Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Po instalaci se Ubuntu nespustí  (Přečteno 852 krát)

BaruČepa

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 4
Po instalaci se Ubuntu nespustí
« kdy: 23 Ledna 2024, 12:34:45 »
Zdravím. Snažím se nainstalovat Ubuntu kvůli programování vedle Windows jako dual boot. Vytvořila jsem si USB spouštěcí disk s poslední stabilní verzí, vyčlenila ve Windows část disku (cca 90GB), přes BIOS spustila instalaci Ubuntu, prošla instalací. PC restartováno, vlezlo to hned zase do Windows, tak jsem poladila boot. Teď už mi v pohodě nabídne jak Windows tak Ubuntu, ale když zvolím Ubuntu a přes úvodní přihlašovací obrazovku se zkusím přihlásit, obraz zamrzne, nedá se nic, ani myš nereaguje, ani klávesnice, jen šedý obraz s nehybnou šipkou myši. Po pár minutách se probere a zase mi nabídne přihlašovací okno Ubuntu. A tak stále dokola. Když zvolím v bootu Windows, ty najednou bez problému. Tak nevím, kde se stala chyba...

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3549
Re:Po instalaci se Ubuntu nespustí
« Odpověď #1 kdy: 23 Ledna 2024, 13:15:31 »
Stroj? Verze Ubuntu?
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

BaruČepa

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 4
Re:Po instalaci se Ubuntu nespustí
« Odpověď #2 kdy: 23 Ledna 2024, 13:23:27 »
Stroj: MSI Katana s procesorem  Intel Core i5-11400H, 2.70GHz, RAM 16 GB, primární OS Windows 10 Home
Verze Ubuntu: 22.04.3 LTS

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3549
Re:Po instalaci se Ubuntu nespustí
« Odpověď #3 kdy: 23 Ledna 2024, 15:52:26 »
V live vsechno slo? Pokud jsi pred  instalaci neprovedla, tak vyzkousej.
Jinak v pripade nouze - lze masinu prepnout na CSM (Legacy)?
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

BaruČepa

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 4
Re:Po instalaci se Ubuntu nespustí
« Odpověď #4 kdy: 23 Ledna 2024, 16:53:23 »
Live jsem nezkoušela, rovnou jsem instalovala, protože s Ubuntu počítám do budoucna nastálo. Jinak v BIOSu mám nastavené UEFI a nedá se nastavit nic jiného, nepustí mě to. Instalace proběhla bez obtíží, teď mě tak napadá, zaškrtla jsem i stahování aktualizací během instalace a když jsem zjistila, že se Ubuntu prostě nerozjede, spustila jsem zase Windows, ale noťas strašlivě fučel a dost se zahříval, což mi normálně při práci nedělá. Není možný, že prostě Ubuntu stále pracovalo, dotahovalo aktualizace a proto zamrzalo? Já naposledy dual boot využívala před nějakými skoro 15 roky, teď už je to zase někde trochu jinde.

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3549
Re:Po instalaci se Ubuntu nespustí
« Odpověď #5 kdy: 24 Ledna 2024, 13:55:38 »
No a to byla zasadni chyba. Takze vyzkousej a dej vedet. Podle popisu, ze fucel i ve Win, ktere opravdudosti dlouhou dobu po startu zerou a zerou a ramusi, a melo by to byt Linuxem, tak ne aktualizacemi v nebezeicim systemu, ale nekde stran ovladace ACPI apod. To by mohl resit bootovaci parametr. To si treba dohledej nebo pockej, zda nekdo neposkytne zpameti navod.

Drazsi stroje vetsinou maji CSM - opravdu nejde prepnout. Co nastaveni hesla pro "BIOS" (spravne dnes uz spise obecneji FW) - neposkytne nove moznosti nastaveni?

Predpokladam, ze popis stroje neni uplny a ze je osazen dedikovanou grafickou kartou - i to by mohl byt problem, ktery take nekdy resi bootovaci parametr a nasledna instalace roprietalnich vladacu.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

BaruČepa

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 4
Re:Po instalaci se Ubuntu nespustí
« Odpověď #6 kdy: 24 Ledna 2024, 16:16:48 »
Uff, přiznám se, že se v tom nijak extrémně nevyznám, můžu poprosit o info a postup víc polopaticky? Už jsem se snažila dohledat, jak Ubuntu odstranit, ale v tomhle stavu, kdy se do něj ani nedostanu, no nemám tucha. Zkusila bych odstranit a zase nainstalovat a zkusit live.

Co jsem zjistila stran ovladačů grafické karty, tak mám Intel(R) UHD Graphics a NVIDIA GeForce GTX 1650.

Teda, jsem nečekala, že bude tak komplikované nainstalovat Ubuntu jako dual boot.

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6029
Re:Po instalaci se Ubuntu nespustí
« Odpověď #7 kdy: 25 Ledna 2024, 12:26:27 »
Zkus nabootovat do jiného kernelu. Určitě tam máš nyní dva. Jeden je z instalačního média. Ten s menším číslem, tak do něj.

Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.