Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Xubuntu 24.04 devastuje filesystemy na externích discích  (Přečteno 4915 krát)

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3635
Re:Xubuntu 24.04 devastuje filesystemy na externích discích
« Odpověď #25 kdy: 03 Října 2024, 20:44:54 »
Ja uz jsem nad Ubuntu zlomil hul - kde pujde dopouziji Xubu 18.04 (od 20.04 uz ani nejsou schopny poradne implememtovat xfce, tak aby nekravilo) a zatim mam lepsi zkusenosti s LM 21.3. Pokud i to se jeste domrvi - porad je to bracha Ubuntu - tak jdu asi na MX nebo Devuan - ten systemd je stejne hafo problemu navic a wayland taky zatim zadny velky padade nepredvedl ..
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

sabraq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3448
  • Bootloader-není téma k hovoru,ani zbytný prostor
Re:Xubuntu 24.04 devastuje filesystemy na externích discích
« Odpověď #26 kdy: 03 Října 2024, 21:19:56 »
Ja uz jsem nad Ubuntu zlomil hul - kde pujde dopouziji Xubu 18.04 (od 20.04 uz ani nejsou schopny poradne implememtovat xfce, tak aby nekravilo) a zatim mam lepsi zkusenosti s LM 21.3. Pokud i to se jeste domrvi - porad je to bracha Ubuntu - tak jdu asi na MX nebo Devuan - ten systemd je stejne hafo problemu navic a wayland taky zatim zadny velky padade nepredvedl ..
No je to asi souběh více záležitostí do rozhodnutí, u každýho trochu jiný a pletichy budou všude,nevěřím, že ne.

Jak dopadne tazatel s tím diskem, se třeba taky dozvíme.
PP v kolečku - není licence,pouze upozornění na reklamu
"Dress code" - oblečení podle předpisu(ne kódované oblečení)
CC v kolečku - je licence,značí,že se někdo nesmírně snaží

Amigo

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 120
    • bodlinet
Re:Xubuntu 24.04 devastuje filesystemy na externích discích
« Odpověď #27 kdy: 03 Října 2024, 23:01:51 »
Nejsem ignorant, pozorně čtu vaše příspěvky a pomalu se dostávám snad k výsledku.
@Regina cituji - "...nebo nejlépe obsah zálohovat, na externím disku smazat komplet vše, i oddíl/oddíly, a nově vytvořit oddíl (partition) a naformátovat NTFS (doporučuji GParted)" Tohle jsem provedl postupně u dvou mých ntfs disků které používám jen jako úložiště, takže žádný MBR, jen jedn oddíl = celý disk a nainstaloval jsem jen minimální verzi xubu 24.04. Ale vypozoroval jsem že při připojení dvou disků přes nový usb hub se mi na ploše zobrazí jen ten první připojený, takže mohla by chyba být tady?
Jinak mám ASUS Zenbook14, ext. disky jeden Hitachi, druhý WD, zkouším mSATA a NVMe, zatím se drží.
« Poslední změna: 04 Října 2024, 08:01:59 od Amigo »
Asus Zenbook UX433FA, Xubuntu 24.04, 
iBook G4/1.2 GHz, MOS 3.18
Amiga 600, Fúria EC020 OS 3.2.2.1, eX601, Indivision ECS

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6153
Re:Xubuntu 24.04 devastuje filesystemy na externích discích
« Odpověď #28 kdy: 04 Října 2024, 13:15:56 »
Přebootuju do Windows, deaktivuji fast boot. A jestli se mi budou mrvit NTFS dál, tak je jasné kde je chyba.

Scandiskoval jsem veškeré NTFS a vypnul fast boot. Čekám na stav, kdy mi nepůjde přimountovat NTFS svazek. Zatím to jde. Potom sem napíši. Cílem je vyloučit Windows a potvrdit, že je chyba v nějaké softwarové komponentě na straně Linuxu.
« Poslední změna: 04 Října 2024, 13:28:19 od Roman Vacho »
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem.

Prosím příště označit text kódu v editoru # pro lepší formátování textu výpisu. Děkujeme. Tým moderátorů.

Amigo

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 120
    • bodlinet
Re:Xubuntu 24.04 devastuje filesystemy na externích discích
« Odpověď #29 kdy: 04 Října 2024, 15:46:30 »
Opět podotýkám, že windle nemám.
Asus Zenbook UX433FA, Xubuntu 24.04, 
iBook G4/1.2 GHz, MOS 3.18
Amiga 600, Fúria EC020 OS 3.2.2.1, eX601, Indivision ECS

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1367
Re:Xubuntu 24.04 devastuje filesystemy na externích discích
« Odpověď #30 kdy: 04 Října 2024, 17:02:37 »
Přebootuju do Windows, deaktivuji fast boot. A jestli se mi budou mrvit NTFS dál, tak je jasné kde je chyba.

Scandiskoval jsem veškeré NTFS a vypnul fast boot. Čekám na stav, kdy mi nepůjde přimountovat NTFS svazek. Zatím to jde. Potom sem napíši. Cílem je vyloučit Windows a potvrdit, že je chyba v nějaké softwarové komponentě na straně Linuxu.

Buď mám štěstí, nebo na to fast boot vliv nemá, protože OpenSUSE TW mi tohle nedělá a fast boot mám ve Windows 11 zapnutý. A občas na NTFS disky chodím (i když teda všechny externí mám z důvodu kompatibility naprosto všude v exFAT, ale interní v notebooku jsou oba NTFS a malý 120 GB oddíl pro Linux).

edit: fast boot na to vliv asi fakt nemá, protože pomáhá rychle zapnout vypnutý systém. Při restartu nemá vliv (vyhledáno na google).

sabraq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3448
  • Bootloader-není téma k hovoru,ani zbytný prostor
Re:Xubuntu 24.04 devastuje filesystemy na externích discích
« Odpověď #31 kdy: 04 Října 2024, 21:32:39 »
Nejsem ignorant, pozorně čtu vaše příspěvky a pomalu se dostávám snad k výsledku.
To nebylo myšleno na tebe jako autora tématu,ale k těm co pokračují v obecné diskuzi.

@Regina cituji - "...nebo nejlépe obsah zálohovat, na externím disku smazat komplet vše, i oddíl/oddíly, a nově vytvořit oddíl (partition) a naformátovat NTFS (doporučuji GParted)" Tohle jsem provedl postupně u dvou mých ntfs disků které používám jen jako úložiště
Tohle by se dalo provést v případě, že ten obsah nějak připojíš -no a v zhledem k tomu, že ten disk, nebo-li filesystém na tom disku nejde připojit, jak ho chce Regin zálohovat a jak chce ten disk naformátovat, když nejde připojit?
Tohle jsem provedl postupně u dvou mých ntfs disků které používám jen jako úložiště, takže žádný MBR, jen jedn oddíl = celý disk a nainstaloval jsem jen minimální verzi xubu 24.04. Ale vypozoroval jsem že při připojení dvou disků přes nový usb hub se mi na ploše zobrazí jen ten první připojený, takže [/size][/font][/color]mohla by chyba být tady?
Nehej být MBR tím, čím je - MBR. Záleží na tom, jakou máš tabulku oddílů a pokud máš tabulku oddílů GPT a ne MSDOS, tak může být problém v tom, čím na ten disk saháš - tím myslím nástroje obnovy, pokud to zkusíš třeba nějakým starsím programem, který má stále pěkný vzhled. Tohle je dobrý si pohlídat, protože pokud zapomeneš a neobnovuješ svoje data, ale třeba data někoho, kdo to neumí - no tak to mu je asi neobnovíš. A pokud jseš začínající servisák, tak to asi nebude ten nejlepší začátek.

Mohl bys zkusit tohle v terminálu:

Kód: [Vybrat]
sudo touch forcefsck
a potom restartovat systém a vyvolat nucenou kontrolu všech disků. Akorát podle Archwiki to bude fungovat pouze v systémech se sysvinit a upstart, ne v systému které používají pro prvotní běh systemd, což ubuntu 20.04 určitě je. Musel bys před náběhem Ubuntu přidat parametr do startovací řádky a to tento :

Kód: [Vybrat]
fsck.mode=force
Když tak napiš jestli to jde vyvolat a ostatní nech opěvovat Windows.

EDIT: Jo a co se týče hubu na disky, asi by ti je měl pobrat, záleží však jestli to stíhá to podpůrný trafo.

Co máš připojeno k usb zjistíš lehce takto:

Kód: [Vybrat]
lsusb -vv | more
A jaké máš disky a filesystémy takto:

Kód: [Vybrat]
sudo parted -l
Já bych ten disk určitě nemazal, mám neblahý zkušenosti s fleškama a u dnešních disků bych čekal obdobné problémy, nebo spíš i mnohem horší.

No a konečně jako třešničku na dortu zkus tento příkaz:
Kód: [Vybrat]
sudo fsck.ntfs /dev/sda1
    kde sda1 změníš podle toho, jak se ti ten disk připojí. Pokud máš připojeno více disku, můžeš se totiž snadno splést.
« Poslední změna: 04 Října 2024, 21:46:48 od sabraq »
PP v kolečku - není licence,pouze upozornění na reklamu
"Dress code" - oblečení podle předpisu(ne kódované oblečení)
CC v kolečku - je licence,značí,že se někdo nesmírně snaží

Amigo

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 120
    • bodlinet
Re:Xubuntu 24.04 devastuje filesystemy na externích discích
« Odpověď #32 kdy: 04 Října 2024, 23:51:31 »
Tak data na discích nebyla kritická, téměř vše jsem zachránil testdiskem, pak jsem v gparted nechal vytviřit novou tabulku oddílů msdos a formát na ntfs. zatím se to drží, další Tvé nápady zkusím zítra, dnes už skoro nevidím. Díky.
Asus Zenbook UX433FA, Xubuntu 24.04, 
iBook G4/1.2 GHz, MOS 3.18
Amiga 600, Fúria EC020 OS 3.2.2.1, eX601, Indivision ECS

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3635
Re:Xubuntu 24.04 devastuje filesystemy na externích discích
« Odpověď #33 kdy: 05 Října 2024, 10:42:53 »
Obecne si pamatuji, ze kdyz se formatovalo z linuxu na windowsackej filesystem, tak to prinaselo potize. Ono staci flashku s fat32 strcit jednou do linuxu a hned pak jak ji das zase do woken, tak hlasi, ze je potreba ji zkontrolvat. Neco tam proste neni stejne a ten linux tam pristupuje nejak jinak. Proto vzdy ntfs a hlavne fat formatuji aspon z WinPE, pokud neni dualboot ..
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Amigo

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 120
    • bodlinet
Re:Xubuntu 24.04 devastuje filesystemy na externích discích
« Odpověď #34 kdy: 05 Října 2024, 10:52:40 »
Mrknu se po tom WinPE. asi to bude nejlepší řešení.


Doufám že to zvládnu nainstalovat na flashku, je to nějaké divné.
« Poslední změna: 05 Října 2024, 11:04:52 od Amigo »
Asus Zenbook UX433FA, Xubuntu 24.04, 
iBook G4/1.2 GHz, MOS 3.18
Amiga 600, Fúria EC020 OS 3.2.2.1, eX601, Indivision ECS

Amigo

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 120
    • bodlinet
Re:Xubuntu 24.04 devastuje filesystemy na externích discích
« Odpověď #35 kdy: 05 Října 2024, 12:18:06 »

Mohl bys zkusit tohle v terminálu:

Kód: [Vybrat]
sudo touch forcefsck
a potom restartovat systém a vyvolat nucenou kontrolu všech disků. Akorát podle Archwiki to bude fungovat pouze v systémech se sysvinit a upstart, ne v systému které používají pro prvotní běh systemd, což ubuntu 20.04 určitě je.


Tohle nezafungovalo

Citace
Musel bys před náběhem Ubuntu přidat parametr do startovací řádky a to tento :

Kód: [Vybrat]
fsck.mode=force
Když tak napiš jestli to jde vyvolat.,


, a xubu bootoje napřímo, takže bych asi musel upravit config...


Citace


EDIT: Jo a co se týče hubu na disky, asi by ti je měl pobrat, záleží však jestli to stíhá to podpůrný trafo.

Co máš připojeno k usb zjistíš lehce takto:

Kód: [Vybrat]
lsusb -vv | more
A jaké máš disky a filesystémy takto:

Kód: [Vybrat]
sudo parted -l
Já bych ten disk určitě nemazal, mám neblahý zkušenosti s fleškama a u dnešních disků bych čekal obdobné problémy, nebo spíš i mnohem horší.

No a konečně jako třešničku na dortu zkus tento příkaz:
Kód: [Vybrat]
sudo fsck.ntfs /dev/sda1
    kde sda1 změníš podle toho, jak se ti ten disk připojí. Pokud máš připojeno více disku, můžeš se totiž snadno splést.


sudo: fsck.ntfs: příkaz nenalezen


Pokračování příště.
« Poslední změna: 05 Října 2024, 12:26:05 od Amigo »
Asus Zenbook UX433FA, Xubuntu 24.04, 
iBook G4/1.2 GHz, MOS 3.18
Amiga 600, Fúria EC020 OS 3.2.2.1, eX601, Indivision ECS

sabraq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3448
  • Bootloader-není téma k hovoru,ani zbytný prostor
Re:Xubuntu 24.04 devastuje filesystemy na externích discích
« Odpověď #36 kdy: 05 Října 2024, 13:30:10 »


 a xubu bootoje napřímo, takže bych asi musel upravit config...



Ne,nemusel. Pokud bootuješ přes bios, přistartu než ti nabíhá splash podržíš Shift a vyvoláš grub menu. V grub menu edituješ startovací řádek stisknutím 'e' (je to tam napsaný) a do řádku, který začíná

Kód: [Vybrat]
linux /boot/vmlinuz- .....
přidáš na konec

Kód: [Vybrat]
fsck.mode=force
Vynutíš tím kontrolu všech připojených disků, ke které by normálně mělo dojít po 30 startech Ubuntu. Místo WinPE bych si raději sehnal nějaký instalační médium Windows, za předpokladu, že máš počítač s dvd jednotkou. Hodně štěstí přeju.

Edit: Pokud booteješ pomocí uefi, tiskneš esc.
« Poslední změna: 05 Října 2024, 13:34:50 od sabraq »
PP v kolečku - není licence,pouze upozornění na reklamu
"Dress code" - oblečení podle předpisu(ne kódované oblečení)
CC v kolečku - je licence,značí,že se někdo nesmírně snaží

sabraq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3448
  • Bootloader-není téma k hovoru,ani zbytný prostor
Re:Xubuntu 24.04 devastuje filesystemy na externích discích
« Odpověď #37 kdy: 05 Října 2024, 13:48:49 »
Obecne si pamatuji, ze kdyz se formatovalo z linuxu na windowsackej filesystem, tak to prinaselo potize. Ono staci flashku s fat32 strcit jednou do linuxu a hned pak jak ji das zase do woken, tak hlasi, ze je potreba ji zkontrolvat. Neco tam proste neni stejne a ten linux tam pristupuje nejak jinak. Proto vzdy ntfs a hlavne fat formatuji aspon z WinPE, pokud neni dualboot ..

No toto už je řádná motanice. Asi myslíš "dirty bit", to když vysuneš flešku aniž bys ji před tím odpojil. To ti ale zařve jak v Ubuntu, tak ve Windows.

Je však rozdíl, když smažeš flešku orproti harddisku, protože na harddisku máš povětšinou důležitější data, než na flešce. Na flešce máš taky většinou jen jeden oddíl a snadno se s ní manipuluje. Taky má na tom externím harddisku jen jeden oddíl, ale prostě externí disk není fleška, to jsem měl na mysli já.
PP v kolečku - není licence,pouze upozornění na reklamu
"Dress code" - oblečení podle předpisu(ne kódované oblečení)
CC v kolečku - je licence,značí,že se někdo nesmírně snaží

Amigo

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 120
    • bodlinet
Re:Xubuntu 24.04 devastuje filesystemy na externích discích
« Odpověď #38 kdy: 05 Října 2024, 14:04:39 »

Ne,nemusel. Pokud bootuješ přes bios, přistartu než ti nabíhá splash podržíš Shift a vyvoláš grub menu. V grub menu edituješ startovací řádek stisknutím 'e' (je to tam napsaný) a do řádku, který začíná

Kód: [Vybrat]
linux /boot/vmlinuz- .....
přidáš na konec

Kód: [Vybrat]
fsck.mode=force
Vynutíš tím kontrolu všech připojených disků, ke které by normálně mělo dojít po 30 startech Ubuntu. Místo WinPE bych si raději sehnal nějaký instalační médium Windows, za předpokladu, že máš počítač s dvd jednotkou. Hodně štěstí přeju.

Edit: Pokud booteješ pomocí uefi, tiskneš esc.


Přidáno, doufám že dobře, a nic, nabootuje přímok přihlášení.



Asus Zenbook UX433FA, Xubuntu 24.04, 
iBook G4/1.2 GHz, MOS 3.18
Amiga 600, Fúria EC020 OS 3.2.2.1, eX601, Indivision ECS

regine

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 860
Re:Xubuntu 24.04 devastuje filesystemy na externích discích
« Odpověď #39 kdy: 05 Října 2024, 14:37:56 »
@Amigo - Neinstaluj WindowsPE na flešku. Flešku si jednou naformátuj jako boot-Ventoy. Pak na ni jen kopíruješ ISO obrazy (WindowsPE, Linux dister). Zasuneš flešku do kompu s nakopírovanými ISO soubory a spustíš komp, aby bootoval z flešky (zpravidla F12 klávesa). Z vypsaného seznamu při startu počítače si vybereš z nabídky, co chceš rozběhnout. Návodů na netu je plno:
https://cs.wikipedia.org/wiki/Ventoy
https://diit.cz/clanek/ventoy-1-vytvarime-flashku-plnou-instalacnich-obrazu-operacnich-systemu
https://forum.linux-mint-czech.cz/viewtopic.php?t=7573
https://linuxiac.com/ventoy-create-bootable-usb/
Fleška jde nadále používat jako běžná na soubory. Mám takovou pro různé zkoušení a servis s GParted, Clonezilla,.. WindowsPE, Mint, Kubuntu, Fedora, Slax, SUSE ... a souborů s nápovědami, poznámkami.
Příkaz v terminálu na vytvoření (1. řádek nastavuje do složky s rozbalenou aplikací ):
Kód: [Vybrat]
cd ventoy-1.0.80
sudo sh VentoyWeb.sh
Výpis z terminálu v Ubuntu při vytvoření Ventoy před 2 roky:
Kód: [Vybrat]
user@acer:~/ventoy-1.0.80$ sudo sh VentoyWeb.sh
[sudo] heslo pro user:
===============================================================
  Ventoy Server 1.0.80 is running ...
  Please open your browser and visit http://127.0.0.1:24680
===============================================================
################## Press Ctrl + C to exit #####################
user@acer:~/ventoy-1.0.80$
« Poslední změna: 08 Října 2024, 08:22:39 od regine »
Ubuntu 16.04 LTS 32bit, 22.04 LTS 64bit

sabraq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3448
  • Bootloader-není téma k hovoru,ani zbytný prostor
Re:Xubuntu 24.04 devastuje filesystemy na externích discích
« Odpověď #40 kdy: 05 Října 2024, 17:38:25 »

Ne,nemusel. Pokud bootuješ přes bios, přistartu než ti nabíhá splash podržíš Shift a vyvoláš grub menu. V grub menu edituješ startovací řádek stisknutím 'e' (je to tam napsaný) a do řádku, který začíná

Kód: [Vybrat]
linux /boot/vmlinuz- .....
přidáš na konec

Kód: [Vybrat]
fsck.mode=force
Vynutíš tím kontrolu všech připojených disků, ke které by normálně mělo dojít po 30 startech Ubuntu. Místo WinPE bych si raději sehnal nějaký instalační médium Windows, za předpokladu, že máš počítač s dvd jednotkou. Hodně štěstí přeju.

Edit: Pokud booteješ pomocí uefi, tiskneš esc.


Přidáno, doufám že dobře, a nic, nabootuje přímok přihlášení.


Tohle je špatně

Citace: Amigo
sudo: fsck.ntfs: příkaz nenalezen

Není to

Kód: [Vybrat]
sudo: fsck.ntfs ale
Kód: [Vybrat]
sudo fsck.ntfs akorát je možný, že nemáš naistalovaný balík ntfs.3g,takže Ubuntu ti ten disk nemá jak zkontrolovat, zkus
Kód: [Vybrat]
sudo apt-get install ntfs-3ga až potom teprve
Kód: [Vybrat]
sudo fsck.ntfs /dev/sdxY
ten parametr fsck.mode=force by fungovat měl - tady ti k tomu něco píšou - Forcing the check, není to můj nápad.


EDIT: Ten příkaz se s tím parametrem asi proběhl, akorát nebylo nic vidět, protože by se musel zároveň umazat parametr
Kód: [Vybrat]
--quiet

Něco zjistíš aspoň takhle
Kód: [Vybrat]
dmesg | grep fsckTakže fakt někdy příště.
« Poslední změna: 05 Října 2024, 18:08:39 od sabraq »
PP v kolečku - není licence,pouze upozornění na reklamu
"Dress code" - oblečení podle předpisu(ne kódované oblečení)
CC v kolečku - je licence,značí,že se někdo nesmírně snaží

Amigo

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 120
    • bodlinet
Re:Xubuntu 24.04 devastuje filesystemy na externích discích
« Odpověď #41 kdy: 06 Října 2024, 09:02:01 »
Nějak nemůžu najít WinPE pro EFI a 64bit. Nějaký link by nebyl? Pěkně prosím... :)
Asus Zenbook UX433FA, Xubuntu 24.04, 
iBook G4/1.2 GHz, MOS 3.18
Amiga 600, Fúria EC020 OS 3.2.2.1, eX601, Indivision ECS

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3635
Re:Xubuntu 24.04 devastuje filesystemy na externích discích
« Odpověď #42 kdy: 06 Října 2024, 10:34:19 »
Obecne si pamatuji, ze kdyz se formatovalo z linuxu na windowsackej filesystem, tak to prinaselo potize. Ono staci flashku s fat32 strcit jednou do linuxu a hned pak jak ji das zase do woken, tak hlasi, ze je potreba ji zkontrolvat. Neco tam proste neni stejne a ten linux tam pristupuje nejak jinak. Proto vzdy ntfs a hlavne fat formatuji aspon z WinPE, pokud neni dualboot ..

No toto už je řádná motanice. Asi myslíš "dirty bit", to když vysuneš flešku aniž bys ji před tím odpojil. To ti ale zařve jak v Ubuntu, tak ve Windows.

Je však rozdíl, když smažeš flešku orproti harddisku, protože na harddisku máš povětšinou důležitější data, než na flešce. Na flešce máš taky většinou jen jeden oddíl a snadno se s ní manipuluje. Taky má na tom externím harddisku jen jeden oddíl, ale prostě externí disk není fleška, to jsem měl na mysli já.

Depa  - zasna motanice, zadnej hulvatskej vysun - vse poctive, jak ma bejt. Presto ma vzdy win problem z flashkou fat, kterou pouzijes trebas jen jednou v linuxu. Opravdu ten linux s tim neco udela, co win vyhodnoti jako, ze neni koser. Nastesti to bude neco marginalniho - flashka normalne funguje. Naopak - pokud jsem tu win kontrolu spustil, tak se mi parkrat stalo, ze to tu flesku domrvilo uplne. Proste je tam nejaky rozdil v tom pristupu. U flesek s ntfs nevim, zda se objevuje stejny jev - s temi jsem moc nepracoval.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3635
Re:Xubuntu 24.04 devastuje filesystemy na externích discích
« Odpověď #43 kdy: 06 Října 2024, 10:43:00 »
Nějak nemůžu najít WinPE pro EFI a 64bit. Nějaký link by nebyl? Pěkně prosím... :)

Zkus stahnout nejake PE iso a na flesku dat pomoci nejakeho programu Rufus treba ve win nebo etcher v linux.

A nebo dopln efiloader pro win na tu flesku. Musi mit format fat32.

Nebo si stahni HBCD - mrkni na jejich stranky a mas tam jak promakane WinPE, tak navod, jak tu flesku pripravit.
https://www.hirensbootcd.org/

Melo by stacit mit flash naformatovanou na fat32 - ale nekde z win nebo z vyroby a tam rozabalit to iso.

A nebo v linuxu rovnou prenest obraz - treba v aplikaci "disky" (gnome-disk-utility se to jmenuje pro instalaci via terminal apt - uzitecna aplikace tak i tak) nebo pomoci DD (DD je pro ty zkusenejsi). I ten balena etcher by to mel zvladnout.
« Poslední změna: 06 Října 2024, 13:31:04 od Ventero »
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

regine

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 860
Re:Xubuntu 24.04 devastuje filesystemy na externích discích
« Odpověď #44 kdy: 06 Října 2024, 11:22:40 »
@Ventero «Odpověď #42 v 10:34:19»
S FAT/NTFS formáty na flešce nemám problémy. ALE! Když v Gparted (vlastně Linux SW) vytvořím partition/oddíl na HDD/SSD/USB-flash a označím FAT32 případně NTFS, tak při prvním užití ve Windows, chce systém od Microsoft-u nosiče opravit. Což povolím a pak již nadále vše bez problémů.
Ubuntu 16.04 LTS 32bit, 22.04 LTS 64bit

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3635
Re:Xubuntu 24.04 devastuje filesystemy na externích discích
« Odpověď #45 kdy: 06 Října 2024, 13:42:11 »
No a me to udelalo vzdy, kdyz jsem jakoukoliv flesku (at uz jsem oddil vytvoril a formatoval v jakemkoliv OS) strcil a pouzil v linuxu (treba jen z ni zkopiroval soubor) a pak zase pouzil ve win. A jak jsem psal - naucil jsem se tu vyzvu na opravu ignorovat, protoze ta win oprava mi nekolikrat flesku znefunkcnila (nekdy jen pro boot, jindy uplne).

Kdyz vytvoris fat32 flesku v linuxu, tak se da normalne pouzivat, ale windows z ni odmitnou bootovat (nerozpoznaji nazvy dulezitych souboru), protoze linux formatuje fat s jinym znakovym parametrem. Nekde tu je i vlakno s resenim, ale nez se s tim drbat, tak si radsi flesku predpripravim pod Win (WinPE) nejlepe v Rufus - usetri mi to spoustu prace.
Pro bezne pouziti (bez spec. pozadavku, ktere ja na bootfles mam) je ale uz dneska nejspis nejefektivnejsi pouzit ten Ventoy.
« Poslední změna: 06 Října 2024, 21:54:29 od Ventero »
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

regine

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 860
Re:Xubuntu 24.04 devastuje filesystemy na externích discích
« Odpověď #46 kdy: 06 Října 2024, 19:17:38 »
@Amigo «Odpověď #41 v 09:02:01»
Stručný překlad návodu tvorby WinPE sedmiček (pro Windows 10/11 jsem nehledal), jež jsem kdysi použil
https://askubuntu.com/questions/1418880/how-can-i-make-a-windows-pe-bootable-usb-from-ubuntu
1. doinstalovat v Ubuntu wimtools, lze přímo z repozitáře/Centra SW, jinak lze příkazem v terminálu:
Kód: [Vybrat]
sudo apt install wimtools2. stáhnout Microsoft WAIK ISO
https://www.microsoft.com/cs-cz/download/details.aspx?id=5753
zde vybrat jazyk a stáhnout
Sada Windows Automated Installation Kit (AIK) pro systém Windows 7
3. připojit soubor KB3AIK_EN.iso nebo česká KB3AIK_CS.iso
Kód: [Vybrat]
sudo mount KB3AIK_EN.iso $HOME/waik4. spustit
Kód: [Vybrat]
mkwinpeimg --iso --waik-dir=$HOME/waik winpe.iso --overlay=/path/to/exe/folder5. zkopírovat soubor winpe.iso na připravenou boot-USB Ventoy, návod jsem uvedl předtím
Na závěr. Možnost využití hotových Windows ISO souborů. Nějaký Rus/Ukrajinec (?) vytváří kompletní ISO balíky i se spoustou nástrojů. Sám je využívám (pohodlí), je dobrý. Jen se musí ISO stáhnout z internet-úložných služeb. Uvádí je dole.
https://sergeistrelec.ru/winpe-10-8-sergei-strelec-english/
z roku 2021, kdy jsem naposledy stáhnul
https://sergeistrelec.ru/winpe-10-8-sergei-strelec-english/211-winpe-10-8-sergei-strelec-x86-x64-native-x86-20211015-english-version.html
@Ventero «Odpověď #47v 22:00:39» Doplněk k příspěvku níže.
K nepochopení, že Microsoft rovnou nedá ke stáhnutí ISO WinPE. Raději řeší generování ISO časově náročným postupem a jen pod již instalovanými Windows (přitom sami ustoupili a s Linux si pohrávají). :-\ Musí vědět, že zatím nikdy nezabránili šíření crack-nutých, aktivovaných plných verzí a upravených verzí (jako od již zmiňovaných Normin či Strelec).
« Poslední změna: 07 Října 2024, 10:29:02 od regine »
Ubuntu 16.04 LTS 32bit, 22.04 LTS 64bit

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3635
Re:Xubuntu 24.04 devastuje filesystemy na externích discích
« Odpověď #47 kdy: 06 Října 2024, 22:00:39 »
To radsi pouziju proverene HBCD s dostatkem nastroju. Jinak male verze delal i jeden cech pod nikem Normin na craftcom.net
Obavam se ale, ze vse bylo na ulozto a tak uz je to v trapu. A je to tak.
Kdybych mel cas tak upnu obraz disku nekam i s tim - ma to vyhodu cestiny a rychleho bootu - pak tam spoustim kdejakou portable apku, dle potreby. Treba flesku od PortableApps.

Nakonec Easeus nabizi plne graficky nastroj (pro Win) pro tvorbu vlastniho WinPE i pro naproste zacatecniky.
https://www.easeus.com/backup-recovery/winpe-builder.html

Tez na github se da najit x projektu WinPE.
« Poslední změna: 07 Října 2024, 08:03:57 od Ventero »
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

ramael

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 668
Re:Xubuntu 24.04 devastuje filesystemy na externích discích
« Odpověď #48 kdy: 06 Října 2024, 22:02:08 »
Jen doplním (@sabraq -ovi se vloudila chybička). Bývalo to takto:
Kód: [Vybrat]
sudo touch /forcefsck
Ten soubor se vytvářel do kořene disku.
Jako parametr jádra bych za normálních okolností přidal k již zmíněnému
Kód: [Vybrat]
fsck.mode=force fsck.repair=yes
A hlavně by bylo fajn si upravit /etc/fstab a jako poslední číslo na přípojný bod tam dát dvojku. Například:
Kód: [Vybrat]
UUID="74588888848B6" /kam/to/chces/pripojit ntfs uid=1000,gid=1000,dmask=022,fmask=133 0 2
Lenovo: ThinkPad X380 Yoga
Joutůůůůb

Amigo

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 120
    • bodlinet
Re:Xubuntu 24.04 devastuje filesystemy na externích discích - Vyřešeno
« Odpověď #49 kdy: 07 Října 2024, 22:25:00 »
Takže Ventoy vytvořen použito Strelcovo WinPE, vyléčeno. Možno uzavřít, jen jak tu už někdo zmínil, tak také přemýšlím o přechodu k MXLinuxu, zatím jsem na něj nenašel vyloženě špatné recenze. Přemýělel jsem o tom už dřív, ale vrozená lenost nedovolila, až tahle situace rozhodla.


Díky všem za rady a pomoc, dost jsem se naučil ale stejně to zapomenu. Jen ten Ventoy dobře uschovám.
Asus Zenbook UX433FA, Xubuntu 24.04, 
iBook G4/1.2 GHz, MOS 3.18
Amiga 600, Fúria EC020 OS 3.2.2.1, eX601, Indivision ECS

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.