Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Nenacita se operacni system  (Přečteno 1200 krát)

Veveroid

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 44
Nenacita se operacni system
« kdy: 25 Května 2026, 00:30:05 »
Hezký večer vespolek.
Už to bude nějaký ten pátek, co se mi při zapnutí počítač snaží naznačit, že je něco špatně. Samozřejmě chybovou hlášku pokaždé zdárně ignoruju, protože se nakonec dostanu k přihlášení a vše funguje. Tedy fungovalo. Doteď. Teďkomc to zamrzlo a při každém zapnutí (restartu) je situace neměnná. Ale k věci:
Kód: [Vybrat]
[FAILED] Failed to start systemd-modules-load.service - Load Kernel Modules.
Je tu šance, že existuje kouzelná formule, která si s tím poradí? Nebo je to konečná? Předem děkuji :-*

sabraq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3722
  • Bootloader-není téma k hovoru,ani zbytný prostor
Re:Nenacita se operacni system
« Odpověď #1 kdy: 25 Května 2026, 01:06:38 »
Hm, těžko říct, kde jsou položeny meze vašich hodnot a  co dalšího se při běhu toho počítače podařilo "zdárně ignorovat", případně si toho nevšimnout.

Dřív se poměrně dost řešila automatická kontrola povrchu disku po určitém počtu restartů počítače, případně jak tuhle kontrolu vynutit (ale tak, aby vše fungovalo, ne naopak). Po přechodu na systemd (a zjištění, že ani SSD nejsou věčné) je nejjednodušší to provést asi z live dvd - měla by tam být volba "Zkontrolovat první oddíl", nebo tak něco. Nebo by to vlastně mělo jít jednoduše z Recovery módu .

Vypadá to totiž, že nemáte dostupnou určitou část disku, nebo je nečitelná. A dokud tu kontrolu neprovedete, asi nemá smysl zabývat se nějakou hlubší diagnostikou.

Pokud jste opakovaně při spouštění počítače ignoroval kontrolu disku, možná bude oprava až takhle "jednoduchá".
PP v kolečku - není licence,pouze upozornění na reklamu
"Dress code" - oblečení podle předpisu(ne kódované oblečení)
CC v kolečku - je licence,značí,že se někdo nesmírně snaží

Veveroid

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 44
Re:Nenacita se operacni system
« Odpověď #2 kdy: 25 Května 2026, 02:29:14 »
Přiznám se, že v tuto chvíli jsou meze mých (sebe) hodnot proklatě nízko. Budu předstírat, že rozumím celému obsahu Vaší odpovědi a zkusím reagovat  :D
Takže nějaký hard drive check jsem zdárně objevila a vše se jeví ok. Pokud jde o dvd, tak nemám k dispozici cd/dvd mechaniku, pouze díru na flashku.
Oprava v mém případě určitě "takhle jednoduchá" nebude. Předem hlásím, že se budeme vzájemně trápit (cokoliv z IT je pro mě španělská vesnice), ale cením si Vašeho času a děkuju za ochotu mi pomoct!

ikx

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 576
Re:Nenacita se operacni system
« Odpověď #3 kdy: 25 Května 2026, 06:10:01 »
...secure boot máš vypnutý???... :o :o :o

sabraq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3722
  • Bootloader-není téma k hovoru,ani zbytný prostor
Re:Nenacita se operacni system
« Odpověď #4 kdy: 25 Května 2026, 11:52:40 »
Přiznám se, že v tuto chvíli jsou meze mých (sebe) hodnot proklatě nízko. Budu předstírat, že rozumím celému obsahu Vaší odpovědi a zkusím reagovat  :D
Takže nějaký hard drive check jsem zdárně objevila a vše se jeví ok. Pokud jde o dvd, tak nemám k dispozici cd/dvd mechaniku, pouze díru na flashku.
Oprava v mém případě určitě "takhle jednoduchá" nebude. Předem hlásím, že se budeme vzájemně trápit (cokoliv z IT je pro mě španělská vesnice), ale cením si Vašeho času a děkuju za ochotu mi pomoct!
Ale tak to jsem vůbec neměl v úmyslu, dotaz byl položen tak ležérně, tak jsem to chtěl nechat v této rovině, že je prostě třeba kontrolovat disk:). Možná by bylo dobré postupovat s tou live ubuntu flashkou; co teď budu psát se provádí bez flashky.

No a jak to vypadá po kontrole,  naběhne přihlašovací okno, nebo proběhne automatické přihlášení?

Úplně stejný problém jsem našel v diskuzním fóru  Archlinuxu - tazatel neměl připojený adresář /boot, který měl asi celý vyhrazený jako malý samostatný diskový oddíl. Většinou boot zůstává jako adresář v souborové struktuře / a do něj se pouze připojuje oddíl esp, nebo-li efi.
Jaké jsou na disku oddíl se asi nejsnadněji zjistí pomocí

Kód: [Vybrat]
lsblk a pokud je na začátku disku malý vyhrazený esp oddíl, tak bych ho prostě zkusil připojit do /boot/efi a potom provést

Kód: [Vybrat]
sudo update-grub
(cokoliv z IT je pro mě španělská vesnice)
To už se, ovšem, asi brzy změní:).
« Poslední změna: 25 Května 2026, 11:55:29 od sabraq »
PP v kolečku - není licence,pouze upozornění na reklamu
"Dress code" - oblečení podle předpisu(ne kódované oblečení)
CC v kolečku - je licence,značí,že se někdo nesmírně snaží

Veveroid

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 44
Re:Nenacita se operacni system
« Odpověď #5 kdy: 25 Května 2026, 23:20:41 »
...secure boot máš vypnutý???... :o :o :o
Přesně tak  :)

Veveroid

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 44
Re:Nenacita se operacni system
« Odpověď #6 kdy: 25 Května 2026, 23:32:02 »
Ale tak to jsem vůbec neměl v úmyslu, dotaz byl položen tak ležérně, tak jsem to chtěl nechat v této rovině, že je prostě třeba kontrolovat disk.
V pohodě, já jenom aby se prolomily ledy :D

Jinak tedy po kontrole je to pořád stejný - zobrazí se přesně 4 řádky textu (poslední je ten s tou chybou). A pak už nic. Nemůžu se přihlásit a nemám ani kam zadat jakýkoliv příkaz. Ale nalijme si čistého vína - lví podíl na tom asi budu mít já. Kdykoliv počítač chtěl aktualizaci, tak jsem ji zamítla, po každém přihlášení to hlásilo chybu v systému, několikrát mi spadl na zem a dokonce jsem na něho 2x šlápla. To se nedivím, že teď nespolupracuje.

Veveroid

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 44
Re:Nenacita se operacni system
« Odpověď #7 kdy: 25 Května 2026, 23:37:26 »
To už se, ovšem, asi brzy změní:).
Tak teď vidím dvě možnosti - buď to bude dlouhá a strastiplná cesta poznání anebo rychlý sešup vedoucí k nákupu nového mazlíka.

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6463
Re:Nenacita se operacni system
« Odpověď #8 kdy: 26 Května 2026, 07:29:29 »
Můžeš se i bez přihlášení přepnout do konsole. To je pod CTRL+ALT+F1 až F6. CTRL+ALT+F7 by Tě mělo vrátit do login obrazovky. Na některém budou možná vidět i nějaké logy. Nějaký volný, v něm se prostě přihlaš pod svým uživatelem a potom tam lze napsat pro kontrolu disku:
Kód: [Vybrat]
sudo touch /forcefsckTím se při dalším restartu nastaví kontrola.

Když píšeš, že Ti spadl, tak bych udělal i plnohodnotnou kontrolu na povrch disku. Ale k tomu se dostaneme.

Rovnou tam můžeš napsat i příkaz, co Ti vypíše něco o modulech.
Kód: [Vybrat]
sudo journalctl -b -u systemd-modules-load.service
A tady můžeš použít známé klávesy pro vyvolání restartu. CTRL+ALT+DEL.
Pokud se sekne GNOME příště, teoreticky už víš jak se dostat do konsole a můžeš hned použít tuto kombinaci kláves pro restart. Tím se korektně ukončí činnost systému. Vypnutí natvrdo je brutalita.

Mít aktualizovaný systém není přece špatné. Opravují se tím i chyby, které se vždy po vydání nové verze najdou. Jestli to máš i na internet banking, tak bych se bál to používat neaktualizované.
« Poslední změna: 26 Května 2026, 07:32:17 od Roman Vacho »

sabraq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3722
  • Bootloader-není téma k hovoru,ani zbytný prostor
Re:Nenacita se operacni system
« Odpověď #9 kdy: 26 Května 2026, 12:13:42 »

Kód: [Vybrat]
sudo touch /forcefsckTím se při dalším restartu nastaví kontrola.

Obávám se, že nenastaví. To fungovalo v sysV systémech, v systemd systémech se musí editovat  špouštěcí řádek kernelu a na konec přidat

Kód: [Vybrat]
fsck.mode=force fsck.repair=yes
Což je poněkud složitější a taky mi to vždy nefungovalo.

Ještě se dá přes grub menu vybrat 'Recovery' a spustit fsck předtím, než se připojí systémový oddíl pro zápis/čtení.

Kód: [Vybrat]
fsck -fyv /dev/sdXY
Ale tak to jsem vůbec neměl v úmyslu, dotaz byl položen tak ležérně, tak jsem to chtěl nechat v této rovině, že je prostě třeba kontrolovat disk.
V pohodě, já jenom aby se prolomily ledy :D



Jen abychom se moc nesmáčeli:).
PP v kolečku - není licence,pouze upozornění na reklamu
"Dress code" - oblečení podle předpisu(ne kódované oblečení)
CC v kolečku - je licence,značí,že se někdo nesmírně snaží

ikx

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 576
Re:Nenacita se operacni system
« Odpověď #10 kdy: 26 Května 2026, 13:02:33 »
...alebo to vsetko mozes urobit z live systemu v Gparted...vtedy tvoje disky nie su pripojené...este je aj samostatna Gparted live... ::) ::) ::)

sabraq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3722
  • Bootloader-není téma k hovoru,ani zbytný prostor
Re:Nenacita se operacni system
« Odpověď #11 kdy: 26 Května 2026, 13:17:00 »
To může, ale vzhledem k tomu, že v tom bloudí jako ve Španělské vesnici bude asi nejschůdnější držet se Recovery a live flashky. Jinak po vyjmenování  dalších 99+1 způsobů jak to provést, se o tom bude debatovat další dva měsíce :). Mimochodem nějaký ten check drive spustila a beze změny.
PP v kolečku - není licence,pouze upozornění na reklamu
"Dress code" - oblečení podle předpisu(ne kódované oblečení)
CC v kolečku - je licence,značí,že se někdo nesmírně snaží

ikx

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 576
Re:Nenacita se operacni system
« Odpověď #12 kdy: 26 Května 2026, 15:00:21 »
Citace
Jinak tedy po kontrole je to pořád stejný - zobrazí se přesně 4 řádky textu (poslední je ten s tou chybou).


...prvé try riadky chýbaju???... >:( >:( >:(

sabraq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3722
  • Bootloader-není téma k hovoru,ani zbytný prostor
Re:Nenacita se operacni system
« Odpověď #13 kdy: 26 Května 2026, 21:45:13 »
Citace
Jinak tedy po kontrole je to pořád stejný - zobrazí se přesně 4 řádky textu (poslední je ten s tou chybou).


...prvé try riadky chýbaju???... >:( >:( >:(
Ne, prostě po kontrole toho disku jí nenaběhne X, ale zobrazí se 4 informativní řádky textu a v tom posledním je to failed load.modules....

Nejjednodušší by bylo spustit to v Recovery a pak pokračovat v normálním náběhu systému, tam by bylo zřetelněji vidět, po čem se to zarazí.

Anebo teda přepnout se do jiného terminálu a zkusit se přihlásit, ale možná to nedoběhne do tohoto stavu.

No nevím, tak pokud se do toho dá přihlásit, spustit tohle pro trochu podrobnější přehled

Kód: [Vybrat]
journalctl -xe
případně

Kód: [Vybrat]
systemctl restart systemd-modules-load.service
jestli to půjde rušně.
« Poslední změna: 26 Května 2026, 21:57:29 od sabraq »
PP v kolečku - není licence,pouze upozornění na reklamu
"Dress code" - oblečení podle předpisu(ne kódované oblečení)
CC v kolečku - je licence,značí,že se někdo nesmírně snaží

Veveroid

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 44
Re:Nenacita se operacni system
« Odpověď #14 kdy: 26 Května 2026, 23:57:27 »
Koukám, že se tu nakupila spousta reakcí, tak zodpovím všeobecné a pak se vrhnu na ty v čínštině a dám vědět jak to dopadlo. Omlouvám se, že nestíhám přes den, ale makám od nevidím do nevidím a prostor mám až navečer...
Můžeš se i bez přihlášení přepnout do konsole. To je pod CTRL+ALT+F1 až F6.
Užitečné info, jsem jak Alenka v říši divů  :)

Vypnutí natvrdo je brutalita.

Až jednou počítače převezmou nadvládu nad lidstvem, budu první v řadě, kdo bude pikat za své hříchy spáchané na nebohých přístrojích. Někdy, až budu mít slabou chvilku, tak se tu ke všemu doznám, ale prozatím si nechci kazit reputaci...
Mít aktualizovaný systém není přece špatné. Opravují se tím i chyby, které se vždy po vydání nové verze najdou. Jestli to máš i na internet banking, tak bych se bál to používat neaktualizované.

Zákony schválnosti fungují neúprosně - nabídka aktualizace mi naskočí vždycky během filmu. Takže bez šance  :) Ale mám ten počítač jen na relax, banky a pod. mám pouze v telefonu.


Jen abychom se moc nesmáčeli:).

Jak na tu zdejší komunitu koukám, tak mám pocit, že je to tady parta samých sympaťáků. Takže bez obav, že by došlo k úhoně  ;)


...prvé try riadky chýbaju???... >:( >:( >:(

[.  0.165724]. x86/cpu: VMX (outside TXT) disabled by BIOS
[.  0.165738]. x86/cpu: SGX disabled by BIOS.
/dev/sda2: clean, 243433/31195136 files, 118665975/124751104 blocks

Veveroid

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 44
Re:Nenacita se operacni system
« Odpověď #15 kdy: 27 Května 2026, 00:35:05 »
Pokud si někdo říká, že už hůř být ani nemůže, tak jsem ráda, že umím překvapit. Znám sice heslo, ale jak zjistím jméno uživatele? Vyzkoušela jsem x možných kombinací a pořád se nedaří. Vím, vím, každý den, několik let v kuse to mám na očích, ale pokaždé to bezmyšlenkovitě odkliknu. Na mou obhajobu musím podotknout, že jsem to nenastavovala já, ale můj brácha...

sabraq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3722
  • Bootloader-není téma k hovoru,ani zbytný prostor
Re:Nenacita se operacni system
« Odpověď #16 kdy: 27 Května 2026, 07:16:10 »
;)


...prvé try riadky chýbaju???... >:( >:( >:(

[.  0.165724]. x86/cpu: VMX (outside TXT) disabled by BIOS
[.  0.165738]. x86/cpu: SGX disabled by BIOS.
/dev/sda2: clean, 243433/31195136 files, 118665975/124751104 blocks
Takže opět bios - máš vypnutou virtualizaci CPU, stav se při zapínání pc v biosu a v sekci CPU zapni virtualizaci. Zvláštní, taky jsem ji měl vypnutou a náhodou jsem si toho všiml při prohlížení dmesg. Ale na funkci a výkon to nemělo moc vliv.

Uživatelské jméno zjistíš třeba ve složce /home, akorát tam musíš nějak mrknout.
PP v kolečku - není licence,pouze upozornění na reklamu
"Dress code" - oblečení podle předpisu(ne kódované oblečení)
CC v kolečku - je licence,značí,že se někdo nesmírně snaží

ikx

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 576
Re:Nenacita se operacni system
« Odpověď #17 kdy: 27 Května 2026, 07:36:41 »
Citace
Mimochodem nějaký ten check drive spustila a beze změny.
...podla vypisu disk je v poriadku... :) :) :)


Citace
systemctl status systemd-modules-load.service
...malo by ukazat presny dovod zlyhania... :-\ :-\ :-\


Veveroid

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 44
Re:Nenacita se operacni system
« Odpověď #18 kdy: 28 Května 2026, 01:20:04 »
Včera už mě přemohla frustrace z neúspěchu a totálně jsem rezignovala cokoliv dál řešit. Dneska už je líp a mám chuť se všemu postavit čelem a jdu na to :)
Zaprvé, poprosím o zvolnění a přizpůsobení se nejslabšímu článku. Klidně si mě vizualizujte jako 10 letou copatou holku a podle toho mi dávejte rady :)

Napíšu, co se mi podařilo a dle toho se třeba někam odpíchneme:
Pokud při startu stisknu F2, tak se dostanu do menu se 4 možnostmi (memory test, hard drive check, language, exit). Nic víc. Pokud odejdu, tak vidím ty slavné 4 řádky textu. Kombinací ctrl+alt+F2 až F6 se můžu přihlásit, ctrl+alt+F1 vrací na původní 4 řádky. Nevím jak přepnout do konsole, nemůžu nikam nic psát s výjimkou přihlášení, ale neznám jméno uživatele.

sabraq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3722
  • Bootloader-není téma k hovoru,ani zbytný prostor
Re:Nenacita se operacni system
« Odpověď #19 kdy: 28 Května 2026, 10:15:25 »
No ano, s tou znalostí/ neznalostí se počítá, i když to tak nevypadá.
Tak za prvé - ty čtyři řádky nemusí vyjadřovat problém, kvůli kterému nenabíha systém.
Asi nejschůdnější bude vytvořit si u někoho Ubuntu live flash disk, spustit Ubuntu z něj a hned na úvodní obrazovce je možnost 'Zkontrolovat disk na chyby'.
Pokud by to rovnou nepomohlo, tak je potřeba postupovat z Recovery módu, o tom jak se tam dostat, později.
PP v kolečku - není licence,pouze upozornění na reklamu
"Dress code" - oblečení podle předpisu(ne kódované oblečení)
CC v kolečku - je licence,značí,že se někdo nesmírně snaží

Veveroid

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 44
Re:Nenacita se operacni system
« Odpověď #20 kdy: 29 Května 2026, 01:05:26 »
Tak je mi jasný, že si mě můžete kdykoliv namazat na chleba ke svačině. Je to tady ale hezky inkluzivní ;)
Nicméně, udělala jsem štěněčí oči na souseda a celkem ochotně mi vyrobil tu flashku. Čekala jsem nějakou zrůdnost, ale za deset minut to bylo hotový.
Pokud v dáli za horizontem slyšíte ohňostroje, tak to jenom moje maličkost zvládla (sama!) nabootovat a zatím to šlape jak švýcarský hodinky. Jdu se přihlásit na fórum z počítače, držte mi palce!

Veveroid

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 44
Re:Nenacita se operacni system
« Odpověď #21 kdy: 29 Května 2026, 01:16:46 »
budu to brat postupne (pardon za diakritiku, je tu nainstalovana jina klavesnice a je to matouci)
Kód: [Vybrat]
lsblk
Kód: [Vybrat]
NAME   MAJ:MIN RM   SIZE RO TYPE MOUNTPOINTS
loop0    7:0    0   3.2G  1 loop /rofs
loop1    7:1    0 565.3M  1 loop
loop2    7:2    0 770.2M  1 loop
loop3    7:3    0     4K  1 loop /snap/bare/5
loop4    7:4    0  19.6M  1 loop /snap/desktop-security-center/150
loop5    7:5    0  66.8M  1 loop /snap/core24/1587
loop6    7:6    0 606.1M  1 loop /snap/gnome-46-2404/153
loop7    7:7    0 273.7M  1 loop /snap/firefox/8107
loop8    7:8    0  16.5M  1 loop /snap/firmware-updater/226
loop9    7:9    0  18.8M  1 loop /snap/prompting-client/204
loop10   7:10   0   395M  1 loop /snap/mesa-2404/1165
loop11   7:11   0  91.7M  1 loop /snap/gtk-common-themes/1535
loop12   7:12   0  49.3M  1 loop /snap/snapd/26865
loop13   7:13   0   580K  1 loop /snap/snapd-desktop-integration/361
loop14   7:14   0  15.7M  1 loop /snap/snap-store/1367
loop15   7:15   0 227.6M  1 loop /snap/thunderbird/1057
loop16   7:16   0 115.3M  1 loop /snap/ubuntu-desktop-bootstrap/589
sda      8:0    0 476.9G  0 disk
├─sda1   8:1    0     1G  0 part
└─sda2   8:2    0 475.9G  0 part
sdb      8:16   1  14.6G  0 disk
├─sdb1   8:17   1   7.6G  0 part /cdrom
└─sdb2   8:18   1     7G  0 part
sr0     11:0    1  1024M  0 rom 

Kód: [Vybrat]
sudo update-grub
/usr/sbin/grub-probe: error: failed to get canonical path of `/cow'.

Veveroid

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 44
Re:Nenacita se operacni system
« Odpověď #22 kdy: 29 Května 2026, 01:19:38 »

Kód: [Vybrat]
sudo touch /forcefsckdone :)
Kód: [Vybrat]
sudo journalctl -b -u systemd-modules-load.service
-- No entries --

Veveroid

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 44
Re:Nenacita se operacni system
« Odpověď #23 kdy: 29 Května 2026, 01:23:30 »

Kód: [Vybrat]
fsck.mode=force fsck.repair=yes
fsck.mode=force: command not found


Kód: [Vybrat]
fsck -fyv /dev/sdXYfsck from util-linux 2.41.3
e2fsck 1.47.2 (1-Jan-2025)
fsck.ext2: No such file or directory while trying to open /dev/sdXY
Possibly non-existent device?

Veveroid

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 44
Re:Nenacita se operacni system
« Odpověď #24 kdy: 29 Května 2026, 01:29:09 »

Kód: [Vybrat]
journalctl -xeMay 28 23:19:00 ubuntu kernel: perf: interrupt took too long (3986 > 3985), low>
May 28 23:20:10 ubuntu systemd[1]: Starting sysstat-collect.service - system ac>
░░ Subject: A start job for unit sysstat-collect.service has begun execution
░░ Defined-By: systemd
░░ Support: http://www.ubuntu.com/support
░░
░░ A start job for unit sysstat-collect.service has begun execution.
░░
░░ The job identifier is 3848.
May 28 23:20:10 ubuntu systemd[1]: sysstat-collect.service: Deactivated success>
░░ Subject: Unit succeeded
░░ Defined-By: systemd
░░ Support: http://www.ubuntu.com/support
░░
░░ The unit sysstat-collect.service has successfully entered the 'dead' state.
May 28 23:20:10 ubuntu systemd[1]: Finished sysstat-collect.service - system ac>
░░ Subject: A start job for unit sysstat-collect.service has finished successfu>
░░ Defined-By: systemd
░░ Support: http://www.ubuntu.com/support
░░
░░ A start job for unit sysstat-collect.service has finished successfully.
░░
░░ The job identifier is 3848.
lines 1407-1429/1429 (END)



Kód: [Vybrat]
systemctl restart systemd-modules-load.service
chce to autorizaci

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.