Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Nejde vypnout PC (vyřešeno)  (Přečteno 9602 krát)

alkoholik

  • Host
Nejde vypnout PC (vyřešeno)
« kdy: 24 Října 2011, 19:05:59 »
Co už to s tim linuxem zase je? dám ho vypnout a skončí v nějakym dosu nějaký výpisy tam jsou a na konci login: co s tím?
« Poslední změna: 31 Října 2011, 15:41:56 od alkoholik »

erumoico

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 203
Re:Nejde vypnout PC
« Odpověď #1 kdy: 24 Října 2011, 19:26:58 »
Asi se to někde hryzlo a dostal si se do termilálu (na který se z grafického režimu dostaneš klávesami Ctrl+Alt+F1 a zpět Ctrl+Alt+F7 nebo Ctrl+Alt+F8) dej Ctrl+Alt+Delete a když to udělá znova, tak už to bude potřeba řešit.
NB: ASUS EeePC 900A - Intel Atom N270, 1GB RAM; Debian GNU/Linux wheezy/sid, grafické prostředí KDE 4.6.5

alkoholik

  • Host
Re:Nejde vypnout PC
« Odpověď #2 kdy: 24 Října 2011, 19:46:05 »
Nereaguje ani na Ctrl+Alt+SysRq+B, klávesnice je mrtvá. A furt tam je ten terminál co vypadá jako nějakej hystorickej dos

erumoico

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 203
Re:Nejde vypnout PC
« Odpověď #3 kdy: 24 Října 2011, 19:54:27 »
Když je klávesnice mrtvá (zjistíš tím, že nemůžeš psát), tak to můžeš zkusit přes ssh vypnout a nebo natvrdo vypnout. To se ti stalo poprvé nebo už to takhle seklo?
NB: ASUS EeePC 900A - Intel Atom N270, 1GB RAM; Debian GNU/Linux wheezy/sid, grafické prostředí KDE 4.6.5

alkoholik

  • Host
Re:Nejde vypnout PC
« Odpověď #4 kdy: 24 Října 2011, 20:20:57 »
Přes ssh, jak? klávesnice ani myš nefunguje.

erumoico

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 203
Re:Nejde vypnout PC
« Odpověď #5 kdy: 24 Října 2011, 20:33:02 »
Pokud máš na tom zamrzlém PC nainstalováno ssh, tak se na něj můžeš přes druhý PC připojit a dát telinit 0 viz Wiki Ubuntu - SSH#Přihlášení na vzdálené počítače přes SSH, ale asi bych se s tím moc nepáral a dal natvrdo reset.

EDIT:
IP adresu můžeš zjistit pomocí programu avahi-discover jenž je v balíku avahi-discover.
« Poslední změna: 24 Října 2011, 20:36:24 od erumoico »
NB: ASUS EeePC 900A - Intel Atom N270, 1GB RAM; Debian GNU/Linux wheezy/sid, grafické prostředí KDE 4.6.5

alkoholik

  • Host
Re:Nejde vypnout PC
« Odpověď #6 kdy: 24 Října 2011, 20:49:37 »
Aha, jednodušejc to nejde? Totiž i kdybych měl ssh nainstalováno a nakrásně se mi to povedlo, tak to budu muset takhle vypínat vždycky nebo už to půjde?
Jestli jo tak na linuxi kašlu.

erumoico

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 203
Re:Nejde vypnout PC
« Odpověď #7 kdy: 24 Října 2011, 20:51:55 »
To já nevím. Proto se tě ptám, jestli se ti to teď stává furt a nebo je poprvé?
NB: ASUS EeePC 900A - Intel Atom N270, 1GB RAM; Debian GNU/Linux wheezy/sid, grafické prostředí KDE 4.6.5

alkoholik

  • Host
Re:Nejde vypnout PC
« Odpověď #8 kdy: 24 Října 2011, 20:54:36 »
Asi tejden, předtím to fungovalo.

erumoico

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 203
Re:Nejde vypnout PC
« Odpověď #9 kdy: 24 Října 2011, 21:06:19 »
ok, restartuj to -> přepni se do terminálu (Ctrl+Alt+F1) -> zadej svůj Login (odentruj) a Heslo (odentruj) -> napiš sudo telinit 0 (odentruj) a napiš sem, kde se to hryzlo.

EDIT:
Našel jsem ještě zajímavý odkaz na Google: site:forum.ubuntu.cz nelze vypnout:
« Poslední změna: 24 Října 2011, 21:12:15 od erumoico »
NB: ASUS EeePC 900A - Intel Atom N270, 1GB RAM; Debian GNU/Linux wheezy/sid, grafické prostředí KDE 4.6.5

alkoholik

  • Host
Re:Nejde vypnout PC
« Odpověď #10 kdy: 24 Října 2011, 21:26:00 »
To je ten dos. V tom neumim. Ani NECHCI jestli to nejde nějak normálně tak zůstanu na windowsech mám je legálně a linuxum se pro příště radši vyhnu. Nebudu se přece vracet k ovládání pc co frčelo naposled někdy před 30lety a umělo s tim jenom pár odborníků.
K tomu odkazu, openofice nepoužívám, možná se to pustilo nějak samo.
Děkuji za pomoc.
« Poslední změna: 24 Října 2011, 21:33:36 od alkoholik »

Filip Dominec

  • [Proplesk] [Piškot]
  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1157
Re:Nejde vypnout PC
« Odpověď #11 kdy: 24 Října 2011, 21:39:54 »
To je ten dos. V tom neumim. Ani NECHCI jestli to nejde nějak normálně tak zůstanu na windowsech mám je legálně a linuxum se pro příště radši vyhnu. Nebudu se přece vracet k ovládání pc co frčelo naposled někdy před 30lety a umělo s tim jenom pár odborníků.
K tomu odkazu, openofice nepoužívám, možná se to pustilo nějak samo.
Děkuji za pomoc.

1) Není to dos, je to příkazový řádek; pod heslem DOS nic relevantního nenajdeš. Použití příkazového řádku je někdy tak efektivní, že ho dnes dost lidí použivá dobrovolně. Máš ale pravdu v tom, že by ho uživatel neměl mít nutnost používat, pokud nechce.
2) Toto fórum má za účel řešit problémy s Ubuntu, ne nutit lidi k jeho používání. Pokud jsou z nějakého důvodu Windows výhodnější, určitě je používej.
3) Rozhodně bych ta chybová hlášení při vypínání počítače vyfotil; bez toho se nehneme.
http://www.vrattenamstat.cz/ | Buďme tolerantní k triviálním dotazům; neznamenají "neumím to najít", ale "nejsem si jist, že to je správná cesta".

alkoholik

  • Host
Re:Nejde vypnout PC
« Odpověď #12 kdy: 24 Října 2011, 22:07:13 »
1 ok ale funguje to stejně?
2 windouwsi co mám už moc výhodný nejsou jsou starý a moc věcí na nich už nefunguje, myslel jsem že linuxama ušetřim 10000 za nový
3 další problém vyfotit to můžu ale neni co žádný chybový hlášení tam neni jenom samý starting něco...... a na konci login: a další věc můžu to vyfotin pouze na kinofilm a naskenovat sem digitál už nemám z důvodu starý widouwsi co to neuměj.
Děkuji za rady, ještě zkusim jiný cd mám tady ještě linuxi mandrake tak snad budou lepší než ubuntu.

Filip Dominec

  • [Proplesk] [Piškot]
  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1157
Re:Nejde vypnout PC
« Odpověď #13 kdy: 24 Října 2011, 22:23:18 »
1 ok ale funguje to stejně?
2 windouwsi co mám už moc výhodný nejsou jsou starý a moc věcí na nich už nefunguje, myslel jsem že linuxama ušetřim 10000 za nový
3 další problém vyfotit to můžu ale neni co žádný chybový hlášení tam neni jenom samý starting něco...... a na konci login: a další věc můžu to vyfotin pouze na kinofilm a naskenovat sem digitál už nemám z důvodu starý widouwsi co to neuměj.
Děkuji za rady, ještě zkusim jiný cd mám tady ještě linuxi mandrake tak snad budou lepší než ubuntu.

1) Zdaleka ne. Když občas pustím třeba DosBox, zlobí mě jeho primitivní příkazový řádek stejně jako každého jiného.
2) Linux není Windows zdarma. Linux není Windows zdarma. Linux není Windows zdarma. :) Prakticky všude je může nahradit svou funkcí, někdy velmi výhodně, někdy ne. Ale je to jiný systém a nemá ambici být stejný jako Windows. A myslím si, že je to tak dobře.
3) Uf. Tak na ty výpisy koukni kritickým okem, nějak rozumně zhodnoť, co je asi podstatné, a přepiš sem pár řádků. Není-li chybová hláška, nezjistíme, co se děje.
http://www.vrattenamstat.cz/ | Buďme tolerantní k triviálním dotazům; neznamenají "neumím to najít", ale "nejsem si jist, že to je správná cesta".

alkoholik

  • Host
Re:Nejde vypnout PC
« Odpověď #14 kdy: 24 Října 2011, 22:50:24 »
Nevyznám se v linuxech tak jsem přepsal všechno.
Kód: [Vybrat]
  NOTE: this default has changed since nfs-utils version 1.0.x

exportfs: /etc/exports [2] : Neither 'subtree_check' or 'no_subtree_check' specif
ied for export "10.0.0.0/255.0.0.0:/media/ntfsadata".
  Assuming default behavior ('no_subtree_check').
  NOTE: this default has changed since nfs-utils version 1.0.x


.
Starting NFS kernel deamon: nfsd mountd.
Starting ACPI services....
Starting system message bus: dbus.
Starting GNOME Display Manager: gdm.
Not starting K Display Manager (kdm); it is not the default display manager..
Starting defered execution scheduler: atd.
Starting Avahi mDNS/DNS-SD Deamon: avahi-deamon.
Starting periodic command scheduler: cron.
Loading cpufreq kernel modules...done (powernow-k8).
CPUFreq Utilities: Setting ondemand CPUFreq governor...CPU0...CPU1...done.
Starting MD monitoring service: mdadm --monitor.
Starting Teredo IPv6 tunneling deamon: miredo.
Starting OpenBSD Secure Shell serwer:sshd.

Debian GNU/Linux wheezy/sid debian tty1

debian login: _

Filip Dominec

  • [Proplesk] [Piškot]
  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1157
Re:Nejde vypnout PC
« Odpověď #15 kdy: 24 Října 2011, 23:03:11 »
Nevyznám se v linuxech tak jsem přepsal všechno.
Kód: [Vybrat]
  NOTE: this default has changed since nfs-utils version 1.0.x

exportfs: /etc/exports [2] : Neither 'subtree_check' or 'no_subtree_check' specif
ied for export "10.0.0.0/255.0.0.0:/media/ntfsadata".
  Assuming default behavior ('no_subtree_check').
  NOTE: this default has changed since nfs-utils version 1.0.x


.
Starting NFS kernel deamon: nfsd mountd.
Starting ACPI services....
Starting system message bus: dbus.
Starting GNOME Display Manager: gdm.
Not starting K Display Manager (kdm); it is not the default display manager..
Starting defered execution scheduler: atd.
Starting Avahi mDNS/DNS-SD Deamon: avahi-deamon.
Starting periodic command scheduler: cron.
Loading cpufreq kernel modules...done (powernow-k8).
CPUFreq Utilities: Setting ondemand CPUFreq governor...CPU0...CPU1...done.
Starting MD monitoring service: mdadm --monitor.
Starting Teredo IPv6 tunneling deamon: miredo.
Starting OpenBSD Secure Shell serwer:sshd.

Debian GNU/Linux wheezy/sid debian tty1

debian login: _

Jej, to je blbé. Mrzí mě, žes to přepisoval celé, protože tohle je zjevně výpis vzniklý PŘI STARTU počítače.

Jinými slovy, ten počítač při vypínání vypne grafické prostředí, nic nevypíše a zatuhne (?).

To, co ti tam zůstane zobrazeno, je text ze startu a přihlášení. Bohužel, ani takto teď nevím, co s tím. Někdo nějaký tip.

Počítač tedy nereaguje na ŽÁDNÝ vstup z klávesnice? Alt+SysRq+B nic? Numlock nepřepíná diodu?
http://www.vrattenamstat.cz/ | Buďme tolerantní k triviálním dotazům; neznamenají "neumím to najít", ale "nejsem si jist, že to je správná cesta".

alkoholik

  • Host
Re:Nejde vypnout PC
« Odpověď #16 kdy: 24 Října 2011, 23:14:02 »
Nereaguje na nic ani ta dioda nesvítí.
Citace
restartuj to -> přepni se do terminálu (Ctrl+Alt+F1) -> zadej svůj Login (odentruj) a Heslo (odentruj) -> napiš sudo telinit 0 (odentruj) a napiš sem, kde se to hryzlo.
Tohle funguje, Shutdown -h funguje, halt funguje, jenom to nejde naklikat myší.

Nekrmte trola.
« Poslední změna: 24 Října 2011, 23:36:45 od alkoholik »

Filip Dominec

  • [Proplesk] [Piškot]
  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1157
Re:Nejde vypnout PC
« Odpověď #17 kdy: 24 Října 2011, 23:31:22 »
OK. To je podstatné! Systém lze vypnout pomocí shutdown -h now

Kdyby nic jiného, nebude těžké udělat vypínací ikonku na ploše. Pusť textový editor, do souboru zkopíruj

Kód: [Vybrat]
#!/usr/bin/env xdg-open

[Desktop Entry]
Encoding=UTF-8
Version=1.0
Type=Application
Terminal=false
Name[cs_CZ]=Vypnout počítač
Exec=gksu shutdown -h now
Comment[cs_CZ]=
Name=Vypnout počítač
Comment=Vypne poč
Icon=/usr/share/pixmaps/faces/puppy.png

a ulož si to třeba na plochu jako
Kód: [Vybrat]
shutdown.desktop. Klikni pravým myšítkem, vlastnosti, spouštění, povolit spouštění. Pak vždy jen dvojklikneš, zadáš heslo a je vypnuto. Je velká naděje, že to nějaká aktualizace třeba za měsíc spraví.

http://www.vrattenamstat.cz/ | Buďme tolerantní k triviálním dotazům; neznamenají "neumím to najít", ale "nejsem si jist, že to je správná cesta".

erumoico

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 203
Re:Nejde vypnout PC
« Odpověď #18 kdy: 25 Října 2011, 08:43:58 »
Když se tak dívám na http://forum.ubuntu.cz/index.php?topic=53201.0, tak mě napadá jestli by to nemohlo vyřešit vytvoření nového uživatele?

EDIT:
Všiml jsem si, že ve výpisech vidím:
Kód: [Vybrat]
Starting GNOME Display Manager: gdm.
Not starting K Display Manager (kdm); it is not the default display manager..
Pokud se nemýlím tak to znamená, že máš dvě grafická prostředí (nebo alespoň gdm a kdm). Blbne to vypínání na obou grafických prostředích?
« Poslední změna: 25 Října 2011, 09:14:04 od erumoico »
NB: ASUS EeePC 900A - Intel Atom N270, 1GB RAM; Debian GNU/Linux wheezy/sid, grafické prostředí KDE 4.6.5

Filip Dominec

  • [Proplesk] [Piškot]
  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1157
Re:Nejde vypnout PC
« Odpověď #19 kdy: 25 Října 2011, 08:51:35 »
Když se tak dívám na http://forum.ubuntu.cz/index.php?topic=53201.0, tak mě napadá jestli by to nemohlo vyřešit vytvoření nového uživatele?

No to rozhodně zkus, je to práce na 3 minuty a budeme vědět víc.
http://www.vrattenamstat.cz/ | Buďme tolerantní k triviálním dotazům; neznamenají "neumím to najít", ale "nejsem si jist, že to je správná cesta".

alkoholik

  • Host
Re:Nejde vypnout PC
« Odpověď #20 kdy: 25 Října 2011, 18:23:16 »
Takže změna nebo spíš doplnění/upřesnění: vlastnim spouštěčem
Kód: [Vybrat]
#!/bin/bash
echo x | sudo -S shutdown -h -t60
z panelu taky nic.
Počítač vypínám pouze když jdu na dýl z domu, většinou ráno než jdu do práce, probudim ze spánku a dám vypnout a skončim na mrtvym loginu, dneska SysRq fungovalo.
 K radám:
Spouštěč vyskouším, KDE už nemám kdm tak nějak zůstalo, novýho uživatele taky můžu zkusit.
Ještě mě napadlo jestli nemůže bejt na vině raid0, nebo jádro, takže skusim co jste poradili + jádro + aktualizace, a když nic tak si udělám konečně pořádek v oddílech a zrušim raid0. Konkrétně přeinstaluju.
Děkuji za rady.

EDIT:
Zjistil kdy to dělá, pouze když mám vypnutej druhej počítač, nebo vytaženej síťovej kabel, na tom pc mám nasdílenej oddíl do sítě přes nfs a v tomhle pc připojenej napsáno v fstab, když druhej pc neběží nemůžu odpojit ten sdílenej oddíl odpojit jak z prostředí tak z terminálu a pc se při vypínání sekne, zastavit démony nfs-common nfs-kernell-server rpcbind nepomohlo. Nefunguje to jak v Ubuntu 11.10 tak v Debianu testing.
Teď mi ještě zbejvá zjistit příčina, jestli někdo tušíte budu vděčnej za radu. Každopádně projdu fstab a exports jestli to nevyřeší nějakej patrametr.
« Poslední změna: 25 Října 2011, 23:27:22 od alkoholik »

alkoholik

  • Host
Re:Nejde vypnout PC
« Odpověď #21 kdy: 26 Října 2011, 06:59:15 »
Takže Ubuntu se po aktualizaci a odstranění všech prostředí kromě kde, rozesralo takovym stylem,
Opravdu chcete, aby někdo kdy vidí linux prvně přepisoval parametry bootu, marně se v terminálu snažil najít nvidia-kernel-source, instaloval nouveau, upravoval xorg, instalace nvidie z prostředí problém neni a zase upravoval xorg ?
I když už zas běží tak Ubuntu zklamalo, problém s vypínánim trvá.
Hoďtě to někdo do zamčenejch, nebo to rovnou smažte, jak máte ve zvyku, přece si nenecháte na Ubuntu kidat hnuj.

Filip Dominec

  • [Proplesk] [Piškot]
  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1157
Re:Nejde vypnout PC
« Odpověď #22 kdy: 26 Října 2011, 07:56:40 »
Bohužel jsi nenapsal, co všechno jsi v systému prováděl a co se pak stalo, takže nemůžu ani poradit, ani politovat.

Opravdu chcete, ...

Ne chceTE, ale kdyžtak chceME. V ČR není žádný placený tým vývojářů Ubuntu, jen lidi chodící na fórum a tu a tam dělající něco navíc.

Hoďtě to někdo do zamčenejch, nebo to rovnou smažte, jak máte ve zvyku, přece si nenecháte na Ubuntu kidat hnuj.

Je problém v systému, tak to sem napiš. Přece nečekáš, že to tu bude někdo cenzurovat. K-

Ještě bych chtěl doplnit, že podle tvých slov je systém v původním stavu, takže stačí dát ikonku na plochu a jede se dál. Když to ohlásíme na launchpadu, tak se tím třeba začne i někdo zabývat.
« Poslední změna: 26 Října 2011, 08:20:48 od Filip Dominec »
http://www.vrattenamstat.cz/ | Buďme tolerantní k triviálním dotazům; neznamenají "neumím to najít", ale "nejsem si jist, že to je správná cesta".

GdH

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3176
    • GdH-Notes
Re:Nejde vypnout PC
« Odpověď #23 kdy: 26 Října 2011, 10:20:09 »
Zkus si do mountu toho NFS přidat parametr soft (nebo jím přepsat hard, pokud tam máš, ten je ale výchozí).

alkoholik

  • Host
Re:Nejde vypnout PC
« Odpověď #24 kdy: 30 Října 2011, 18:15:29 »
Citace
Bohužel jsi nenapsal, co všechno jsi v systému prováděl a co se pak stalo, takže nemůžu ani poradit, ani politovat
Děkuji neni potřeba radit nebo litovat, lituj pouze Ubuntu protože systém kterej se dostane do nepoužitelnýho stavu díky návodu na svých wiki stránkách nezaslouží nic jinýho a tuplem když z bůhvíjakýho důvodu nejdou z terminálu nainstalovat ovladače grafický karty, místo toho je uživatel nucen přepsat xorg.conf nainstalovat ovladače a opšt přepsat xorg.conf.

Citace
Je problém v systému, tak to sem napiš. Přece nečekáš, že to tu bude někdo cenzurovat. K-
Právě to čekám, podivej se do zamčenejch témat, je to tam plný příspěvků kde se objevila kritika Ubuntu.

Citace
Ještě bych chtěl doplnit, že podle tvých slov je systém v původním stavu, takže stačí dát ikonku na plochu a jede se dál. Když to ohlásíme na launchpadu, tak se tím třeba začne i někdo zabývat.
Možná jsem to blbě napsal, ale ikonkou na ploše ani z terminálu vypnout nejde.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.