Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Absolvován přechod z Windows  (Přečteno 1319 krát)

darkpilgrim

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 8
Absolvován přechod z Windows
« kdy: 18 Května 2009, 23:40:28 »
Windows pohadka
-----------------------

Hezky vecer vsem,
neda me to a musim napsat svuj prvni prispevek do fora. Predem je treba rict, ze mam za sebou cca. 15 let Windows zivota, neni to presne, ale proste uplne od zacatku. Vzhledem k memu technickemu vzdelani jsem byl vzdy nekriticky vuci Linux svetu a trpelive snasel provokativni narazky kolegu techniku pri jakemkoliv problemu s Windows. nedalo me to a zacal jsem se pripravovat na zkousky na certifikovaneho Windows inzenyra nebo jak se ta vec jmenuje. No a pak se stalo, ze jsem z technickeho sveta presel do manazerskeho a na jekkoliv pokusy s technikou najednou nebyl cas. Windows se staly prirozenou soucasti meho zivota. Pravidelne jsem stahoval aktualizace a pravidelne jsem reinstaloval cely system (zhruba po roce) a pravidelne upgradoval hardware. Pak vsak prisel velky meznik a tim byly Win Vista. Zakoupil jsem novy notebook Toshiba Portege R500, 2GB+64SSD, vaha 1kg. Inu unaveny kravatak potrebuje mit lehky notebook.:-) S ntb jsem dostal predinstalovane Visty. Po roce neuveritelnych pribehu jsem byl v nasledujicim stavu: bootovani - 8 minut!!, Outlook padal kazdy sudy start, nektere aplikace se tak nejak restarovaly porad dokola. Zkratka reinstalace nutna.
Jsem nyni na pozici sefa jedne vetsi telekomunikacni firmy a tak jsem nelenil a sel jsem pro radu za technickym sefem. Jakou jsem vsak cekal odpoved?:-) Ze srandy me sdelil, ze Linux je dobre reseni, ale ze chape, ze to pro kravataky neni nic moc. A ze tedy si to mam zkusit a ze kombinace XP+Ubuntu by me mohla prinest patricne vzdelani nutne k prechodu k plnemu Linuxovemu systemu.
Po tydnu loveni ve stavajicim systemu - zalohovani, seznam hesel, nezbytneho software, googleni zda existuje varianta pro Linux apod. jsem se rozhodl a presel.
Nyni zde je tedy zkusenost cisteho Windows cloveka: system je nuveritelne rychly. Nabootuji za 21 vterin!! Vzhledem k tomu, ze ani verze 3.1 Openoffice neumi precist kontingencni tabulky z Office 2007 (nevim jak obracene), koupil jsem neco co se jmenuje Crossover a na nem spustil instalaci legalniho Office 2007 a ehjle vse funguje skoro perfektne (par vyjimek by se naslo) a mam tak k dispozici temer vse co potrebuji vcetne maker.
Pro ty co se boji uplneho prechodu musim rict, ze je pravda, ze to neni uplne zadarmo. A tou platbou je cas na zacatku. Musite si to osahat, procist fora, sem tam neco zkusit, ale je opravdu malo veci, ktere resit nejdou a vetsinou zjistite, ze je vlastne nepotrebujete.
Seznam problemu pro me zahrnoval:
-Rozchozeni spravneho rozliseni na externim monitoru (mam interni grafiku Intel945) - vyreseno, ale byl to porod:-)
-Office a nektere kompatibility - vyreseno - zakoupen Crossover
-PGP - vyreseno zakladni sifrovani - nevyresen Netshare, ale dle zprav od firmy brzy vyjde verze PGP for Linux
-netshare - nakonec nahrazen EncFS - funguje zatim bezvadne
-trochu boj s videem a flash v Firefoxu - sem tam se trha, ale uz se o tom tady psalo na foru, neni to smrtici.
-prevod dat s Outlooku do Evolution - to zabralo nejvice prace. I pres jasne navody se to nedarilo, nakonec pomohl Google - viz. dale
-synchronizace HTC - pouzil jsem nakonec Google calendar, kontakty a synchronizuju mezi HTC a webem a PC celkem v poho. Prevod kontaktu bohuzel znamenal nejake chyby v prevodu nekterych udaju (napr. neprevedl nazev spolecnosti), ale obecne se to povedlo.
-synchronizace ukolu - nevim jak - nepovedlo se.
-nefunguje prijem udalosti, ktere me poslou kolegove z jejich Outlooku 2007 - nevim proc. prijde me jenom priloha Winmail.dat (ale jenom od nekterych:-) )
-nezkousel jsem jeste bluetooth - tak uvidime:-)

to je asi to hlavni.

Kdyz si timto projdete (u me to trvalo cca. 21 dnu odchytnuti vseho potrebneho) pak mate k dispozici stabilni, jednoduchy a prehledny system, ktery vam poskytne vse co potrebujete.
Jako manazer a stary Windowsak jsem typickym zakaznikem Microsoftu, ale ja ted mohu rict Jsem tu s vami a je me tu zatim dobre.:-)) Ubuntu forever.:-)

Promite, za ten vylev, jenom mam proste radost, ze jsem tim prosel a ze se to takhle povedlo. :-))

Darkpilgrim

arrange

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4031
  • "jdu s hlavou vztyčenou..."
Absolvován přechod z Windows
« Odpověď #1 kdy: 18 Května 2009, 23:58:51 »
Zrovna jdu spát, takže pěkná pohádka na dobrou noc, díky  ;D

Ne, tím chci říct, že málokdo si dá tu práci to tak pěkně sepsat, konkrétně, se všemi klady a zápory, a opravdu bez výlevů.
http://www.openstreetmap.org - mapy celého světa "wiki style"

Martin Kiklhorn

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • Závislák
  • ******
  • Příspěvků: 4807
  • グーグル!ご存知ですか?
    • HEJ
Re: Absolvován přechod z Windows
« Odpověď #2 kdy: 19 Května 2009, 01:15:50 »
Pěkné, také si pamatuji svůj přechod po 15 letech (Pořídil jsem si tenkrát tablet s Vistou), déle se to asi vydržet nedá  ;D

ad winmail.dat - řešil se zde: http://forum.ubuntu.cz/index.php/topic,34268.0.html
Jsou ve vašem dotazu OPRAVDU VŠECHNY vám dostupné informace o problému?
Linux user since 2007-10-11, Registered #456007
Virtual
| Distribuce
~/slozka znamená /home/"vase jmeno"/slozka
6521 69DE 0F34 FCBC FB1D  DE76 360E 52B2 F71A B8E8

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.