Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: HP CP1025 printer na Ubuntu 22.04.3 LTS nejede  (Přečteno 886 krát)

Pavel Fiser

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 2
HP CP1025 printer na Ubuntu 22.04.3 LTS nejede
« kdy: 05 Února 2024, 01:06:46 »
Dobrý den,
Na Ubuntu 22.04.3 LTS se tiskárna HP CP1025 sice jeví jako OK (driver, pomocí dpkg -l hplip se i hplip služby jeví OK), ale odeslaný tisk zobrazovaný ve frontě tiskárny  po asi třech vteřinách se sám zastaví. Reinstalace všeho (včetně Ubuntu) nepomáhá.
Má někdo tip/radu co s tím?
Dell Precision 5520, 32GB RAM, 512 SSID.
Díky,
Pavel

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1756
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:HP CP1025 printer na Ubuntu 22.04.3 LTS nejede
« Odpověď #1 kdy: 05 Února 2024, 11:19:44 »
U této tiskárny (přesně jde o typ HP LaserJet Pro CP1025nw, mám ji taky) je vše dominantně řízeno právě pomocí ovladače hplip.

Ten je taková malá noční můra, ale když funguje, tak má různá diagnostická a jiná rozhraní, která občas pomůžou hledat, kde je problém. Možné příkazy v konzoli (je nutné předem prostudovat, co dělají - něco je třeba tady) jsou tyto:

hp-align               hp-fab                 hp-makecopies          hp-query               hp-uiscan
hp-clean               hp-faxsetup            hp-makeuri             hp-scan                hp-uninstall
hp-colorcal            hp-firmware            hp-pkservice           hp-sendfax             hp-unload
hp-config_usb_printer  hp-check               hp-plugin              hp-setup               hp-upgrade
hp-devicesettings      hp-info                hp-pqdiag              hp-systray             hp-wificonfig
hp-diagnose_plugin     hp-levels              hp-print               hp-testpage           
hp-diagnose_queues     hp-linefeedcal         hp-printsettings       hp-timedate           
hp-doctor              hp-logcapture          hp-probe               hp-toolbox             

Zkusil bych asi především hp-doctor (jakási komplexní diagnostika), ale je opět dopředu potřeba vědět, jak reagovat na případné nabídky v průběhu činnosti programu (aby sis něco hloupě nerozvrtal).

Další možností je Cups (webové rozhraní na adrese https://127.0.0.1:631) a jeho error logy - tam může být vidět příčina "záseku".

Teď mě napadá:
máš nainstalovaný hp-plugin? Jde v podstatě o speciální firmware pro tiskárnu (která je GDI) a instaluje se až po úspěšné instalaci hplip.

Jo a právě tahle tiskárna mi na Kubuntu 22.04 funguje úplně bez problémů a lépe než v Kubuntu 18.04 (barvy tisku jsou podstatně vyváženější, ne tak temné a do zelena).

Užitečné odkazy:


https://wiki.ubuntu.com/DebuggingPrintingProblems

https://developers.hp.com/hp-linux-imaging-and-printing/KnowledgeBase/Troubleshooting/TroubleshootPrinting
« Poslední změna: 05 Února 2024, 11:31:58 od JirkaZ »

Pavel Fiser

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 2
Re:HP CP1025 printer na Ubuntu 22.04.3 LTS nejede
« Odpověď #2 kdy: 05 Února 2024, 23:15:16 »
Děkuji za snahu mi pomoci, mnohé jsem zkoušel, vlastně jsem na tom ztratil celý den, ani jsem si ty chyby nepsal, jen si pamatuji tu první po spuštění hp-doctor - ten jen zahlásí chybu distro_release_name not defined.. Zjistil jsem, ze mu chybí kus pythonu, zkoušel jsem to doinstalovat, nakonec zase chyba, jiná, další a pak zase jiná  a tak to šlo celý den. Vyzkoušel jsem desítky vždy zpočátku obvykle "nadějných" postupů, co jsem vygooglil. Mezi sériemi pokusů jsem i občas raději přeinstaloval a začínal znovu na zelené louce s dalšími vygooglenými návrhy. Vše marné. Míval jsem tuto už dnes postarší tiskárnu dříve s ubuntu asi až do verze 14, chodila bezvadně s hplip a poskytovala i data i tonerech a jiné interní věci z printeru. Bohužel nejsem sběhlý profík  v linuxu, ikdyž jej v práci jako uživatel mám od firmy nainstalovaný a jedeme na tom profi design software - a tedy základní příkazy už léta umím. Ne, Ubuntu není pro běžné lidi, končím s tím, vrátím se bohužel zase k Windows a tento pokus o come back k Ubuntu už opakovat nebudu.
Možná za dalších deset let se mi to zase rozleží v hlavě a dám tomu zase šanci, zda jste s Ubuntu nějak pokročili... Sbohem.
« Poslední změna: 05 Února 2024, 23:32:48 od Pavel Fiser »

ikx

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 476
Re:HP CP1025 printer na Ubuntu 22.04.3 LTS nejede
« Odpověď #3 kdy: 06 Února 2024, 00:07:55 »
...pavle...skus 20.04-ku...podporované je do r.2030... :o :o :o

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1756
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:HP CP1025 printer na Ubuntu 22.04.3 LTS nejede
« Odpověď #4 kdy: 06 Února 2024, 10:59:17 »
Pavel Fiser: stížnosti bys měl směřovat na HP, nikoliv na *buntu nebo Linux jako takový.

Ne že by byly bez chyb, ale celá šílenost jménem hplip je zcela samostatný podnik a Linux či *buntu za něj nemohou. Pokud použiješ tiskárnu schopnou funkce bez proprietárních driverů nebo s něčím normálním (třeba Brother), tak vše funguje bez problémů.

Než něco vypustíš do světa, tak si to zkus promyslet a ověřit. Lezením korporátům do zadků ještě nikdy nikdo nic nevyhrál, naopak.

A přístup typu "dám tomu zase šanci, zda jste s Ubuntu nějak pokročili" je zcela na férovku řečeno skoro na facku. Jakým právem tohle v oblasti open source vůbec používáš?
« Poslední změna: 06 Února 2024, 11:18:49 od JirkaZ »

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3549
Re:HP CP1025 printer na Ubuntu 22.04.3 LTS nejede
« Odpověď #5 kdy: 06 Února 2024, 12:39:00 »
Chapu Jirko, jak to myslis a vicemene souhlasim. Hlavne s tim vyhnout se tiskarnam HP a to.nejen na Linuxu, ale UPLNE.

 Na druhou stranu Ubuntu je v podstate firemni zalezitost a paravdou je, ze co se tyce funkcnosti, tak je na tom mnohem hure, nez v roce 2014, kdy bylo skutecne odladene. Posledni verze, kde se da hovorit o normalni fumkcnosti, tak je 18.04 - od te doby cokoliv novejsiho zkusim i na novejsi stroje, nez odpovida verze, tak tam neco nejde a ta starsi 18.04 funguje lepe a clovek se boji cokoliv aktualizovat ..

To uz na povazenou je ..

Jeste zkusim posledni MX na tom stroji, kde mi nefunguje na 18.04 zvuk a na 20.04 se nepripoji wifi ..
« Poslední změna: 06 Února 2024, 12:43:07 od Ventero »
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1756
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:HP CP1025 printer na Ubuntu 22.04.3 LTS nejede
« Odpověď #6 kdy: 06 Února 2024, 14:22:31 »
Ventero: se zhoršováním funkčnosti verzi od verze máš samozřejmě pravdu, ale nemysím si, že by to byla záležitost pouze *buntu.

Takhle funguje spousta věcí obecně - a zejména v sw branži. Myslím si, že klíčovým problémem je neustálé a zrychlující se vymýšlení a nasazování nikým rozumným nepožadovaných hovadin namísto toho, aby se daly dohromady nedotažené věci.

No a čím je vývojář větší frikulín (což v naprosté většině je), tím víc na tohle slyší a takové záležitosti produkuje.

Pro mě naprosto nepochopitelné chování (a to ne teď, ale celý můj život od doby, kdy jsem začal vnímat okolní svět). Snad nějaká nemoc, nevím a nechápu.

Abych uvedl příklad problému v KDE Plasma: viz tento bug s náhodným přesunem ikon na ploše (je nevyřešený od roku 2015, přestože zodpovědní jedinci tvrdí, že ano atd., dokonce je lživě označený "CLOSED FIXED" - viz diskuse zejména ke konci).

Jako kdyby byli psychicky nemocní...
« Poslední změna: 06 Února 2024, 23:07:16 od JirkaZ »

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6029
Re:HP CP1025 printer na Ubuntu 22.04.3 LTS nejede
« Odpověď #7 kdy: 09 Února 2024, 11:52:24 »
Náhodné rozházení ikonek na ploše dělá i Windows čas od času. :D Alespoň u mě se tomu občas zadaří.

U toho KDE bugu jsem to rychle prolétl. Píše tam vývojář(jeden z hlavních), že ta chyba je způsobena špatným návrhem části KDE. Něco opravili pro 5.27, ale více opraví snad ve verzi 6.0.
Takže zkus KDE Neon unstable a napiš třeba jak jsi dopadl v testu plochy.

Já bych to rád otestoval, ale KDE6 nemám. V Ubuntu LTS bude asi až za 10 měsíců. A na ploše mám 1 ikonku. :p

Takže bych jim neměl za zlý, že to zavřeli. Však s 6.0 se toho ještě otevře...
« Poslední změna: 09 Února 2024, 12:12:17 od Roman Vacho »
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1756
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:HP CP1025 printer na Ubuntu 22.04.3 LTS nejede
« Odpověď #8 kdy: 09 Února 2024, 13:12:18 »
Náhodné rozházení ikonek na ploše dělá i Windows čas od času. :D Alespoň u mě se tomu občas zadaří.

Jo, taky jsem to (kdysi dávno, když jsem je ještě měl) zažil, ale byly na to nástroje (uložení správného stavu a v případě potřeby jeho načtení) a fungovaly. V KDE na to taky byly (resp. jsou) nějaké nástroje, třeba PlasmaConfigSaver, ale problém je, že s neustále se měnícími verzemi Plasmy přestaly fungovat. Resp. se nevyvíjejí, čemuž se vůbec nedivím (kdyby mi neustále někdo měnil pracovní prostředí a já měl něco - a to dokonce asi zdarma - produkovat nebo opravovat, prostě bych se na to vys..l).

...Takže zkus KDE Neon unstable a napiš třeba jak jsi dopadl v testu plochy.
...
Takže bych jim neměl za zlý, že to zavřeli. Však s 6.0 se toho ještě otevře...

Ne, fakt nebudu zkoušet alfa verze čehokoliv, potřebuju pracovat. Jo, 6 bude jeden velkej děs a tipuju, že nikdy nevyřešených chyb tam bude jak máku. Ale určitě tam zase bude pevně zabudovaná ta šílená demence zvaná monochromatické ploché ikony, možná něco ze stupidity zvané AI a jistě ještě tuna dalších krávovin...

Pane Bože, proč generujou 6, když nedodělali 5 a úplně opustili předchozí verze? Se slzou v oku vzpomínám na KDE 3.5.10 (dneska v upravené formě jen v Q4OS s TDE/Trinity), ještě i 4.x byla po určitém dozrání docela dobře funkční, pak už to šlo do kopru.

Na Linuxu jsem vždycky oceňoval stabilitu, možnost úpravy čehokoliv jakkoliv a takřka perfektní funkčnost zejména základních věcí.

Kdeže ty loňské sněhy jsou....a nikomu to nevadí.
« Poslední změna: 09 Února 2024, 13:19:15 od JirkaZ »

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6029
Re:HP CP1025 printer na Ubuntu 22.04.3 LTS nejede
« Odpověď #9 kdy: 10 Února 2024, 14:42:23 »
Myslel jsem to, že si stáhneš ISO a to jako Live distribuci nabootuješ a vyzkoušíš si shodit tu plochu.
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1756
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:HP CP1025 printer na Ubuntu 22.04.3 LTS nejede
« Odpověď #10 kdy: 10 Února 2024, 21:09:28 »
Roman Vacho: jo aha, ale to by asi pro test neposloužilo - to rozházení ikon se dělo při novém bootování, to by ta live distribuce musela být persistentní (a takovou jsem ještě nikdy úspěšně nerozchodil, i když jsem se o to - pravda - zase tolikrát nepokoušel)...

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.