů?
« kdy: 02 Listopadu 2023, 07:53:12 »
Ahoj.
Začátkem týdne jsem udělal životní rozhodnutí a přešel na firmením stroji z win an linux. Vše sem si načetl, vyzkoušel a přeinstaloval.
Samozřejmě, pozoruji obrovské množství rozdílu oprot tomu co sem měl při zkoušení a co mám teď.

SEO PowerSuite apps
Hlavní problém vidím v použití mého SEO nástroje, který používám připráci.
Náastroje fungují i pro linux:
https://www.link-assistant.com/help/installation/seo-powersuite-linux-installation-instructions.html
Ale nějak si neumím zvyknout na spouštění přes konzoli příkazem (viz návod) Neexistuje nějaká možnost, jak to obejít?
Po instlaci balíku programů mi to dokonce zobrazuje ikony mezi aplikacema, ale jsou nefunkční.

Brave
Doteď jsem používal Edge od MS. Pro mě dokonalý program, na kterém nebyla ani jedna jediná chyba. Ale k vůli ochraně osobních údajů jsem se dle recenzí na internetu rozhodl pro Brave. No, a trpím jak hus. Aplikace mi sice umí vytvořit, ale schovává je pod stejnou ikonu v doku, což mě dost omezuje. Opravdu je bezpečnost oproti edge o tolik lepší, abych trpěl?

Email
Doporučte mi prosím emailový program. Měl jsem léta český eM klient, ale ten je jen pro win a mac. Teď zkouším mailspring a Thunderbird a opět trpím. Napadlo mě, jestli by se dal nějak rozchodit ten eM client... ale ten systém, kdy se rozběhne win program na liuxu jsem nějak doteď nepochopil... nechci, abych kvůli tomu nějak zatěžoval celý systém... protože kvůli zrychlení notebooku jsem se z velké části také rozhodl pro přechod.

Děkuji za jakýkoli tip.
marvays

marvays

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 17
Re:Existuje jednodušší spouštění prrogramů?
« Odpověď #1 kdy: 02 Listopadu 2023, 11:58:27 »
Postupným zkoušením jsem přišel na to, že shlukování ikon v doku není problém brave, ale dělá to i u jiných prohlížečů...

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1756
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Existuje jednodušší spouštění prrogramů?
« Odpověď #2 kdy: 02 Listopadu 2023, 12:05:18 »
Vůbec netuším, jaké "ikony v doku" myslíš...

Zkus do přílohy dát screenshot.

Prohlížeč (pokud to není něco přímo v něm) nemá co kam shlukovat. Jestliže používáš normální pracovní prostředí (např. KDE nastavené co možná nejkonzervativněji), tak tam rozhodně k žádným bejkárnám nedochází.

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3549
Re:Existuje jednodušší spouštění prrogramů?
« Odpověď #3 kdy: 02 Listopadu 2023, 12:20:17 »
Takže na začátek zase sprďák:
Proč nám sakra tajíš, co máš za systém a jaké tam máš grafické prostředí? Jestli se chceš ptát na takové věci, tak sem aspoň hoď výpis z terminálu.
Kód: [Vybrat]
inxi -FA dej ho do toho kódu jako já ten příkaz (ikona # nad textovým polem)  nebo někdo sprdne zas. Asi já - teď jsem tady poslední dobou za toho nejzlejšího >:( haha :D

Je to otázka nastavení chování v jednotlivých prostředí - projdi si tím, pohledej ..

Co se týče spouštění v konzoli, tak na to jde udělat zástupce na skript a nejspíše výjimkou do sudoers nebo via pkexec - záleží na okolnostech. To buď dohledáš nebo poradí někdo zkušenější - sám bych to musel hledat.

Emailové klienty používám jen Thunderbird v práci a na to co potřebuji to stačí - jinak nevím, co by mohlo být nějak výrazně lepší a nebudeš potřebovat emulaci Win.
Jinak můžeš postupovat takto, pokud někdo nedoporučí nějakou pecku na první dobrou - ono totiž co jednomu voní, druhému tolik nemusí:
https://duckduckgo.com/?t=ffab&q=best+mail+client+linux&ia=web

Edge toho hodně umí, ale je to strašná monstrózní kráva, co má dost bugů. V Linuxu je nativní Firefox a není nic lepšího (odnože počítaje) i když toho tolik v základu neumí -  to totiž není smysl koncepce, aby to byl obrovský na prostředky nenažraný balík, kde 80% uživatelů nevyužije 80% funkcí - stejně jako v MS Office nebo LibreOffice.
Ale Edge je i pro Linux - můžeš se k němu vrátit ..
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

marvays

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 17
Re:Existuje jednodušší spouštění prrogramů?
« Odpověď #4 kdy: 02 Listopadu 2023, 12:27:15 »
Mám ubuntu 23.10.1
Přikládám obrázek.

Ve win, když z nějaké webové stránky vytvořím aplikaci, tak se ji mohu zobrazit jako samostatnou ikonu v doku. Využíval jsem tak například youtube music, whatsapp, kalendář, fio banku, clockify a podobně... v podstatě se jednalo o webovou stránku v prohlížeči spuštěnou samostatně jako apku. Výhoda je, že nepotřebuji instalovat fyzicky další aplikace a pohodlně tak vyřeším absenci některých aplikací pro windows.

Prd se v tom vyznám, ale asi je to prostředím. Ubuntu používá GNOME. U dceři jsme nainstalovali WUBUNTU, tak je tuším Plasma a funguje ji to skvěle. Když vytvořím apku, zobrazí se samostatně v doku. Na třeím notebooku od manželky máme ZorinOS (Gnome) a stejný problém.

Nicméně, zkusím to nainstalovat vše znovu... protože mám problémy s instalaci WINE. Včera jsem isntaloval jen minimální konfiguraci ubuntu. Dnes to nainstaluji se všemi aplikacemi, které mi to nabízí v jakémsi pokročilém balíčku instalace.

marvays

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 17
Re:Existuje jednodušší spouštění prrogramů?
« Odpověď #5 kdy: 02 Listopadu 2023, 12:53:19 »
Kód: [Vybrat]
System:
  Host: DELL-G5-5590 Kernel: 6.5.0-10-generic arch: x86_64 bits: 64
    Desktop: GNOME v: 45.0 Distro: Ubuntu 23.10 (Mantic Minotaur)
Machine:
  Type: Laptop System: Dell product: G5 5590 v: N/A
    serial: <superuser required>
  Mobo: Dell model: 0CNDTP v: A02 serial: <superuser required> UEFI: Dell
    v: 1.26.0 date: 07/17/2023
Battery:
  ID-1: BAT0 charge: 45.4 Wh (100.0%) condition: 45.4/60.0 Wh (75.7%)
CPU:
  Info: 6-core model: Intel Core i7-9750H bits: 64 type: MT MCP cache:
    L2: 1.5 MiB
  Speed (MHz): avg: 800 min/max: 800/4500 cores: 1: 800 2: 800 3: 800 4: 800
    5: 800 6: 800 7: 800 8: 800 9: 800 10: 800 11: 800 12: 800
Graphics:
  Device-1: Intel CoffeeLake-H GT2 [UHD Graphics 630] driver: i915 v: kernel
  Device-2: NVIDIA TU106M [GeForce RTX 2060 Mobile] driver: nvidia
    v: 535.113.01
  Device-3: Microdia Dual Mode Camera (8006 VGA) driver: hid-generic,usbhid
    type: USB
  Device-4: Realtek Integrated_Webcam_HD driver: uvcvideo type: USB
  Display: x11 server: X.Org v: 1.21.1.7 with: Xwayland v: 23.2.0 driver: X:
    loaded: modesetting,nvidia unloaded: fbdev,nouveau,vesa dri: iris
    gpu: i915,nvidia,nvidia-nvswitch resolution: 1: 1920x1080~144Hz 2: N/A
  API: OpenGL v: 4.6 Mesa 23.2.1-1ubuntu3 renderer: Mesa Intel UHD Graphics
    630 (CFL GT2)
Audio:
  Device-1: Intel Cannon Lake PCH cAVS driver: snd_hda_intel
  Device-2: NVIDIA TU106 High Definition Audio driver: snd_hda_intel
  API: ALSA v: k6.5.0-10-generic status: kernel-api
  Server-1: PipeWire v: 0.3.79 status: active
Network:
  Device-1: Intel Cannon Lake PCH CNVi WiFi driver: iwlwifi
  IF: wlo1 state: up mac: d8:3b:bf:87:b3:f1
  Device-2: Realtek driver: r8169
  IF: enp60s0 state: down mac: 8c:04:ba:a2:9d:f5
Bluetooth:
  Device-1: Intel Bluetooth 9460/9560 Jefferson Peak (JfP) driver: btusb
    type: USB
  Report: hciconfig ID: hci0 state: up address: D8:3B:BF:87:B3:F5 bt-v: 5.1
Drives:
  Local Storage: total: 1.15 TiB used: 516.32 GiB (43.9%)
  ID-1: /dev/nvme0n1 vendor: SK Hynix model: BC511 NVMe 256GB
    size: 238.47 GiB
  ID-2: /dev/sda vendor: Toshiba model: MQ04ABF100 size: 931.51 GiB
  ID-3: /dev/sdb vendor: Transcend model: JetFlash 8GB size: 7.28 GiB
    type: USB
Partition:
  ID-1: / size: 232.64 GiB used: 41.08 GiB (17.7%) fs: ext4
    dev: /dev/nvme0n1p2
  ID-2: /boot/efi size: 1.05 GiB used: 6.1 MiB (0.6%) fs: vfat
    dev: /dev/nvme0n1p1
Swap:
  ID-1: swap-1 type: file size: 4 GiB used: 313 MiB (7.6%) file: /swap.img
Sensors:
  System Temperatures: cpu: 40.0 C pch: 49.0 C mobo: N/A
  Fan Speeds (rpm): N/A
Info:
  Processes: 373 Uptime: 6h 50m Memory: total: 16 GiB available: 15.42 GiB
  used: 4.7 GiB (30.5%) Shell: Bash inxi: 3.3.29

marvays

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 17
Re:Existuje jednodušší spouštění prrogramů?
« Odpověď #6 kdy: 02 Listopadu 2023, 13:05:17 »
Takže na začátek zase sprďák
vpohodě, jen mě sprdni. budu to brát s rezervou, protože opravdu nevím, co nevím.

Emailové klienty používám jen Thunderbird v práci a na to co potřebuji to stačí - jinak nevím, co by mohlo být nějak výrazně lepší a nebudeš potřebovat emulaci Win.
nepotřebuju nějakou šílenou funkcionalitu... z tohoto pohledu jsem nenáročný. Spíš aby to bylo jednoduché, přehledné a jednoduché na ovládání. Už tak mám co dělat přeorientovat se z win na linux... tak potřebuji, aby mi email ještě vše nezhoršoval :) Přinejhorším pořád můžu email napojit na email profi od seznamu a přistupovat k němu z prohlížeče. Ale spíš bych to viděl na eMclient a wine (i když ještě nevím, co to obnáší a jaké to bude mít omezení)

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1756
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Existuje jednodušší spouštění prrogramů?
« Odpověď #7 kdy: 02 Listopadu 2023, 13:35:33 »
marvays: ten obrázek myslíš fakt vážně?

Co z něj pro Boha máme poznat???

Edit: jakože ty dvě tečky u ikony Brave?

Sdružování či nesdružování ikon v panelu je otázka jeho nastavení (tedy alespoň u KDE) a nikoliv nastavení prohlížeče. Nicméně Brave mám jen na telefonu, takže to nemůžu a ani nebudu zkoušet. Jak se nastavuje Gnome (nebo co to tam vlastně máš) možná poradí ostatní.

Ne, věta
Citace
Vše sem si načetl, vyzkoušel a přeinstaloval.

je (kromě gramatické chyby) zcela absurdní. "Načtení" totiž znamená i pochopení a k tomu nedošlo. Studium (čehokoliv) není jednorázová, nýbrž stálá a průběžná záležitost.

Edit #2: jo a proč máš non-LTS verzi, když jsi si všechno načetl?
« Poslední změna: 02 Listopadu 2023, 14:00:17 od JirkaZ »

marvays

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 17
Re:Existuje jednodušší spouštění prrogramů?
« Odpověď #8 kdy: 02 Listopadu 2023, 14:05:11 »
Jirko, co na to říct... strašně nerad urážím lidi. Takže jen uctivě poděkuji za tvůj čas. Jsi totiž přesně ten člověk, kterého chce každý začátečník v linuxu potkat  ;)

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3549
Re:Existuje jednodušší spouštění prrogramů?
« Odpověď #9 kdy: 02 Listopadu 2023, 16:25:32 »
Citace
Ve win, když z nějaké webové stránky vytvořím aplikaci, tak se ji mohu zobrazit jako samostatnou ikonu v doku. Využíval jsem tak například youtube music, whatsapp, kalendář, fio banku, clockify a podobně... v podstatě se jednalo o webovou stránku v prohlížeči spuštěnou samostatně jako apku. Výhoda je, že nepotřebuji instalovat fyzicky další aplikace a pohodlně tak vyřeším absenci některých aplikací pro windows.

Tak to se vubec nechytam - co to je za kouzla a cary? Jak se to ve Win dela, at se jecemu priucim a pochopim o co jde. Pak treba bude moznost zamyslet se jak toho docilit v Lin. Nemylsis nejpsise jen zastupce na stranku? Opravdu nevim, jak to chapat, co tam vlastne jsi delal. Jediny co me na prvni dobrou napada je zkopirovani protokolu stranky a to pak spusteno samostatne odkazem. Jebo se jedna  spusteni stranky v prohlizeci v sandboxu? Nebo je nejaka fioana apka, ktera udela z webove stranky samofunkcni aplkaci?
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

zeleno

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 417
Re:Existuje jednodušší spouštění prrogramů?
« Odpověď #10 kdy: 02 Listopadu 2023, 17:09:52 »
Ahoj, neboj sa, postupne sa do toho dostaneš, len sa to nedá zo dňa na deň.
eMClient cez Wine funguje, ja ho mám nainštalovaný pre istotu 2x /výhoda wineprefixov, kde každý wineprefix je ako samostatný Windows/
Používam ho len na faktúry od T-Comu  a rezervný email client, ináč používam Gmail.
eMClient potrebuje doinštalovať do Wine  dotnet4.7 /netframework 4.7/  a vcrun2015, alebo 2017. Takže budeš potrebovať nainštalovať cez synaptic, alebo správcu software aj winetricks a winetricks gui. Aby sa winetricks zobrazil ako aplikácia, potrebuje ešte
Kód: [Vybrat]
zenity no možno sa nainštaluje automaticky. Bolo by dobre doinštalovať 32 bitové Wine, pridať do systému 32 bitovú podporu, vytvoriť 32 bitový wineprefix a eMclient nainštalovať tam. Teraz budeš mať z toho guľáš, no postupne ti pomôžeme. Ináč, viac ako 20 bežných windowsáckych programov ide vo Wine lepšie ako vo Win10. Napíš, aké programy  z windows potrebuješ, pozriem sa na to, či sa to oplatí inštalovať.

marvays

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 17
Re:Existuje jednodušší spouštění prrogramů?
« Odpověď #11 kdy: 02 Listopadu 2023, 17:42:34 »
Tak to se vubec nechytam - co to je za kouzla a cary? Jak se to ve Win dela, at se jecemu priucim a pochopim o co jde. Pak treba bude moznost zamyslet se jak toho docilit v Lin. Nemylsis nejpsise jen zastupce na stranku? Opravdu nevim, jak to chapat, co tam vlastne jsi delal. Jediny co me na prvni dobrou napada je zkopirovani protokolu stranky a to pak spusteno samostatne odkazem. Jebo se jedna  spusteni stranky v prohlizeci v sandboxu? Nebo je nejaka fioana apka, ktera udela z webove stranky samofunkcni aplkaci?

V Chrome a Edge, který sdílí jeho jádro, tomu není jinak, umožňuje vytvořit tzv. aplikaci. Ve své podstatě jde o vytvoření zástupce pro otevření vybrané stránky v separátním okně, které si můžete zmenšit, a tak ho mít třeba stále otevřené. To se může hodit například u služeb, kdy chcete dostávat nějaká avíza, nebo například pro poslech hudby, videa apod. Aby byla stránka po ruce, udělejte následovné. Přejděte na požadovanou stránku, v Edge klikněte na tři tečky vpravo nahoře a vyberte volbu Aplikace. Zde klikněte na Nainstalovat tento web jako aplikaci. Dojde k vyseparování otevřené stránky do samostatného okna a zároveň se objeví ve Start nabídce, aby byl web dostupný na jeden klik (připnout lze i kliknutím pravého tlačítka ve Start menu na Hlavní panel). Pokud si takto vytvoříte více aplikací, máte je potom možnost spravovat z jednoho místa – zvolte v Edge tři tečky a klikněte na Aplikace -> Spravovat aplikace. Kliknete-li na záznam pravým tlačítkem, máte možnost měnit jeho oprávnění a využívat různé prostředky PC. V Brave se to dělá podobně, jen používá trošku odlišné názvosloví. Pokud ale vše schovává pod jednu ikonu v doku, trochu to ztrácí smysl...

ikx

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 476
Re:Existuje jednodušší spouštění prrogramů?
« Odpověď #12 kdy: 02 Listopadu 2023, 19:00:26 »
...zoskupenie otvorenych okien,to je v nastaveniach systému...vypnes zoskupovanie okien,budes tam mat brave napr.10krat vedla seba,rovnaké ikony brave,potom uz len budes skusat,ktore okno chces otvorit...pri zoskupenych oknách mas jednu ikonku,nato kliknes,a otvori sa ti menu,ktore okno potrebujes...to uz poznas... :o :o :o
...nakoniec ti dlzkovo dojde spodná lista,a je medzinarodny pruser...šak???... ;D ;D ;D

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3549
Re:Existuje jednodušší spouštění prrogramů?
« Odpověď #13 kdy: 02 Listopadu 2023, 19:01:10 »
Takže to je na úrovni toho prohlížeče a ne OS - nejspíš. A jestli jsem pochopil z odkazu od JirkyZ dobře, tak jsem to víceméně trefil na první dobrou, že se jedná o uložení protokolu na lokál, akorát že včetně JS apod.
Tam píší, že to umí i Firefox, ale nevidím to nikde u sebe. Každopádně, jak jsem psal - je Edge pro Linux.

A jaký je velký rozdíl v tom si stránku otevřít v novém okně? Jedině riziko je správné pořadí zavírání, aby člověk nepřišel o otevřené záložky .. To by řešily 2 prohlížeče. A zrovna FF pracuje efektivněji a má mnohem menší zátěž, než edge při videostreamu.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3549
Re:Existuje jednodušší spouštění prrogramů?
« Odpověď #14 kdy: 02 Listopadu 2023, 19:05:08 »
Aha, tak pro Firefox doplněk - a tak je to správně - nezamrvit aplikaci tisícem funkcí, které skoro nikdo nepoužije a dodávat je volitelně. Akorát ostuda, že ho neudělala sama Mozilla., ale nějaký nejspíše Čech nebo Slovák. To bude asi ono:
https://addons.mozilla.org/cs/firefox/addon/pwas-for-firefox/

Taky jsem si nikdy nestahoval TCUP, ale hezky jsem si do TC napral jen několik doplňků, pro které jsem měl využití ..
Někdy mi ty dva panely nostalgicky chybí - co jsem se v tom napracoval - ale už takovou funkcionalitu nepotřebuji - stal se ze mě trochu větší souborový bordelář a mám jednodušší život ;D
« Poslední změna: 02 Listopadu 2023, 19:09:08 od Ventero »
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3549
Re:Existuje jednodušší spouštění prrogramů?
« Odpověď #15 kdy: 02 Listopadu 2023, 19:12:19 »
Citace
Browser support
Support for installing PWAs from the web varies by browser and by platform.
On desktop:
    Firefox and Safari do not support installing PWAs on any desktop operating systems.
    Chrome and Edge support installing PWAs on Linux, Windows, macOS, and Chromebooks.
Asi vědí, proč to nedělají ofiko pro desktop - asi to nemá moc smysl ..
Blížší info WPA Firefox zde - zastaralé trochu ale:
https://www.reddit.com/r/firefox/comments/pmewcq/pwas_on_firefox_are_now_possible_once_again/?rdt=36336
a stránky projektu GitHub:
https://github.com/filips123/PWAsForFirefox
« Poslední změna: 02 Listopadu 2023, 19:17:28 od Ventero »
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

marvays

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 17
Re:Existuje jednodušší spouštění prrogramů?
« Odpověď #16 kdy: 03 Listopadu 2023, 12:53:42 »
SESKUPENÍ IKON VYŘEŠENO
Nakonec jsem sekupování kon vyřešil instalací rozšíření  Dash to Panel pro Gnome, kde je schována i tato možnost.

PROHLÍŽEČ
Po vyzkoušení všech jsem se rozhodl vrátit k Edge. Mi sedí nejvíc. Nejvíc toho pro mě nabízí. Z hlediska bezpečnosti se dá... a navíc nezatěžuje tak systém.

WINE
Aktuálně řeším problém s instalací wine. postupuji dle návodu https://wiki.winehq.org/Ubuntu
Skončím ale v posledním kroku...
Kód: [Vybrat]
marvays@DELL-G5-5590:~$ sudo apt install --install-recommends winehq-stable
Načítají se seznamy balíků… Hotovo
Vytváří se strom závislostí… Hotovo
Načítají se stavové informace… Hotovo
E: Nelze najít balík winehq-stable
Takže jsem nainstaloval develop verzi... snad jsem tím nic nepokazil.
Ta se nainstalovala a po ověření mám verzi wine 8.19
Při následné instalaci prvního programu mi to stahovalo ještě jakési MONO
Program se nainstaloval, dokonce vytvořil iknou na plochu... ale nespouští se. Po pokusu o spuštění nevyskočí žádná chyba, jen se komp na vteřinku lagne. Vyzkouším ještě nějaký jiný.

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6029
Re:Existuje jednodušší spouštění prrogramů?
« Odpověď #17 kdy: 03 Listopadu 2023, 13:01:02 »
Nebude lepší nějaký "lahvovač" na Wine? Tím se nechá naklikát kolik se chce profilů a odpadne problém, kdy se v jednom nativním profilu v systému něco pokazí nebo nová verze nebude s něčím fungovat v jedné aplikaci, zatímco v druhé ano.
« Poslední změna: 03 Listopadu 2023, 13:03:56 od Roman Vacho »
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

ikx

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 476
Re:Existuje jednodušší spouštění prrogramů?
« Odpověď #18 kdy: 03 Listopadu 2023, 13:07:05 »
Kód: [Vybrat]
dokonce vytvořil iknou na plochu... ale nespouští se. ...otvorit pomocou wine windows program loader... :o :o :o

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6029
Re:Existuje jednodušší spouštění prrogramů?
« Odpověď #19 kdy: 03 Listopadu 2023, 13:10:35 »
Nainstaluj si Bottles. Je to manažer Wine pro Gnome. Pokud už tam přímo není.

Tak čtu, že asi není. Je třeba ho instalovat třeba z flatpacku. Návody jsou na netu.
« Poslední změna: 03 Listopadu 2023, 13:15:30 od Roman Vacho »
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

marvays

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 17
Re:Existuje jednodušší spouštění prrogramů?
« Odpověď #20 kdy: 03 Listopadu 2023, 13:19:50 »
WINE
Instalace Note++ proběhla v pořádku.
Nyní sbírám informace o Bottles

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4936
Re:Existuje jednodušší spouštění prrogramů?
« Odpověď #21 kdy: 03 Listopadu 2023, 14:03:55 »
Program se nainstaloval, dokonce vytvořil iknou na plochu... ale nespouští se. Po pokusu o spuštění nevyskočí žádná chyba, jen se komp na vteřinku lagne. Vyzkouším ještě nějaký jiný.

Platí zásada:  Pokud se nějaký program či aplikace (lhostejno zda linuxová nebo windowsí) nespouští pomocí "ikony" (správně spouštěče), spustíme ho v terminálu pomocí příkazu. Terminál vypíše co se děje, tedy i případnou chybu.
Příkaz ke spuštění je napsán v tom spouštěči - je to obyčejný texťák s příponou .desktop, lze jej otevří/přečíst v běžném txt editoru (gedit). Příkaz najdeš na řádku který začíná Exec=
Příklad (pro win. aplikaci notepad++) viz obrázek.
Příkaz do terminálu tedy je (platí samozřejmě pouze pro můj PC)
Kód: [Vybrat]
wine-env WINEPREFIX=/home/juwa/.wine/wineprefixes/base FREETYPE_PROPERTIES="truetype:interpreter-version=35" wine '/home/juwa/APLIKACE/Notepad++/notepad++.exe'
« Poslední změna: 03 Listopadu 2023, 15:22:28 od juwa2 »

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.