Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Jak přinutit k poslušnosti zvukovku 5.1.  (Přečteno 1392 krát)

Darina Lakovičová

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 13
Jak přinutit k poslušnosti zvukovku 5.1.
« kdy: 09 Října 2024, 17:35:50 »
Ahoj kluci. Dlouho jsem tu nebyla ale potřebuji poradit.
Na starý desktop, C2Q 3 GHz, 8 GB RAM DDR3, graqfika v PCIE GT 210, jsem si dala Ubuntu Mate 24.04.1. Desktop má v sobě zvukovku 5.1. Všechno jede tak jak má a vše je v pořádku. Ale.
Dokážete mi poradit jak rozjet i ty zadní dva reproduktory pro poslech obyčejnyho stereo audia třeba z Youtube?
V testu je vše ok ale nerozchodím to tak jak chci.

Jasně, nebudu mít 5.1 ale jde mi o efekt v pracovně. Pro moje uši lepší.
No a pokud bych si pustila něco s 5.1 zvukem, bylo by fajn, kdyby ten 5.1 fungoval.

Počítač bude pouze pro audio, rádio, video a internet.

Děkuji za pomoc, rady.

sabraq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3448
  • Bootloader-není téma k hovoru,ani zbytný prostor
Re:Jak přinutit k poslušnosti zvukovku 5.1.
« Odpověď #1 kdy: 10 Října 2024, 10:38:36 »
Přes pulseaudio z lišty,mělo by tam být na výběr několik možností výstupu. Jestli to bude hrát i z intenetu ze zadních,při pouhé stereo nahrávce,to nevím. Ale spíš ne. A pokud si zapneš dwnmix v pulseaudio.conf, bude asi kolize časem,až budeš přehrávat doma něco v třeba v aac.  Ale možná se pletu.
PP v kolečku - není licence,pouze upozornění na reklamu
"Dress code" - oblečení podle předpisu(ne kódované oblečení)
CC v kolečku - je licence,značí,že se někdo nesmírně snaží

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1367
Re:Jak přinutit k poslušnosti zvukovku 5.1.
« Odpověď #2 kdy: 10 Října 2024, 22:53:54 »
Tohle je bohužel velmi těžko řešitelný problém. Já mám Sound Blaster X3 připojené k Logitech Z906, ve Windows naprosto bez problémů funguje vše jak chci, tedy i Youtube v pseudo3D (stereo se rozloží do všem bedniček), ale v Linuxu to někdy jde a někdy ne, je tady skvělý návod na SB Z (původně pro mě, jen jsem vyměnila zvukovku) a když to nastavím, tak to funguje, nějakou dobu... Jenže pak přijde aktualizace, první, druhá, pátá, těžko odhadnout a přestane to fungovat. A pak zase po nějaké další aktualizaci začne. Prostředí mám KDE. A kdysi mi na jiném fóru pro jednu nejmenovanou brněnskou distribuci normálně řekli, že nikdo 5.1 zvuk nepoužívá, proto je normální, že to nefunguje a že jediné správné řešení je stereo, dokonce i bez subwooferu. Co na to říct...

Darina Lakovičová

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 13
Re:Jak přinutit k poslušnosti zvukovku 5.1.
« Odpověď #3 kdy: 11 Října 2024, 00:55:12 »
A kdysi mi na jiném fóru pro jednu nejmenovanou brněnskou distribuci normálně řekli, že nikdo 5.1 zvuk nepoužívá, proto je normální, že to nefunguje a že jediné správné řešení je stereo, dokonce i bez subwooferu. Co na to říct...

Notak toto musely být reakce a odpovědi starejch důchodců a hóóóódně omezených lidí. Takto v dnešní době snad nejde odpovědět pokud má ten odpovídající všech pět pohromadě. Smutný. Doufám, že se ze mě nestane takto dementní kráva až zestárnu.
Problém jsem zatím nevyřešila ale dostaly se ke mě nitky, že to nepůjde kvůli starému hardware. Linux pracuje trochu jinak tak pořád testuji.

Darina Lakovičová

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 13
Re:Jak přinutit k poslušnosti zvukovku 5.1.
« Odpověď #4 kdy: 11 Října 2024, 04:40:38 »
Je půl páté ráno a nepovedlo se mi to. Vůbec nic. Testovací zvuky fungují ale to je tak vše. Linux to prostě nezvládá. Ale on to nezvládá ani Windows. Takže jdu spát, otázku označuji za vyřešenou a jak se vzbudím, půjdu s počítačem do kontejneru. K ničemu není.

Darina Lakovičová

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 13
Re:Jak přinutit k poslušnosti zvukovku 5.1.
« Odpověď #5 kdy: 11 Října 2024, 04:47:36 »
Aha - tak na to jen kašlu když nejde označit mnou vložený dotaz za vyřešený a když nemohu smazat ani svůj vlastní příspěvek. Směšny  ;D

ramael

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 665
Re:Jak přinutit k poslušnosti zvukovku 5.1.
« Odpověď #6 kdy: 11 Října 2024, 05:55:38 »
Je půl páté ráno a nepovedlo se mi to. Vůbec nic. Testovací zvuky fungují ale to je tak vše. Linux to prostě nezvládá. Ale on to nezvládá ani Windows. Takže jdu spát, otázku označuji za vyřešenou a jak se vzbudím, půjdu s počítačem do kontejneru. K ničemu není.
Nevyhazovat. Linux to skoro určitě zvládá.
Pokud jste někde od Sušicka, Prachaticka, Blatná nebo z Prahy anebo jezdíte do Bavorska dostal bych to ke mě, pohrál si s tím a nastavené vrátil. Z časových důvodů se mi to nechce řešit takhle online.
Lenovo: ThinkPad X380 Yoga
Joutůůůůb

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3634
Re:Jak přinutit k poslušnosti zvukovku 5.1.
« Odpověď #7 kdy: 11 Října 2024, 10:25:37 »
Nevyhazovat. Linux to skoro určitě zvládá.
Pokud jste někde od Sušicka, Prachaticka, Blatná nebo z Prahy anebo jezdíte do Bavorska dostal bych to ke mě, pohrál si s tím a nastavené vrátil. Z časových důvodů se mi to nechce řešit takhle online.
Ramael je borec. Snad pak bude mit cas i napsat navod.
Klidne mu to posli balikovnou nekam kde to ma po ceste se zastavkou na kafe a uhrad mu i balik zpet. Ted v rijnu je za 39,- a pak asi za 69,- - tak jestli ti to za to stoji, jako investice, nez to vyhazovat ..
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3634
Re:Jak přinutit k poslušnosti zvukovku 5.1.
« Odpověď #8 kdy: 11 Října 2024, 10:36:24 »
A kdysi mi na jiném fóru pro jednu nejmenovanou brněnskou distribuci normálně řekli, že nikdo 5.1 zvuk nepoužívá, proto je normální, že to nefunguje a že jediné správné řešení je stereo, dokonce i bez subwooferu. Co na to říct...
To me zase nebudes mit chvili rada, ale explicitne s tim souhlasim :) Ale pozor - jen v pripade hudby. Jako pravoverny zvukar oprvadu vnimam, jak subwoofer, tak centralni repro ci zadni rerpeo s kanaly do krize opravdu mrvi muziku a dilo umelce (i kdyz vetsina produkce popmusic se uz zmrvit ani skoro neda).

U her a filmu je to ale uplne neco jineho - tam kdyz se to spravne vyladi a hlavne neprepali subac, tak to zvysuje dojem prostoru a vtazeni do reality hry/filmu. Tady to opodstatneni ma, takze implicitne, jako s tvrzenim, tedy z celkem, s takovou reakci souhlasit nemohu :)
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1367
Re:Jak přinutit k poslušnosti zvukovku 5.1.
« Odpověď #9 kdy: 11 Října 2024, 11:58:10 »
A kdysi mi na jiném fóru pro jednu nejmenovanou brněnskou distribuci normálně řekli, že nikdo 5.1 zvuk nepoužívá, proto je normální, že to nefunguje a že jediné správné řešení je stereo, dokonce i bez subwooferu. Co na to říct...

Notak toto musely být reakce a odpovědi starejch důchodců a hóóóódně omezených lidí. Takto v dnešní době snad nejde odpovědět pokud má ten odpovídající všech pět pohromadě. Smutný. Doufám, že se ze mě nestane takto dementní kráva až zestárnu.
Problém jsem zatím nevyřešila ale dostaly se ke mě nitky, že to nepůjde kvůli starému hardware. Linux pracuje trochu jinak tak pořád testuji.

Spíš konzervativních linuxáků 😂

A se starým HW problém nebude, v Linuxu je problém spíš s novým HW. Na svůj notebook s 2 roky starým Ryzenem 7xxx nemůžu nainstalovat prakticky žádnou distribuci s výjimkou OpenSUSE a Manjaro, protože to zhavaruje na "bad shim", přitom na desktop s Ryzenem 5xxx jde nainstalovat prakticky cokoliv bez problémů. Oba mají aktivní Secure Boot. Takže pro Linux víceméně platí, že čím starší HW (do nějaké hranice), tím lepší, protože je víc a víc vyladěný.
« Poslední změna: 11 Října 2024, 12:03:58 od Abby »

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1367
Re:Jak přinutit k poslušnosti zvukovku 5.1.
« Odpověď #10 kdy: 11 Října 2024, 12:01:29 »
A kdysi mi na jiném fóru pro jednu nejmenovanou brněnskou distribuci normálně řekli, že nikdo 5.1 zvuk nepoužívá, proto je normální, že to nefunguje a že jediné správné řešení je stereo, dokonce i bez subwooferu. Co na to říct...
To me zase nebudes mit chvili rada, ale explicitne s tim souhlasim :) Ale pozor - jen v pripade hudby. Jako pravoverny zvukar oprvadu vnimam, jak subwoofer, tak centralni repro ci zadni rerpeo s kanaly do krize opravdu mrvi muziku a dilo umelce (i kdyz vetsina produkce popmusic se uz zmrvit ani skoro neda).

U her a filmu je to ale uplne neco jineho - tam kdyz se to spravne vyladi a hlavne neprepali subac, tak to zvysuje dojem prostoru a vtazeni do reality hry/filmu. Tady to opodstatneni ma, takze implicitne, jako s tvrzenim, tedy z celkem, s takovou reakci souhlasit nemohu :)

Proč bych tě neměla mít ráda? Co se týče hudby, tak už jen fakt, že mám herní zvukovku a herní 5.1 repro ukazuje, že nevyžaduju maximální studiovou kvalitu. A když si uvědomím, že audiofilní zvukovka stojí víc, než moje zvukovka i s repro dohromady, tak to taky o něčem vypovídá. Navíc na poslech hudby se používají jiné reproduktory a prý hraje roli i kabel, což rozdíl nepoznám a vlastně ani neřeším. Takže pro mě je důležité, že slyším hudbu ze všech stran a že mi funguje prostorový zvuk ve filmech a hrách 🙂 A vlastně primárně mi jde o ty hry a pak až o filmy 🙂

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6149
Re:Jak přinutit k poslušnosti zvukovku 5.1.
« Odpověď #11 kdy: 11 Října 2024, 13:27:08 »
Rád bych pomohl, ale více repro jsem nikdy nevlastnil.

Tohle řeším sluchátky stereo obyčejné analogové. FIlmový zvuk je mixován do 5.1 prostorz hardwarem-zvukovkou do sterea. Hry také.
A stereo hudba je parádní.

Trochu tu zapomínáte, že do sterea, které máte na uších, lze zakódovat prostor. Co se nakóduje, nahraj do stereo stopy, to záleží na vydavateli.

Ale třeba Dolby Atmos na hudbu nesnáším. Prznění.
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem.

Prosím příště označit text kódu v editoru # pro lepší formátování textu výpisu. Děkujeme. Tým moderátorů.

ramael

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 665
Re:Jak přinutit k poslušnosti zvukovku 5.1.
« Odpověď #12 kdy: 11 Října 2024, 21:53:00 »
Nevyhazovat. Linux to skoro určitě zvládá.
Pokud jste někde od Sušicka, Prachaticka, Blatná nebo z Prahy anebo jezdíte do Bavorska dostal bych to ke mě, pohrál si s tím a nastavené vrátil. Z časových důvodů se mi to nechce řešit takhle online.
Ramael je borec. Snad pak bude mit cas i napsat navod.
Klidne mu to posli balikovnou nekam kde to ma po ceste se zastavkou na kafe a uhrad mu i balik zpet. Ted v rijnu je za 39,- a pak asi za 69,- - tak jestli ti to za to stoji, jako investice, nez to vyhazovat ..
Uff, ty mě dáváš. Bych se nepřeceňoval.
S těmi návody je to ošemetné. Nasliboval jsem jich víc než dost, ale časově to zkrátka nedávám. A to už jsem na tom s časem o hodně lépe než třeba před dvěma měsíci. Musím dohnat resty kolem rodinného vozového parku, domu v čechách a nového bytu v německu. Jak už jsem kdysi zmínil, věc na 20 minut a pak návod píšu klidně i 2 - 3 hodiny. Nemám dobré vyjadřovací schopnosti a tak mi to trvá. A tak ohledně návodů nechci už nic slibovat.
K tématu: pokud, jak @Darina Lakovičová píše, vše funguje jak má vyjma mixu zvuku, tak to musí jít. Tipl bych že bude mít zvukový server pipewire. A ten se dá docela jednoduše konfigurovat. Zrovna ten mix stero na 5.1 je pěkně nastíněný zde na pipewire wiki
EDIT:
Tady jsou detaily: https://docs.pipewire.org/page_man_pipewire-client_conf_5.html
« Poslední změna: 11 Října 2024, 22:00:11 od ramael »
Lenovo: ThinkPad X380 Yoga
Joutůůůůb

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6149
« Poslední změna: 12 Října 2024, 09:18:47 od Roman Vacho »
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem.

Prosím příště označit text kódu v editoru # pro lepší formátování textu výpisu. Děkujeme. Tým moderátorů.

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3634
Re:Jak přinutit k poslušnosti zvukovku 5.1.
« Odpověď #14 kdy: 12 Října 2024, 09:35:14 »
Ramael: Tak nemusis smolit podrobny navod - bude stacit cim to bylo a smer reseni. Zkusenejsi uzivatel si uz pak poradi nebo dopta a nezkuseny se do toho nepusti ani s nejpodrobnejsim navodem, bo se lekne uz toho, ze ka neco konfigurovat a zadavat prikazy - fuj takova sprosta slova ;)
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

sabraq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3448
  • Bootloader-není téma k hovoru,ani zbytný prostor
Re:Jak přinutit k poslušnosti zvukovku 5.1.
« Odpověď #15 kdy: 12 Října 2024, 16:15:27 »
Kód: [Vybrat]
$ cat /etc/pulse/daemon.conf
# This file is part of PulseAudio.
#
# PulseAudio is free software; you can redistribute it and/or modify
# it under the terms of the GNU Lesser General Public License as published by
# the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or
# (at your option) any later version.
#
# PulseAudio is distributed in the hope that it will be useful, but
# WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
# MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE. See the GNU
# General Public License for more details.
#
# You should have received a copy of the GNU Lesser General Public License
# along with PulseAudio; if not, see <http://www.gnu.org/licenses/>.

## Configuration file for the PulseAudio daemon. See pulse-daemon.conf(5) for
## more information. Default values are commented out.  Use either ; or # for
## commenting.

; daemonize = no
; fail = yes
; allow-module-loading = yes
; allow-exit = yes
; use-pid-file = yes
; system-instance = no
; local-server-type = user
; enable-shm = yes
; enable-memfd = yes
; shm-size-bytes = 0 # setting this 0 will use the system-default, usually 64 MiB
; lock-memory = no
; cpu-limit = no

; high-priority = yes
; nice-level = -11

; realtime-scheduling = yes
; realtime-priority = 5

; exit-idle-time = 20
; scache-idle-time = 20

; dl-search-path = (depends on architecture)

; load-default-script-file = yes
; default-script-file = /etc/pulse/default.pa

; log-target = auto
; log-level = notice
; log-meta = no
; log-time = no
; log-backtrace = 0

; resample-method = speex-float-1
; avoid-resampling = false
; enable-remixing = yes
; remixing-use-all-sink-channels = yes
; remixing-produce-lfe = no
; remixing-consume-lfe = no
; lfe-crossover-freq = 0

; flat-volumes = no

; rescue-streams = yes

; rlimit-fsize = -1
; rlimit-data = -1
; rlimit-stack = -1
; rlimit-core = -1
; rlimit-as = -1
; rlimit-rss = -1
; rlimit-nproc = -1
; rlimit-nofile = 256
; rlimit-memlock = -1
; rlimit-locks = -1
; rlimit-sigpending = -1
; rlimit-msgqueue = -1
; rlimit-nice = 31
; rlimit-rtprio = 9
; rlimit-rttime = 200000

; default-sample-format = s16le
; default-sample-rate = 44100
; alternate-sample-rate = 48000
; default-sample-channels = 2
; default-channel-map = front-left,front-right

; default-fragments = 4
; default-fragment-size-msec = 25

; enable-deferred-volume = yes
deferred-volume-safety-margin-usec = 1
; deferred-volume-extra-delay-usec = 0
Zkuseil bych změnit a odkomentoval bych řádky default-sample-channels a default-channel-map, enable-remixing a enable-lfe-remixing.
Změnil bych default-sample-channels=6  a doplnil default-channel-map= rear-right,rear-left. U enable-lfe-remixing bych změnil no na yes. A bude ti to hrát.

Pulseaudio má zrovna jednu z lepších dokumentací, ale všechno tam není, tak se musí zkoušet. Těším se, jak toho hodně vyzkoušíte a budou tu bohaté návody:)

Ovladače na zvukovky do windows taky občas nefungují jak by měli, pokud nejsou čerstvé z předchozího čtvrtletí, prostě marketingově je to nějak podáno a skutečnost je onačejší. Při aktualizacích v Ubuntu tě ale instalátor upozorní a zobrazí změny v konfiguraci, můžeš to nechat tak, nebo nahradit.

EDIT:
Kód: [Vybrat]
enable-lfe-remixing= This is a way to set remixing-produce-lfe and remixing-consume-lfe to the same value at once. This option only exists for backward compatibility and may be removed in a future version of PulseAudio.
Vzhledem k tomu, že parametr enable-lfe-remixing byl odstraněn, je potřeba nastavit remixing-produce-lfe a remixing-consume-lfe, aby se počítalo se subwooferem, aby hrál samostatně přímo z drátového výstupu a ne jiným způsobem emulovaně. Nevím jestli potřeba doplnit front-center do daemon.conf, aby ti hrál i přední centr.
Co se týče té grafické nadstavby pulseaudio, v dřívějších verzích to přepínání výstupů nefungovalo úplně, třeba ten subwoofer ani nehlesl, muselo se editovat. Nejdřiv bych zkusil to jednodušíš, pak to složitější. Po editaci daemon.conf je potřeba buď restartovat počítač, nebo jednoduše tohle napsat do terminálu:
Kód: [Vybrat]
pulseaudio -k

Je to celkem sranda, ne?
« Poslední změna: 12 Října 2024, 19:45:26 od sabraq »
PP v kolečku - není licence,pouze upozornění na reklamu
"Dress code" - oblečení podle předpisu(ne kódované oblečení)
CC v kolečku - je licence,značí,že se někdo nesmírně snaží

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6149
Re:Jak přinutit k poslušnosti zvukovku 5.1.
« Odpověď #16 kdy: 12 Října 2024, 19:06:42 »
V 24.04 je výchozí Pulseaudio nebo se přes něj konfiguruje?
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem.

Prosím příště označit text kódu v editoru # pro lepší formátování textu výpisu. Děkujeme. Tým moderátorů.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.