Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Problém se zvukem TV  (Přečteno 9275 krát)

Dawgie

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 25
Problém se zvukem TV
« kdy: 03 Května 2007, 11:22:28 »
Zdravíčko přátelé,

Mám problém s úplným zprovozněním TV karty Hauppauge WinTV-HVR1100. Začnu od začátku, předtím jsem měl kartu PV951, avšak po instalaci Ubuntu (předtím Mandriva - tam fungovala bez problémů), začalo se stávat že mi nešel při sledování TV zvuk. Koumal jsem kde se dalo, zkoušel ALSA i OSS, proůznu přepínal kde co, ale nic nemělo sebemenší vliv. Vzdal jsem to tedy a odjel na víkend, po návratu zvuk TV opět fungoval. Řekl jsem si O.K., patrně se porouchala TV karta a když si odpočine, tak funguje. Jenže když se problém objevil znovu, žádný odpočinek nepomohl a tak jsem si rovnou koupil novou TV kartu a to právě onu Hauppauge WinTV-HVR1100. Předem jsem si zjistil, jestli pod linuxem půjde http://www.abclinuxu.cz/hardware/pridavne-karty/televizni-karty/itvc-hauppauge/hauppauge-wintv-hvr-1100 , avšak jaké bylo překvapení když jsem ji podle návodů nainstaloval a přesto se zvuk neozýval. Když spustím tvtime, nebo xdtv, obraz se objeví (po mírně delší dobe oproti PV951), zvuk nejde. Obraz je sice mnohem lepší než se staré karty, avšak jde tak nějak "vláčně", jako by jste sledovali TV mírně přiopití... To bych ještě jakž takž vydržel a snad možná i vyřešil, avšak se zprovoznění zvuku jsem v koncích. Jediná možnost jak mít nyní zvuk při sledování TV je po spuštění tvtime zadat příkaz  
Kód: [Vybrat]
sox -r 4400 -w -t alsa hw:1,0 -t alsa hw:0,0ovšem funguje jen někdy, což je také zlváštní... Onen příkaz někdy spustí zvuk TV (je-li zapnuto tvtime, nebo xdtv), ovšem se spožděním, byť minimálním (srovnávám podle zapnuté televize).

Ostatní zvuky, systémové, přehrávání CD, MP3 atd... fungují správně a bez problémů...


Pokud by někdo z vás byl schopen a ochoten mi s tím nějak poradit, měl by mé neskonalé díky.

Rád dodám jakékoli podrobné informace, napíšete-li mi jak a kde je získat, ještě se ve světě tučňáka stále rozkoukávám, tak prosím co nejjednodušeji...

Pet Sild

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 4
Problém se zvukem TV
« Odpověď #1 kdy: 04 Května 2007, 18:19:10 »
Ahoj
Taky řešil zvuk s jinou kartou Genius Video Wonder Pro III. Dlouho trvalo než nastavil podle svých potřeb. Sleduju přes prográmek Tvtime, zvuk pouštím přes vytvořený spouštěč na ploše. Místo alsa jedu  tv na oss: sox -c 2 -sw -r 32000 -t ossdsp /dev/dsp1 -t ossdsp /dev/dsp. Jestli tam nějaké zpoždění je, tak minimální ani nepostřehnu. Pokud nechceš klikat na dvě ikony, lze vyrobit spouštěcí skript. Zatím jsem nepřišel jak pouštět víc zdrojů zvuku při puštěné tv. Pokud chci poslouchat současně třeba Audacious musím vypnout skript s tvzvukem.

Dawgie

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 25
Problém se zvukem TV
« Odpověď #2 kdy: 07 Května 2007, 20:06:28 »
Problém je, že s touhle "nouzovkou" mi sice jede zvuk TV s alespoň minimálním zpožďováním, ale nejde zvuk ve většině kanálech krom ČT1 - 2 a Novy. Krom toho není pak možné cokoli z TV nahrát, jelikož se vše nahraje bez zvuku. Což docela zamrzí když chce pokud možno plně využít možnosti ne-zrovna-levné TV karty...

Ale dík za snahu pomoct...

Crofi

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 88
Problém se zvukem TV
« Odpověď #3 kdy: 09 Května 2007, 14:28:03 »
No ja mam podobný problem a Mam Asus 7131 hybrid a tiež po tažkom rozbehavní obrazu som zistil nepriemnosť že zvuk nieje a s tým už neviem čo robiť! takže používam tvtime ale tie TV karty su problem ako tak prechádzam fora neviem neviem je to zatial jediný problem pre ktorý ešte držím v PC WINDOWS! ale neviem aj tak neviem aké je spolaahnutie nato že mi ta TV karta pobeží pod Linuxom bez problému lebo nechcel by som aby sa stalo že bude isť nejaký dobrý film a ja  ho nebudem pozerať lebo sa niečo doblbne ! no a ešte by ma zaujmalo ako rozbehať dialkové OVL! či sa to vôbec dá.....

Dawgie

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 25
Problém se zvukem TV
« Odpověď #4 kdy: 18 Května 2007, 00:22:48 »
Tak, tohle vlákno můžete označit jako vyřešené, konečně jsme to s bráchou k plné spokojenosti rozchodili, a to včetně nahrávání pomocí XDTV. Bylo to docela utrpení, ale funguje to skvěle.

Jen teď nemám sílu popsat to celé martyrium, jdu upadnout do hlubokého kómatu. :)
Řešení popíšu co nejdřív, hned jak se trochu vzpamatuju.

Dawgie

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 25
Problém se zvukem TV
« Odpověď #5 kdy: 28 Května 2007, 08:10:05 »
Tákže, ne vše je takové jaké to vypadá a problém se nyní jen přesunul. Když jsme to s bráchou dávali dohromady, jednoduše jsme do spoušťěče tvtime přidali příkaz "sox -r 32000 -w -t alsa hw:1,0 -t alsa hw:0,0 & tvtime && killall sox" a tvtime se opravdu spouštělo se zvukem. Zvuk se sice cca o 0,5 sekundy zpožďoval, ale aspoň šel. Jenže mi v levým repráčku neustále nepříjemě lupalo a tak jsem naznal že je čas pro změnu.

 Pořídil jsem si novou zvukovou kartu M-Audio Revolution 5.1 a k tomu rovnou sadu 5.1 repráčků. Prostorový zvuk se mi po všelijakejch potížích podařilo jakž takž zprovoznit, avšak přestaly fungovat jakýkoli příkazy z http://www.linuxtv.org/v4lwiki/index.php/Saa7134-alsa (úplně dole) i příkaz uvedený zde (sox -c 2 -sw -r 32000 -t ossdsp /dev/dsp1 -t ossdsp /dev/dsp).

 Nemohl by mi někdo z vás poradit jak to zase dát do kupy? Je to prakticky poslední věc kterou musím ještě spravit abych měl plně funkční systém...

Jakub Lucký

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3433
    • Jakub Lucký
Problém se zvukem TV
« Odpověď #6 kdy: 28 Května 2007, 09:11:16 »
Nevypisují ty příkazy aspoň něco?
FAQ-Často kladené otázky   Návody(wiki)     
Jakub@Life:~$ Ubuntu změnilo váš život, přejete si změny uložit?(Y/N)?
Děkujeme, že nekrmíte trolly Blogísek  :wq

Dawgie

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 25
Problém se zvukem TV
« Odpověď #7 kdy: 28 Května 2007, 09:38:10 »
Každej vypisuje něco jinýho, tak třeba namátkou:

Kód: [Vybrat]
marek@X-Comp:~$ sox -r 32000 -w -t alsa hw:1,0 -t alsa hw:0,0
ALSA lib pcm_hw.c:1351:(_snd_pcm_hw_open) Invalid value for card
sox: Failed reading hw:1,0: cannot open audio device
Kód: [Vybrat]
marek@X-Comp:~$ arecord -D hw:1,0 -r 32000 -c 2 -f S16_LE | aplay -D ch51dup
ALSA lib pcm_route.c:1113:(_snd_pcm_route_open) Unknown field route_policy
aplay: main:550: ALSA lib pcm_hw.c:1351:(_snd_pcm_hw_open) Invalid value for card
arecord: main:550: chyba při otevírání audia: No such device
chyba při otevírání audia: Invalid argument
Kód: [Vybrat]
marek@X-Comp:~$ sox -c 2 -sw -r 32000 -t ossdsp /dev/dsp1 -t ossdsp /dev/dsp
sox: Can't open input file '/dev/dsp1': No such file or directory
Samozřejmě bych nejradši zprovoznil 5.1 zvuk i u televize, ale i kdyby to mělo být obyč stereo, tak by mi to stačilo...

Jakub Lucký

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3433
    • Jakub Lucký
Problém se zvukem TV
« Odpověď #8 kdy: 28 Května 2007, 11:12:12 »
Invalid value for card = špatné hodnoty pro danou zvukovku
Zkuste ty hodnoty prozkoumat a nějak si s nimi hrát

Ad. ten poslední: To je OSS mixer, starší verze, která už se dnes snaží nepoužívat
FAQ-Často kladené otázky   Návody(wiki)     
Jakub@Life:~$ Ubuntu změnilo váš život, přejete si změny uložit?(Y/N)?
Děkujeme, že nekrmíte trolly Blogísek  :wq

Dawgie

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 25
Problém se zvukem TV
« Odpověď #9 kdy: 28 Května 2007, 12:22:41 »
Jojo, zkoušel jsem to všelijak modifikovat, jediná změna nastala u tohoto:

Kód: [Vybrat]
marek@X-Comp:~$ sox -r 32000 -w -t alsa hw:0,0 -t alsa hw:0,0
sox: Failed reading hw:0,0: ALSA driver does not support unsigned byte samples
Ostatní vrtání-se vyhazovalo stejný hlášky jaký jsou v předchozím příspěvku...

Zkusil jsem i:

Kód: [Vybrat]
marek@X-Comp:~$ arecord -D hw:0,0 -r 32000 -c 2 -f S16_LE | aplay -D ch51dup
ALSA lib pcm_route.c:1113:(_snd_pcm_route_open) Unknown field route_policy
aplay: main:550: chyba při otevírání audia: Invalid argument
Recording WAVE 'stdin' : Signed 16 bit Little Endian, Rate 32000 Hz, Stereo
arecord: set_params:904: Formát vzorku není k dispozici
Problém je, že jen vzdáleně tuším co znamená co a ani z manuálu sox či arecord nedokážu vyvodit co bych měl udělat aby to jelo...

Dawgie

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 25
Problém se zvukem TV
« Odpověď #10 kdy: 31 Května 2007, 17:48:46 »
Tákže,

zvuk TV konečně funguje, pro ty  kdo by měli podobný problém přikládám návod:

Mě se nezaváděl automaticky modul saa7134_alsa, tudíž bylo nutné  připsat jej do /etc/modules.

Poté se zvuk TV musí spustit příkazem:

Kód: [Vybrat]
sox -t alsa hw:2,0 -t alsa plug:dmixs51Časové zpoždění zvuku za obrazem je cca 0,5s, což je plně dostačující. Zvuk jede ze všech pěti repráčků, jak má.

Pro pohodlné spouštění TV je nutné jako příkaz souštěče tvtime, zadat:
Kód: [Vybrat]
sh -c "sox -t alsa hw:2,0 -t alsa plug:dmixs51 & tvtime && killall sox"Pak by vám to mělo jít jak má...

Nahrávání xdtv se zvukem se ještě nepodařilo, zkoušeli jsme to všelijak, ale xdtv ne a ne zvuk nahrát.

Nepomohlo xdtv -mixer_tvchan dmixs51, xdtv -mixer_tvchan hw:0,0 ani xdtv -mixer_tvchan mix (který fungoval se starou zvukovkou).

Pro lepší orientaci přikládám ještě můj .asoundrc:

pcm.dmixs51 {
    type dmix
    ipc_key 1024
    slave {
        pcm "hw:0,0"
   #slave.pcm "duplicate"
       #slave.channels 6
        rate 48000
        channels 6
        period_time 0
        period_size 1024
        buffer_time 0
        buffer_size 4096
}
   
 }
 
pcm.!default {
    type plug
    slave.pcm "dmixs51"
    slave.channels 6
    route_policy duplicate
}


pcm.ch51dup {
    type route
    slave.pcm surround51
    slave.channels 6
    ttable.0.0 1
    ttable.1.1 1
    ttable.0.2 1
    ttable.1.3 1
    ttable.0.4 0.5
    ttable.1.4 0.5
    ttable.0.5 0.5
    ttable.1.5 0.5
    route_policy duplicate
}

Pokud by mohl někdo poradit co s tím xdtv, neváhejte...

honzakuchar

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 1
    • Mujserver.net
Re: Problém se zvukem TV
« Odpověď #11 kdy: 07 Dubna 2008, 16:02:19 »
Ahoj, problém se zvukem jsem teď nědávno taky řešil, posílám Vám moje řešení:
TV time spouštím tímhle:

          zavade zvukový most                                       spustí:      po zavření zničí most
sh -c "sox -r 32000 -w -t alsa hw:1,0 -t alsa hw:0,0 & tvtime && killall sox"

za hw:0,0 a hw:1.0 je potřeba prohodit,nebo vyzkoušet různá jiná čísla (pokud vám to nepojede), je to vlastně přepínač id zvukové karty, takže zkoušejte a přeju vám, ať vám to funguje  ;)
Jan Kuchař

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.