Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Přesun /home na jiný oddíl  (Přečteno 1775 krát)

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1756
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Přesun /home na jiný oddíl
« Odpověď #25 kdy: 13 Února 2024, 10:12:00 »
ramael: já do značné míry respektuju to, co jsi napsal a řadu věcí dělám podobně (mj. elektronice se profesně i zájmově věnuju celý život, i když kořeny mám analogové a programování dělám jen zcela okrajově a z nutnosti). Taky jsem "začínal" na PMI-80, ale přiznám se, že stroják zobrazovaný na sedmisegmentovkách z kalkulačky mě vyděsil natolik, že mi už tehdy došlo, že tohle není cesta pro mě.

No a tak to už zůstalo, přestože předtím jsem "programoval" na TI-58 a to mě docela bavilo...

Nicméně mám i řadu jiných koníčků a povinností a nemládnu, hlavu mám "přeplněnou" spoustou dalších věcí a jednoduše už není kapacita na nějaké rozšiřování. Takže si myslím, že do té hloubky, jak to děláš Ty, to já nikdy dělat nebudu. Prostě už navždy budu něco jako zkušený uživatel s občasným krátkým "výletem" hlouběji.

Teď koukám, že v jedné věci se zásadně neshodneme (a možná k tomu časem dojdeš taky): tvrdíš, že "Program který se nevyvíjí je na nic, je to stejné jako u člověka.". No, to jsem si možná trochu myslel kdysi dávno, když mi bylo -náct, pak už citelně méně, když bylo období -cet, no a v éře -sát mě to přešlo už docela.

Ještě to řeknu jinak: pokud je někde problém, je jistě potřeba změna. Ale pokud se něco podaří, tak není nejmenší důvod to měnit (jestliže nejsem masochista nebo se nepokouším si hrát na Pánaboha atd. apod.).
« Poslední změna: 13 Února 2024, 10:17:53 od JirkaZ »

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6029
Re:Přesun /home na jiný oddíl
« Odpověď #26 kdy: 13 Února 2024, 14:00:40 »
Ramael to myslel tak, že věci kolem programu se mění a pokud na to autor programu kašle a nikdo to neforkne, tak je riziko takový program používat.
Také jde o důvěru. Některé projekty jsou stálice a tam už je nějaká důvěra v autory programu, že to bude fungovat jak má.

Asi se shodneme na tom, že nejhorší je, když mačkáš čudlíky a ono si to dělá co chce. To můžeme vztáhnout na čím dál víc věcí kolem.

Takže místo toho, abys třeba pro GNOME použil na editaci souboru Gedit, tak musíš hlídat nějaký program, zda je aktuální. A používáš ho než něco rozbije.
A zrovna nemožnost bootu je docela ošemetná. Pokud na to nejsi připraven.
Nebo to rozbiješ někde u někoho a nemáš ani livko s sebou.
edit: editoval jsem hrubky :p
« Poslední změna: 13 Února 2024, 16:45:34 od Roman Vacho »
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1756
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Přesun /home na jiný oddíl
« Odpověď #27 kdy: 13 Února 2024, 15:59:58 »
...
Asi se shodneme na tom, že nejhorší je, když mačkáš čudlíky a ono si to dělá co chce. To můžeme vztáhnout na čím dál víc věcí kolem.
...

Jo, to zcela nepochybně.  A úplně nejhorší je to, když tam není haptické ovládání a okamžitá odezva, ale reakce se stane "někdy" a bez toho, že by program mezitím indikoval, že se něco děje. Říkám tomu digitální lagovačka a jelikož jsem z analogařiny zvyklý na úplně jiné chování, tak mě to vytáčí zcela mimořádně... Chápu to tam, kde se mezi vstupem a výstupem skutečně něco zpracovává, ale jinde absolutně ne (a že to je rozšířené jako mor)...

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6029
Re:Přesun /home na jiný oddíl
« Odpověď #28 kdy: 13 Února 2024, 16:46:27 »
Jsi mi připomněl jak jsem poprvé řídil auto s posilovačem řízení.
Anebo PC volant u mladých na formuli.
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1756
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Přesun /home na jiný oddíl
« Odpověď #29 kdy: 13 Února 2024, 17:13:27 »
Tak posilovač řízení v autě rozhodně nemá časový lag, tam je to pouze o síle a pokud to není "přeposilované", tak tam haptická odezva zůstává...

Volant u her jsem snad nikdy nezkoušel, ale tipuju, že tam to tak bude.

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6029
Re:Přesun /home na jiný oddíl
« Odpověď #30 kdy: 13 Února 2024, 17:37:03 »
Tak posilovač řízení v autě rozhodně nemá časový lag, tam je to pouze o síle a pokud to není "přeposilované", tak tam haptická odezva zůstává...

Volant u her jsem snad nikdy nezkoušel, ale tipuju, že tam to tak bude.
Časový lag měli třeba Škodovky bez šneku. Vůle.
O tom že posilovačem cítím vozovku stejně jako bez bych se hádal.
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1756
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Přesun /home na jiný oddíl
« Odpověď #31 kdy: 13 Února 2024, 17:52:10 »
Myslíš asi bez hřebenu (ale se šnekem), ano, tam vůle byla vždycky větší (z principu). No a časový lag vznikl z vůle jen díky tomu, že se auto pohybuje konečnou rychlostí po nějaké dráze, primární časový lag to ale není. To bys mohl jako časový lag brát i reakci na řízení u lodě nebo letadla ;-)

S posilovačem řízení subjektivně je o něco menší kontakt s vozovkou, to ano, ale není to oddělené (ani nemůže být, protože pořád je to mechanicky natvrdo propojené a posilovač je pouze paralelně k tomuto propojení, prostě jako kdyby ti někdo pomáhal kroutit volantem a byl s tebou dokonale sfázovaný).

Jo, až nějakého blba napadne udělat v autě řízení typu "fly-by-wire", to bude teprve ten správnej mazec...(třeba už to existuje, nezkoumal jsem a nezajímá mě to podobně jako spousta dalších dnešních úchylek).

ramael

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 638
Re:Přesun /home na jiný oddíl
« Odpověď #32 kdy: 13 Února 2024, 23:09:40 »
S tou důvěrou je to také ošemetné. Kdysi jsem četl pěkný článek na toto téma. Kdy "útočník" napadl počítače US Army v rámci jejich školení. Podstrčil jim zdroják jádra s backdoorem a oni si to sami zkompilovali. Jenže, pokud bysme to měli brát tak doslovně, museli bysme si celý systém sami kompilovat a ještě k tomu kontrolovat všechny zdrojáky.

Vývoj programů
Nastolím pseudo situaci:
Máme procesory a ty se zkrátka vyvíjí. Každý procesor má množinu strojových instrukcí. A ty se různě liší nejen mezi výrobci, ale i mezi modely. Ty instrukce mají různé podmnožiny. Mám za to, že MISC je název té nejzákladnější podmnožiny. A tou je zpracovávaná drtivá většina programů. A teď si vezmeme třeba bash příkaz cp. Jehož hlavní strojová instrukce bude MV. Což je kopírování. A teď narazíme na procesor, který má mimo množinu MISC instrukci která kopíruje 100x rychleji, protože... A protože to chtějí mít všichni tak ji tvůrce cp zakomponuje do programu. A máme tu možnosti:
  • přidá volbu třeba -K(krutě rychlý). Nějaký super souborový manager bude používat čisté cp protože to bude použitelné na všech procesorech. A uživatelé začnou nadávat, že wokna 12 umí s jejich chipsetem kopírovat rychleji a linux zaspal dobu. Znalý jdou do terminálu a přidají parametr -K
  • přidá volbu třeba -Z(zpětně kompatibilní) a v základu bude krutě rychlý. Nějaký super souborový manager bude používat čisté cp. Uživatelům se staršími procesory, to bude havarovat. A opět budou řvát, že linux jde do kopru...
  • Normálně jsou ty binárky v distribucích přeložené v MISC setu. A pokud chce někdo rychlost, tak si to zkompiluje sám na konkrétním cílovém počítači. Ale i to je pro některé špatně. A opět, programátoři linuxu jsou paka.
  • Tvůrce cp se na to vykvajzne. A opět pro velkou skupinu uživatelů to znamená "wokna super rychlý, linux je mrtvej!"
A takhle bych těch možností mohl nakombinovat spousty.
Nechám na každém co by si vybral. Za mě je třeba aby se program vyvíjel, jinak je mrtvej.

Mimochodem tím jsem nakousl i problém návrhu. Jak napsal Roman "byl špatný návrh nešlo v tom pokračovat". To je další normální věc. Ač to developer senior myslel dobře a vše šlo několik verzí suprově. Stanou se chvíle a je jedno z jakého důvodu, že tudy cesta nevede dál a je třeba udělat několik kroků zpět. A uživatelé zase řvou. Když se ty kroky neudělají tak je to také špatně. Dle mne ještě horší.
Se mi v sobotu stala taková "nepříjemnost". Mám teď druhým týdnem dovolenou a tak ji trávím pracovně u rodiny v čechách. Stavím přístřešek pro manželky koně (říkám jim salámové). A v sobotu jsem si "odskočil" na zkoušku z profesní kvalifikace. Vzal jsem si s sebou tužku, propisku, pravítko a kalkulačku.
#Přijdu tam a zkoušející kde mám knihu?
*Někde doma.
#Jak někde, to jste se neučil?
*Nebylo moc času.
#Jak chcete bez knihy zapojit reverzaci motoru?
*Stačí když dostanu list papíru.
#Dal mi ho se slovy "reverzace s ovládáním ze dvou míst"
Nakreslil jsem si základní silové zapojení. A podumal nad ovládací částí aby byla co nejuniverzálnější(asi jsem tím linuxem deformovanej) a lehce rozšířitelná => návrh
Za hoďku a půl bylo hotovo, zapojeno a funkční. Ale to je špatně. Takhle se to nedělá, atd. Vysvětluju a ukazuju jak je to plně funkční a kdykoliv jednoduše rozšířitelné. Neexistuje! Rozšiřovat se jen tak nemůže, protože pak už je to jiný výrobek. A to vyžaduje nový projekt atd.. Normy jsou normy. Ok, tak jsem to natvrdo předělal na dvě ovládání, napsal test a zkouška úspěšně složena.
Co z toho pro mne však plyne a dost nad tím přemýšlím. Je, že i sebelepší návrh (si moc fandím  ;D) je na nic, když okolnosti nedovolí.
« Poslední změna: 13 Února 2024, 23:18:15 od ramael »
Lenovo: ThinkPad X380 Yoga
Joutůůůůb

ramael

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 638
Re:Přesun /home na jiný oddíl
« Odpověď #33 kdy: 14 Února 2024, 08:45:27 »
Tady jsem napsal skript na přesun /home na oddíl. Úspěšně jsem ho odzkoušel, takže je funkční.
Stačí si vytvořit kopii a nazvat ji move_home.sh a pak v terminálu:
Kód: [Vybrat]
su
chown root:root move_home.sh
chmod +x move_home.sh

Pak už se jen odhlásit z relace DE. Jít třeba na třetí terminál ctrl+alt+F3
V terminálu se přihlásit jako root. Pak
Kód: [Vybrat]
cd /složka/kde je skript

A pak spustit příkaz s argumentem. Argument je oddíl kde bude nový home. Například
Kód: [Vybrat]
./move_home.sh sda1
Pro jistotu se před spuštěním radši kouknout jestli jsou ty oddíly tak jak je zamýšleno:
Kód: [Vybrat]
lsblk -af
V komentech je popsán každý krok co to dělá.
Po ukončení skriptu zůstane home zazálohováno v kořenu /old_home
Pak už stačí se pomocí ctrl+alt+F1 možná F2 nebo F6, nevím kde má ubuntu grafický výstup, přepnout na přihlašovací obrazovku a nalogovat se. V terminálu opět lsblk -af aby bylo vidět že je home na oddíle. Enjoy bez restartu.
Anebo rovnou reboot a tentokrát je enjoy s restartem.


move_home.sh
Kód: [Vybrat]
#! /usr/bin/env bash
#
# ****************
#
# skript na přesunutí home složky na jiný oddíl
# přijímá argument názvu disku například:
# sda1
# sdb3
# nvme0n1p2
#
# ****************



# obslužná chybová fce
exit_handler () {
echo "Chyba!! => $1"
exit $2
}

# Načtení argumentu
ODDIL=/dev/$1

# test na argument a jestli oddíl existuje
[[ -b $ODDIL ]] || exit_handler "oddíl $ODDIL neexistuje" 1

# kouknem jestli si někdo nechce zadělat na malér
# pokud nebude název oddílu končit číslicí, jedná se o celý disk
[[ $ODDIL = *[1-9] ]] || exit_handler "chceš si přepsat komplet disk?" 1

# vytvoření přípojného bodu
mkdir -p /mnt/new_home$ODDIL || exit_handler "jsi root?" 1

# na tvrdku odpojit a zavřít mu ústa, třeba kdyby nebyl připojen
umount -f $ODDIL &>/dev/null

# radši počkám 2 sekundy
sleep 2s

# a teď oddíl připojit kam potřebujem
mount $ODDIL /mnt/new_home$ODDIL || exit_handler "nelze připojit oddíl" 1

# vytvoření kopie
echo "strpení"
cp -a /home/. /mnt/new_home$ODDIL

# přejmenování starého home
mv /home /old_home || exit_handler "nelze přejmenovat home"
mkdir /home

# oddpojení oddílu
umount $ODDIL

# načtení fstype a uuid pro fstab
read DIISK FSSTYPE UUUID < <(lsblk -po NAME,FSTYPE,UUID | grep $ODDIL )

# Zápis do fstabu
echo "UUID=$UUUID /home $FSSTYPE rw,relatime 0 0" >> /etc/fstab

# přenačtení systemd nové konfigurace
systemctl daemon-reload

echo "Hotovo"

EDIT:
Ten skript samozřejmě nemůže být spuštěn v nějaké podsložce v /home. Já si ho dal do domovské složky roota: /root
« Poslední změna: 21 Března 2024, 08:31:28 od ramael »
Lenovo: ThinkPad X380 Yoga
Joutůůůůb

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3549
Re:Přesun /home na jiný oddíl
« Odpověď #34 kdy: 14 Února 2024, 10:40:36 »
Citace
DIISK FSSTYPE UUUID
Pro zajímavost jen - ty zdvojené hlásky jsou proč? Zda chápu, tak je to název proměnné. To je takhle natvrdo nastavené v systému nebo jsi to takto pojmenoval?

Citace
A úplně nejhorší je to, když tam není haptické ovládání a okamžitá odezva, ale reakce se stane "někdy" a bez toho, že by program mezitím indikoval, že se něco děje.
Může to být ještě horší i když jsou podmínky haptického ovládání a indikace naplněny - např. když má vlak ČD velké zpoždění (jako každý den zapříčiněn mimořádnou neočekávanou událostí, přičemž mizerná koncepce nesmyslně centralizovaného systému a nízká inteligence dispečerů je tu mnoho let a je tedy plně očekávaná a nikoliv mimořádná) a člověk v přestupové stanici zmáčkne tlačítko pro otevření dveří a čeká desítky vteřin, než se otevřou dveře a pak mu ujede další spoj před nosem. Člověka neutěší, že byla činnost systému indikována blikajícím světýlkem na tlačítku - naopak spíše hrozí vznik jakési psychosomatické epilepsie, pokud je tomu vystaven opakovaně.

A to jde na vrub konstrukční demenci, kdy jednak do soupravy za mnoho miliónů je vmontována řídící jednotka se slabým výkonem (CPU, RAM), přičemž by užití vhodnější čipové základny prodražilo soupravu ve výrobě max. o jednotky tisíc Kč a také si vsadím na zbytečně přebujelý a špatně prioritizovaný algoritmus, a zde je to opět konstrukční demence - tentokrát vývojáře SW.

A to je to, co my s JirkouZ kritizujeme a nikoliv bez přihlédnutí na faktory, které uvedl Ramael.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6029
Re:Přesun /home na jiný oddíl
« Odpověď #35 kdy: 14 Února 2024, 11:13:13 »
Nerozumím tomu, proč se vzdávat kontrole integrity při 30. připojení oddílu.
Hezký skript.

Ještě by byla frajeřina detekovat FS a když bude na flash paměti a FS nebude optimalizován už ve svém návrhu, tak tomu dát noatime.
« Poslední změna: 14 Února 2024, 11:52:00 od Roman Vacho »
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

ramael

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 638
Re:Přesun /home na jiný oddíl
« Odpověď #36 kdy: 14 Února 2024, 19:27:59 »
Nerozumím tomu, proč se vzdávat kontrole integrity při 30. připojení oddílu.
Hezký skript.

Ještě by byla frajeřina detekovat FS a když bude na flash paměti a FS nebude optimalizován už ve svém návrhu, tak tomu dát noatime.
Integrita: fsck zdržuje start. A dnešní disky mají SMART což dle mne stačí. Každý kdo chce integritu kontrolovat, si ve fstab místo té poslední 0 může zadat co mu vyhovuje.

FS se detekuje právě kvůli automatickému zápisu do fstabu (proměnná FSSTYPE). Pak už bych to nechal na každém ať si upraví fstab dle jeho chuti. Je to jen na funkční minimum. Nechce se mi z toho dělat nějakou obludnost typu systemd aby to za nás vybíralo co musíme "chtít". Ale skript je k dispozici k volným úpravám.
Citace
Pro zajímavost jen - ty zdvojené hlásky jsou proč? Zda chápu, tak je to název proměnné. To je takhle natvrdo nastavené v systému nebo jsi to takto pojmenoval?
To jsem jen tak pojmenoval :) Ono by to s ničím nekolidovalo i kdyby ty proměnné v systému byli, protože subshell
Lenovo: ThinkPad X380 Yoga
Joutůůůůb

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.