Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: nefunguje sudo [vyřešeno]  (Přečteno 1117 krát)

geuin

  • Host
nefunguje sudo [vyřešeno]
« kdy: 10 Dubna 2007, 10:36:19 »
nastal mi problém, že mi nefunguje příkaz sudo. Mám na PC dva uživatele a ani u jednoho to nejde. Nemůžu spustit aktualizaci, nefunguje mi zvuk. Měnil jsem uživatelské jméno výchozího (prvního) uživatele a od té doby to pravděpodobně nejede. V nabídkách menu nemám možnost vstoupit do Uživatelů a do dalších nastavení (např. síť). Je možné, že jsem omylem zaškrtnul při změně jména i něco jiného, bohužel nevím, jak se dostat k původnímu nastavení. Spustil jsem před naběhnutím recovery mode a zkusil jsem volbu sudo passwd -| root ale píše mi to passwd:unknown user (myslel jsem, že jsem omylem povolil uživatele root). Používám Betu Fiesty Fawn asi 14 dní neaktualizovanou. Jak zprovoznit ve výchozím uživateli znovu příkaz sudo? Díky za každou radu. Jsem začátečník, příště už si při změně čehokoliv v uživatelích dám pořádnej pozor.

LS

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3849
    • http://linux.euweb.cz
nefunguje sudo [vyřešeno]
« Odpověď #1 kdy: 10 Dubna 2007, 11:33:08 »
clenem kterych skupin je prislusny uzivatel?
zasahoval jste nejak do souboru sudoers?

geuin

  • Host
nefunguje sudo [vyřešeno]
« Odpověď #2 kdy: 10 Dubna 2007, 12:07:44 »
Do souboru sudoers jsem nezasáhl. Nakonec jsem přidal uživatele do skupiny admin v souboru /etc/group (restartoval jsem do recovery mode a editoval jsem pomocí MC). To pomohlo. Zkoušel jsem to i předtím, ale zazmatkoval jsem a dával jsem do skupin staré uživ. jméno, které již v systému nebylo. Děkuji za Vaši reakci.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.