Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Po instalaci se zobrazí černá obrazovka  (Přečteno 3011 krát)

petrHu

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 39
Po instalaci se zobrazí černá obrazovka
« kdy: 10 Ledna 2014, 07:51:33 »
Ahoj

rád bych vyzkoušel Ubuntu, už s instalací jsem se trochu zapotil, spuštění LiveCD končilo černou obrazovkou (možná ještě s podtržítkem "_"), nakonec jsem to nainstaloval, tak že jsem zkoušel různé režimy a tuším, že 3, 4. v pořadí (nejsem si jistý - ACPI) spustil LiveCD, ale třeba to s tím nesouvisí. Instaloval jsem dualboot s Win7.

Instaloval jsem z FLASHky, kontroval jsem ji (http://wiki.ubuntu.cz/instalace/kontrola_kvality_cd), zda nahraná v pořádku, vše prošlo.

Nejsem si jistý, zda restart hned po instalaci, nebo zda až další restart, skončil černou obrazovkou, možná blikajícím podtržítkem. Po restartu se situace opakuje.

Zkoušel jsem to několikrát, nejsem si jistý přesnou posloupností kroků, ale občas se systém spustí bez mého zásahu - asi v poměru 1:7 - každé 7. spuštění najede systém. Zkoušel jsem recovery, po naběhnutí systému se zobrazila chybovka, že systém našel vnitřní chybu, zda ji chci nahlásit - ta chybovka se zobrazila několikrát.

Občas před vytuhnutím zobrazí nějaká chyba, ale nestihnu ji ani přečíst, myslím, že tam psalo něco v souvislosti s USB. Je tam nějaký log, kam bych se mohl podívat, co se stalo? jak postupovat?

(jsem dlouhodobý, asi zkušený, uživatel Win, rád bych vyzkoušel a pokud to zvládnu i přešel na Linux)

Cuore

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2534
Re:Po instalaci se zobrazí černá obrazovka
« Odpověď #1 kdy: 10 Ledna 2014, 13:10:34 »
Citace
(jsem dlouhodobý, asi zkušený, uživatel Win, rád bych vyzkoušel a pokud to zvládnu i přešel na Linux)
a to znamená co?  ::)
k tvému problému... pokud ho 1:7 spustíš tak v tom nainstaluj uzavřené ovladače ke grafice, jestli ti systém nějaké nabídne. Logy máš ve /var/log/ a tebu bude zajímat Xorg.0.log a Xorg.1.log. Pak by ti ještě jako poslední možnost pomohlo nastavit bootovací parametry jádra. Naposledy řešeno tady
http://forum.ubuntu.cz/index.php?topic=70037.msg502049#msg502049

petrHu

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 39
Re:Po instalaci se zobrazí černá obrazovka
« Odpověď #2 kdy: 10 Ledna 2014, 21:55:39 »
Díky za odpověď,

- instaloval jsem nesvobodné ovladače: zvolil jsem Software a Aktualizace/Dodatečné ovladače - zobrazila se jedna položka - AMD/ATI: Cedar [Radeon HD 5000/6000/7350 Series] a u ní 3 možnosti - X.Org server - bylo vybrána,fglrx a fglrx-updates. Vyzkoušel jsem obě a problém to nevyřešilo - možná to bylo horší - systém nenaběhl.

- koukal jsem na log Xorg.0.log, (Xorg.1.log jsem nenašel) a moc z toho moudrý nejsem, ale třeba to někomu pomůže (viz přiložený soubor)

- chtěl jsem vyzkoušet bootovat s parametrem, ale nevěděl jsem s jakým, tak jsem vzal Flashku s LiveCD a zkoušel postupně dané parametry, jeden po druhém - částečný úspěch jsem měl s NOAPIC, ale když jsem to zkusil znovu, tak systém s tímto parametrem nenaběhl

- když se nyní chci aspoň nějak dostat do Ubuntu, musím přes recovery a zvolit Pokračovat ve spuštění.

Abych byl přesnější mám 2 grafický karty (+ asi jedna integrovaná na desce) a 3 monitory. Obě jsou AMD/ATI - číslo z hlavy nevylovím, ale každá je jiná. Když mi Ubuntu naběhlo, tak se zobrazil obraz na dvou monitorech na třetím nikoliv. V Nastavení, Displeje se zobrazily překvapivě 4 monitory (ten 3. se správně pojmenoval, ale nezapnul), 4 je nějaký výchozí s malým rozlišením - tuším, že si to myslí, že jeden z volných VGA portů je připojený, nevím - to ale teď není důležité - ale třeba to s tím souvisí.

Citace
(jsem dlouhodobý, asi zkušený, uživatel Win, rád bych vyzkoušel a pokud to zvládnu i přešel na Linux)
a to znamená co?  ::)

To sem napsal dost hloupě :)  Chtěl jsem říct, že v Linuxu začínám a (asi) bohužel se snažím uplatnit postupy, který z nám z Win, což může vést k nedorozumění.

[příloha smazaná administrátorem]
« Poslední změna: 10 Ledna 2014, 21:57:48 od petrHu »

Cuore

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2534
Re:Po instalaci se zobrazí černá obrazovka
« Odpověď #3 kdy: 10 Ledna 2014, 23:10:25 »
no ten Xorg.0.log je poslední aktuální a když to naběhlo, tak tam nic bohužel nebude. Ten starší by tam měl být taky. Jinak by ještě něco mohl podchytit kern.log, dmesg. nebo syslog. Ještě sem dej co máš tedy za hardware
Kód: [Vybrat]
lspci To chování jak právě popisuješ je dost časté a pomohlo právě povolení těch dodatečných ovladačů. Píšeš
Citace
a u ní 3 možnosti - X.Org server - bylo vybrána,fglrx a fglrx-updates. Vyzkoušel jsem obě a problém to nevyřešilo
a co ta možnost X.Org server? sice byla označena, ale nejsem si jist, že byla povolena (bylo to kolečko vlevo dole zelené, nebo šedé).

petrHu

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 39
Re:Po instalaci se zobrazí černá obrazovka
« Odpověď #4 kdy: 11 Ledna 2014, 20:53:02 »
Díky za odpověď, zkoušel jsem i jsem i  X.Org server a žádná změna. Přikládám výpis lspci.

Kód: [Vybrat]
00:00.0 Host bridge: Intel Corporation 2nd Generation Core Processor Family DRAM Controller (rev 09)
00:01.0 PCI bridge: Intel Corporation Xeon E3-1200/2nd Generation Core Processor Family PCI Express Root Port (rev 09)
00:02.0 Display controller: Intel Corporation 2nd Generation Core Processor Family Integrated Graphics Controller (rev 09)
00:16.0 Communication controller: Intel Corporation 6 Series/C200 Series Chipset Family MEI Controller #1 (rev 04)
00:1a.0 USB controller: Intel Corporation 6 Series/C200 Series Chipset Family USB Enhanced Host Controller #2 (rev 05)
00:1b.0 Audio device: Intel Corporation 6 Series/C200 Series Chipset Family High Definition Audio Controller (rev 05)
00:1c.0 PCI bridge: Intel Corporation 6 Series/C200 Series Chipset Family PCI Express Root Port 1 (rev b5)
00:1c.1 PCI bridge: Intel Corporation 6 Series/C200 Series Chipset Family PCI Express Root Port 2 (rev b5)
00:1c.2 PCI bridge: Intel Corporation 6 Series/C200 Series Chipset Family PCI Express Root Port 3 (rev b5)
00:1c.3 PCI bridge: Intel Corporation 6 Series/C200 Series Chipset Family PCI Express Root Port 4 (rev b5)
00:1c.4 PCI bridge: Intel Corporation 6 Series/C200 Series Chipset Family PCI Express Root Port 5 (rev b5)
00:1d.0 USB controller: Intel Corporation 6 Series/C200 Series Chipset Family USB Enhanced Host Controller #1 (rev 05)
00:1e.0 PCI bridge: Intel Corporation 82801 PCI Bridge (rev a5)
00:1f.0 ISA bridge: Intel Corporation Z68 Express Chipset Family LPC Controller (rev 05)
00:1f.2 IDE interface: Intel Corporation 6 Series/C200 Series Chipset Family 4 port SATA IDE Controller (rev 05)
00:1f.3 SMBus: Intel Corporation 6 Series/C200 Series Chipset Family SMBus Controller (rev 05)
00:1f.5 IDE interface: Intel Corporation 6 Series/C200 Series Chipset Family 2 port SATA IDE Controller (rev 05)
01:00.0 VGA compatible controller: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Turks XT [Radeon HD 6670/7670]
01:00.1 Audio device: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Turks/Whistler HDMI Audio [Radeon HD 6000 Series]
03:00.0 USB controller: Etron Technology, Inc. EJ168 USB 3.0 Host Controller (rev 01)
04:00.0 Ethernet controller: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller (rev 06)
05:00.0 PCI bridge: Integrated Technology Express, Inc. Device 8892 (rev 30)
06:01.0 Network controller: Ralink corp. RT3060 Wireless 802.11n 1T/1R
07:00.0 VGA compatible controller: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Cedar [Radeon HD 5000/6000/7350/8350 Series]
07:00.1 Audio device: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Cedar HDMI Audio [Radeon HD 5400/6300 Series]

Při spouštění jsem mi tam ještě problikne následující chybka, nejsem si jistý, zda to má něco společného - na konci daného řádku je napsáno OK. (taky nevím, zda jsem to opsal správně, chybka je tam jen chvíli.

Kód: [Vybrat]
systemd udevd error eviocskeycode

Cuore

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2534
Re:Po instalaci se zobrazí černá obrazovka
« Odpověď #5 kdy: 11 Ledna 2014, 22:00:33 »
no máš tam všehochuť
Citace
00:02.0 Display controller: Intel Corporation 2nd Generation Core Processor Family Integrated Graphics Controller (rev 09)
to mi příjde jako intel grafika v CPU a pak dvě AMD
Citace
01:00.0 VGA compatible controller: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Turks XT [Radeon HD 6670/7670]
Citace
07:00.0 VGA compatible controller: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Cedar [Radeon HD 5000/6000/7350/8350 Series]
takže mi to příjde, že se ti to pere...

petrHu

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 39
Re:Po instalaci se zobrazí černá obrazovka
« Odpověď #6 kdy: 12 Ledna 2014, 08:08:24 »
Děkuji za odpověď. Ano, je to jak říkáš -mám 2 grafiky ATI a jednu integrovanou (psal jsem to už v 2. příspěvku, kdyžs mě naťukl, že to bude grafikou). Vzniklo to tak, že jsem chtěl 3 monitory zapojit do DVI. V počítači byla karta, která měla DVI + VGA a dokoupil jsem kartu, která měla dva DVI výstupy. Myslel jsem, že integrovaná grafika se měla vypnout po vložení grafiky - zkusím na to ještě kouknout.

Dle výpisu ve Win se jedná o:

- AMD Radeon HD 6670
- ATI Radeon HD 5450
- Intel HD Grafics

Při startu jsem si všiml ještě několika zvláštností, které nevím zda s tím souvisí. Například pokaždé skončí načítání na jiném stavu - zobrazí se jiný text, někdy černá obrazovka, někdy aspoň podtržítko, někdy výpis toho co se načítá, jako kdyby se načítalo něco jiného. Zvláštní je, že když se to sekne - třeba 10 min. to nic nedělá - a já stisknu napájecí tlačítko počítače, tak to začne vypisovat, že se vypíná a v klidu se vypne.


Do systému se nyní nedostanu, pokaždé musím jíž přes Recovery a pokračovat v načítání - pak to funguje, ale načte se pouze jedna grafika.

Jsem webový vývojář, mám rád svoji velkou pracovní plochu, 3D výkon nepotřebuji. Je ještě šance něco vymyslet? Mám sem postnout zmiňované logy?

Cuore

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2534
Re:Po instalaci se zobrazí černá obrazovka
« Odpověď #7 kdy: 12 Ledna 2014, 13:20:50 »
To se ti nedivím, že potřebuješ tolik monitorů. Na tohle to bude chtít rady vetší páky, takové zkušenosti zase nemám, jen vím, že amd a intel, potřebuje pro správnou funkci vgaswitcheroo
http://askubuntu.com/questions/161788/will-installing-amd-drivers-conflict-with-intel-hd-switchable-graphics
u nvidie to je zase bumblebee (to jen pro info). No a u té amd to funguje prapodivně (spíš nefunguje). Jak to řeší otevřené ovladače vidíš sám, to že to během bootu systému dělá pokaždé něco jiného bude asi tím, jak se to pere. Takže první věc je ta, že musíš zrušit to co nepoužíváš. Ta integrovaná karta musí jít vypnout v biosu a ta intel snad taky. Potom by to už mělo fungovat, ono pokud chceš provozovat více grafik, tak na to jsou právě u intel/amd switcheroo a v podobě amd/amd ti ty karty zase musí podporovat AMD CrossFire a musí být spolu kompatibilní. Pro více monitorů jsou přímo grafiky např. mají 4 výstupy, nebo se pak používá i tohle
http://www.alfacomp.cz/php/product.php?eid=10514007O0BM0001M2O
http://www.ddworld.cz/pc-a-komponenty/graficke-karty/test-amd-eyefinity-vse-co-jste-chteli-vedet-aneb-nepouzivate-tri-monitory-o-hodne-se-okradate.html

petrHu

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 39
Re:Po instalaci se zobrazí černá obrazovka
« Odpověď #8 kdy: 12 Ledna 2014, 14:02:11 »
Děkuji za odpověď, v BIOSu jsem vypnul integravanou grafiku a zdá se (nechci to zakřiknout), že to funguje - zatím jsem dal dva restarty bez problémů. Otestuji více až budu mít chvilku.

Měl bych ještě jednu otázku - teďka mi jedou jen dva monitory, mám mám zakládat nové vlákno, toto přejmenovat, nebo jak z toho?

Abych to shrnul - mám dvě grafiky:

- Jedna primární - má jeden výstup připojený na primární monitor, který běží v pořádku
- druhá sekundární - má dva výstupy - připojený na monitory vpravo a vlevo

Při načítání se vše zobrazuje na primárním - to je v pořádku, očekávaná chování. Po naběhnutí systému se zapne monitor vpravo - to je také v pořádku (úplně stejně se chová Win). Ale monitor vlevo se nezapne. Když spustím Nastavení/Displje - tak je tam zobrazený, ale monitor je vypnutý (v režimu Stand-By). Když v Nastavení Displeje zvolím Detekovat, tak se název displeje vlevo zobrazí přes název displeje uprostřed. Jednou se mi nějak povedlo zapnout displej vlevo, ale tím se vypnul displej vpravo...

Ještě doplním, že mi bliká kurzor - někde jsem četl, že to souvisí s nezapnutým monitorem.

Cuore

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2534
Re:Po instalaci se zobrazí černá obrazovka
« Odpověď #9 kdy: 12 Ledna 2014, 15:52:49 »
Založ nové vlákno s odkazem na tohle,  tady by to asi nepřitáhlo pozornost.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.