Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Nelze vypálit *.iso soubor Ubuntu  (Přečteno 1612 krát)

vlapan

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 2
Nelze vypálit *.iso soubor Ubuntu
« kdy: 23 Prosince 2023, 17:13:54 »
Zdravím všechny. Potřeboval bych vypálit *.iso obraz Ubuntu na DVD a mám verzi 22.04.2 a 22.04.3. Ani jedna nejde vypálit na DVD. Zkoušel jsem to ve W10 klasicky myší na soubor, pravé tlačítko, vypálit soubor ......... v jednom PC mi to jen vysunuje DVD a chce vložit prázdný disk, ve druhém PC mi to vysune a chce abych vložit DVD s dostatečnou kapacitou ..... Něco co by mně nakoplo správným směrem ? Díky :-D

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1756
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Nelze vypálit *.iso soubor Ubuntu
« Odpověď #1 kdy: 23 Prosince 2023, 18:09:34 »
Zkus Balena Etcher (měl by existovat i pro widle).

regine

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 826
Re:Nelze vypálit *.iso soubor Ubuntu
« Odpověď #2 kdy: 24 Prosince 2023, 15:37:58 »
Myslím, že už jedině na dvouvrstvé Dual Layer DVD.
https://www.planeo.cz/verbatim-dvdplusr-dl-8-5gb-8x-1pk-jc?utm_source=zbozi&utm_medium=cpc&utm_campaign=pocitace-ukladani-dat-opticka-media&utm_content=35037539&utm_term=verbatim-dvd-r-dl-8-5gb-8x-1pk-jc
Na jednostranné nevleze (poslední tuším ISO u verze 16.04). ISO soubor má asi 5GB a jednostranné DVD je jen pro 4,7GB. Dnes každý užívá flešku, síť nebo externí HDD či SSD.
« Poslední změna: 25 Prosince 2023, 10:42:22 od regine »
Ubuntu 16.04 LTS 32bit, 22.04 LTS 64bit

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3549
Re:Nelze vypálit *.iso soubor Ubuntu
« Odpověď #3 kdy: 24 Prosince 2023, 16:26:56 »
Otazka je, proc stale vyvojari pouzivaji iso format. Prijde mi to jako kardinalni zaostalost v dobe, kdy je dvd prakticky mrtve. Dustojna distribuce by byla v samorozbalovacim balicku, ktery rovnou prenese soubory na vybrane medium a zapisem zavadece z nej vytvori bootovaci.
Vlastne nechapu, ze to takhle neni uz tak10 let - tohle bych zvladl snad udelat i ja, se svymi marginalnimi znalostmi - a mezitim jak trubky musime pouzivat SW tretich stran a vecne resit problemy s bootem. A nebo se s tim piplat rucne ..
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1756
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Nelze vypálit *.iso soubor Ubuntu
« Odpověď #4 kdy: 24 Prosince 2023, 18:28:45 »
Jo ono je to větší než 4.7 GB? Tak to je problém...

Ventero: to jako samorozbalovací/samoinstalační  balíček závislý na nějakém konkrétním systému? Děkuju, nechci. Data musejí zůstat daty a ne se chovat jakkoliv aktivně. Jenom hlavně ne jakékoliv "pokroky" směrem ynteligence Máni Vomáčkojc...

Hezký Štědrý večer.

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3549
Re:Nelze vypálit *.iso soubor Ubuntu
« Odpověď #5 kdy: 25 Prosince 2023, 01:03:42 »
Ne na systemu, ale nejakem beznem enginu ci protokolu. Tyhle veci davno jsou - udelat balik, k tomu pridat soubory zavadece a skripty pro Lin, Win i Mac, ktere by udelali format, kopii/rozbaleni dat a zapis zavadece pro MBR. Tohle je celkem primitivni zalezitost. A jiste by se dal pripadne vymyslet i triverzni samorozbalovaci a samospousteci balik - ale i ten zakladni popsany zpusob by byl lepsi, nez mrtve iso ..
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

regine

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 826
Re:Nelze vypálit *.iso soubor Ubuntu
« Odpověď #6 kdy: 25 Prosince 2023, 10:47:56 »
Konflikt pokroku a historie (k ISO). Dávno má být mrtvé JPG/JPEG, mp3/MPEG-3, MPEG-4/DivX/XviD... Proč není? Nu, jsme lidé.
Ubuntu 16.04 LTS 32bit, 22.04 LTS 64bit

vlapan

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 2
Re:Nelze vypálit *.iso soubor Ubuntu
« Odpověď #7 kdy: 25 Prosince 2023, 18:31:40 »
Takže díky všem za reakce, přál jsem si aby to 5gb iso šlo nějak dostat na DVDčko ....... mám starý noťas na kterém běží v poho w7  a chci ho předělat na ubuntu a mít ho k dispozici jen na internetové brouzdání. I když má nb čtečku SD karet a USB sice jenom 1,1 ale USB :-D tak nejde v biosu přepnout na jiné startovací medium jak hdd a cd :-( zkusím najít někde nějakou starou instalaci, jak tu psal "regine" (popř. kdyby měl někdo odkaz na nějaký archív tak díky :-D)a tu nainstalovat a potom udělat něco jako update na poslední verzi ......
EDIT: Tak už stahuju tu verzi 16.04.1 tak si stím jak bude čas zkusím pohrát :-D Ještě jednou díky všem za reakce :-)
« Poslední změna: 25 Prosince 2023, 18:38:56 od vlapan »

regine

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 826
Re:Nelze vypálit *.iso soubor Ubuntu
« Odpověď #8 kdy: 25 Prosince 2023, 19:29:35 »
Na starý komp asi jen 32-bit, se doporučovalo v diskusi Lubuntu > 1,1GB, tedy bezproblémově na DVD. Asi poslední 32bit verze
https://cdimage.ubuntu.com/lubuntu/releases/18.04/release/
Ale nikdy jsem ho neužíval, a neznám, zda má české prostředí.
https://ubuntu.com/desktop/flavours
Pak je ještě možnost antiX (1,5GB), mám jej instalován na flešce pro různé hrátky. Na Internet stačí. Ale v podstatě i 32bitové prohlížeče/browsery na Internet skončily. Možná ještě podpora u Vivaldi.
https://antixlinux.com/download/
« Poslední změna: 26 Prosince 2023, 09:41:24 od regine »
Ubuntu 16.04 LTS 32bit, 22.04 LTS 64bit

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3549
Re:Nelze vypálit *.iso soubor Ubuntu
« Odpověď #9 kdy: 26 Prosince 2023, 13:20:37 »
My ale, Bohu zel uz tradicne, nevime, co je to za komp, protoze to pred nami tazatel taji.

Jinak to srvnani neberu - iso a starsi komprimacni formaty je neco jineho, stejne jako kdyz neco stareho v necem starem zustane, ale nove veci s novymi potrebami by uz chtely jine reseni. Tedy v jednom pripade, se to da povazovat za cistou setrvacnost, ktera ma jeste smysl, tak v druhem je to uz zaostalost, nedomyslenost a komplikace pro uzivatele ..
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

ramael

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 638
Re:Nelze vypálit *.iso soubor Ubuntu
« Odpověď #10 kdy: 26 Prosince 2023, 14:32:40 »
Na starý komp asi jen 32-bit, se doporučovalo v diskusi Lubuntu > 1,1GB, tedy bezproblémově na DVD. Asi poslední 32bit verze
https://cdimage.ubuntu.com/lubuntu/releases/18.04/release/
Ale nikdy jsem ho neužíval, a neznám, zda má české prostředí.
https://ubuntu.com/desktop/flavours
Pak je ještě možnost antiX (1,5GB), mám jej instalován na flešce pro různé hrátky. Na Internet stačí. Ale v podstatě i 32bitové prohlížeče/browsery na Internet skončily. Možná ještě podpora u Vivaldi.
https://antixlinux.com/download/
Na 32bit comp jedině https://www.alpinelinux.org/downloads/. Funguje skvěle. U ostatních není jistota, že to neutnou.
Lenovo: ThinkPad X380 Yoga
Joutůůůůb

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1756
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Nelze vypálit *.iso soubor Ubuntu
« Odpověď #11 kdy: 26 Prosince 2023, 18:31:25 »
Ventero: ty jsi mezi časem utrpěl nějakou frikulínsko-progresivistickou nalejvárnu?

Pamatuju doby (ne tak dávné), kdy jsi měl normální zdravě konzervativní názory a teď tohle...

Opakuju: *.iso jsou standardní, na ničem nezávislá, čímkoliv a vždy zpracovatelná data. Chraň nás Bůh před nějakými proprietárními, neprůhlednými a platformně závislými bejkárnami, co navíc cokoliv dělají "samy".

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1756
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Nelze vypálit *.iso soubor Ubuntu
« Odpověď #12 kdy: 26 Prosince 2023, 18:34:16 »
regine: takový 32bitový Q4OS s pracovním prostředím Trinity si stále drží víceméně soudobé jak prohlížeče (momentálně FF 115.x), tak třeba Libre Office a další aplikace.

Jak to dělají, to nevím. Ale evidentně to jde a není tedy pravda, že by 32bitové aplikace zanikly.

ramael

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 638
Re:Nelze vypálit *.iso soubor Ubuntu
« Odpověď #13 kdy: 26 Prosince 2023, 19:14:56 »
Ťuk ťuk a koukám, že jde ISO na widlích zpracovávat s WinRar anebo 7-Zip.
Podle návodů jde vypálit klepnutím pravým tlačítkem na archív a tam zvolit vypálit obraz disku.
Také se s tím dá pohrát v cygwinu.
No a v linuxu normálně přez mount -o loop /kde_je_iso.iso /vytvořená_iso_složka
Zkrátka nevidím na ISO nic špatného.
Lenovo: ThinkPad X380 Yoga
Joutůůůůb

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3549
Re:Nelze vypálit *.iso soubor Ubuntu
« Odpověď #14 kdy: 26 Prosince 2023, 20:02:25 »
To by ty jabka ale nesmeli delat cimdal vetsi instalacky a jeste k tomu squash v iso presahujici 4GB.
Zip je taky standardni format stejne "nezavisly" jako iso a bashovy skript plus balik s grubem s cmd skriptem pro instalaci stejne tak ..

Bylo by to proste jednodussi a odpadla by potreba aplikaci 3 strany stejne jako caste problemy s bootem z takto tvorenych flashek. A cistej prepal iso na flash jako argument neberu - to je primitivni nouzova prasarna.

Jak vidno, nikdo mi nic nenalil - stale stejne prevazeni racionalniho hlediska. Proste nove verze instalacek dister by bylo zahodno resit takovymto praktickym stylem - ostatne novinka to neni - Slax a Puppy neco takoveho zhruba napul uz mely ..
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

regine

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 826
Re:Nelze vypálit *.iso soubor Ubuntu
« Odpověď #15 kdy: 26 Prosince 2023, 20:41:36 »
@JirkaZ
Citace
momentálně FF 115.x
U mne na výkonném, ale 32-bitovém, desktopu s Ubuntu 16.04, naposledy došel update Firefox na 117.0.1, jenže už je venku verze 121 na 64-bitech. A s Firefox 117.0.1 se na některé stránky nelze přihlásit (s Vivaldi ano).
@ramael - Hm, Alpine distro neznám, zkusím na flešce.
Ubuntu 16.04 LTS 32bit, 22.04 LTS 64bit

radin

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 245
Re:Nelze vypálit *.iso soubor Ubuntu
« Odpověď #16 kdy: 27 Prosince 2023, 06:57:22 »
Možná jsem mimo, ubu nepoužívám, ale v debianu většinou instaluji přes mini.iso.
Nešlo by použít toto?
Kód: [Vybrat]
https://cdimages.ubuntu.com/ubuntu-mini-iso/daily-live/current/Má to jen 87 MB, takže stačí i CD. Instaluje se jen základní systém a vše ostatní si tahá přímo z netu. Můžeš si vybrat, jaké chceš prostředí a další programy. Trochu nevýhodou je delší instalace a potřeba netu při instalaci, ale dá se to přežít, zvlášť pokud máš dostatečně rychlý internet (na optice 300/300 je to snad rychlejší, než přímo z DVD).
Nobody is perfect!

ramael

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 638
Re:Nelze vypálit *.iso soubor Ubuntu
« Odpověď #17 kdy: 28 Prosince 2023, 19:52:16 »
Možná jsem mimo, ubu nepoužívám, ale v debianu většinou instaluji přes mini.iso.
Nešlo by použít toto?
Kód: [Vybrat]
https://cdimages.ubuntu.com/ubuntu-mini-iso/daily-live/current/Má to jen 87 MB, takže stačí i CD. Instaluje se jen základní systém a vše ostatní si tahá přímo z netu. Můžeš si vybrat, jaké chceš prostředí a další programy. Trochu nevýhodou je delší instalace a potřeba netu při instalaci, ale dá se to přežít, zvlášť pokud máš dostatečně rychlý internet (na optice 300/300 je to snad rychlejší, než přímo z DVD).
Ubuntu přestalo mini-iso dělat. Tak to vypadá, že se po asi 2 nebo 3 letech k tomu vrátili. Což je dost fajn. Avšak stále platí, že ubuntu není vhodné na starší počítače! To je dle mého názoru distribuce pro frikulíny s nabušenýma compama. Samozřejmě jde si to i nainstalovat přesně dle sebe. Ale je to takový "ohýbák na narovnávák". A proč to dělat složitě, když jsou v tomto směru přívětivější distribuce. Distribuce které nenutí do snapu ap.
@Ventero asi ti unikl takový detail. ZIP je komprimace. ISO je obraz disku. A tím diskem myslím komplet souborový systém včetně boot sektorů (pokud je to instalačka). Tady je problém, že vývojáři přetáhli 4,7GB anebo měl vlapan použít místo DVD-5 nějaké DVD-9 s vědomím že to optika nemusí kousnout.
Ještě malá poznámka na okraj. Toho USB1.1 bych se nebál. Většina normální instalace probíhá natažením všeho potřebného do RAM a pak by to mělo svištět.
Lenovo: ThinkPad X380 Yoga
Joutůůůůb

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.