Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Nenacita se operacni system  (Přečteno 1213 krát)

Veveroid

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 44
Re:Nenacita se operacni system
« Odpověď #25 kdy: 29 Května 2026, 01:34:13 »
systemctl status systemd-modules-load.service
 systemd-modules-load.service - Load Kernel Modules
     Loaded: loaded (/usr/lib/systemd/system/systemd-modules-load.service; stat>
     Active: active (exited) since Thu 2026-05-28 23:28:04 UTC; 4min 55s ago
 Invocation: 35c4243c5b1241df9231ce2d5fa32622
       Docs: man:systemd-modules-load.service(8)
             man:modules-load.d(5)
    Process: 9191 ExecStart=/usr/lib/systemd/systemd-modules-load (code=exited,>
   Main PID: 9191 (code=exited, status=0/SUCCESS)
   Mem peak: 1.7M
        CPU: 20ms

May 28 23:28:04 ubuntu systemd[1]: Starting systemd-modules-load.service - Load>
May 28 23:28:04 ubuntu systemd-modules-load[9191]: Using 2 probe threads
May 28 23:28:04 ubuntu systemd-modules-load[9191]: Module 'i2c_dev' is built in
May 28 23:28:04 ubuntu systemd[1]: Finished systemd-modules-load.service - Load>
lines 1-15/15 (END)



Veveroid

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 44
Re:Nenacita se operacni system
« Odpověď #26 kdy: 29 Května 2026, 01:42:21 »
'Zkontrolovat disk na chyby'.

trosku orisek, ale nakonec pomoci napovedy to slo
Disk is OK

Veveroid

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 44
Re:Nenacita se operacni system
« Odpověď #27 kdy: 29 Května 2026, 02:22:20 »
Dotaz- jak mám příště humánně vypnout počítač, když má v sobě flashku? Nakonec jsem ho zase musela natvrdo vypnout, protože po vytažení flashky mi začal blikat a panikařit (jo, opravdu mi napsal, že se ho snažím zabít).

ikx

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 576
Re:Nenacita se operacni system
« Odpověď #28 kdy: 29 Května 2026, 06:42:54 »
...vlastne tie udaje su z live systemu,kde funguje vsetko...
...live system tiez ma gombik na vypnutie pocitaca,potom ta vacsinou vyzve k vytiahnuti flashky,a stlacit enter... :o :o :o

sabraq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3722
  • Bootloader-není téma k hovoru,ani zbytný prostor
Re:Nenacita se operacni system
« Odpověď #29 kdy: 29 Května 2026, 08:35:07 »

Kód: [Vybrat]
fsck.mode=force fsck.repair=yes
fsck.mode=force: command not found


Kód: [Vybrat]
fsck -fyv /dev/sdXYfsck from util-linux 2.41.3
e2fsck 1.47.2 (1-Jan-2025)
fsck.ext2: No such file or directory while trying to open /dev/sdXY
Possibly non-existent device?
Takže běžíš na te Live flashce? Podle toho, co říká lsblk.
Je to
Kód: [Vybrat]
sudo fsck -fyv /dev/sda2
To fsck.mode není příkaz, ale parametr jádra. Zkusím najít, nebo vytvořit, nějaký obrázky, to ti bude hned jasný. Já jsem ten ohňostroj teda slyšel, úplně mě to vzbudilo;).
PP v kolečku - není licence,pouze upozornění na reklamu
"Dress code" - oblečení podle předpisu(ne kódované oblečení)
CC v kolečku - je licence,značí,že se někdo nesmírně snaží

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6463
Re:Nenacita se operacni system
« Odpověď #30 kdy: 29 Května 2026, 09:56:10 »
'Zkontrolovat disk na chyby'.

trosku orisek, ale nakonec pomoci napovedy to slo
Disk is OK
Tohle mi nic neřekne jak jsi to provedla a zda vůbec správně.

sabraq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3722
  • Bootloader-není téma k hovoru,ani zbytný prostor
Re:Nenacita se operacni system
« Odpověď #31 kdy: 30 Května 2026, 00:15:51 »
Dotaz- jak mám příště humánně vypnout počítač, když má v sobě flashku? Nakonec jsem ho zase musela natvrdo vypnout, protože po vytažení flashky mi začal blikat a panikařit (jo, opravdu mi napsal, že se ho snažím zabít).
Vypneš ho, jak popsal ikx - pokud jsi v Live prostředí, je tam v menu odhlašovací tlačítko, případně ho vyvoláš stisknutím Alt+F4 na prázdné ploše. Nebo můžes jemně stisknout síťový vypínač - pokud budeš v terminálu, měl by se PC po chvíli vypnout.

Za druhé - pokud jsi v tom Livku, tu kontrolu nemusíš spouštět z terminálu, ale můžeš ji spustit i z grafického programu Gparted. Ten se však používá spíš k dělení disku, proto je bezpečnější spouštět fsck z terminálu - toho dosáhneš tak, že odpojíš flashku a při startu PC mačkáš, nebo držíš, klávesu SHIFT. Tím vyvoláš GRUB Menu, kde máš možnost spustit systém jiným způsobem - v režimu Recovery - asi tě navedu na odkaz =recovery] https://wiki.ubuntu.cz/recoverymode?s[]=recovery z Ubuntu wiki.


Já nevím, tady už se to zase nějak tříští, nebo mi to tak připadá. Přitom to bylo někdy tak užitečné i humorné. Momentálně řeším někde jinde účes, případně komu kdy skončila puberta - prostě podstatný věci pro styk s veřejností na veřejnosti. A tak času moc není.
PP v kolečku - není licence,pouze upozornění na reklamu
"Dress code" - oblečení podle předpisu(ne kódované oblečení)
CC v kolečku - je licence,značí,že se někdo nesmírně snaží

Veveroid

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 44
Re:Nenacita se operacni system
« Odpověď #32 kdy: 30 Května 2026, 02:13:21 »
... vyzve k vytiahnuti flashky,.
Jsem člověk veskrze důvěřivý a pokud mi počítač přikáže odpojit flashku, tak nediskutuju a vytahuju prostě flashku. Že to bylo myšleno jinak jsem si uvědomila hned vzápětí ;)

Takže běžíš na te Live flashce?
Jasnačka  8) a mám z toho fakt radost (jak málo mi stačí ke štěstí!)

To fsck.mode není příkaz, ale parametr jádra. Zkusím najít, nebo vytvořit, nějaký obrázky, to ti bude hned jasný. Já jsem ten ohňostroj teda slyšel, úplně mě to vzbudilo;).
To říkám pořád - když je v něčem zmatek, tak si nakreslíme schémátko pro lepší představu (profesní deformace, ale aplikuju prakticky na cokoliv). Takže sem s tím, ať neumřu úplně blbá.
A jinak mi teda boříte mou zaběhlou představu o ajťácích co paří hry a hackují banky až do ranních hodin. To by pak o buzení ohňostrojem nemohla být ani řeč :)


Tohle mi nic neřekne jak jsi to provedla a zda vůbec správně.
Ubuntu Desktop Guide -> Hardware -> Check your hard disk for problems-> ....-> vyberu 512 GB Disk -> SMART Data & Self-Tests -> vyplivne to výsledek Overall Assessment: Disk is OK

Veveroid

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 44
Re:Nenacita se operacni system
« Odpověď #33 kdy: 30 Května 2026, 02:24:21 »

Za druhé - pokud jsi v tom Livku, tu kontrolu nemusíš spouštět z terminálu, ale můžeš ji spustit i z grafického programu Gparted. Ten se však používá spíš k dělení disku, proto je bezpečnější spouštět fsck z terminálu - toho dosáhneš tak, že odpojíš flashku a při startu PC mačkáš, nebo držíš, klávesu SHIFT. Tím vyvoláš GRUB Menu, kde máš možnost spustit systém jiným způsobem - v režimu Recovery - asi tě navedu na odkaz =recovery] https://wiki.ubuntu.cz/recoverymode?s[]=recovery z Ubuntu wiki.

Vyhrnuju si rukávy a v hlavě mi běží melodie z Mortal Kombat. Zatím je to jedna nula pro počítač, ale ještě neházím flintu do žita!

Veveroid

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 44
Re:Nenacita se operacni system
« Odpověď #34 kdy: 30 Května 2026, 02:34:14 »

Tak jeste jeden restik

Kód: [Vybrat]
sudo fsck -fyv /dev/sda2

Kód: [Vybrat]
fsck from util-linux 2.41.3
e2fsck 1.47.2 (1-Jan-2025)
Pass 1: Checking inodes, blocks, and sizes
Pass 2: Checking directory structure
Pass 3: Checking directory connectivity
Pass 4: Checking reference counts
Pass 5: Checking group summary information

      243269 inodes used (0.78%, out of 31195136)
        1841 non-contiguous files (0.8%)
         287 non-contiguous directories (0.1%)
             # of inodes with ind/dind/tind blocks: 0/0/0
             Extent depth histogram: 211443/685
   118697160 blocks used (95.15%, out of 124751104)
           0 bad blocks
          50 large files

      183455 regular files
       26232 directories
           8 character device files
           0 block device files
           0 fifos
          91 links
       32981 symbolic links (30541 fast symbolic links)
         584 sockets
------------
      243351 files

Veveroid

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 44
Re:Nenacita se operacni system
« Odpověď #35 kdy: 30 Května 2026, 03:11:59 »
Ad režim recovery - vyvstává otázka, co se asi tak dá pokazit na mačkání jedné klávesy? Kdo hádal, že to bude nepřekonatelná překážka, tak vyhrává zlatýho bludišťáka. Jako fakt netrollím. Návod jsem pochopila, teoreticky vím co a jak a kdy, ale pokaždé se stejně dostanu zase na ty moje osudový 4 řádky. Kdybych někdy uvažovala o tetování, tak tohle by byla jasná volba.
Dost fňukání, jdu do hajan.

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6463
Re:Nenacita se operacni system
« Odpověď #36 kdy: 30 Května 2026, 12:53:11 »
Ehm. že existuje nějaký Help alias Ubuntu Desktop Guide jsem zjistil až při vydání 26.04. Příjemně jsi mě překvapila. I já mám za to, že to může být leckdy užitečná příručka.
Jen netuším jaký test jsi tam zvolila? Ten dlouhý? Mám to tu anglicky a tam u dvou ani nevím jistě, který z nich je ten dlouhý.
Pro zajímavost, Gparted používá jinou knihovnu pro práci s diskem. Tedy někdy to co nejde s Gparted, může jít s Disky a naopak.

Z toho Grubu si nic nedělej. Pár dní zpět jsem se do něj potřeboval dostat a žádný SHIFT nepomáhal. Nakonec jsem ho tedy zeditoval přes texťáky, aby se zobrazoval vždy.

Když v Diskách klikneš na nějakou partition, je tam pod horizontálním sloupcem ozubené kolečko. Tam se dá zkontrolovat souborový systém. To je ten fsck. Trik je v tom, že to musíš provést, když oddíly nejsou připojené. Například z Live USB.
« Poslední změna: 30 Května 2026, 12:59:08 od Roman Vacho »

ikx

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 576
Re:Nenacita se operacni system
« Odpověď #37 kdy: 30 Května 2026, 13:51:20 »
...máš tam nvidia grafiku???... :-\ :-\ :-\

Veveroid

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 44
Re:Nenacita se operacni system
« Odpověď #38 kdy: 31 Května 2026, 01:50:10 »
Ehm. že existuje nějaký Help alias Ubuntu Desktop Guide jsem zjistil až při vydání 26.04. Příjemně jsi mě překvapila. I já mám za to, že to může být leckdy užitečná příručka.
Jen netuším jaký test jsi tam zvolila? Ten dlouhý? Mám to tu anglicky a tam u dvou ani nevím jistě, který z nich je ten dlouhý.
Pro zajímavost, Gparted používá jinou knihovnu pro práci s diskem. Tedy někdy to co nejde s Gparted, může jít s Disky a naopak.

Z toho Grubu si nic nedělej. Pár dní zpět jsem se do něj potřeboval dostat a žádný SHIFT nepomáhal. Nakonec jsem ho tedy zeditoval přes texťáky, aby se zobrazoval vždy.

Když v Diskách klikneš na nějakou partition, je tam pod horizontálním sloupcem ozubené kolečko. Tam se dá zkontrolovat souborový systém. To je ten fsck. Trik je v tom, že to musíš provést, když oddíly nejsou připojené. Například z Live USB.

Děkuju za podrbání za ouškem, jsem tady těžce mimo svou komfortní zónu a potřebuju někdy povzbudit  :)
Ten test byl ten dlouhý, řekla bych, že probíhal takovou dobrou čtvrthodinu. Kontrola souborového systému neodhalila žádné nezbednosti.
Ale! Když jsem ze zvědavosti projížděla ten disk, tak jsem našla složku pojmenovanou tak, že mě to hned trklo a už asi vím jméno uživatele. Pomůže to k něčemu?


Veveroid

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 44
Re:Nenacita se operacni system
« Odpověď #39 kdy: 31 Května 2026, 01:56:32 »
...máš tam nvidia grafiku???... :-\ :-\ :-\
(doufam, ze to neni odpoved mimo misu):

Kód: [Vybrat]
00:02.0 VGA compatible controller [0300]: Intel Corporation GeminiLake [UHD Graphics 600] [8086:3185] (rev 03) (prog-if 00 [VGA controller])
Subsystem: Hewlett-Packard Company Device [103c:84ce]
Flags: bus master, fast devsel, latency 0, IRQ 126
Memory at a0000000 (64-bit, non-prefetchable) [size=16M]
Memory at 90000000 (64-bit, prefetchable) [size=256M]
I/O ports at 3000 [size=64]
Expansion ROM at 000c0000 [virtual] [disabled] [size=128K]
Capabilities: <access denied>
Kernel driver in use: i915
Kernel modules: i915

00:0e.0 Audio device [0403]: Intel Corporation Celeron/Pentium Silver Processor High Definition Audio [8086:3198] (rev 03) (prog-if 00 [HDA compatible])
Subsystem: Hewlett-Packard Company Device [103c:84ce]

Veveroid

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 44
Re:Nenacita se operacni system
« Odpověď #40 kdy: 31 Května 2026, 02:29:39 »

Rovnou tam můžeš napsat i příkaz, co Ti vypíše něco o modulech.
Kód: [Vybrat]
sudo journalctl -b -u systemd-modules-load.service
Tak teď to bude po přihlášení jiný kafe:

(Vždycky je to formát Datum, čas, jméno... napíšu jen to zajímavé)
Kód: [Vybrat]
Inserted module 'lp'
Inserted module 'ppdev'
Inserted module 'parport_pc'
Inserted module 'msr'
Failed to insert module 'rtw88_8723de': Invalid argument
Systemd-modules-load.service: Main process exited, code=exited, status=1/FAILURE
Systemd-modules-load.service: Failed with result 'exit-code'.
Failed to start systemd-modules-load.service - Load Kernel Modules.
Starting systemd-modules-load.service - Load Kernel Modules...
Failed to insert module 'rtw88_8723de': Invalid argument
Systemd-modules-load.service: Main process exited, code=exited, status=1/FAILURE
Systemd-modules-load.service: Failed with result 'exit-code'.
Failed to start systemd-modules-load.service - Load Kernel Modules.

Veveroid

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 44
Re:Nenacita se operacni system
« Odpověď #41 kdy: 31 Května 2026, 02:48:17 »

Kód: [Vybrat]
journalctl -xe
Tak mi to vyprdlo 1008 řádků, ale jsou jak přes kopírák. Napíšu pro představu jeden z nich:
Kód: [Vybrat]
file '/var/log/syslog'[7] write error - see https://www.rsyslog.com/solving-rsyslog-write-errors/ for help OS error: no space left on device [v8.2306.0 try https://www.rsyslog.com/e/2027
případně

Kód: [Vybrat]
systemctl restart systemd-modules-load.serviceJob for systemd-modules-load.service failed because the control process exited with error code.


Veveroid

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 44
Re:Nenacita se operacni system
« Odpověď #42 kdy: 31 Května 2026, 03:41:15 »
Kód: [Vybrat]
lsblk

Loop 0 7:0 0 4K 1 loop /snap/bare/5
Loop 1 7:1 0 22,3M 1 loop /snap/clapper/27
Loop 2 7:2 0 55,5M 1 loop /snap/core18/2979
Loop 3 7:3 0 55,5M 1 loop /snap/core18/2999
Loop 4 7:4 0 63,8M 1 loop /snap/core20/2769
Loop 5 7:5 0 63,8M 1 loop /snap/core20/2866
Loop 6 7:6 0 74M 1 loop /snap/core22/2339
Loop 7 7:7 0 74M 1 loop /snap/core22/2411
Loop 8 7:8 0 66,8M 1 loop /snap/core24/1643
Loop 9 7:9 0 66,8M 1 loop /snap/core24/1587
Loop 10 7:10 0 246,6M 1 loop /snap/firefox/8306
Loop 11 7:11 0 16,4M 1 loop /snap/firmware-updater/224
Loop 12 7:12 0 247,6M 1 loop /snap/firefox/8364
Loop 13 7:13 0 16,5M 1 loop /snap/firmware-updater/226
Loop 14 7:14 0 7,3M 1 loop /snap/genshin-resource-calc/8
Loop 15 7:15 0 531,4M 1 loop /snap/gnome-42-2204/247
Loop 16 7:16 0 669,8M 1 loop /snap/gnome-46-2404/145
Loop 17 7:17 0 516,2M 1 loop /snap/gnome-42-2204/226
Loop 18 7:18 0 1,3M 1 loop /snap/gnome-chess/96
Loop 19 7:19 0 606,1M 1 loop /snap/gnome-46-2404/153
Loop 20 7:20 0 1,3M 1 loop /snap/gnome-chess/98
Loop 21 7:21 0 91,7M 1 loop /snap/gtk-common-themes/1535
Loop 22 7:22 0 289,8M 1 loop /snap/kde-frameworks-5-core18/35
Loop 23 7:23 0 395M 1 loop /snap/mesa-2404/1165
Loop 24 7:24 0 290,8M 1 loop /snap/mesa-2494/912
Loop 25 7:25 0 392,9M 1 loop /snap/mpc-hc/1
Loop 26 7:26 0 24,2M 1 loop /snap/mpv/237
Loop 27 7:27 0 24,2M 1 loop /snap/mpv/239
Loop 28 7:28 0 10,5M 1 loop /snap/snap-store/1173
Loop 29 7:29 0 260K 1 loop /snap/penguin-subtitle-player/49
Loop 30 7:30 0 12,2M 1 loop /snap/snap-store/1216
Loop 31 7:31 0 49,3M 1 loop /snap/snapd/26865
Loop 32 7:32 0 48,4M 1 loop /snap/snapd/26382
Loop 33 7:33 0 576K 1 loop /snap/snapd-desktop-integration/343
Loop 34 7:34 0 580K 1 loop /snap/snapd-desktop-integration/361
Loop 35 7:35 0 321,1M 1 loop /snap/vlc/3721
Loop 36 7:36 0 321,1M 1 loop /snap/vlc/3777
sda 8:0 0 476,9G 0 disk
sda1 8:1 0 1G 0 part /boot/efi
sda2 8:2 0 475,9G 0 part /var/snap/firefox/common/host-hunspell
sr0 11:0 1 1024M 0 rom

sabraq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3722
  • Bootloader-není téma k hovoru,ani zbytný prostor
Re:Nenacita se operacni system
« Odpověď #43 kdy: 31 Května 2026, 13:03:29 »
Teda Veverko, hezky jsi to tady rozlomila:).

Kód: [Vybrat]
lsblk

Loop 0 7:0 0 4K 1 loop /snap/bare/5
Loop 1 7:1 0 22,3M 1 loop /snap/clapper/27
Loop 2 7:2 0 55,5M 1 loop /snap/core18/2979
Loop 3 7:3 0 55,5M 1 loop /snap/core18/2999
Loop 4 7:4 0 63,8M 1 loop /snap/core20/2769
Loop 5 7:5 0 63,8M 1 loop /snap/core20/2866
Loop 6 7:6 0 74M 1 loop /snap/core22/2339
Loop 7 7:7 0 74M 1 loop /snap/core22/2411
Loop 8 7:8 0 66,8M 1 loop /snap/core24/1643
Loop 9 7:9 0 66,8M 1 loop /snap/core24/1587
Loop 10 7:10 0 246,6M 1 loop /snap/firefox/8306
Loop 11 7:11 0 16,4M 1 loop /snap/firmware-updater/224
Loop 12 7:12 0 247,6M 1 loop /snap/firefox/8364
Loop 13 7:13 0 16,5M 1 loop /snap/firmware-updater/226
Loop 14 7:14 0 7,3M 1 loop /snap/genshin-resource-calc/8
Loop 15 7:15 0 531,4M 1 loop /snap/gnome-42-2204/247
Loop 16 7:16 0 669,8M 1 loop /snap/gnome-46-2404/145
Loop 17 7:17 0 516,2M 1 loop /snap/gnome-42-2204/226
Loop 18 7:18 0 1,3M 1 loop /snap/gnome-chess/96
Loop 19 7:19 0 606,1M 1 loop /snap/gnome-46-2404/153
Loop 20 7:20 0 1,3M 1 loop /snap/gnome-chess/98
Loop 21 7:21 0 91,7M 1 loop /snap/gtk-common-themes/1535
Loop 22 7:22 0 289,8M 1 loop /snap/kde-frameworks-5-core18/35
Loop 23 7:23 0 395M 1 loop /snap/mesa-2404/1165
Loop 24 7:24 0 290,8M 1 loop /snap/mesa-2494/912
Loop 25 7:25 0 392,9M 1 loop /snap/mpc-hc/1
Loop 26 7:26 0 24,2M 1 loop /snap/mpv/237
Loop 27 7:27 0 24,2M 1 loop /snap/mpv/239
Loop 28 7:28 0 10,5M 1 loop /snap/snap-store/1173
Loop 29 7:29 0 260K 1 loop /snap/penguin-subtitle-player/49
Loop 30 7:30 0 12,2M 1 loop /snap/snap-store/1216
Loop 31 7:31 0 49,3M 1 loop /snap/snapd/26865
Loop 32 7:32 0 48,4M 1 loop /snap/snapd/26382
Loop 33 7:33 0 576K 1 loop /snap/snapd-desktop-integration/343
Loop 34 7:34 0 580K 1 loop /snap/snapd-desktop-integration/361
Loop 35 7:35 0 321,1M 1 loop /snap/vlc/3721
Loop 36 7:36 0 321,1M 1 loop /snap/vlc/3777
sda 8:0 0 476,9G 0 disk
sda1 8:1 0 1G 0 part /boot/efi
sda2 8:2 0 475,9G 0 part /var/snap/firefox/common/host-hunspell
sr0 11:0 1 1024M 0 rom

Ano, je tam esp, /dev/sda1, a má celkem velkorysou velikost.
Kód: [Vybrat]
sda1 8:1 0 1G 0 part /boot/efi
Teď se ještě dostat do toho 'Recovery'.

Ad režim recovery - vyvstává otázka, co se asi tak dá pokazit na mačkání jedné klávesy? Kdo hádal, že to bude nepřekonatelná překážka, tak vyhrává zlatýho bludišťáka. Jako fakt netrollím. Návod jsem pochopila, teoreticky vím co a jak a kdy, ale pokaždé se stejně dostanu zase na ty moje osudový 4 řádky. Kdybych někdy uvažovala o tetování, tak tohle by byla jasná volba.
Dost fňukání, jdu do hajan.

Občas jsou to ale trochu hořká vítězství.
« Poslední změna: 31 Května 2026, 13:05:33 od sabraq »
PP v kolečku - není licence,pouze upozornění na reklamu
"Dress code" - oblečení podle předpisu(ne kódované oblečení)
CC v kolečku - je licence,značí,že se někdo nesmírně snaží

Veveroid

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 44
Re:Nenacita se operacni system
« Odpověď #44 kdy: 01 Června 2026, 00:38:19 »
Teda Veverko, hezky jsi to tady rozlomila:).
Úplně jsem se teleportovala časem a prostorem. Takhle hezky Veverko Věrko mi už kdysi někdo říkal, ale je to tak šíleně dávno, že už to ani pravda není. Mám hokej v tom, komu tady tykat/vykat, tak to sjednotíme a odteď prostě tykám všem. Pokud s tím má někdo problém, tak mi napište do zprávy a já si ho dám na blacklist   na to budu dávat pozor.

Budu dneska lámat bariéry nejen ty společenské, ale zkusím prolomit i ten Grub. Možná to vypadá, že tu hážeš perly sviním, ale snažím se zmobilizovat veškeré technicky zdatné závity co mám k dispozici a vymáčknout ze sebe maximum.
Už jen to, že zvládnu změnit nastavení Biosu, nabootovat pomocí live flasky anebo komunikovat s počítačem přes terminál je prostě zázrak. Malý krok pro lidstvo, velký skok pro Veveroida :)

sabraq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3722
  • Bootloader-není téma k hovoru,ani zbytný prostor
Re:Nenacita se operacni system
« Odpověď #45 kdy: 01 Června 2026, 00:52:18 »
Teoreticky je to podobný, jako stihnout stisknout F5, nebo F8 před startem Windů.

Tak moment, teď jsem našel, mimochodem, že "stisknout a držet SHIFT" funguje jen u Biosu, pokud je v počítači uEFI, má se stisknout ESC ! No, něco na tom bude, výrobců desek a vůbec počítačů je přehršel, i když bych řekl, že mi fungoval ten Shift i na uEFI.
PP v kolečku - není licence,pouze upozornění na reklamu
"Dress code" - oblečení podle předpisu(ne kódované oblečení)
CC v kolečku - je licence,značí,že se někdo nesmírně snaží

sabraq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3722
  • Bootloader-není téma k hovoru,ani zbytný prostor
Re:Nenacita se operacni system
« Odpověď #46 kdy: 01 Června 2026, 01:08:05 »
Teda Veverko, hezky jsi to tady rozlomila:).
Úplně jsem se teleportovala časem a prostorem. Takhle hezky Veverko Věrko mi už kdysi někdo říkal, ale je to tak šíleně dávno, že už to ani pravda není. Mám hokej v tom, komu tady tykat/vykat, tak to sjednotíme a odteď prostě tykám všem. Pokud s tím má někdo problém, tak mi napište do zprávy a já si ho dám na blacklist   na to budu dávat pozor.

Budu dneska lámat bariéry nejen ty společenské, ale zkusím prolomit i ten Grub. Možná to vypadá, že tu hážeš perly sviním, ale snažím se zmobilizovat veškeré technicky zdatné závity co mám k dispozici a vymáčknout ze sebe maximum.
Už jen to, že zvládnu změnit nastavení Biosu, nabootovat pomocí live flasky anebo komunikovat s počítačem přes terminál je prostě zázrak. Malý krok pro lidstvo, velký skok pro Veveroida :)
No, to je zvláštní, s tou teleportací, mě třeba málokdy někdo neznámý takhle něco připomene:). A s těmi sviněmi, pardon - perlami, to tak neber, takhle vážně se tady určitě nikdo nebere :).
PP v kolečku - není licence,pouze upozornění na reklamu
"Dress code" - oblečení podle předpisu(ne kódované oblečení)
CC v kolečku - je licence,značí,že se někdo nesmírně snaží

Veveroid

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 44
Re:Nenacita se operacni system
« Odpověď #47 kdy: 01 Června 2026, 02:24:44 »
má se stisknout ESC
Když jsem projížděla Reddit, tak tuhle možnost tam zmiňovali často. Zobrazí se mi v nabídce: System information, System Diagnostics, Boot Device Options, BIOS Setup a System Recovery. Ha! Telefon mi to opravil na Revolvery. Ale k věci. Je to podezřelá položka, ale pokud ji vyberu, stejně zase skončím tam jako vždy beze změny. Inu, jsou věci mezi nebem a zemí...
No, to je zvláštní, s tou teleportací, mě třeba málokdy někdo neznámý takhle něco připomene:). A s těmi sviněmi, pardon - perlami, to tak neber, takhle vážně se tady určitě nikdo nebere :).
Žiju v zahraničí, tudíž kolem mě se vyskytují převážně cizinci co mají vůbec problém pochopit ''co je ksakru E s obrácenou střechou", takže mě oslovují různými patvary co se mi nelíbí. Mám dneska těžce nostalgickou náladu a radši končím - právě jsem se chystala citovat z Malého Prince  :o

Veveroid

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 44
Re:Nenacita se operacni system
« Odpověď #48 kdy: 01 Června 2026, 02:42:33 »

Z toho Grubu si nic nedělej. Pár dní zpět jsem se do něj potřeboval dostat a žádný SHIFT nepomáhal. Nakonec jsem ho tedy zeditoval přes texťáky, aby se zobrazoval vždy.
Ještě se vrátím k tomuto. Zní to celkem nevinně - zeditovat přes texťáky - ale zvládli bychom to zreplikovat i u mně?

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6463
Re:Nenacita se operacni system
« Odpověď #49 kdy: 01 Června 2026, 13:12:18 »
Teoreticky je to podobný, jako stihnout stisknout F5, nebo F8 před startem Windů.

Tak moment, teď jsem našel, mimochodem, že "stisknout a držet SHIFT" funguje jen u Biosu, pokud je v počítači uEFI, má se stisknout ESC ! No, něco na tom bude, výrobců desek a vůbec počítačů je přehršel, i když bych řekl, že mi fungoval ten Shift i na uEFI.
Aha! Tak na toto jsem nějak nenarazil. No co už.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.