Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Grafická karta hučí na Linuxu.  (Přečteno 1113 krát)

Darina Lakovičová

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 9
Grafická karta hučí na Linuxu.
« kdy: 22 Května 2024, 07:58:01 »
Poraďte mi prosím. Starý počítač Fujitsu Esprimo P710, grafická karta ATI FirePro V5800. Ve Windows ji není vůbec slyšet. Prostě klid. V Linuxu, konkrétně Mint 23.1 je neustále slyšet její větrák. Poradíte co s tím? Drivery po mě linux nechce. Prý není nic potřeba a vše je ok.

Děkuji.

Michal "Tylnesh" Kohútek

  • Administrátor fóra
  • Stálý člen
  • ******
  • Příspěvků: 1080
    • Lords Of Tech
Re:Grafická karta hučí na Linuxu.
« Odpověď #1 kdy: 22 Května 2024, 09:12:36 »
Pre zaciatok - Linux Mint ma vlastne fora, takze si nie som uplne isty, preco sa pytas nas  ;)

V kazdom pripade, drivere pre AMD su v kerneli, takze nemusis nic instalovat. Tazko vsak povedat, ako je na tom takto stara a workstation karta. Ako taky maly fix ma napada instalacia Corectrl (utilita pre nastavovanie roznych parametrov chodu GPU a CPU) z repozitarov. V tejto utilite sa da nastavit rychlost ventilatorov aj taktovanie GPU. Pri takychto zmenach ale odporucam opatrnost a dosledne sledovanie teploty karty. Ak by v kludovom rezime vystupala na 80C, tak by som pridal chladenie a znizil takt.
https://lordsoftech.com

Registered Linux User #506395

--- Smartphone 0: Apple iPhone 11
--- Smartphone 1: OnePlus 3T - Ubuntu Touch
--- Laptop 0: Apple Macbook Air M1
--- Laptop 1: Lenovo Thinkpad X1 Carbon Gen 3
--- Workstation: Ryzen 7 2700X, RX 5700XT, 32GB RAM
--- Other: Niekolko kusov od kazdeho vydaneho variantu Raspberry Pi

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3576
Re:Grafická karta hučí na Linuxu.
« Odpověď #2 kdy: 22 Května 2024, 10:06:23 »
Tak vsichni vime, ze ty systemy jsou vlastne klony s kosmetikou.
Ale muze skutecne byt problem spjaty s prostredim a v pripade LM Cinnamon (nevime - nebylo uvedeno) je tohle klasika , pretezovani cpu, gpu, ram a sprava napajeni.
Muzes udelat, co radi Michal a taktez jeste muzes zkusit instalovat TLP.
Neskodilo by ani zkusit Live LM s jinym prostredim, popr. jeste samotne Ubuntu, at vis, jestli je to otazka zakladu systemu nebo nadstavby.
Tez muzes zkusit jina jadra ..
No a ke konci se vratim k uplnemu zacatku: Co vsechny zene instalovat na stare kramy nejnovejsi distra casto jeste s narocnym prostredim? Vzdy je treba volit vhodne distro a pripadne se o nem poradit, kdyz nemam zkusenosti.
Uplny zaver bude vytka, ze nformace nejsou moc konkretni - jaka je hw konfigurace stroje a jaky je to presne Linux Mint?
Zacit, pokd nevis z hlavy, minimalne vypisem terminaloveho prikazu "inxi -F" je slusnost ..
« Poslední změna: 22 Května 2024, 10:13:51 od Ventero »
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Darina Lakovičová

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 9
Re:Grafická karta hučí na Linuxu.
« Odpověď #3 kdy: 09 Června 2024, 11:38:25 »
Tak vsichni vime, ze ty systemy jsou vlastne klony s kosmetikou.
--------------------------------- --------------------- ---------------- ------------ -------
Zacit, pokd nevis z hlavy, minimalne vypisem terminaloveho prikazu "inxi -F" je slusnost ..

Corectrl nejde nainstalovat klasicky. Myslím tím terminálový příkaz. Instalaci ze zdrojového kódu se nebudu učit. Toto jde mimo mě a odmítám. Výpis je tady a doufám, že jsem to udělala dobře. A co lidi nutí instalovat novy distra na stary krámy? U mě to jsou dvě věci. Ta první je láska k určité značce. Ta druhá jsou finance. Kdyby jsi byl Ventero na mém místě, kdyby jsi byl samoživitelkou a musel se starat, dnes už, o školačku, chlap na tebe z vysoka kálel a k tomu všemu by jsi měl neskutečně obrovskou zálibu a koníčka v počítačích. Jak by jsi to řešil? Krádežemi, podvody nebo sexem za prachy? Miluji svoji dceru, zbožňuji počítače a miluji svobodný život. Takže nic z těch tří uvedených možností. Stačí?   :-*

P.S. Ventero, který mi píše na fóru Linux Mint. To jsi ty?

Kód: [Vybrat]
darina@E-P720:~$ inxi -F
System:
  Host: E-P720 Kernel: 5.15.0-112-generic x86_64 bits: 64
    Desktop: Cinnamon 6.0.4 Distro: Linux Mint 21.3 Virginia
Machine:
  Type: Desktop System: FUJITSU product: ESPRIMO P720 v: N/A
    serial: <superuser required>
  Mobo: FUJITSU model: D3221-A1 v: S26361-D3221-A1
    serial: <superuser required> BIOS: FUJITSU // American Megatrends
    v: 4.6.5.4 R1.46.0 for D3221-A1x date: 08/29/2018
CPU:
  Info: dual core model: Intel Core i3-4160 bits: 64 type: MT MCP cache:
    L2: 512 KiB
  Speed (MHz): avg: 1696 min/max: 800/3600 cores: 1: 1696 2: 1696 3: 1696
    4: 1698
Graphics:
  Device-1: Intel 4th Generation Core Processor Family Integrated Graphics
    driver: i915 v: kernel
  Device-2: AMD Juniper XT [FirePro V5800] driver: radeon v: kernel
  Display: x11 server: X.Org v: 1.21.1.4 driver: X:
    loaded: ati,modesetting,radeon unloaded: fbdev,vesa gpu: i915,radeon
    resolution: 1: 1920x1080~60Hz 2: 1680x1050~60Hz
  OpenGL:
    renderer: AMD JUNIPER (DRM 2.50.0 / 5.15.0-112-generic LLVM 15.0.7)
    v: 4.5 Mesa 23.2.1-1ubuntu3.1~22.04.2
Audio:
  Device-1: Intel Xeon E3-1200 v3/4th Gen Core Processor HD Audio
    driver: snd_hda_intel
  Device-2: Intel 8 Series/C220 Series High Definition Audio
    driver: snd_hda_intel
  Device-3: AMD Juniper HDMI Audio [Radeon HD 5700 Series]
    driver: snd_hda_intel
  Sound Server-1: ALSA v: k5.15.0-112-generic running: yes
  Sound Server-2: PulseAudio v: 15.99.1 running: yes
  Sound Server-3: PipeWire v: 0.3.48 running: yes
Network:
  Device-1: Intel Ethernet I217-V driver: e1000e
  IF: enp0s25 state: up speed: 100 Mbps duplex: full mac: 90:1b:0e:58:22:2b
Bluetooth:
  Device-1: Cambridge Silicon Radio Bluetooth Dongle (HCI mode) type: USB
    driver: btusb
  Report: hciconfig ID: hci0 rfk-id: 0 state: down
    bt-service: enabled,running rfk-block: hardware: no software: yes
    address: 00:1A:7D:DA:71:13
Drives:
  Local Storage: total: 3.29 TiB used: 96.42 GiB (2.9%)
  ID-1: /dev/sda vendor: Patriot model: Burst Elite 120GB size: 111.79 GiB
  ID-2: /dev/sdb vendor: Patriot model: Burst size: 223.57 GiB
  ID-3: /dev/sdc vendor: Western Digital model: WD1002FAEX-00Z3A0
    size: 931.51 GiB
  ID-4: /dev/sdd vendor: A-Data model: SU630 size: 223.57 GiB
  ID-5: /dev/sde type: USB vendor: Transcend model: JetFlash Transcend 16GB
    size: 14.72 GiB
  ID-6: /dev/sdf type: USB vendor: Toshiba model: External USB 3.0
    size: 1.82 TiB
Partition:
  ID-1: / size: 218.51 GiB used: 96.32 GiB (44.1%) fs: ext4 dev: /dev/sdd3
  ID-2: /boot/efi size: 512 MiB used: 6.1 MiB (1.2%) fs: vfat
    dev: /dev/sdd2
Swap:
  ID-1: swap-1 type: file size: 2 GiB used: 0 KiB (0.0%) file: /swapfile
Sensors:
  System Temperatures: cpu: 29.8 C pch: 64.5 C mobo: 27.8 C gpu: radeon
    temp: 52.0 C
  Fan Speeds (RPM): N/A
Info:
  Processes: 267 Uptime: 42m Memory: 22.89 GiB used: 1.79 GiB (7.8%)
  Shell: Bash inxi: 3.3.13

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3576
Re:Grafická karta hučí na Linuxu.
« Odpověď #4 kdy: 09 Června 2024, 14:05:56 »
Ach jo - asi pisi moc slozite, kdyz dojde k takovemu nepochopeni textu:
Nemyslel jsem to vubec v rovine toho PC, ale zvoleneho systemu. 4. generace je jeste pouzitelna. Nevim, na co bude pouzit PC, ale obvykle na tyto stroje instaluji Xubuntu 18.04 (popr. dobove LM). Neni sice podporovane, ale neni treba se bat vsech strasaku a opet, zalezi,co a jak se tam dela. Pripadne se da, kvuli bezpecnosti v adekvatnich situacich, instalovat novejsi jadro.

Vhodna distra v aktualnich verzich by mohlo byt v Ubu-based treba Linux Lite nebo (stale v rodine Debianu) mirna odbocka MX. Pak jsou jeste specificka distra pro stary HW - staci hledat, popr. si zkusit nechat doporucit.

Dalsi vec je, zda tu Atinu potrebujes. Takze konkretne:
1. Zmen LM 21.3 Cinnamon na LM 21.3 XFCE
2. Reinstal v CSM (Legacy)
3. Zvaz (dle vyuziti PC) tu Atinu vyhodit z PC a jet na integrovanou
4. Zkusit TLP a CoreCtrl (kompilace se neboj - neni tak slozita)
5. Zkusit starsi nebo jine Distro
6. Vycistit a prepastovat CPU i GPU nebude na skodu
-. Doporucuji upgrade min. na i5 za 100-200,- Kc - nebo Ti ho prip. sezenu a daruji ..

PS: Ano, jsem diverzant - spise triverzant :D

PPS: Znam lidi, kterym se libi delat sex za prachy -  berou to jako spojeni prijemneho s uzitecnym. Stare jihoamericke prislovi zni: "Kdo okrade zlodeje, ma 100 odpustku" a u podvodu to nejspise bude stejne. Takze neodsuzuji na prvni dobrou nikoho za nic, bo svet, a zivot obzvlaste, neni cernobily ..
« Poslední změna: 09 Června 2024, 14:20:13 od Ventero »
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Darina Lakovičová

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 9
Re:Grafická karta hučí na Linuxu.
« Odpověď #5 kdy: 09 Června 2024, 20:52:37 »
Nemyslel jsem to vubec v rovine toho PC, ale zvoleneho systemu. 4. generace je jeste pouzitelna. Nevim, na co bude pouzit PC, ale obvykle na tyto stroje instaluji Xubuntu 18.04 (popr. dobove LM). Neni sice podporovane, ale neni treba se bat vsech strasaku a opet, zalezi,co a jak se tam dela. Pripadne se da, kvuli bezpecnosti v adekvatnich situacich, instalovat novejsi jadro.

Vhodna distra v aktualnich verzich by mohlo byt v Ubu-based treba Linux Lite nebo (stale v rodine Debianu) mirna odbocka MX. Pak jsou jeste specificka distra pro stary HW - staci hledat, popr. si zkusit nechat doporucit.

Komplikovany ale jsem nemohla čekat nic jinyho. Ne, ty systémy neznám a nelíbí se mi. Podívej se na toto.

Počítač:

Procesor: i5-8500
Ram:          32GB DDR4
GPU:           nVidia GTX 1050 Ti

Mohu zde v klidu používat současný Mint?

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3576
Re:Grafická karta hučí na Linuxu.
« Odpověď #6 kdy: 09 Června 2024, 21:30:02 »
Urcite muzes - to je jeste nad carou plosne HW podpory. Problem vsak opravdu cuju v tom Cinnamon, ktery je povestny svou nenazranosti, spotrebou prostredku a pretezovanim stroje. A proto byla prvni rada zvolit stejny system s jinou nadstavbou. Take by to mohla vyresit preinstalace ktera nebude UEFI, ale CSM (legacy) - to se nastavuje v nastaveni FW stroje (BIOS) - tam se totiz muzou triskat vrstvy ovladace. A dalsi moznosti, co jsem psal ..

Opravdu nic komplikovaneho tam neni - jen strach vse komplikuje - a se vsim z toho Ti, zde nebo vedle, jsme schopni poradit a navest.

Kdyz je neznas, jak se Ti muzou nelibit? Take se prostredi da znacne poupravit a prizbusobit - to neni diktat jak Widle nebo Mekac. Jinak funkcnost je vzdy nadrazena designu a kosmetice - kdokoliv uvazuje jinak, tak kope hrob celemu lidstvu ..
« Poslední změna: 09 Června 2024, 21:36:14 od Ventero »
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Darina Lakovičová

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 9
Re:Grafická karta hučí na Linuxu.
« Odpověď #7 kdy: 09 Června 2024, 23:17:58 »
Urcite muzes - to je jeste nad carou plosne HW podpory. Problem vsak opravdu cuju v tom Cinnamon, ktery je povestny svou nenazranosti, spotrebou prostredku a pretezovanim stroje. Opravdu nic komplikovaneho tam neni - jen strach vse komplikuje - a se vsim z toho Ti, zde nebo vedle, jsme schopni poradit a navest.

OK. Jdu si nainstalovat XFCE a MATE. Podívám se na to a potom se rozhodnu. Nejprv bych ti ale napsala. A ještě tě poprosím o názor na toto.

Parametry:

Displej:                         23,8" IPS Full HD 1920x1080.
Procesor:                     Celeron N4100 Gemini Lake
Grafika:                         Intel UHD Graphics 600.
Operační paměť:       4 GB LPDDR4.
HDD:                             64 GB eMMC

Bylo by to jen na psaní, internet, email, filmy, videoedit a lehčí grafika.
Jen jestli to je dobry pro novej mint.
Jdu instalovat.  ;)

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3576
Re:Grafická karta hučí na Linuxu.
« Odpověď #8 kdy: 10 Června 2024, 07:16:13 »
Mate byva nekdy takove kostrbate. Osobne uprednostnuji XFCE, ktere ovsem rozhodne doporucuji na ten strojek s N4100. Provozuji na takovem prave Xubuntu 18.04 a plne mi to jako kancl a domaci PC vystacuje.
RAM tam nejde zvednout na 8GB? Ma to moznost pridat disk? Co to presne je zac - znacka, model? - nebo link. Neni to AiO od Umax?

Linux Mint ma vyhodu, ze ma v sobe, ve vsech verzich tusim, Compiz na ktery muzes prepnout a docilit mnohem lepsi grafiky, efektu apod. Dokonce kdysi rovnou resil tearing - musel vsak mit clovek dostatecne silny stroj.
Zmenit design je pak jen otazka najit si motivy spravce oken, oken a ikon, ktere se budou libit. Ty najdes zejmena na strankach xfce-look.org, gnome-look.org, mate-look.org apod.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Darina Lakovičová

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 9
Re:Grafická karta hučí na Linuxu.
« Odpověď #9 kdy: 10 Června 2024, 07:32:31 »
Jj, je to AIO od Umaxu.  ;D ;D
Ale na kancl si myslím, že je dobry.
Tak poslední mint s xfce na něm bude v pohodě?

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3576
Re:Grafická karta hučí na Linuxu.
« Odpověď #10 kdy: 10 Června 2024, 09:07:33 »
Mel by byt v pohode. Drive jsem volil radeji Xubuntu, protoze bylo cistejsi a efektivnejsi - Bohu zel, novejsi verze jsou dosti zabugovane, toto dluhodobe neresene a implementace xfce je nekvalitni. Tak jsem take u novejsich stroju presel na LM 21.3 - u starsich jedu stale na Xubu 18.04.5 - zranitelnosti se nebojim, protoze pouzivam system bezpecne a take mam zvlast system na kancl/home a zvlast na finance/banking. Urcite ale vzdy instalovat a zapnout zakladni Firewall.

Ty Umaxy maji vetsinou moznost alespon doplnit ssd, ale ram (Bohu zel) napajenou na pevno. Jestli kupujes novy, tak se spis podivej po verzi s 8GB RAM a nejspise uz i za podobny peniz s N5xxx. Osobne mam na tohle Chuwi Herobox s N4100, ktery jsem koupil za 3500,- novy (radeji via Amazon De kvuli zaruce a pripadnym reklamacim) s 8GB/256GB a k tomu do litriku bazarovy IPS LCD. Tez Asus, Gigabyte apod. mivaji za podobne penize strojky takove, ale bez RAM a SSD. Ram se da koupit bazarova levne a ssd se da pouzit se starsiho PC nebo take nejsou drahe - do litriku se opet vejit da.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6075
Re:Grafická karta hučí na Linuxu.
« Odpověď #11 kdy: 10 Června 2024, 11:58:09 »
Grafická prostředí v Linuxu leckdy vyžadují jen 400B z RAM. Někde jsem na to viděl test všech prostředí.
Na těch strojích ti pojede vše, když se dívám na velikost RAM a CPU rychlost(i ten Celer).
Tedy nemusíš dělat žádné kompromisy.

Není nic jednoduššího nastartovat si z flashky nějaký Linux na který se chceš podívat, vyzkoušet a až teprve poté instalovat, pokud vyhovuje.

Za sebe doporučuji Linux s grafickým prostředím KDE.
https://kde.org/cs/

Linux Mint bohužel nemá verzi s prostředím KDE a dost se tím obírá o členy. Zároveň jsem narazil na lidi, které to na to i tak roubují.

KDE používá třeba Kubuntu(bohužel zatím jen s verzí KDE5, na podzim 6), Opensuse, Fedora KDE spin a mnoho dalších.

Také si myslím, že je to nejlíbivější prostředí v Linuxu pro ženy.
« Poslední změna: 10 Června 2024, 12:08:06 od Roman Vacho »
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem.
Dlouhé výpisy prosím dávat při psaní příspěvku do bloku funkcí Vložit kód.
Děkujeme.

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6075
Re:Grafická karta hučí na Linuxu.
« Odpověď #12 kdy: 10 Června 2024, 12:13:12 »
Co se týče toho problému s hlučností, aktualizoval bych kernel Linuxu na novější.
Buď si nějaký novější vybereš v té mintí klikací aplikaci nebo zadej tento příkaz a potvrď.
Kód: [Vybrat]
sudo apt-get install --install-recommends linux-generic-hwe-22.04
Tím se ti vždy aktualizuje jádro na novější automaticky až jej Canonical vydá pro Ubuntu. Mint používá repa Ubuntu.

A restartuj do novějšího kernelu.

Tím si zkusíš jak ti jede hardware na novějším kernelu, místo toho staršího 5.15. 5.15 je z roku 2021.

V zavaděči systému, tzv. Grubu si vždy můžeš vybrat do jakého kernelu chceš nastartovat. Automaticky to startuje do novějšího, ale je možnost se vždy nastartovat i do starších.

Stejně v červnu nebo červenci vyjde nová verze Linux Mintu, co bude stavět na Ubuntu 24.04, tak bude možnost LM povýšit.
« Poslední změna: 10 Června 2024, 12:19:11 od Roman Vacho »
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem.
Dlouhé výpisy prosím dávat při psaní příspěvku do bloku funkcí Vložit kód.
Děkujeme.

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3576
Re:Grafická karta hučí na Linuxu.
« Odpověď #13 kdy: 10 Června 2024, 16:59:25 »
Grafická prostředí v Linuxu leckdy vyžadují jen 400B z RAM. Někde jsem na to viděl test všech prostředí.
Na těch strojích ti pojede vše, když se dívám na velikost RAM a CPU rychlost(i ten Celer).
Tedy nemusíš dělat žádné kompromisy.

Jo pojede - ale jde o to jak a ujišťuji, že v tom mohou být velké rozdíly k nespokojenosti uživatele. A dávat na pasiv N4100 těžké prostředí, ždímat tak na poslední kapku a markantně urychlit amortizaci stroje, opravdu nedoporučuji. Takže kompromisy jsou jistě třeba, pakliže se neukáže, že o žádný kompromis jít ani nemusí s těmi všemi možnostmi úprav. A XFCE je rozhodně ergonomičtější, než Cinnamon nebo Mate.

Psala, že novější jádro zkoušela bez vlivu. Nicméně opět zopakuji, že zrovna Cinnamon je notoricky známé DE tím, že má bugy v power a memory managementu, kdy přetěžuje CPU, RAM, GPU. Může to však způsobovat i EFI. Každopádně ty pokusy můžou vyselektovat rámec příčiny fan 100% ..

Souhlasím, že vzdání se KDE na úkor stále nepovedeného Cinnamon mi také nepřijde jako chytrý nápad.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4947
Re:Grafická karta hučí na Linuxu.
« Odpověď #14 kdy: 11 Června 2024, 08:46:54 »
Dávat na obstarožní mašiny nejnovější distra není moc dobrý nápad (ano @ventero) ... :-\
Ale:  Vždy rozhoduje výsledek zkoušky v live (od toho live přeci je).
I když:  Se někdy stane, že v live to sice běží OK, ale v nainstalované verzi nikoli.  Pak bývá zpravidla příčinou novější kernel (který se "natáhne" během instalace).
Vliv konkrétního prostředí bych příliš nepřeceňoval. Sám používám compiz který je sice papírově graficky náročný, ale v iddle (pokud zrovna nic nevykresluje, což je většina času) není jeho použití na výsledném zatížení cpu poznat .  :)

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6075
Re:Grafická karta hučí na Linuxu.
« Odpověď #15 kdy: 11 Června 2024, 10:15:56 »
Psala, že novější jádro zkoušela bez vlivu.
V jejím textu jsem to nenašel.
O Cinnamonu si také nemyslím příliš dobrého.

N4100 jsem se díval, že je 2x pomalejší jak můj CPU. A mám zkušenost s 2x pomalejším CPU(z 2009), že funguje. Tak jsem to tak odhadoval, že by to mohlo chodit. Pravda, pasiv mě nenapadl.

GPU https://www.techpowerup.com/gpu-specs/firepro-v5800.c2441 i přes své stáří je velmi solidní. Ale o ovladačích ATI již nevím nic.
Podíval bych se na log, zda něco nehlásí chyby.
Kód: [Vybrat]
journalctl -b > log.txtBude to pěkně dlouhé. Uloží se to do domovského adresáře.
« Poslední změna: 11 Června 2024, 10:37:43 od Roman Vacho »
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem.
Dlouhé výpisy prosím dávat při psaní příspěvku do bloku funkcí Vložit kód.
Děkujeme.

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3576
Re:Grafická karta hučí na Linuxu.
« Odpověď #16 kdy: 11 Června 2024, 12:22:34 »
Aha - to s jádrem myslím napsala vedle na Mintu, nebo jsem to popletl s jiným vláknem - to jsem si neuvědomil ..
Pokud to tak není, tak vyzkoušet starší / novější jádra se taky dá - to půjde nejjednodušeji třeba v live starší verze systému.
« Poslední změna: 11 Června 2024, 12:35:07 od Ventero »
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3576
Re:Grafická karta hučí na Linuxu.
« Odpověď #17 kdy: 11 Června 2024, 12:30:20 »
N4100 jsem se díval, že je 2x pomalejší jak můj CPU. A mám zkušenost s 2x pomalejším CPU(z 2009), že funguje. Tak jsem to tak odhadoval, že by to mohlo chodit. Pravda, pasiv mě nenapadl.

No, ono to tak úplně být nemusí - ty syntetické passmarky jsou někdy hodně zavádějící jen čísla a často se k těm příznivým hodnotám dostanou jen díky fintám s UEFI (vlastně je to taky trochu podvod), protože čistým fyzickým výkonem se to 6W prdítko nerovná ani Géčku 2. generace. Proto taky tyhle N-kový SoC stroje neumožňují, na rozdíl od většiny ostatních, přepnout na CSM ..
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6075
Re:Grafická karta hučí na Linuxu.
« Odpověď #18 kdy: 11 Června 2024, 13:03:20 »
N4100 jsem se díval, že je 2x pomalejší jak můj CPU. A mám zkušenost s 2x pomalejším CPU(z 2009), že funguje. Tak jsem to tak odhadoval, že by to mohlo chodit. Pravda, pasiv mě nenapadl.

No, ono to tak úplně být nemusí - ty syntetické passmarky jsou někdy hodně zavádějící jen čísla a často se k těm příznivým hodnotám dostanou jen díky fintám s UEFI (vlastně je to taky trochu podvod), protože čistým fyzickým výkonem se to 6W prdítko nerovná ani Géčku 2. generace. Proto taky tyhle N-kový SoC stroje neumožňují, na rozdíl od většiny ostatních, přepnout na CSM ..
Zase nějaké novodobé šmakulády. Aha. Ale odborně řečeno, zanedbal jsem analýzu. Má chyba.

Včera jsem začal hrát na Linuxu náročnou hru. Možná, pokud to bude stát za to, se podělím o poznatky později. A uvidím zda mi taky bude něco hučet(CPU, GPU). Taky v létě až budou tropy, to bude další část testu.
« Poslední změna: 11 Června 2024, 13:06:38 od Roman Vacho »
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem.
Dlouhé výpisy prosím dávat při psaní příspěvku do bloku funkcí Vložit kód.
Děkujeme.

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1347
Re:Grafická karta hučí na Linuxu.
« Odpověď #19 kdy: 11 Června 2024, 19:11:17 »
Jakou náročnou hru? Docela by mě to zajímalo, jak se chovají náročné hry v Linuxu, protože já po pár zkušenostech radši spustím Windows a vzápětí hru, než řešit Proton, Lutris, wine a podobně. Vlastně jediná bezproblémová hra na Linuxu je z mé zkušenosti ATS, ta se nainstaluje, spustí a hraje. Akorát mi v ní tedy nefunguje ani volant (Logitech G920) ani gamepad (bezdrátový pro Xbox Series).

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6075
Re:Grafická karta hučí na Linuxu.
« Odpověď #20 kdy: 11 Června 2024, 23:47:14 »
https://www.protondb.com/

Moc po mně nechtěj. Teprve se učím jak se hraje na Linuxu přes Steam.
Včera to došlo tak daleko, že se zaplnil téměř diskový oddíl instalací steam věcí a následná kompilace shaderů při spouštění hry dílo dokonala.
« Poslední změna: 12 Června 2024, 00:02:45 od Roman Vacho »
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem.
Dlouhé výpisy prosím dávat při psaní příspěvku do bloku funkcí Vložit kód.
Děkujeme.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.