Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Speciální znaky a klávesové zkratky v Linuxu  (Přečteno 1419 krát)

:václav:

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 7
Speciální znaky a klávesové zkratky v Linuxu
« kdy: 31 Ledna 2024, 12:15:39 »
Zdravím!
Opět jsem po letech zkoumal, jestli by se nedalo pracovat v Linuxu místo ve Windows. Řada aplikací, které k práci používám už dneska fungují v prohlížeči, čímž se vlastně dá obejít (spíš odstranit) nutnost instalace softwaru pro konkrétní OS.
Jenže jsem narazil na jiné problémy, a to na psaní speciálních znaků a funkčnost klávesových zkratek.

Speciální znaky
Často potřebuji do textu napsat (české) uvozovky, jednoduché uvozovky, pevnou mezeru nebo pomlčku. Po bloumání na fóru jsem odhalil, že se to dá zapsat pomocí ctrl+shift+u plus čtyřmístný kód znaku a Enter. Jako je to funkční, ale stisknout osm kláves kvůli jednomu znaku není příliš praktické, zvlášť pokud se v textu těch speciálních znaků vyskytuje více. Zřejmě by to mohlo jít ošetřit pomocí funkce klávesy compose, ale to se mi zatím nepovedlo plně pochopit.
Mohl byste někdo prosím upřesnit, jestli to chápu správně, že bych si funkci compose namapoval třeba na Win klávesu a vytvořil si vlastní (a hlavně kratší) klávesové zkratky pro často používané speciální znaky?

Klávesové zkratky
Většina těch aplikací v prohlížeči vyžaduje prohlížeč Chrome, kde zřejmě bežné zkratky fungují stejně ve Windows i v Linuxu (např. ctrl+t otevře novou kartu prohlížeče). Nicméně ty aplikace používají k obsluze svých funkcí vlastní sadu klávesových zkratek, které z nějakého důvodu v Linuxu nefungují.
Může to mít nějakou souvislost s tím, že prohlížeč běží v jiném OS, který do funkčnosti klávesových zkratek aplikace nějak zasahuje? Vůbec mě nenapadá, jak takovouhle situaci řešit – tedy kromě instalace virtuálních Windows, ve kterých je ovšem všechno pomalejší (zkoušel jsem to asi dva dny a odezva je nepoužitelně pomalá).

Předem děkuji za případné tipy na řešení!

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1756
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Speciální znaky a klávesové zkratky v Linuxu
« Odpověď #1 kdy: 31 Ledna 2024, 12:59:02 »
Obecně řečeno:

1) klávesové zkratky jsou nastavitelné jak v OS, tak někdy i v jednotlivých aplikacích a občas se to může "hádat"

2) pokud vím, tak v Linuxu by mělo být možné si definovat svoji úplně vlastní klávesnici, kde ty požadované znaky budou na normálních tlačítkách bez nutnosti použití nějaké kombinace (taky viz tady atd. apod.).

Jinak postup s klávesou compose pro prostředí Gnome je velmi polopaticky popsán třeba tady (tam zmiňovaná aplikace "vyladění" je s největší pravděpodobností gnome tweak).

3) a trochu "do pranice": jestliže se rozhodnu pro Linux (já jsem to udělal před řadou let a neměnil bych), tak holt musím počítat s tím, že budu případně muset změnit některé návyky...

Jinak by bylo docela k věci, kdybys byl konkrétní a ty používané aplikace vyjmenoval.
« Poslední změna: 31 Ledna 2024, 13:26:49 od JirkaZ »

:václav:

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 7
Re:Speciální znaky a klávesové zkratky v Linuxu
« Odpověď #2 kdy: 31 Ledna 2024, 13:41:02 »
Díky za informace!

Změna návyků není zase takový problém, jde spíš o potíže, které BFU sám nevyřeší - viz ty funkční klávesové zkratky aplikací, které v linuxové variantě Chrome nefungují. Tam nejde jen napsání znaku, ale o to, aby aplikace na základě té zkratky spustila určitou funkci, což už je mimo moji kontrolu (alespoň se to tak jeví).

Uvádět ty aplikace nemá úplně smysl, protože jsou korporátní a běžný uživatel se k nim nedostane (např. Oracle TVI nebo FbCat).

regine

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 826
Re:Speciální znaky a klávesové zkratky v Linuxu
« Odpověď #3 kdy: 31 Ledna 2024, 14:34:29 »
Začínal jsem na HP-UX (klon Unix-u od HP) a jejich grafickém prostředí. Teprve později přišly Windows 3.1 a vyšší. A samozřejmě spousta klávesových zkratek mi na Microsoft systémech přišla/přichází nelogická.
Pokud stejný SW (LibreOffice, GIMP, Firefox, Chrome ...) je na více systémech, je jasné, že tyto SW nemohou užívat shortcuts, které mají vyšší prioritu od systému a jsou kolidující. Pouhé přemapování klávesnice problém neřeší.
« Poslední změna: 31 Ledna 2024, 14:36:04 od regine »
Ubuntu 16.04 LTS 32bit, 22.04 LTS 64bit

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1756
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Speciální znaky a klávesové zkratky v Linuxu
« Odpověď #4 kdy: 31 Ledna 2024, 16:09:24 »
Tak od korporátu ruce pryč, pokud se nechci 10x kolem dokola umazat od podrážek až nad temeno hlavy...

To myslím zcela vážně, dnes jsem se (nuceně) zabýval zase několika korporátními zblitky a prostě to nesnáším každou vteřinou, tím víc, čím víc ty svoje šmejďárny korporáty tlačí, vzájemně se skupují atd., až nakonec zbyde jen jeden a ten bude zkoušet ovládat úplně všechno. Jak bolševická partaj za minulého režimu...

Sorry za zdánlivé OT, ale věz, že právě v tom je podstata problému, přičemž to málokomu dochází (anžto oblbování ze strany korporátů je soustavné a neuvěřitelně masivní, zároveň to kombinují s korupcí v podobě až absurdně vysokých platů atd. apod.).

Závěr (zpět k dotazu): pokud budeš chtít provozovat korporátní běsy na Linuxu, nota bene ještě v prohlížeči (opět korporátním a dále v jakémsi cloudu apod.)  a čekáš od toho logické a přátelské chování, pak se nediv vůbec ničemu.

:václav:

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 7
Re:Speciální znaky a klávesové zkratky v Linuxu
« Odpověď #5 kdy: 31 Ledna 2024, 17:44:26 »
Ten sentiment vůči korporacím chápu a do značné míry i sdílím. Nicméně mi šlo o to, jestli bych se i s pracovními nástroji mohl přesunout do Linuxu. Před pár lety už jsem tak i pracoval, než se mi po jedné aktualizaci rozsypalo VPN připojení a já to nedokázal opravit (a jako radu jsem dostal, že si mám nastudovat sítě), takže jsem musel zpět do Windows. Teď jsem si myslel, že online nástroje pomohou překonat některé zásadní problémy, ale ukazuje se, že to opět nepůjde. Tak možná později...

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1756
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Speciální znaky a klávesové zkratky v Linuxu
« Odpověď #6 kdy: 31 Ledna 2024, 18:28:10 »
Uvědom si, že přinejmenším ze strany korporátů není nejmenší zájem na tom, aby něco šlo jinak, než to oni chtějí. Naopak...

Jsem taky přesvědčený, že si vzájemně "nahrávají" (typicky hw <=> sw, ale i sw <=> sw apod.), prostě proto, že jim to generuje další ovce ke ždímání (vendor lock-in). Oficiálně se to nazývá např. "kartelová dohoda" a je velmi těžké to prokázat...

No a když chceš proti tomuhle všemu jít (což velmi oceňuju), tak si ale budeš fakt muset ty věci nastudovat sám, to prostě jinak nejde. Kolik si myslíš, že je tady uživatelů toho, co píšeš?

Mimochodem: zkoušel jsem hledat ty názvy a asi se to jmenuje krapet jinak...

Jo a z mé strany rozhodně nejde o sentiment, ale o zcela vědomý odpor na základě rozumu, faktů a poznatků. Nasranost je už jen třešnička na dortu...

Ještě jedna věc: když jsi - jak píšeš - před nějakou dobou už takhle (v Linuxu) pracoval a pak se rozsypala jen VPN, tak se to přece netýkalo toho všeho ostatního, ne? Čili nechápu, proč na to nenavážeš...
« Poslední změna: 31 Ledna 2024, 18:43:07 od JirkaZ »

regine

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 826
Re:Speciální znaky a klávesové zkratky v Linuxu
« Odpověď #7 kdy: 31 Ledna 2024, 18:59:55 »
Co je naznačováno, se roky snaží řešit a držet krok s vývojem Citrix. A že to není jednoduché, dokazují neskutečné ceny (astronomické), jež si účtují za jejich produkty (služby).
« Poslední změna: 31 Ledna 2024, 19:04:37 od regine »
Ubuntu 16.04 LTS 32bit, 22.04 LTS 64bit

:václav:

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 7
Re:Speciální znaky a klávesové zkratky v Linuxu
« Odpověď #8 kdy: 31 Ledna 2024, 22:24:11 »
Zrovna v tomhle případě se úplně nedomnívám, že by bojkotovali Linux, protože jim to občas hapruje i ve Windows. Prostě jen neřeší jiný OS, protože všichni jedou na Woknech. To jen já se to pokouším rozběhnout v Ubuntu.
Navázat na předchozí pokrok jsem se právě teď pokoušel, ale některé věci už jsou jinak. Z vlastního (nainstalovaného) softwaru čas od času používám Trados Studio, a to v Linuxu pojede jen ve virtuálních Windowsech. Dřív to celkem slušně běželo ve W7, jenže teď musím mít W10, protože nové verze TS už W7 nepodporují, a ve W10 to bylo pomalé, byly různé problémy s instalací apod.
Musel bych pak jedině pořídit třeba Wordfast, který dělá i linuxovou verzi, ale ten má dost děsnou cenovou politiku, takže tudy cesta nevede. OmegaT je pro nadšence, ale ne na normální práci, CafeTran se mi nepodařilo pochopit.
VPN už teď nepotřebuji, protože klient přešel na online nástroje, a já jsem doufal, že by to mohlo usnadnit práci v přímo v Linuxu. Například nástroj Oracle funguje v pohodě, jenže já potřebuji 100% funkčnost všech nástrojů a třeba ten FbCat funguje tak napůl.
V mém případě to celé padá s tím, že klienta nezajímají moje pokusy s OS, ale očekává, že odvedu svoji práci. Když ji neodvedu, obrátí se na někoho jiného, a to není žádoucí.
Ty aplikace se nedají ve vyhledávači najít, protože nejsou určené pro veřejnost, a já na ně odkazovat nemůžu, protože nechci mít na krku právníky  :-X

Mno, tak jsem se vyplakal a budu muset zpět do W10...
« Poslední změna: 31 Ledna 2024, 22:29:55 od :václav: »

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1756
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Speciální znaky a klávesové zkratky v Linuxu
« Odpověď #9 kdy: 31 Ledna 2024, 23:18:50 »
Hm, tak jsem pochopil, že se (nejspíš) zabýváš překládáním textů.

Tedy udělat z překládání takovej masakr, to můžou zase jen a pouze korporáty s jejich totálně úchylným přístupem...

Laikovi na to stačí dvě okna textového editoru a nějaký slovník. Jo, asi to vidím zjednodušeně, ale je to prostě tak.

ramael

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 638
Re:Speciální znaky a klávesové zkratky v Linuxu
« Odpověď #10 kdy: 01 Února 2024, 02:03:04 »
Tady je rozumná odpověď těžká, ba přímo nemožná. I tak jsem přesvědčen, že se řešení dá najít.
Tak třeba, speciální znaky:Pak také záleží na jakém DE se to chce provozovat. Třeba na mnou aktuálně používaném hyprlandu (Swaywm, i3wm a Pekwm to v podobné míře zvládnou také) si můžu nastavit zkratky ale i sekvence které zkrátka nekolidují. Tz, vybrané zkratky DE bez zpracování pošle určenému oknu a to si to zpracuje podle sebe.
Tak i tak dotaz, bez urážky, na mne působí hodně divně. Něco ve stylu chci přesedlat z ferrari na lambo. Vadí mne nejen poloha páčky blinkru, ale víc nemůžu říct. Ale návod na posunutí té páčky zkoušet ani nebudu, to je nad mé schopnosti.
Lenovo: ThinkPad X380 Yoga
Joutůůůůb

:václav:

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 7
Re:Speciální znaky a klávesové zkratky v Linuxu
« Odpověď #11 kdy: 01 Února 2024, 08:12:49 »
Tak i tak dotaz, bez urážky, na mne působí hodně divně. Něco ve stylu chci přesedlat z ferrari na lambo. Vadí mne nejen poloha páčky blinkru, ale víc nemůžu říct. Ale návod na posunutí té páčky zkoušet ani nebudu, to je nad mé schopnosti.

Přečti si znovu, co jsem tu psal a můžeš tu citovanou část svého příspěvku v klidu smazat. Člověk jde na fórum obvykle s tím, že má nějaký dotaz, a doufá, že se mu k tomu zkušenější uživatelé vyjádří a tím ho nasměrují. Vždycky se ovšem najde někdo, kdo má potřebu začít posuzovat tazatele...

:václav:

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 7
Re:Speciální znaky a klávesové zkratky v Linuxu
« Odpověď #12 kdy: 01 Února 2024, 08:17:30 »
Hm, tak jsem pochopil, že se (nejspíš) zabýváš překládáním textů.

Tedy udělat z překládání takovej masakr, to můžou zase jen a pouze korporáty s jejich totálně úchylným přístupem...

Laikovi na to stačí dvě okna textového editoru a nějaký slovník. Jo, asi to vidím zjednodušeně, ale je to prostě tak.

V těch nástrojích máš samozřejmě základní funkce typu psaní textu a potvrzování překladu, ale dál je tam vyhledávání v překladové paměti, v glosáři, kopírování zdroje do cíle apod., které zvyšují produktivitu práce a umožňují dodržování konzistence překladu (hodně klientů má specifické požadavky na terminologii a je nutné se tím řídit, např. "Photo" - v Androidu "Fotografie", u iPhonu "Fotka", a takových je mraky).

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3549
Re:Speciální znaky a klávesové zkratky v Linuxu
« Odpověď #13 kdy: 01 Února 2024, 08:33:36 »
Co se tyce prekladu, tak dost komplexni veci nabizi sluzba DeepL a odpada kdesicosi s aplikacemi ..

Tuto sluzbu na me doporuceni a seznameni s ni uspesne pouziva i jedna profesionalni prekladatelka knih, takze to tak marne neni ..
« Poslední změna: 01 Února 2024, 08:35:13 od Ventero »
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

:václav:

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 7
Re:Speciální znaky a klávesové zkratky v Linuxu
« Odpověď #14 kdy: 01 Února 2024, 09:02:09 »
Co se tyce prekladu, tak dost komplexni veci nabizi sluzba DeepL a odpada kdesicosi s aplikacemi ..

Tuto sluzbu na me doporuceni a seznameni s ni uspesne pouziva i jedna profesionalni prekladatelka knih, takze to tak marne neni ..

Deepl samozřejmě znám. Věc se má tak, že velké firmy používají svoje vlastní online překladové aplikace (a je jich tedy fakt hodně), aby měly nad vším kontrolu a nemusely dát z ruky svoje soubory. V rámci vlastního řešení mají všechno u sebe. Můžou tak přehledně spravovat svoje (poměrně rozsáhlé) překladové projekty. Koneckonců i Ubuntu používá Launchpad, což je něco podobného, a nikdo nesmolí překlady v LibreOffice nebo Abiwordu za pomoci Deeplu. Firmy, které potřebují občas něco přeložit, pošlou svoje soubory překladateli, ten to na svém místně nainstalovaném softwaru (např. Trados Studio) zpracuje a pošle jim zpět překlad. Dost často se nejedná o prostý text, ale je tam různé formátování, takže je potřeba, aby si ty nástroje s tím poradily a text nerozbily. Firmy, které mají velké překladové projekty, které běží neustále, využívají buď online řešení třetí strany (např. Memsource, který se nyní jmenuje Phrase), nebo si naprogramují svoje vlastní. V rámci takového softwaru nejde jen o napsání překladu, ale celkovou správu, která si žádá mnohem víc softwarových funkcí.
Překlad knih je trochu jiná disciplína a zcela určitě tam nepracuje s naformátovaným textem (nadpisy nepočítám), hypertextovými odkazy a různými tagy v textu.

ramael

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 638
Re:Speciální znaky a klávesové zkratky v Linuxu
« Odpověď #15 kdy: 04 Února 2024, 02:11:20 »
Tak i tak dotaz, bez urážky, na mne působí hodně divně. Něco ve stylu chci přesedlat z ferrari na lambo. Vadí mne nejen poloha páčky blinkru, ale víc nemůžu říct. Ale návod na posunutí té páčky zkoušet ani nebudu, to je nad mé schopnosti.

Přečti si znovu, co jsem tu psal a můžeš tu citovanou část svého příspěvku v klidu smazat. Člověk jde na fórum obvykle s tím, že má nějaký dotaz, a doufá, že se mu k tomu zkušenější uživatelé vyjádří a tím ho nasměrují. Vždycky se ovšem najde někdo, kdo má potřebu začít posuzovat tazatele...
Nic mazat nebudu. Maximálně škrtnu když uznám že jsem napsal kravinu. Jinak by se porušovala kontinuita příspěvků. Tazatele jsem posoudil protože si o to tímto
Mno, tak jsem se vyplakal a budu muset zpět do W10...
řekl. Na základě sděleného se nedá nic vydedukovat. Ale už se to vzdává...

A teď k tématu. Já pořád moc nechápu co ti nejde. Jediné co jsem se dozvěděl je, že něco překládáš a používáš na to speciální nástroje. Dle diskuze usuzuji že to asi budou webové nástroje. Tam si přece zkratky volí ten kdo ten web nebo webapp tvoří. Osobně jsem se nedozvěděl jaké DE používáš. Jestli Gnome (nejspíš ano) nebo KDE anebo něco jiného. Výběr je veliký. Protože na tom hodně záleží.To jsou dost zásadní informace které to posunou blíže k řešení. On není linux jako linux. A vanilkové Ubuntu obzvlášť není distribuce co se jednoduše opravuje. Protože používá Gnome které se odklání od filozofie jednoduché editovatelnosti (používá něco na způsob win registrů, jen je to v gnome přehlednější). A protože Ubuntu používá a nutí uživatele používat ještě vlastní nástroje instalace a správy. Které jdou, prozatím, deinstalovat.
Jak jsem naznačil, možností je spousta. Speciální znaky si můžeš namapovat sám, klidně s tím pomohu. Z mé strany to ale nebude hned, mám toho moc.
Klávesové zkratky systému si můžeš vytvářet, měnit a mazat jak chceš i v tom Gnome. Jen zkrátka musíme vědět více informací aby se dalo poradit.
Lenovo: ThinkPad X380 Yoga
Joutůůůůb

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.