Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Kubuntu 7.04 nefunguje glx na GeForceFX 5200 [vyřešeno]  (Přečteno 3584 krát)

Beetljuice

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 838
Ahoj.Používám Kubuntu nějakej pátek. Naposled v 6.10 jsem v pohodě rozjel glx na mojí kartě nVidia GeForce FX 5200 a lítalo to jak čert. Teď jsem dělal novou,čistou instalaci a už instalační CD mělo problém s grafikou. Musel jsem spustit instalaci z Alternate cd (textový režim) a pak ručně zeditovat xorg.conf a nastavit ovladač na nv. Po aktualizacích jsem přešel k instalaci nvidia-glx a pokusil se zavést Xorg s "nvidia" driverem. Bohužel vždy to skončí černou obrazovkou :-( Použil jsem i dpkg-reconfigure xserver-xorg, vlastní instalaci z originálních ovladačů od nVidie (NVIDIA-Linux-x86-1.0-9629-9755) i utilitu Envy ale taky to nepomohlo. Už si nevím rady. Nevím jestli je problém s Xorg 7.2 nebo s jádrem 2.6.20-15. V logu je že nelze načíst modul "nvidia" a že si mám zkontrolovat jestli je moje GPU podporováno, ale jak říkám v 6.10 to běželo normálně a nevšiml jsem si, že by tato karta "najednou" nebyla podporována. Nenapadá někoho něco? Dík
« Poslední změna: 22 Prosince 2007, 17:45:12 od Anna Taliánová »
Aj dont spíík ííngliš :)

nikola

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 944
    • http://home.tiscali.cz/nikola
Kubuntu 7.04 nefunguje glx na GeForceFX 5200 [Vyřešeno]
« Odpověď #1 kdy: 22 Dubna 2007, 20:45:24 »
Envy pro Feisty zatím není. Jestli chceš nainstalovat orig. ovladače od Nvidie, musíš v první řadě zabránit, aby se do jádra nenatáhly moduly z distribuce. Do souboru /etc/default/linux-restricted-modules-common přidej řádek  
Kód: [Vybrat]
DISABLED_MODULES="nv"Přepni se do konzole (Control + alt + F2) a vypni Kdm
Kód: [Vybrat]
sudo /etc/init.d/kdm stopPotom spusť s právy roota instalaci ovladače
Kód: [Vybrat]
sudo sh NVIDIA-Linux-x86-1.0-9755-pkg1.runNezapomeň na závěr akceptovat změny v xorg.conf ! Následuje odinstalace ovladačů z distribuce a event. orig. konfigurace pro start
Kód: [Vybrat]
sudo apt-get --purge remove nvidia-glx
sudo rm /etc/init.d/nvidia-glx
Zbývá sudo reboot a mělo by to běžet. Nezapomeň, že pro úspěšnou kompilaci jsou potřeba tyto balíčky: build-essential pkg-config xserver-xorg-dev
Hodně štěstí.

Beetljuice

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 838
Kubuntu 7.04 nefunguje glx na GeForceFX 5200 [Vyřešeno]
« Odpověď #2 kdy: 22 Dubna 2007, 22:26:17 »
Udělal jsem vše. Instalace proběhla OK, ale zas nic. Příkaz modprobe nvidia hlásí :
Kód: [Vybrat]
Error running install command for nvidia????? Už fakt nevim ...
Aj dont spíík ííngliš :)

Beetljuice

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 838
Kubuntu 7.04 nefunguje glx na GeForceFX 5200 [Vyřešeno]
« Odpověď #3 kdy: 25 Dubna 2007, 10:44:43 »
Takže malá změna :
Pokus č. 1. - provedl jsem kompletní vyčištění systému od všeho nvidia a nainstaloval orig. nvidia-glx z repozitářů.
Pokus č. 2. - provedl jsem čistou instalaci, tentokrát Ubuntu 7.04 a nainstaloval orig. nvidia-glx z repozitářů.
Pokus č. 3. - Nová instalace Kubuntu 7.04 a instalace orig. ovladačů od nVidie 9631 a výsledek ????
Pokaždé černá obrazovka při startu Xek a zámrz následován tvrdým restartem, pak recovery režim abych v logu Xorg nalezl na konci něco takovéhleho :

Kód: [Vybrat]
(WW) NVIDIA(0): WAIT (0, 7, 0x0000, 0x000046f4, 0x000046f4)
(WW) NVIDIA(0): WAIT (0, 7, 0x0000, 0x0000f568, 0x0000f568)
(WW) NVIDIA(0): WAIT (0, 7, 0x0000, 0x00008a00, 0x00008a00)
(WW) NVIDIA(0): WAIT (0, 7, 0x0000, 0x00003608, 0x0000360
Grafika je AGP 8x. V žádné jiné verzi (K)Ubuntu jsem neměl problém, šlapalo to jak víno ... Beryl,hry apod. až tady.
Aj dont spíík ííngliš :)

Beetljuice

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 838
Kubuntu 7.04 nefunguje glx na GeForceFX 5200 [Vyřešeno]
« Odpověď #4 kdy: 08 Května 2007, 11:44:55 »
Tak po dlouhé době a po milionech pokusů s ovladači nVidia jsem to "asi" vyřešil. Doinstaloval jsem Synaptic a prohlédl instalované balíky pro nVidii a zjistil jsem, že je nainstalován balík "smartdimmer", který se má starat o jas na LCD u karet GeForce 6200Go. Tu nemám a ani nemám LCD, ale CRT monitor. Po jeho odinstalování už opengl (glx) naběhlo normálně a grafika je tedy akcelerovaná. Jedu teď na nvidia-glx-new ovladači (9755).
Snad to také někomu pomůže. Nechápu že není vidět v Adeptu :-(
Aj dont spíík ííngliš :)

Beetljuice

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 838
Kubuntu 7.04 nefunguje glx na GeForceFX 5200 [Vyřešeno]
« Odpověď #5 kdy: 12 Května 2007, 22:51:54 »
Tak jsem zpět u "nv" ovladače .... Systém občas nenaběhl, občas zamrzl a ve finále jsem to už na "nvidia" ovladač nerozjel ... je to nějaký pošahaný
Aj dont spíík ííngliš :)

Beetljuice

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 838
Kubuntu 7.04 nefunguje glx na GeForceFX 5200 [Vyřešeno]
« Odpověď #6 kdy: 15 Května 2007, 10:18:18 »
Omlouvám se všem, kdo musel číst tuto diskuzi, hlavně se OMLOUVÁM "nikolovi", protože kdybych dal na jeho radu, tak se tak dlouho netrápím. Našel jsem jeho postup na angl. fóru, provedl a jede to.
Nevím prostě se mi to nějak nezdálo (moc jednoduchý) :-) a tak jsem zkoušel možné a nemožné. Dík
Aj dont spíík ííngliš :)

nikola

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 944
    • http://home.tiscali.cz/nikola
Kubuntu 7.04 nefunguje glx na GeForceFX 5200 [Vyřešeno]
« Odpověď #7 kdy: 15 Května 2007, 10:37:41 »
;)

garalda

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 2
Kubuntu 7.04 nefunguje glx na GeForceFX 5200 [Vyřešeno]
« Odpověď #8 kdy: 30 Června 2007, 19:21:20 »
Ahoj,

rovnez se omlouvam, ze toto vlakno zase oteviram, ale mam velmi podobny problem jak hlasil Beetljuice. Nedavno jsem upgradeoval grafiku na GeForce 8800 GTS a soucasne jsem upgradeoval na 7.04. Od te doby mi po spusteni porad vyskakuje stejna hlaska:
-------------------------------------------------------------------------------------------
(**) NVIDIA(0): Depth 24, (--) framebuffer bpp 32
(==) NVIDIA(0): RGB weight 888
(==) NVIDIA(0): Default visual is TrueColor
(==) NVIDIA(0): Using gamma correction (1.0, 1.0, 1.0)
(**) NVIDIA(0): Enabling RENDER acceleration
(II) NVIDIA(0): Support for GLX with the Damage and Composite X extensions is
(II) NVIDIA(0):     enabled.
(EE) NVIDIA(0): Failed to initialize the NVIDIA kernel module! Please ensure
(EE) NVIDIA(0):     that there is a supported NVIDIA GPU in this system, and
(EE) NVIDIA(0):     that the NVIDIA device files have been created properly.
(EE) NVIDIA(0):     Please consult the NVIDIA README for details.
(EE) NVIDIA(0):  *** Aborting ***
(II) UnloadModule: "nvidia"
(II) UnloadModule: "ramdac"
(II) UnloadModule: "wfb"
(II) UnloadModule: "fb"
(EE) Screen(s) found, but none have a usable configuration.

Fatal server error:
no screens found
----------------------------------------------------------------------------
jediny zpusob jak to rozjet na ktery jsem prisel je ten, ze znovu nainstaluji ovladace NVidie (mam verzi 100.14.11) a pak to spustim, ale po restartu pocitace mi ten problem vyskoci znovu :-(
zkousel jsem  postupovat dle Nikolova navodu, ale vysledek je uplne stejny...
jedine co jsem udelal jinak bylo to, ze jsem vubec nenastartoval xka ale instalaci delal v konzoli a nemam kdm ale gdm, takze jsem vypinal ten.
Mohl by mi nekdo prosim poradit?

Diky
Garalda

nikola

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 944
    • http://home.tiscali.cz/nikola
Kubuntu 7.04 nefunguje glx na GeForceFX 5200 [Vyřešeno]
« Odpověď #9 kdy: 30 Června 2007, 20:52:50 »
Hm, asi se tam stále cpou původní moduly. Zkus odinstalovat balík linux-restricted-modules-2.6.20-16-generic (doufám, že nemáš jiné jádro, v tom případě to změň) a poté by to mělo fungovat.

garalda

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 2
Kubuntu 7.04 nefunguje glx na GeForceFX 5200 [Vyřešeno]
« Odpověď #10 kdy: 01 Července 2007, 10:34:23 »
Citace: nikola
Hm, asi se tam stále cpou původní moduly. Zkus odinstalovat balík linux-restricted-modules-2.6.20-16-generic (doufám, že nemáš jiné jádro, v tom případě to změň) a poté by to mělo fungovat.
BINGO!

Dekuji :)

P.S.: Jsem opravdu hlavne uzivatel, takze do toho temer nevidim, ale nebudu v budoucnu k necemu ten balik potrebovat? A pokud ano, nezacne mi to zase blbnout? Diky za upresneni

nikola

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 944
    • http://home.tiscali.cz/nikola
Kubuntu 7.04 nefunguje glx na GeForceFX 5200 [Vyřešeno]
« Odpověď #11 kdy: 01 Července 2007, 13:42:18 »
Kód: [Vybrat]
This package provides restricted modules for Linux version 2.6.20 on x86/x86_64.
Currently the following modules are included:
madwifi (Atheros)
fglrx (ATI)
nvidia
fcdsl2, fcdslsl, fcdslslusb, fcdslusb, fcdslusb2, fcpci (AVM ISDN)
These modules are "restricted" because they are not available under a completely Free licence.
Jestliže nemáš hardware, který výše uvedené ovladače potřebuje, pak ti balík chybět nebude. Jak jsi právě zjistil, ovladače lze instalovat i jinak. A nakonec - není nic snazšího, než onen balíček znovu nainstalovat. ;)  
V GG už bude pravděpodobně proprietární distribuční ovladač podporovat nové grafické karty od nvidie. Pak si ten balíček (v čerstvějším provedení) budeš moci dosyta užít :)

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.