Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Málo místa na disku  (Přečteno 3424 krát)

Kalibero

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 39
Málo místa na disku
« kdy: 21 Dubna 2007, 10:17:04 »
Mám Ubuntu nainstalovaný na hd 4,3 Gb a když jsem chtěl upgradovat tak mi pochybělo místa. Mám ale v tom stejném pc hd 10Gb, mám ho naformátovaný ale když dám "sledování systému - souborové systémy" tak ho tam nevidím. Ve správci zařízení ale je. Proto jsem ho chtěl přimountovat ale nevím jaký zvolit přípojný bod aby mi jeho volné místo bylo zpřístupněno i pro upgrade.(Jesttli ho připojit k "/" nebo k "/home nebo je to jedno. Nebo by bylo lepší přenést systém na hdb? Prosím poraďte. A ještě jedna věc. Měl jsem nainstalovan Ubuntu 6.06 a tam jsem ten 10 gigový disk viděl i v tam se to myslím jmenovalo "správa disků" a po upgrade na 6.10 mi už ho v tom "sledování systému" nezobrazuje. V čem je problém? Jsem začátečník tak bych prosil o schovívavost.

dumi

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1152
Málo místa na disku
« Odpověď #1 kdy: 21 Dubna 2007, 12:16:02 »
myslím, že v sledovaní systému sú zobrazené iba tie hdd, ktoré sú pripojené, máte ho zapísaný vo fstab? pripojuje sa korektne?  dostanete sa doňho?
ja som tiež prvýkrát nainštaloval ubuntu na 4gb disk, ale nakoľko som ho začal používať ako primárny systém, tak staručký hdd bol príliš pomalý. očakávam, že ten váš 10gb disk je rýchlejší a novší, mohli by ste teda prenosom systému naň mierne zrýchliť aj samotné ubuntu. napríklad to rieši tento návod.
poprípade môžete iba niektorú časť (či už / alebo /home) preniesť na nový disk. dajme tomu, že chcete preniesť /home. v tom prípade si zazálohujte všetky data z /home a nakopírujte ich na nový (najlepšie naformátovaný) hdd. potom najlepšie z liveCD zmažte obsah vášho starého /home a do fstab pripíšte prípojné miesto nového hdd ako /home. pri štarte systému už bude informácie z /home čerpať z nového disku a na starom disku ušetríte miesto z pôvodného /home.
asi aj celkovo by bolo dobré oddeliť / od /home, ja som napríklad tak preinštalovával novú verziu, že som 7.04 nahral na pôvodné miesto 6.10 a zvolil som mu, aby /home bola tá istá partícia ako predtým. s výnimkou programov, ktoré som musel doinštalovávať mi všetko ostalo z pôvodného nastavenia (počet plôch, pozadie, playlisty a celkovo nastavenia všetkých programov).
p.s.: za svoje odporúčanie neručím, najmä ten návod na presun /home som neskúšal, iba logicky dedukujem ako by to malo vyzerať. ale ak si zazálohujete dáta, tak nič vám nehrozí, nakolko v zálohe ostanú všetky nastavenia ako som už spomínal.
dajte vedieť ako ste dopadli a gud lak! :)
AMD Sempron 2500+, GF 5200FX, 1,5GB RAM, Ubuntu 8.04

dumi

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1152
Málo místa na disku
« Odpověď #2 kdy: 21 Dubna 2007, 12:18:51 »
a samozrejme som zabudol, že trebalo po čistej inštalácii natiahnuť ovládače grafickej karty, vybrať driver pre tlačiareň a iné bežné veci, čo sa po inštalácii robia, ktoré nie sú uložené v /home adresári.
AMD Sempron 2500+, GF 5200FX, 1,5GB RAM, Ubuntu 8.04

Kalibero

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 39
Málo místa na disku
« Odpověď #3 kdy: 21 Dubna 2007, 20:29:05 »
Jsem trochu zmatený z mého souboru fstab. Může mi to někdo vysvětlit?
Kód: [Vybrat]
# /etc/fstab: static file system information.
#
#            
proc            /proc           proc    defaults        0       0
# /dev/hda1 -- converted during upgrade to edgy
UUID=4ab1d6f3-e5dc-48f2-a197-427b5829dffb / ext3 defaults,errors=remount-ro 0 1
# /dev/hda5 -- converted during upgrade to edgy
UUID=99b7a53f-a152-40fd-a2a1-73475e2adeae none swap sw 0 0
/dev/cdrom        /media/cdrom0   udf,iso9660 user,noauto     0       0

Kalibero

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 39
Málo místa na disku
« Odpověď #4 kdy: 21 Dubna 2007, 20:45:12 »
Mohu dát u toho nového hd jako přípojný bod "/"? Asi ne protože když jsem ho připojil k "/" pak už mi vyskakovalo pouze dialogové okno že mi nemůže zobrazit obsah adresáře home apod. Moc ty přípojné body nechápu může mi to někdo vysvětlit nebo dát nějaký odkaz?

dumi

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1152
Málo místa na disku
« Odpověď #5 kdy: 22 Dubna 2007, 00:00:39 »
k tomu fstab: zakomentované riadky (s # na začiatku) si systém nevšíma. ostatné hovoria kde sa má pripojiť proc (proc            /proc           proc    defaults        0       0), / (UUID=4ab1d6f3-e5dc-48f2-a197-427b5829dffb / ext3 defaults,errors=remount-ro 0 1), swap (UUID=99b7a53f-a152-40fd-a2a1-73475e2adeae none swap sw 0 0) a cdrom (/dev/cdrom        /media/cdrom0   udf,iso9660 user,noauto     0       0). zjavne nemáte oddelený systém od /home adresára. zobrazovanie je takéto:
čo (teda zariadenie, ktoré sa pripája, resp. jeho UUID - identifikačné číslo - napr. /dev/cdrom), kam sa pripája (napr. /media/cdrom0), typ systému súborov - napr. udf,iso9660), vlastnosti pri pripojení (user,noauto), prvá nula neviem, druhá niečo o tom, či má byť toto zariadenie kontrolované a ako často (nie som si istý).
k pripojeniu disku ako /: tým systému poviete, že všetko (všetky dáta o systéme, všetky nastavenia, domovské zložky, ovládače, moduly, skrátka celý koreňový adresár - všetky súbory systému) je na disku, ktorý ste pripojili ako /. a keď to tam systém nenájde (čo je samozrejmé), tak pochopiteľne s tým nevie pracovať a zblbne. takže: koreňový adresár (/) vždy musí byť nastavený na ten disk, kde sa skutočne nachádza. okrem toho však možno robiť symbolické odkazy. to znamená, že síce normálne by napríklad /home mal byť na disku, kde je /, ale vy systému poviete, nech /home hľadá na vami zvolenom mieste (najčastejšie iná partícia). a pochopiteľne, ak to tam nenájde, zblbne z toho. preto sa štandardne dáva ako prípojný bod pre nový hdd /media/názov. pretože systém nič vitálne v /media/názov hľadať nebude, preto ani nezblbne.
niečo viacej o adresárovej štruktúre a o pripájaní nového hdd.
napíšte, ako chcete, aby váš systém vyzeral (na ktorom hdd ma byť ktorá súčasť systému - /, /home...) a skúsim vám napísať, čo urobiť, aby ste dosiahli žiadaný efekt.
AMD Sempron 2500+, GF 5200FX, 1,5GB RAM, Ubuntu 8.04

Kalibero

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 39
Málo místa na disku
« Odpověď #6 kdy: 22 Dubna 2007, 08:42:03 »
Jelikož s ubuntu teprve začínám tak nemám moc přesnou představu co by bylo nejlepší. Jestli přenos systému na hd 10Gb by mi zrychlil systém (i když si nejsem jistý protože mám Ubuntu nainstalován na starém pc s procesorem celeron 333MHz) tak by bylo asi nejlepší systém dát na tento disk aby při upgrade měl dostatek místa a starý připojit k home. i když 4,3 Gb by mohlo být v budoucnu pro má data málo. To je ale moje představa která je poznamenána nezkušeností proto by bylo asi lepší kdyby jste mi nějáké uspořádání navrhl z důvodů Vaších větších zkušeností. Ubuntu zatím používám jen abych se se systémem Linux více sblížil. Za odpověď Vám děkuji.

dumi

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1152
Málo místa na disku
« Odpověď #7 kdy: 22 Dubna 2007, 10:58:54 »
aha, jasné. v tom prípade by bolo asi najlepšie nechať / na 4.3gb disku a /home dať na ten druhý. usudzujem najmä z toho, že čistá inštalácia ubuntu zaberá 2gb, mne po nainštalovaní všetkých programov asi 3gb. je možné, že sa vám v systéme povaľuje zopár zbytočných balíkov, nakoľko stiahnuté balíky sa normálne nemažú, ale ukladajú. takže každý balík, ktorý ste stiahol cez pridať/odobrať, synaptic, apt-get alebo aptitude je uložený. tieto balíky zmažete príkazom
Kód: [Vybrat]
sudo apt-get cleansú aj ďalšie príkazy na prečistenie disku, musíte pozrieť na fóre. ak chcete, aby sa stiahnuté balíky priebežne mazali, nastavte si to v synapticu.
a teda späť k riešeniu: ako som písal, zazálohujte si home. potom (samozrejme ten 10gb disk musíte mať pripojený) ho vyhľadajte príkazom
Kód: [Vybrat]
sudo lshw -C diskdôležité je zistiť jeho umiestnenie, hľadajte "logical name". malo by vyzerať asi takto: /dev/hdb. ale ako tak pozerám, tak všetko čo píšem je v tom odkaze. tak teda zvoľte prípojný bod, zapíšte do fstab a zkopírujte všetky dáta z /home na nový disk (nezabudnite na skryté súbory). potom spustíte liveCD, zmažete všetko vo vašom pôvodnom /home (na pripojenie diskov cez liveCD musíte použiť príkaz mount) a vo fstab zmeníte prípojné miesto nového hdd z napríklad /media/backup na /home. tým docielime, že pri bootovaní systému všetky dáta z /home bude ubuntu hľadať už na novom disku.
týmito procedúrami očistíme disk o nepotrebné balíčky, ako aj o priečinok /home, takže by ste mali mať dosť miesta na upgrade. okrem toho priečinok /home získa dosť miesta na dýchanie a budete si tam môcť ukladať viacej dát a samozrejme 4.3gb pre systém je plne postačujúce.
akurát som prekvapený, že na 333mh máte ubuntu, ja na svoj 366mh chcem teraz inštalovať fluxbuntu, čo je úplne hdd najjemnejšia verzia. možno ešte xubuntu by ten môj zvládol, možno. ako sa vám to podarilo? ja ubuntu na tom spustím tak maximálne do textového režimu.
AMD Sempron 2500+, GF 5200FX, 1,5GB RAM, Ubuntu 8.04

Kalibero

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 39
Málo místa na disku
« Odpověď #8 kdy: 23 Dubna 2007, 18:37:00 »
Musím na chvíli přestat řešit tento problém protože mi kleknul systém. Při restartu mi vypla elektrika a systém už nenajel a ani když jsem najel z Livka tak nenašel vůbec disk se systémem. Pak jsem zjistil na disku nějaké chyby a mám o zábavu postaráno. Musím přeinstalovat systém takže zatím s tímto problémem končím. Díky za rady a kdyby něco tak se ozvu.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.