Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: nefunguje zvuk na noteboku  (Přečteno 897 krát)

jarohala

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 381
  • Linux je super
nefunguje zvuk na noteboku
« kdy: 29 Dubna 2026, 17:33:20 »
 Dobrý deň,nainštaloval som si vedľa windows ubuntu 24.04.LTS ,zvuk mi ide len cez bluetoot sluchátka,z notebooku nie.Dá sa mi poradiť?

sabraq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3722
  • Bootloader-není téma k hovoru,ani zbytný prostor
Re:nefunguje zvuk na noteboku
« Odpověď #1 kdy: 15 Května 2026, 10:15:39 »
Dá se. Zkus přepnout výstup z blue sluchátek na vnitřní zvukový systém v Pulseaudio v liště, nebo lépe řečeno v Pipewire. Tam by to mělo být podobné. Ještě by mohl být přepnutý na digitální výstup, to by mělo být k nalezení tamtéž a když ne, tak doinstalovat alsa tools-gui a přepnout to tam.
PP v kolečku - není licence,pouze upozornění na reklamu
"Dress code" - oblečení podle předpisu(ne kódované oblečení)
CC v kolečku - je licence,značí,že se někdo nesmírně snaží

jarohala

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 381
  • Linux je super
Re:nefunguje zvuk na noteboku
« Odpověď #2 kdy: 15 Května 2026, 12:51:27 »
Dobrý deň,nemôžem najsť Pulseaudio a  Pipewire,a nedá sa mi to nainštalovať,a ešte mi vypisuje že su tam nie vstupne zariadenia.Nainštaloval som Pulse Audio  System Tray. Zatial ďakujem za rady.Ten piperwire som nainštaloval ale neviem to nastaviť na tej lište .Keď prepnem na zvuk.tak mi vypíše že nemám žiadne zariadenia na vstupe a výstupe zvuku.
« Poslední změna: 16 Května 2026, 12:25:45 od jarohala »

sabraq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3722
  • Bootloader-není téma k hovoru,ani zbytný prostor
Re:nefunguje zvuk na noteboku
« Odpověď #3 kdy: 18 Května 2026, 11:23:55 »
Aha, to je zvláštní, ale i pokud není rozpoznaný zvukový hardware, tak nějaký zvukový server vy nainstalovaný být měl. Jaký je tam zvukový čip?
Po
Kód: [Vybrat]
lspci
by tam měla být nějaká periferie Audio.
PP v kolečku - není licence,pouze upozornění na reklamu
"Dress code" - oblečení podle předpisu(ne kódované oblečení)
CC v kolečku - je licence,značí,že se někdo nesmírně snaží

jarohala

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 381
  • Linux je super
Re:nefunguje zvuk na noteboku
« Odpověď #4 kdy: 18 Května 2026, 16:46:52 »
Dobrý deň,je tam toto:00:0e.0 Audio device: Intel Corporation Celeron/Pentium Silver Processor High Definition Audio (rev 03)

petertomasy

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 871
Re:nefunguje zvuk na noteboku
« Odpověď #5 kdy: 18 Května 2026, 20:04:59 »
posli sem tieto vystupy z jednotlivych prikazov
Citace
aplay -l
arecord -l
cat /proc/asound/cards
lspci | grep -i audio

pomocou prikazu
Citace
alsamixer
spustis graficky mixer a mozes nastavit aj ostatne zariadenia

vypisy posli sem v " vlozit kod" . ( # )

jarohala

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 381
  • Linux je super
Re:nefunguje zvuk na noteboku
« Odpověď #6 kdy: 18 Května 2026, 20:51:24 »
<pre>$ aplay -l
aplay: device_list:277: neboli nájdené žiadne zvukové karty...</pre>

jarohala

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 381
  • Linux je super
Re:nefunguje zvuk na noteboku
« Odpověď #7 kdy: 18 Května 2026, 20:54:53 »
<pre>$ arecord -l
arecord: device_list:277: neboli nájdené žiadne zvukové karty...</pre>

jarohala

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 381
  • Linux je super
Re:nefunguje zvuk na noteboku
« Odpověď #8 kdy: 18 Května 2026, 20:57:59 »
<pre>$ cat /proc/asound/cards
--- no soundcards ---
</pre>

jarohala

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 381
  • Linux je super
Re:nefunguje zvuk na noteboku
« Odpověď #9 kdy: 18 Května 2026, 20:59:35 »
<pre>$ cat /proc/asound/cards
--- no soundcards ---
</pre>

jarohala

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 381
  • Linux je super
Re:nefunguje zvuk na noteboku
« Odpověď #10 kdy: 18 Května 2026, 21:03:53 »
<pre>$ lspci | grep -i audio
00:0e.0 <font color="#C01C28"><b>Audio</b></font> device: Intel Corporation Celeron/Pentium Silver Processor High Definition <font color="#C01C28"><b>Audio</b></font> (rev 03)
</pre>

ikx

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 576
Re:nefunguje zvuk na noteboku
« Odpověď #11 kdy: 18 Května 2026, 23:21:39 »
Citace
inxi -A

...čo piše???... >:( >:( >:(

sabraq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3722
  • Bootloader-není téma k hovoru,ani zbytný prostor
Re:nefunguje zvuk na noteboku
« Odpověď #12 kdy: 19 Května 2026, 22:52:53 »
Kód: [Vybrat]
<pre>$ lspci | grep -i audio
00:0e.0 <font color="#C01C28"><b>Audio</b></font> device: Intel Corporation Celeron/Pentium Silver Processor High Definition <font color="#C01C28"><b>Audio</b></font> (rev 03)
</pre>

Jarohala: edituj prosímtě každý svůj příspěvek, označ ten text a stiskni dvojitý křížek v liště nad okýnkem. Pak ulož, ať se to dá trochu číst.

Jinak - nemáš žádné zvukové karty. Pokud si vzpomínám dobře, tak ve starším biosu se dal povolit/zakázat Audio codec, nebo Onbord Audio. Navíc se v nastaveních biosu člověk neprobíral denně.

Jak máš starý počítač, to samozřejmě netuším, ale snad i v novějších uefi biosech tato možnost byla. Takže je celkem solidní šance, že máš prostě deaktivovaný  integrovaný zvukový čip. Ta bluetooth sluchátka by tomu odpovídali, taháš prostě zvuk "nějak" výhradně digitálně.
PP v kolečku - není licence,pouze upozornění na reklamu
"Dress code" - oblečení podle předpisu(ne kódované oblečení)
CC v kolečku - je licence,značí,že se někdo nesmírně snaží

jarohala

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 381
  • Linux je super
Re:nefunguje zvuk na noteboku
« Odpověď #13 kdy: 19 Května 2026, 23:47:14 »
Zdravím,najhoršie je že sa nemôžem dostať do Biosu,asi pred pol rokom mi spadol Windows a ten pracovník v servise mi Bios zahesloval a už som sa tam nedostal ešte mi nastavil jas vo Windows tak že je stále naplno vo Win.Ale v Ubuntu mi jas funguje.Notebook mám Acer Swift 1,asi 5-ročný.Ďakujem.

ikx

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 576
Re:nefunguje zvuk na noteboku
« Odpověď #14 kdy: 19 Května 2026, 23:51:54 »
...zvukova karta je,lenže...... ::) ::) ::)

sabraq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3722
  • Bootloader-není téma k hovoru,ani zbytný prostor
Re:nefunguje zvuk na noteboku
« Odpověď #15 kdy: 20 Května 2026, 08:01:30 »
Tak ať ho odheslují, není důvod, pokud je to soukromý laptop, aby si nastavil jeho servisní heslo. Pokud nefunguje 1234, nebo podobná kombinace, ať bios zpřístupní. U některých mašin totiž nestačí vytáhnout cmos baterku a od hesla je tam druhý čip, takže veskrze hardwerová ochrana. Jde to snad nějak přes programátor, ale pouhé přehrání biosu nestačí.
PP v kolečku - není licence,pouze upozornění na reklamu
"Dress code" - oblečení podle předpisu(ne kódované oblečení)
CC v kolečku - je licence,značí,že se někdo nesmírně snaží

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6463
Re:nefunguje zvuk na noteboku
« Odpověď #16 kdy: 20 Května 2026, 08:44:03 »


Anebo se dá kontaktovat zákaznická podpora s dokladem atd a na dálku to resetnou.

jarohala

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 381
  • Linux je super
Re:nefunguje zvuk na noteboku
« Odpověď #17 kdy: 20 Května 2026, 09:03:28 »
Dobrý deň,veľmi ma mrzí že Ste mi venovali Vaše usilie a čas ale nebudem s tým robiť nič,budem zvuk počúvať cez Bluetooth,pre mňa je to náročné ziskávať to heslo.Veľmi pekne Vám ďakujem.

ikx

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 576
Re:nefunguje zvuk na noteboku
« Odpověď #18 kdy: 20 Května 2026, 09:58:48 »
Citace
inxi -F

...pre moju zvedavost este daj sem ten vypis... ;D ;D ;D

sabraq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3722
  • Bootloader-není téma k hovoru,ani zbytný prostor
Re:nefunguje zvuk na noteboku
« Odpověď #19 kdy: 20 Května 2026, 11:37:12 »
No tak to zírám, co si dnes kdo dovolí, neskutečná drzost! Takhle bych uměl servisovat taky, vynutit si další návštěvu, proč mě to nikdy ani nenapadlo? W10, či W11 nabízí vzdálenou správu, tedy přístup už od biosu? Já myslím, že to možné není, schválně se podívám, a i kdyby bylo, tak není zaručeno, že to ten servis bude umět, či že tento vzdálený přístup bude fungovat - za další, ten pc musí mít reálnou adresu.

Osobně bych si ten bios nechal bezplatně odheslovat.
PP v kolečku - není licence,pouze upozornění na reklamu
"Dress code" - oblečení podle předpisu(ne kódované oblečení)
CC v kolečku - je licence,značí,že se někdo nesmírně snaží

jarohala

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 381
  • Linux je super
Re:nefunguje zvuk na noteboku
« Odpověď #20 kdy: 20 Května 2026, 11:57:05 »
Kód: [Vybrat]
ernest@ernest-Swift-SF114-32:~$ inxi -F
System:
  Host: ernest-Swift-SF114-32 Kernel: 6.17.0-29-generic arch: x86_64 bits: 64
  Desktop: GNOME v: 46.0 Distro: Ubuntu 24.04.4 LTS (Noble Numbat)
Machine:
  Type: Laptop System: Acer product: Swift SF114-32 v: V1.15
    serial: <superuser required>
  Mobo: GLK model: Sapporo_GL_S v: V1.15 serial: <superuser required>
    UEFI: Insyde v: 1.15 date: 11/03/2020
Battery:
  ID-1: BAT0 charge: 29.1 Wh (70.6%) condition: 41.2/54.2 Wh (76.0%)
    volts: 11.6 min: 11.6
CPU:
  Info: quad core model: Intel Pentium Silver N5000 bits: 64 type: MCP cache:
    L2: 4 MiB
  Speed (MHz): avg: 896 min/max: 800/2700 cores: 1: 800 2: 800 3: 1185
    4: 800
Graphics:
  Device-1: Intel GeminiLake [UHD Graphics 605] driver: i915 v: kernel
  Device-2: Chicony HD WebCam driver: uvcvideo type: USB
  Display: wayland server: X.Org v: 23.2.6 with: Xwayland v: 23.2.6
    compositor: gnome-shell driver: dri: iris gpu: i915
    resolution: 1536x864~60Hz
  API: EGL v: 1.5 drivers: iris,swrast
    platforms: gbm,wayland,x11,surfaceless,device
  API: OpenGL v: 4.6 compat-v: 4.5 vendor: intel mesa
    v: 25.2.8-0ubuntu0.24.04.1 renderer: Mesa Intel UHD Graphics 605 (GLK 3)
Audio:
  Device-1: Intel Celeron/Pentium Silver Processor High Definition Audio
    driver: snd_soc_avs
  API: ALSA v: k6.17.0-29-generic status: kernel-api
  Server-1: PipeWire v: 1.0.5 status: active
Network:
  Device-1: Intel Gemini Lake PCH CNVi WiFi driver: iwlwifi
  IF: wlp0s12f0 state: up mac: 40:74:e0:bf:fd:fb
Bluetooth:
  Device-1: Intel Bluetooth 9460/9560 Jefferson Peak (JfP) driver: btusb
    type: USB
  Report: hciconfig ID: hci0 state: up address: 40:74:E0:BF:FD:FF bt-v: 5.1
Drives:
  Local Storage: total: 232.89 GiB used: 26.6 GiB (11.4%)
  ID-1: /dev/nvme0n1 vendor: Samsung model: SSD 970 EVO Plus 250GB
    size: 232.89 GiB
Partition:
  ID-1: / size: 53.53 GiB used: 26.56 GiB (49.6%) fs: ext4 dev: /dev/nvme0n1p5
  ID-2: /boot/efi size: 96 MiB used: 37.4 MiB (38.9%) fs: vfat
    dev: /dev/nvme0n1p1
Swap:
  ID-1: swap-1 type: file size: 3.63 GiB used: 242.8 MiB (6.5%)
    file: /swap.img
Sensors:
  System Temperatures: cpu: 43.0 C mobo: N/A
  Fan Speeds (rpm): N/A
Info:
  Memory: total: 4 GiB available: 3.63 GiB used: 2.3 GiB (63.3%)
  Processes: 264 Uptime: 3h 41m Shell: Bash inxi: 3.3.34
ernest@ernest-Swift-SF114-32:~$
« Poslední změna: 21 Května 2026, 11:38:32 od Roman Vacho »

ikx

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 576
Re:nefunguje zvuk na noteboku
« Odpověď #21 kdy: 20 Května 2026, 14:28:06 »
Citace
Audio:
  Device-1: Intel Celeron/Pentium Silver Processor High Definition Audio
    driver: snd_soc_avs
  API: ALSA v: k6.17.0-29-generic status: kernel-api
  Server-1: PipeWire v: 1.0.5 status: active

...tvoj problém je tu v kombinacii s jadrom 6.17...system kartu nevidi,ani zvuk neni... :( :( :(
...ale riesit to nebudeme!!!... :-X :-X :-X
« Poslední změna: 20 Května 2026, 14:35:28 od ikx »

jarohala

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 381
  • Linux je super
Re:nefunguje zvuk na noteboku
« Odpověď #22 kdy: 20 Května 2026, 15:25:30 »
Ďakujem a nech sa darí.

sabraq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3722
  • Bootloader-není téma k hovoru,ani zbytný prostor
Re:nefunguje zvuk na noteboku
« Odpověď #23 kdy: 21 Května 2026, 07:38:20 »
Hezky od boku a možná za chůze řečeno. Tak se vrátit k předchozímu jádru, to je snadné, ale ten bios bych si tqky pořešil.
PP v kolečku - není licence,pouze upozornění na reklamu
"Dress code" - oblečení podle předpisu(ne kódované oblečení)
CC v kolečku - je licence,značí,že se někdo nesmírně snaží

jarohala

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 381
  • Linux je super
Re:nefunguje zvuk na noteboku
« Odpověď #24 kdy: 21 Května 2026, 08:18:08 »
Ďakujem za trpezlivosť so mnou.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.