Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: ako nainštalovať Ubuntu pri zachovani aj Windows XP [vyřešeno]  (Přečteno 6451 krát)

shadowland

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 2
Ahojte mám Win XP a chcem si nainštalovať Ubuntu a začať sa učiť s ním pracovať, ale pre istotu zachovať zatiaľ aj win. mám dva disky C a D s tým že win je na D, na C mám odložené filmy, skúste mi nejak presne poradiť/ja mám niekedy problém :), treba najprv z toho C dať preč tie filmy, predpokladám že asi tam to treba inštalovať alebo ako, som len čisto užívateľ.....

ďakujem

amsys

  • Host
ako nainštalovať Ubuntu pri zachovani aj Windows XP [vyřešeno]
« Odpověď #1 kdy: 18 Července 2006, 17:10:06 »
vložte CD Ubuntu, nabootujte, projděte instalační proces až k "dělení disků", namísto smazat disk ale zvolte poslední volbu a to: "ručně upravit tabulku oblastí":
a teď to přijde..
pravým tlačítkem klikněte na každý oddíl a posunutím obdélníku oddíly zmenšete tak, abyste měl MEZI nebo ZA nimi (NE před nimi (to by moc dlouho trvalo)) alespoň tak 4 Gigabajty volného prostoru, stačí i 2 Gigabajty (ale místo se vždycky hodí)
až budete hotov se zmenšováním tak klikněte na prázdné místo, které vám vzniklo a NALEVO vytvořte oddíl o
velikosti 256 MB (pokud máte 512-1024MB RAM) nebo 512 (pokud máte pod 256MB RAM) "primární oddíl" s typem: "linux-swap"
a napravo od něj vytvořte další primární oddíl (použijte všecko místo) "ext3"
dejte OK a pokračujte dál...
přípojné body by to mělo SAMO a správně rozpoznat, ale radši si to překontrolujte a pokračujte k instalaci.
po restartu vám naběhne menu s výběrem operačního systému.

shadowland

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 2
ako nainštalovať Ubuntu pri zachovani aj Windows XP [vyřešeno]
« Odpověď #2 kdy: 19 Července 2006, 10:10:13 »
dobry, neexistuje aj nejaka prirucka s obrazovkami, celkom si to neviem predstavit, pre mna existuju - mam dva fyzicky disky a tie su oznacene C, D, tam su v nich nejake oddiely alebo ako to je, mam Ram nad 1GB, na D mam zavedeny system win s tym ze si tam instalujem aj programy, a C pouzivam na archivaciu suborov Filmy, Mp3... na oboch mám dostatok volneho miesta, chcem len vediet ci pri tej instalacii sa mi zobrazi napr. instalovat na C D alebo co - pre mna by bolo najlepsie aby som videl ako to vyzera.....

matezz

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 213
ako nainštalovať Ubuntu pri zachovani aj Windows XP [vyřešeno]
« Odpověď #3 kdy: 19 Července 2006, 10:35:49 »
Taky je potřeba před procedurou pořádně defragmentovat disky, abyste nepřišel o data.

stránka wiki o dual boot:
česky
anglicky:
https://help.ubuntu.com/community/WindowsDualBoot

Ilustrovanou stránku o instalaci jsem viděl tady:
http://www.psychocats.net/ubuntu/installing.html
FS amilo V3405 T5500

neveceral

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 471
ako nainštalovať Ubuntu pri zachovani aj Windows XP [vyřešeno]
« Odpověď #4 kdy: 19 Července 2006, 10:39:12 »
je to ještě jednodušší - není třeba v WXP vytvářet oddíly či cokoli jiného, stačí a je i nutné s ohledem na bezpečnost dat, když v WXP defragmentujete disky a následně
nabootuje z liveCD a vyzkoušejte si, co potřebujete, pak na ploše klikněte na instalovat a je tam krásný a názorný obrazový  průvodce
- ty možnosti u dělení disků jsou 3
1. nevím přesně jak se jmenuje (anglicky "Resize entire disk"), ale automaticky zmenší velikost oddílu s WXP a vy si můžete posuvníkem nastavit o kolik se má zmenšit, pokud jste defragmentoval, tak by se na 99% nemělo WXP a datům nic stát
2. smazat, tak tu určitě ne :-))
3. ruční dělení - není třeba se tím zabývat :-))
pak se ještě vše shrne, co a jak se bude instalovat a pak to teprve vše začne instalovat

Do MBR se vám nainstaluje zavaděč, kde si vždy při bootu vyberete jestli Ubuntu nebo WXP, přičemž u obou je stále funkční jak uspávání tak i hibernace

Jestli jste si instaloval sám WXP tak Ubuntu je ještě snazší. Shora uvedený postup jsem absolvoval asi 15x a zatím si nikdo nestěžoval :-))).

P.S. obrázky z instalací jsou třeba zde
http://tinyurl.com/pbslg v jednotlivých článcích,
http://sweb.cz/samba/ubuntu/index.htm,

P.P.S videa
http://video.google.com/videoplay?docid=8651590419740995048
http://enterprise.linux.com/article.pl?sid=06/07/05/1533204

P.P.P.S. různé české návody
http://ubuntu.wz.cz/hlavni_stranky/navody_ubuntu.html
http://easylinux.info/wiki/Ubuntu_dapper_cz

nojvirt

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 286
ako nainštalovať Ubuntu pri zachovani aj Windows XP [vyřešeno]
« Odpověď #5 kdy: 19 Července 2006, 10:48:37 »
v Linuxu zadny C: a D: neexistuje
doporucuji precist aspon zaklady, jinak hrozi, ze kvuli nepochopeni zakladu Linuxu ho bezduvodne zavrhnes

Behem instalace ti ukaze oddily na discich - ty jsou pojmenovany podle pripojeni disku na desku a toho, jestli jsou Master nebo Slave, napr. u IDE0 to muze byt hdc1, hdc2, hdd1, hdd2 (pokud mas 2 disky na jedny xande a kazdy ma dva oddily)

Urcite vis, jak je velky ten disk, co je ve win C: - podle velikosti ho pak poznas u upravovani "tabulky oblasti"
zvolis ho a pak rucne zmensis tazenim nezaplneny oddil - viz navod nahore

pokud mas RAM vic jak 1 GB, nebudes swap asi potrebovat, ale stejne ho vytvor

cili zmensenim stavajiciho oddilu vznikne "prazdny" misto, na nem vytvoris oddil treba 4 GB a pripojis (na dalsi obrazovce) jako "/" (typ napr. ext3)
dalsi bude swap (bude stacit 256 MB, typ Linux swap)
a ze zbytku vytvoris posledni oddil a ten pripojis jako /home (ext3)

P.S. Ubuntu (potazmo Linux) mam kratce a tohle pisu zpameti, prosim zkusenejsi, at jsou shovivavi a pripadny blbosti opravi/upresni.
Ubuntu od 5.04...

"My howercraft is full of eels!!"

Martin

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 54
    • Marmej`s blog
ako nainštalovať Ubuntu pri zachovani aj Windows XP [vyřešeno]
« Odpověď #6 kdy: 20 Července 2006, 15:47:30 »
Dobrý den. Než něco zvořu, raději si upřesním: Mám 2 disky. Master 80GB, rozdělený na oddíly C: a E:. Na C: (10GB) mám systém Win XP Pro, na E: (60GB) mám zaplněno cca 20GB složkou Program files a Dokumenty - směřuji sem vše, co instaluji + Dokumenty atd.
Disk Slave D: (4GB) je prázdný.
 Chtěl bych na ten D: Slave disk nainstalovat linux Ubuntu. Můžete mi poradit, jak tento disk rozdělit a zda lze i při stávajícím stavu soubory apod. směrovat na volný prostor na Master disku nebo i tam pro to musím vytvořit zvláštní oddíl a pokud to budu dělat, nepřijdu o již nainstalovaná data?
 Asi lamácký dotaz, ale pro začátečníka to zase tak jednoduché není a babička říkávala - když jsi blbej, tak se raději hodně ptej.
Pokusit se nebát a snažit se nekrást...

Jan Tichavský

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 12
    • http://square.blog.root.cz
ako nainštalovať Ubuntu pri zachovani aj Windows XP [vyřešeno]
« Odpověď #7 kdy: 20 Července 2006, 17:34:54 »
Dobrý den, já jsem instaloval na 4GB oddíl na jediném disku s win (ale oddíly jsem si tvořil před instalací win). 4GB není zas tolik, zvlášť, pokud si přidáte dost programů. Je totiž potřeba mít alespoň dva oddíly: na systém souborů Linuxu a na odkládací SWAP. Být vámi, tak nainstaluju Ubuntu na ten druhý disk (a nemusíte to ani nějak dál dělit) a jako SWAP oddíl bych vybral konec toho disku master. Místa je na něj dost a bude tam rychlejší přístup. Jen se bude muset zmenšit oddíl E: a vytvořit nový oddíl typu Linux swap, nejlépe na konec disku (velikost třeba 512MB nebo víc).
Co se týče směřování souborů do volného místa: v principu to jsou dva rozdílné systémy souborů, takže to moc míchat nepůjde (třeba programy). Můžete si tam ale dávat hudbu, video a jiné "dokumenty", do všech částí budete mít přístup.

Berte to jenom jako radu od začínajícího uživatele Linuxu, snad mě někdo zkušenější doplní ;)
P4 2G, 256M RAM, 64M GF4 MX, 60G HDD - 4 primary part. (Win 98+XP, FreeBSD, Ubuntu, SWAP :) ) | Linux není jen Next - Next - Install, musíte se taky trochu snažit ;)

Martin

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 54
    • Marmej`s blog
ako nainštalovať Ubuntu pri zachovani aj Windows XP [vyřešeno]
« Odpověď #8 kdy: 22 Července 2006, 21:38:51 »
Nefungovala mi instalace v Ubuntu grafickém rozhraní, takže to nyní zkouším z alternativního CD a to funguje, ale - když chci svůj E: disk zmenšit a vytvořit na něm swap oddíl o velikosti 1 GB, nechce mi to instalátor dovolit. Nejmenší oddíl může být "prý" cca 15 GB, což je 22% z celkové velikosti oddílu, což mi však připadá na swap zbytečně moc. Dá se to nějak obejít? Zbytek toho oddílu E: chci i nadále využívat pro OS Win (viz dotazy výše).
Pokusit se nebát a snažit se nekrást...

martinka

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 10
ako nainštalovať Ubuntu pri zachovani aj Windows XP [vyřešeno]
« Odpověď #9 kdy: 25 Července 2006, 22:07:43 »
Nastav si to "ručním dělením" (taková nebo podobná možnost u instalace je) - ale nejmíň 10 GB. Jak už napsal Jenda T. tak soub. sys. od windows a linuxu se nepodporují, takže bych to raději moc nemíchala :)
A rada nad zlato: ZÁLOHUJ SI DATA, PROTOŽE NÁHODA JE BLBEC!

Martin

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 54
    • Marmej`s blog
ako nainštalovať Ubuntu pri zachovani aj Windows XP [vyřešeno]
« Odpověď #10 kdy: 26 Července 2006, 03:52:34 »
Tak už se mi podařilo disky rozdělit a nainstalovat Ubuntu, ale potom jsem se už nemohl dostat k Windowsům. Vždy mi po nabootování naběhl Ubuntu. Počítal jsem, že se objeví nějaká nabídka, co chci spustit, ale nešlo to. Znamenalo to reinstalaci Win se smazáním všech dat.
 Nyní jsem zkoušel jen Live distribuci Ubuntu a to jede v pořádku. Jak dostat do compu funkci, abych si mohl vybrat, který systém spustím? Existuje na to nějaký program, který musím předem nainstalovat? Když tak prosím o radu jaký a jak jej (a kam) nahrát.
Pokusit se nebát a snažit se nekrást...

neveceral

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 471
ako nainštalovať Ubuntu pri zachovani aj Windows XP [vyřešeno]
« Odpověď #11 kdy: 26 Července 2006, 07:22:47 »
ta možnost je vždy nastavena - při bootu ti naběhne manager GRUB, kde si šipkami vybereš, zda ubuntu, wxp či jiné možnosti, něco jsi zvoral. Zkus se po tom GRUB podívat na disku a zjisti, co máš v configu nastaveno. Výchozí nastavení je prodleva asi 10s. a poté se spustí Ubuntu.

Martin

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 54
    • Marmej`s blog
ako nainštalovať Ubuntu pri zachovani aj Windows XP [vyřešeno]
« Odpověď #12 kdy: 26 Července 2006, 10:38:45 »
Citace: neveceral
ta možnost je vždy nastavena - při bootu ti naběhne manager GRUB, kde si šipkami vybereš, zda ubuntu, wxp či jiné možnosti, něco jsi zvoral. Zkus se po tom GRUB podívat na disku a zjisti, co máš v configu nastaveno. Výchozí nastavení je prodleva asi 10s. a poté se spustí Ubuntu.
To jsem právě čekal, že se mi ten něco takového objeví, ale mně hned vždy začal bootovat Ubuntu a nebyla šance se nikterak dostat na Win.
 Pohledám, zda je ten Grub na instalačním CD je a uvidím.

Zatím díky.
Pokusit se nebát a snažit se nekrást...

MarrLiss

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 901
ako nainštalovať Ubuntu pri zachovani aj Windows XP [vyřešeno]
« Odpověď #13 kdy: 26 Července 2006, 11:00:38 »
Grub mas urcite nainstalovany (jinak bys ani Ubuntu nespustil). Jenom je ta tabulka imho defaultne schovana.
Kód: [Vybrat]
sudo gedit /boot/grub/menu.lsta zakomentuj (na zacatek radku pridej #) text hiddenmenu. Nebo staci pri odpocitavani pri startu systemu zmacknout Esc.
Prestigio Nobile 1590: P-M 740, 1 GB RAM, NV 6600
Ubuntu FF

Jan Nekvasil

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 620
ako nainštalovať Ubuntu pri zachovani aj Windows XP [vyřešeno]
« Odpověď #14 kdy: 26 Července 2006, 11:14:00 »
Tenhle návod je sice původně určen k obnově GRUBU po instalaci Windows, ale nevidím důvod, proč by nemohl zároveň fungovat k jeho prvotní instalaci a zprovoznění:
https://help.ubuntu.com/community/RecoveringUbuntuAfterInstallingWindows

Další počtení o GRUBU v Ubuntu najdete též na:
https://help.ubuntu.com/community/GrubHowto

Martin

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 54
    • Marmej`s blog
ako nainštalovať Ubuntu pri zachovani aj Windows XP [vyřešeno]
« Odpověď #15 kdy: 29 Července 2006, 14:43:15 »
Tak už jedu v Ubuntu. Tímto děkuji všem za rady, které mi pomohly.
 Určitě se ještě ozvu, protože se s Linuxem teprve začínáme oťukávat a ono se brzy "něco vybrví" :)
Pokusit se nebát a snažit se nekrást...

Mike.Jt

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 176
ako nainštalovať Ubuntu pri zachovani aj Windows XP [vyřešeno]
« Odpověď #16 kdy: 08 Dubna 2007, 12:50:15 »
hoj chci se zeptat, při instalaci jsem se taky dostal k přípojným bodům. místo na disku pro Linux už mám, jde mi o to jaký adresáře tam musím dát, kolik místa chtějí. "/" tedy systém bych dal 15 Gb, "swap" (zajímalo by mě k čemu to je) bych dal 1 gb. To stačí jenom tyhle dva body ? home a usr přidávat nemusím ? mohl by mi někdo sem napsat význam s popisem přípojných bodů a kolik místa každej chce ? děkuji předem za odpověď !

Fox

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 219
    • LMK Vsetín
ako nainštalovať Ubuntu pri zachovani aj Windows XP [vyřešeno]
« Odpověď #17 kdy: 08 Dubna 2007, 13:17:08 »
Ja doporučuju při istalaci instalaci grubu vynechat nebo nebo (teď nevím jestli to jde) nainstalovat ho na disketu (fd0) - tak to mám já a funguje to k naprosté spokojenosti. - chci Ubuntu - zapnu PC s vloženou disketou. Když ne, tak bez diskety :-)

dumi

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1152
ako nainštalovať Ubuntu pri zachovani aj Windows XP [vyřešeno]
« Odpověď #18 kdy: 08 Dubna 2007, 13:26:04 »
/ je korenovy adresar, teda miesto, kam sa nainstaluje system a vsetky jeho sucasti. zalezi ako budete so systemom pracovat a ako rozlozene mat particie. pokial je tych spominanych 15gb na vsetko (aj / aj /home {vysvetlim neskor}), tak je to ok na vyskusanie. ak by ste chceli mat /home na inej particii, tak na samotny system a jeho programy vam imho staci 5gb.
swap je odkladacie miesto, kam pocitac uklada udaje, ked ich uz nemoze alebo je neucelne aby ich ukladal do RAMky. je to vlastne taka RAM na disku. vo win funguje tiez, len o tom uzivatel nevie. nema asi vyznam jej davat viac ako 1GB.
/home je domovsky adresar, kde si budete ukladat vase dokumenty (foto, video, hudba..), odporuca sa ho zriadit na inej particii ako /, lebo potom pri preinstalovani systemu nepridete o udaje ulozene v /home. avsak nijaky trestny cin nespachate, ak / aj /home bude na jednej particii.
zhrnute: potrebujete vytvorit minimalne / pre system a swap. ak /home nezriadite na samostatnej particii, tak bude ulozena pod /.
AMD Sempron 2500+, GF 5200FX, 1,5GB RAM, Ubuntu 8.04

Mike.Jt

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 176
ako nainštalovať Ubuntu pri zachovani aj Windows XP [vyřešeno]
« Odpověď #19 kdy: 08 Dubna 2007, 16:07:04 »
mockrát děkuju za odpověď ! Jdu to hned zkusit udělat !

Po$pa

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 6
ako nainštalovať Ubuntu pri zachovani aj Windows XP [vyřešeno]
« Odpověď #20 kdy: 08 Dubna 2007, 21:17:24 »
Zdravim uvazuji o instalaci Ubuntu. Mam disk rozdeleny na C 10GB systemovej disk s oknama, a D 70GB disk s hrama, dokumentama atd. Budu moct po nainstalovani Ubuntu klasicky pristupovat na disk D. Dejme tomu ze si z tech 70 GB udelam 10 GB disk na Ubuntu + ten swap, ale o to ani nejde. Jenom proste budu potrebovat bezproblemove pristupovat na D z Ubuntu i woknousu. Je to mozne a bezproblemove? :)

dumi

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1152
ako nainštalovať Ubuntu pri zachovani aj Windows XP [vyřešeno]
« Odpověď #21 kdy: 08 Dubna 2007, 21:28:02 »
ano, pokial mate disk D naformatovany na fat32, tak to pojde automaticky. ak ntfs, tak budete potrebovat si nainstalovat ntfs-3g, alebo si pockat na novu verziu ubuntu 7.04 (vyjde 19.aprila), ktora podporuje zapis automaticky. podla ohlasov uzivatelov to funguje bez najmensieho problemu. ak vo windows budete chciet pristupit k linuxovym diskom naformatovanym na ext2 alebo ext3 (standardny format v linuxe), budete potrebovat fs-driver.
aby som to teda zhrnul: ano, je to mozne a ano je to bezproblemove.
AMD Sempron 2500+, GF 5200FX, 1,5GB RAM, Ubuntu 8.04

Po$pa

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 6
ako nainštalovať Ubuntu pri zachovani aj Windows XP [vyřešeno]
« Odpověď #22 kdy: 08 Dubna 2007, 21:57:38 »
Presne toto sem chtel slyset :) A na verzi 7.04 si pockam, byl sem bez linuxu X let (*censored* ted si pripadam jako moje byvala matikarka :D), tak to tech 11 dnu vydrzim.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.