Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Asus 5112 - ATi x1600 - nespustí se X  (Přečteno 1766 krát)

Night

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 10
Asus 5112 - ATi x1600 - nespustí se X
« kdy: 30 Dubna 2007, 23:24:01 »
Zdravím! Mám problém... live mě nefungoval kvůli grafice a tak jsem doufal, že se to instalací změní ale prd. Xka zahlásí chybu a už nenaběhnou... Vím, že to je ovladačema od x1600, ale nevím co s tím dělat, sem naprostej začítečník co se týče debian derivátků jako je Ubuntu :)

Ještě doplním, že boot proběhne v pořádku a ACPI nevykazuje problémy. Xconfig nedetekuje moji grafiku nebo spíš monitor, pokud sem to dobře pochopil a pak můžu vesele využívat jen terminál...

Night

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 10
Asus 5112 - ATi x1600 - nespustí se X
« Odpověď #1 kdy: 01 Května 2007, 11:18:53 »
no jelikož žádná odpověď, tak budu muset přejít k samotnému Debianu nebo k Fedoře/Mandrivě... škoda...

balkon

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 11
Asus 5112 - ATi x1600 - nespustí se X
« Odpověď #2 kdy: 01 Května 2007, 12:31:33 »
Dúfam, že som dobre pochopil tvoj problém (že ti nenabehne xserver a vypíše chybu so screen alebo s takým niečím), ak nie tak sory.
Ja som mal podobný s ati x1450, ale live som nakoniec rozbehal po týždni, stačilo po nabootovaní, keď ťa hodí do textového terminálu napísať:
Kód: [Vybrat]
sudo dpkg-reconfigure xserver-xorgPotom všetko odklikať a jedinú zmenu som spravil, keď som sa dostal k rozlíšeniam obrazovky, tam som musel nechať IBA JEDNO rozlíšenie a to moje 1280x800. A potom tá somarina konečne nabehla...

Night

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 10
Asus 5112 - ATi x1600 - nespustí se X
« Odpověď #3 kdy: 01 Května 2007, 18:12:00 »
No zkusil jsem to ale nepomohl. Zkusil sem ještě nekolik způsobů, ale ani jeden nefungoval... To prý Linux a hlavně Ubuntu rozjedete všude... očividně na nejprofláknější konfiguraci a ATIně pro NB si Ubuntu ani neškrtne... Teď mám Mandrivu 2007 Powerpack.... Jinak po instalaci Ubuntu (a to už sem instaloval hodně Linuxů včetně *BSD systémů na tendle noťas) nešly načíst okna, prostě boot manager v kelu a jelikož se nešlo vůbec dostat do Ubuntu a ani editovat Gruba, tak si asi představíte jak mě to nasralo... Jsem obyčejný uživatel s trochu pokročilejšíma znalostma, ale toto mě dostalo.... Nadávat na Windows je snadné, ale nepřiznat si, že Linux má vlastně víc chyb je asi hodně těžké a to se snaží proniknout na desktop. Fujky...

Jakub Lucký

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3433
    • Jakub Lucký
Asus 5112 - ATi x1600 - nespustí se X
« Odpověď #4 kdy: 01 Května 2007, 18:49:51 »
Nevím z jakých povrchních znalostí čerpáte o více chybách v Linuxu než Windows

1) Rozběhat grafickou kartu by neměl být problém, pokud jste četl takové věci jako FAQ tak by se vám to mělo podařit...
Nevím jak jste se o to snažil, není problém rozběhnout i novější Ati karty

2) Nejde editovat GRUB? co to je za hloupost?
Mimochodem obnovení Grubu i NTloaderu je zde na fóru velmi mnohokrát takže nevím, kde jste mohl udělat chybu...

3) Nikdo vás do používání libovolného OS nenutí, jen nevím, proč se, pokud tomu nerozumíte(viz právě ten GRUB) , pořádně nezeptáte nebo trochu hlasitěji na fóru neozvete (pár tipů a triků je v threadu: Jak se správně ptát)


Edit: Teď jsem se díval na vás rozteč první a druhé zprávy:
Já nevím jak ostatní moderátoři/admini/rádci ale já tu nemám povinnost být 24 hodin, natož pak radit mezi 11. večerní a 10. ranní, v době kdy spím...
FAQ-Často kladené otázky   Návody(wiki)     
Jakub@Life:~$ Ubuntu změnilo váš život, přejete si změny uložit?(Y/N)?
Děkujeme, že nekrmíte trolly Blogísek  :wq

Night

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 10
Asus 5112 - ATi x1600 - nespustí se X
« Odpověď #5 kdy: 01 Května 2007, 21:27:48 »
Citace: jakub.lucky
Nevím z jakých povrchních znalostí čerpáte o více chybách v Linuxu než Windows

1) Rozběhat grafickou kartu by neměl být problém, pokud jste četl takové věci jako FAQ tak by se vám to mělo podařit...
Nevím jak jste se o to snažil, není problém rozběhnout i novější Ati karty

2) Nejde editovat GRUB? co to je za hloupost?
Mimochodem obnovení Grubu i NTloaderu je zde na fóru velmi mnohokrát takže nevím, kde jste mohl udělat chybu...

3) Nikdo vás do používání libovolného OS nenutí, jen nevím, proč se, pokud tomu nerozumíte(viz právě ten GRUB) , pořádně nezeptáte nebo trochu hlasitěji na fóru neozvete (pár tipů a triků je v threadu: Jak se správně ptát)


Edit: Teď jsem se díval na vás rozteč první a druhé zprávy:
Já nevím jak ostatní moderátoři/admini/rádci ale já tu nemám povinnost být 24 hodin, natož pak radit mezi 11. večerní a 10. ranní, v době kdy spím...
Jo trochu mě to dožralo, to se omouvám... Ale právěže podle FAQ atd. jsem vždy rozběhal v každé distribuci moji grafiku, nebyl problém snad až na jednu a nyní Ubuntu FF, což mě dost zamrzelo, když je to tolik oblíbená distribuce a navíc tolik vychvalovaná... Taktéž jsem viděl nové funkce a byl jsem v pokušení je zkusit...

Ke 2ce, po páru resetech bez editace grubu či kernelu, nebo něčeho spojeného s načítáním Ubuntu nic nenaběhlo a Grub se prostě sekl... horší bylo, že sem neměl v roce DVD Vist, takže jsem nemohl opravit MBR a taktéž NB nemá disketovku, takže sem tam nemohl strčit můj 6 let starý záchranný kit.

Ke 3ce... Všiml jsem si, že tu projíždí více lidí fórum, než jen Vy a taktéž jsem po Vaší osobě nechtěl odpověď, takže to je docela zcestné. V 10 ráno tu již bylo něco přes 100 nových komentářů a odpovědí i na novější thready, takže sem konstatoval, že tudy cesta nevede. Jiné OS zkouším, protože chci vědět, jak pokročily a jestli už je doba na přechod. Zatím mne Linux odrazuje hlavně neprofesionálním SW... třeba Photoshop mi to chybí a Gimp není právě můj idol a na Mac nemám. Na Hry je tu Cedega, to by ještě šlo...

Linux má v desktopových distribucích velké problémy. Hlavní je ten, že o sobě říká, že má míň chyb a je stabilnější než Windows, což dnes není rozhodně pravda. Je miliony lidí, kteří mají i nelegální Windows a fungují třeba 2 roky normálního využívání, to se mi zatím nepodařilo v Linuxu a to nejsem právě člověk, který by se s chutí hrabal v Kernelu jen aby něco zničil. Grub i Lilo umím editovat, to není problém, ale jak jsem již napsal, když se sekce při načítání a není možnost nijak opravit přímo, musí se použít médium třeba s Win no a to sem akorát neměl :)

Pokud někdo dá 100% návod, budu rád, protože .deb je pro mě atraktivnější než .rpm distribuce. Nevím ale jestli mám zkusit debian, přecijen se víc hodí na servery.

Jakub Lucký

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3433
    • Jakub Lucký
Asus 5112 - ATi x1600 - nespustí se X
« Odpověď #6 kdy: 01 Května 2007, 21:39:32 »
O stabilitě Linuxu by se dalo polemizovat, počet chyb nelze přesně doložit, jelikož v Linuxu se reportují všechny programy, ve Windows jen těch pár co spravuje Microsoft, ale to nechme, to by byl zbytečný flame, kterých bych tu nerad

Co se týče toho Grubu, dal by se obnovit z Live CD, ale stalo se, stalo se... Choval se přinejmenším nějak zvláštně, to uznávám...


Pokud jste z Prahy, můžeme se dohodnout a zkusit to rozchodit v nějaké kavárně, popř vám mohu pomoci s nastavením atd...
FAQ-Často kladené otázky   Návody(wiki)     
Jakub@Life:~$ Ubuntu změnilo váš život, přejete si změny uložit?(Y/N)?
Děkujeme, že nekrmíte trolly Blogísek  :wq

Night

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 10
Asus 5112 - ATi x1600 - nespustí se X
« Odpověď #7 kdy: 01 Května 2007, 22:50:48 »
bohužel sem z Brna... uvidíme, třeba se do týdne něco objeví, nějaký zaručený postup nebo image pro NB (je to sci-fi, ale představa pěkná, že by bylo prostě ubuntu přímo upravené pro grafiky co sou v NB a taky pro umezování CPU atd.)...

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.