Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Floppy disk, externí disketová mechanika USB  (Přečteno 1068 krát)

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2453
  • Díky všem za rady a tipy.
Floppy disk, externí disketová mechanika USB
« kdy: 16 Února 2024, 17:49:05 »
Zdravím,

připojím externí USB disketovou mechaniku, objeví se, vložím disketu, zabzuká, disk se objeví, ale nepřipojí se. Viz obrázek. Kde je chyba?

Zkoušel jsem přidat do fstab, nainstaloval jsem fdutils a stále stejné.

Díky za rady, tipy a linky.

Ubuntu 22.04
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1756
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Floppy disk, externí disketová mechanika USB
« Odpověď #1 kdy: 16 Února 2024, 19:01:29 »
1 => 2 atd. apod.

Taky ovšem (možná) může být vadná disketa nebo mechanika. Chce to přesný postup a vědět, jak "hraje" FDD mechanika, když je funkční a když ne (myslím tím zvuk a jeho návaznost na hlášky operačního systému). Míval jsem to "naposlouchané" dobře, neb floppy nebylo zrovna spolehlivé médium (a to jsem používal výhradně značkové kusy)...

Pokouší se tedy číst a až pak (za chvíli) ohlásí tu chybu nebo jak?
« Poslední změna: 16 Února 2024, 19:22:10 od JirkaZ »

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2453
  • Díky všem za rady a tipy.
Re:Floppy disk, externí disketová mechanika USB
« Odpověď #2 kdy: 16 Února 2024, 19:32:01 »
Mechanika není jinde vyzkoušená.
Diskety budou v pořádku, mám jich více.
Zvuky dělá zdravé (znám to). Bliká a bzuká několik vteřin.
Při připojení mechaniky se ukáže ikona diskety v nautilu a v doku (viz obr.). Klepnutím pravé myši se ukáže volba "Připojit." Po pokusu dříve uvedená hláška.
Stejné je to i v aplikaci disky. Obrázek přiložen.
Aplikace gparted mechaniku nevidí, nezobrazí.
« Poslední změna: 16 Února 2024, 19:40:42 od compaq »
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1756
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Floppy disk, externí disketová mechanika USB
« Odpověď #3 kdy: 16 Února 2024, 19:48:05 »
Zkus to všechno jako root. Mám pocit (ale zkoušet to teď nebudu), že floppy je speciální skupina a pokud v ní jako user nejsi, tak floppy nefunguje.

Co to "nefunguje" ale znamená, to už si přesně nevzpomenu.

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2453
  • Díky všem za rady a tipy.
Re:Floppy disk, externí disketová mechanika USB
« Odpověď #4 kdy: 16 Února 2024, 19:56:43 »
Zkus to všechno jako root. Mám pocit (ale zkoušet to teď nebudu), že floppy je speciální skupina a pokud v ní jako user nejsi, tak floppy nefunguje.

Co to "nefunguje" ale znamená, to už si přesně nevzpomenu.

OK, díky. zkusím. Ale do skupiny floppy jsem se už přidal.
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6029
Re:Floppy disk, externí disketová mechanika USB
« Odpověď #5 kdy: 17 Února 2024, 12:29:06 »
Dočetl jsem se, že v kernelu 5.15 něco rozbili. Dále že to již nikdo nepoužívá, tak na to napíšou automatické testovací rutiny, aby k tomu více nedocházelo.
Ty máš USB mechaniku, tak to nevím co dál. Ta používá jiný ovladač než čistá fd0.

Kód: [Vybrat]
journalctl -b | grep floppyapod.
« Poslední změna: 17 Února 2024, 12:32:12 od Roman Vacho »
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1756
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Floppy disk, externí disketová mechanika USB
« Odpověď #6 kdy: 17 Února 2024, 13:17:14 »
Tak jsem se rozhodl udělat dobrý skutek, vytáhnul jsem svoji USB floppy (connectIT CI-130) a vyzkoušel v Kubuntu, jak verze 18.04, tak 22.04 (obě mám fixně instalované na jednom PC).

V obou zmíněných verzích Kubuntu funguje zcela bez problémů (pro běžného uživatele). Už si ani nevzpomínám, zda jsem se v 18.04 přidával do skupiny floppy, ve 22.04 téměř jistě ne.

Pozor na jednu věc: mechaniku nelze softwarově připojit bez toho, že by měla vloženou a funkční (tedy pro mechaniku normálně čitelnou) disketu!

Systém i v případě problémů s disketou mechaniku vidí (logicky - jde o USB zařízení, takže minimálně musí vidět USB převodník):
Kód: [Vybrat]
~$ lsusb
Bus 003 Device 010: ID 057b:0000 Y-E Data, Inc. FlashBuster-U Floppy

a vyskočí i upozornění na (fyzicky) připojené zařízení, ale nepřipojí ji softwarově coby úložiště (taky logicky, protože pokud disketa nefunguje, nebo není přítomna, což je z hlediska mechaniky víceméně totéž, tak tam žádné úložiště není).

Tipuju, že to může být případ tazatele...
« Poslední změna: 17 Února 2024, 13:43:01 od JirkaZ »

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2453
  • Díky všem za rady a tipy.
Re:Floppy disk, externí disketová mechanika USB
« Odpověď #7 kdy: 17 Února 2024, 14:25:48 »
mechanika připojená s vloženou disketou

Citace
Bus 001 Device 013: ID 057b:0000 Y-E Data, Inc. FlashBuster-U Floppy
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1756
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Floppy disk, externí disketová mechanika USB
« Odpověď #8 kdy: 17 Února 2024, 14:31:14 »
Compaqu, přečti si ještě jednou, co jsem napsal a vnímej.

Opakuju jinými slovy (pro jistotu): ve výpisu po příkazu lsusb je fyzicky připojená a funkční mechanika vidět vždycky, nezávisle na stavu diskety.

Řečeno matematickou logikou: odpovídající výpis po příkazu lsusb je podmínkou nutnou, avšak nikoliv dostatečnou pro to, aby disketa šla softwarově připojit jako úložiště.
« Poslední změna: 17 Února 2024, 14:34:55 od JirkaZ »

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2453
  • Díky všem za rady a tipy.
Re:Floppy disk, externí disketová mechanika USB
« Odpověď #9 kdy: 17 Února 2024, 14:36:42 »
Řečeno matematickou logikou: odpovídající výpis po příkazu lsusb je podmínkou nutnou, avšak nikoliv dostatečnou pro to, aby disketa šla softwarově připojit jako úložiště.

Chápu. Možná je mechanika vadná. Zkusím ji na jiném kompu, případně v práci na Windows. Ty doma samozřejmě nemám.
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1756
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Floppy disk, externí disketová mechanika USB
« Odpověď #10 kdy: 17 Února 2024, 15:03:49 »
U FDD mechaniky stačilo třeba to, když se do ní vložila disketa, která nějak zasvinila snímací hlavy (třeba jí odpadávala magnetická vrstva, byla nějak znečištěná tím, že na povrch média někdo sahal atd. apod.). Pak mechanika nečetla vůbec, nebo četla nespolehlivě.

To lze samozřejmě vyřešit vyčištěním, ale nemůže to dělat laik. Možná existují (existovaly) i cosi jako čistící diskety, ale k jejich funkci bych byl skeptický.

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2453
  • Díky všem za rady a tipy.
Re:Floppy disk, externí disketová mechanika USB
« Odpověď #11 kdy: 17 Února 2024, 18:20:57 »
Na druhém kompu s U20.04 je to úplně stejné. Testováno na 5 disketách. Zkusím mechaniku ještě v práci na Windows a potom koupím jinou. Napíšu výsledek. Díky za rady.
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1756
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Floppy disk, externí disketová mechanika USB
« Odpověď #12 kdy: 17 Února 2024, 19:45:25 »
Když ji budeš transportovat jinam, tak se to chování otřesy apod. může (dočasně nebo trvale) změnit, měj to na paměti.

Jediné zcela vypovídající srovnání je bezprostřední porovnání na sousedících počítačích. FDD byla (je) dost "duchařina".

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.