Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Nelze se připojit k wifi  (Přečteno 1054 krát)

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3549
Nelze se připojit k wifi
« kdy: 03 Února 2024, 18:25:11 »
Tak jsem si řekl, že instaluji na HP Pavilion 15cs3002nc, že už je to novější stroj trochu, tak odzkoušet Xubu 22.04.3
Takže instalační USB, Live a hned problém.
Wifi Intel AX201NGW: Sítě vidí, ale po zadání hesla se prostě nepřipojí - několikrát po nějaké době hlášené konfigurace připojení se opět objeví pole pro zadání hesla s vyplněným heslem z prvního pokusu a nakonec už se prostě jen objeví hlášení, že jsem bez připojení.
Stejně jsem dopadl s Mintem 21.3
Na stejném stroji se stejným routerem ve verzi Xubu 18.04 se v klidu připojím - takže co zase soudruzi z Canonicalu vylepšily tak, že to nefunguje vůbec a hlavně, jestli mě někdo nenavede na řešení?

Hledal jsem, ale našel jsem jen vlákna, která řešila pouze to, že nebyl vůbec rozpoznán HW, protože nebyl modul ovladače nebo, že připojení bylo a mizlo nebo snad záchytný bod, že je to něco kolem netplan ..

« Poslední změna: 03 Února 2024, 18:29:41 od Ventero »
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

ramael

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 638
Re:Nelze se připojit k wifi
« Odpověď #1 kdy: 04 Února 2024, 01:18:01 »
Zkus:
Kód: [Vybrat]
lspci -nn | grep -i network
Vyplivne to něco na tento způsob:
Kód: [Vybrat]
04:00.0 Network controller [0280]: Intel Corporation Wireless 8265 / 8275 [8086:24fd] (rev 78)
Tak tady https://linux-hardware.org/?view=search si zadej id vendor a id device, v tomto případě 8086:24fd a ono tě to nasměruje kudy tudy s driverem. Si to pak porovnáš s tím co ti vyplivne tohle:
Kód: [Vybrat]
lspci -k | grep -A 3 -i network

Jsem zkoušel mini iso 24.04 a nepodařila se mi instalace ani za boha. Trápil jsem se s tím asi dvě hoďky. Tož asi tak k těm novinkám.
Lenovo: ThinkPad X380 Yoga
Joutůůůůb

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3549
Re:Nelze se připojit k wifi
« Odpověď #2 kdy: 06 Února 2024, 19:46:25 »
Mrknu na to - dík. Mám však pocit, že to nebude driverem, ale managmentem sítě v Ubu. Kdesi zmiňován netplane - snad ho vyřadit a vrátit se k původnímu řízení ..
« Poslední změna: 06 Února 2024, 23:17:39 od Ventero »
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

ikx

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 476
Re:Nelze se připojit k wifi
« Odpověď #3 kdy: 06 Února 2024, 20:33:47 »

ramael

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 638
Re:Nelze se připojit k wifi
« Odpověď #4 kdy: 06 Února 2024, 22:58:20 »
Tak zrovna včera se mne to také stalo v archu. Vypadá to na chybu Network Manageru. Předával jsem neteři ThinkPada T30 s doma čerstvě nainstalovaným a vyladěným archem. A ejhle, problém se připojit k jejich síti. Můj noťák taky, ale telefon ne. Chvíli jsem laboroval a pak zjistil, že přes iwd se připojím. Jenže, to takhle nemůžu nechat školákovi. A pak jsem to objevil:
NAZEVPRIPOJENI je název pod kterým je uložené připojení (i to naše nefunkční). Většinou to bývá shodné s názvem SSID. Je to vlastně položka NAME z výpisu
Kód: [Vybrat]
nmcli connection show
Pak už jen stačí zadat pokud je router na 2,4G:
Kód: [Vybrat]
nmcli con mod "NAZEVPRIPOJENI" 802-11-wireless.band bg
a pokud je na 5G tak:
Kód: [Vybrat]
nmcli con mod "NAZEVPRIPOJENI" 802-11-wireless.band a
Tím jsem řekl Network Manageru na jaké frekvenci má pracovat s tímto připojením.
  • -- (dvě pomlčky) znamená automaticky.
  • bg je 2,4GH
  • a je 5GH
V základu je přednastaveno automaticky. Určitě je na to nějaká klikací ptákovina, ale v nmtui se to nastavit nedá.
Pokud to bude i Tvůj případ, tak platí co jsem napsal výše, bug Network Manageru.
« Poslední změna: 06 Února 2024, 23:03:49 od ramael »
Lenovo: ThinkPad X380 Yoga
Joutůůůůb

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1756
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Nelze se připojit k wifi
« Odpověď #5 kdy: 06 Února 2024, 23:15:35 »
ramael: kontrolní otázka - když si ten ntb přenese jinam a bude se chtít připojit na tamní WiFi (podle mě zcela běžná záležitost), tak s tím Network Managerem bude mít normální klikací rozhraní na připojení k jedné z tam existujících sítí, nebo (někdo) bude zase muset cosi editovat v konzoli?

Pokud b je správně, tak doufám, že alespoň jeden z vás ten bug založil (nebo se přidal k existujícímu).

Jestli to takhle bude "fungovat" dál, tak Linux snad spáchá pomalou sebevraždu (možná je to kýmsi takto řízeno). Jen nechápu, čím ho pak nahradím...
« Poslední změna: 06 Února 2024, 23:19:58 od JirkaZ »

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3549
Re:Nelze se připojit k wifi
« Odpověď #6 kdy: 06 Února 2024, 23:35:03 »
Vtip je, že mám na routeru 5GHz zakázáno, takže vysílá jen 2,4GHz a tedy to ten NM nemusí řešit. Každopádně díky, zkusím a také tipuji na bug ..

To, že nechápu tu skutečnou demenci v tom přiřazení "a" nebo "bg" jsem už v jednom vlákně psal - je to ostuda ostud, když ajťáci, co dělaj network manager popletou značení starých norem s frekvenčním pásmem, notabene, když se dnes užívá už jen norma "n" a "ac" a případně novější vývojové standardy ..
Také jsem tam psal o tom, že mi v případě AC karty spojení korektně fungovalo jen při vynucení "bg" v NM, ale často jsem se připojil v takovém případě až třeba na 20 pokus .. Takže NM má mouchy už léta - teď je jenom zvýraznili ..

Také mám pocit, že Linux páchá sebevraždu - to přeci není možné, aby byli skutečně tak hloupí a místo zfunkčňování nepovedených věcí se pořád zaměřují na nove feature spekulativní opodstatněnosti a znefunkčňovali základních věcí jako internet a zvuk.

Otázka je, jestli se proklikám v 22.04 do wifi připojení, tak zda půjde ten zvuk nebo ho budu muset řešit stejně - pak můžu zůstat na 18.04, kde ještě funguje guest session na rozdíl od pozdějších verzí, kde se seká ..
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

toudy

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 34
Re:Nelze se připojit k wifi
« Odpověď #7 kdy: 06 Února 2024, 23:48:23 »
Ked sa neda pripojit, mozete vyskusat restart sluzby network managera prikazom:

Kód: [Vybrat]
sudo systemctl restart NetworkManager

Co ukazu  pozadovane vypisy:
Kód: [Vybrat]
lspci -nn | grep -i network
Kód: [Vybrat]
lspci -k | grep -A 3 -i network

ramael

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 638
Re:Nelze se připojit k wifi
« Odpověď #8 kdy: 07 Února 2024, 07:11:19 »
ramael: kontrolní otázka - když si ten ntb přenese jinam a bude se chtít připojit na tamní WiFi (podle mě zcela běžná záležitost), tak s tím Network Managerem bude mít normální klikací rozhraní na připojení k jedné z tam existujících sítí, nebo (někdo) bude zase muset cosi editovat v konzoli?

Pokud b je správně, tak doufám, že alespoň jeden z vás ten bug založil (nebo se přidal k existujícímu).
Tak tenhle noťák nemá baterii (zatím). Používat se prý bude jen doma.
Standardně používám nmtui a u neteře jsem to také tak nastavil.
Tohle bylo poprvé co se mi to stalo. Nejspíš nestandardní router nebo jeho nastavení. Nebyl čas to zkoumat. S mým ntb se občas připojuji na "cizí" sítě a nikdy problém nebyl. Až teď u sestry. Večer jsem zkoušel laborovat s našim routerem a network managerem, ale zkrátka tenhle problém se mi nepodařilo nasimulovat.
On poskytovatel u sestry je "pěkný" vykuk. Kdysi měli na routeru nastaveno rozsah adres jen na 5 (fakt pět) přístrojů. Jsem jim to předělal na rozsah 50 až 200. Po půl roce měli nějaký problém s nefunkčností připojení. Sdělili, že za to může ten kdo přenastavil router. Ale vyřešili to výměnou antény... To jen pro ilustraci.
Je pak těžké hlásit bug. Sám víš že hlášky typu "nejde, ale blíž nic nevím", jsou dost na nic. Což je vidět i tady na fóru.

Našel jsem klikací rozhraní přímo od Network Manageru.
Kód: [Vybrat]
nm-connection-editor
Tam vybrat dotyčné připojení
Editovat
Záložka WiFi
Pásmo
Uložit, hotovo.
Jen ještě nevím jestli je u @Ventero ten samý problém.
« Poslední změna: 07 Února 2024, 07:18:55 od ramael »
Lenovo: ThinkPad X380 Yoga
Joutůůůůb

vxmery

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 537
Re:Nelze se připojit k wifi
« Odpověď #9 kdy: 07 Února 2024, 08:37:59 »
Ahojte, pozerám že Arch, Xubu a problém s pripojením WiFi. Mne sa to stalo počas testovania Q4OS 32bit na starom ntb. Na Q4OS fóre som našiel "spusti v príkazovom riadku nmtui". Učinil som tak a spojenie sa podarilo aktivovať. Nikdy predtým sa mi to nestalo.
Dobrá nálada nevyrieši všetky problémy ale naserie toľko ľudí, že stojí za to si ju zachovať.
Linux Mint 19.1 Cinnamon

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3549
Re:Nelze se připojit k wifi
« Odpověď #10 kdy: 07 Února 2024, 11:45:52 »
U toho ntb budu až víkend. Priorita je teď ale pro mě dokončit tam ty AP, aby byl zasíťován celý byt. Snad se mi ozve v tom vlákně nějaký kovaný síťař ..
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

ramael

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 638
Re:Nelze se připojit k wifi
« Odpověď #11 kdy: 08 Února 2024, 15:04:06 »
Mimochodem, dnes mě potrápil opačný problém. iwd se nepřipojí ale networkmanager ano.
Připravuji systém (arch) na RaspberryPi 5 pro nevidomého člověka. Ofiko ještě nepodporován z důvodu změny zavádění oproti předešlým modelům. Zkrátka RPI5 nepodporuje uboot. Avšak podařilo se mi to rozchodit. Jenže, wifi se přes iwd ne a ne připojit na naši domácí síť. Už jsem i zaříkával podle toho jak kaňkovali žáby s koněma. Ale pořád to tvrdošíjně tvrdilo, že nebyla přidělena adresa a že není spuštěné DHCP. Což je blbost. Zabité dopoledne. A tak jsem službu zastavil, zakázal a nainstaloval NetworkManager. Spustil službu, napsal
Kód: [Vybrat]
nmcli dev wifi con "Dvur-NET" password StrasneTajneHeslo name "Doma"
a hle ten pacholek se na první dobrou chytil. Jsou věci mezi nebem a zemí...
Lenovo: ThinkPad X380 Yoga
Joutůůůůb

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.