Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Creative Z a jiné bejkárny  (Přečteno 18417 krát)

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3554
Re:Creative Z a jiné bejkárny
« Odpověď #50 kdy: 20 Června 2023, 22:58:38 »
Vsak si navod uloz  :)
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6039
Re:Creative Z a jiné bejkárny
« Odpověď #51 kdy: 21 Června 2023, 15:05:54 »
Na tu funkci se chystám už roky, ale ještě jsem to nikdy nezkusila, možná díky tomu, že mám 5.1 repro k tomu nemám úplně důvod, protože slyším zvuky ze správných směrů.
To není o směru ale o tom, že ti tiché zvuky jako kroky, padající nábojnice apod zesílí. Je to jen algoritmus v knihovně, kterou má Creative pronajatou.
Nemám problém s nepoměrem hlasitosti mezi zvuky ale s tím, že musím sundat hlasitost celkovou ve Windows z 20% na ještě ménně. Ve hře můžu mít 1% hlasitosti a i tak je to na hraně ohluchnutí, když spustí třeba palba.
Pozor tedy na tu hlasitost až to budeš zkoušet. :)
Ale třeba to tak u Tebe nebude, protože Creative Z má 2 hlavní výstupy. Jeden silnější a 1 slabší. Možná se zkusím přepojit.
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem.
Dlouhé výpisy prosím dávat při psaní příspěvku do bloku funkcí Vložit kód.
Děkujeme.

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6039
Re:Creative Z a jiné bejkárny
« Odpověď #52 kdy: 21 Června 2023, 15:14:03 »
Jo aha, takže při budoucí čisté instalaci mě to čeká znova, pokud si nechám XFCE? A to si nejspíš nechám, protože neobsahuje věci, které mě štvou na KDE a nechybí mi to, co je v KDE navíc, byť dobré.
Však ste nedělali nic složitého. Jen větší část zabralo získání informací a pak jen odinstalace, instalace pár balíků.
Do budoucna se to jistě vyřeší samo.

QT aplikace jsou fajn, ale KDE na QT je jaks ho poznala.
« Poslední změna: 21 Června 2023, 15:15:39 od Roman Vacho »
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem.
Dlouhé výpisy prosím dávat při psaní příspěvku do bloku funkcí Vložit kód.
Děkujeme.

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Creative Z a jiné bejkárny
« Odpověď #53 kdy: 04 Července 2023, 21:09:40 »
Ještě mám otázku, v XFCE tato možnosti není, jak otestovat, že hraje zvuk ze všech repro + subwoofer a jak nastavit zesílení resp. vzdálenost jednotlivých repro, aby měly stejnou hlasitost vzhledem k mojí poloze? Vím, že v KDE tato možnost je, ale v XFCE jsem to nenašla... Díky.

ramael

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 640
Re:Creative Z a jiné bejkárny
« Odpověď #54 kdy: 04 Července 2023, 21:52:22 »
5.1 nemám. Ale mělo by to jít ovládat pomocí pavucontrol
Pokud Tě to nenabízí jednotlivé kanály, tak klepni v pavucontrol na ouško Výstupní zařízení. A tam vpravo nahoře je zámeček. Ten určuje jestli ovládáš hlasitost komplet najednou, nebo každé repro zvlášť. Tak na zámeček klikni a měli by se zobrazit všechny reproduktory. Samozřejmě pokud máš dole vpravo (Zobrazit:) navolenou správnou zvukovku a nahoře (Port:) správný výstup.
Lenovo: ThinkPad X380 Yoga
Joutůůůůb

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Creative Z a jiné bejkárny
« Odpověď #55 kdy: 04 Července 2023, 23:37:25 »
Děkuji, ale nejde úplně o ovládání (to tam mám a to co píšeš jsem nakonec našla), ale o otestování zvuku a hlasitosti jednotlivých kanálů.

Našla jsem přikaz pro terminál, ale ten mi nefunguje - speaker-test.

ramael

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 640
Re:Creative Z a jiné bejkárny
« Odpověď #56 kdy: 05 Července 2023, 07:49:34 »
Ach jo. Jsem si musel odskočit od odpovědi a celé se to samo smazalo. Tak ještě jednou a v krátkosti.
V Debian based systémech stačí napsat příkaz do terminálu. Pokud není nalezen, script command-not-found se automaticky postará o výpis patřičného balíku v kterém se příkaz nachází.
V Arch based systémech máme instalační příkaz pacman a jeho volbu F. V tvém případě
Kód: [Vybrat]
pacman -Fy speaker-test
A máme co je třeba nainstalovat aby příkaz fungoval. Ono by to šlo i bez volby y. Ale je lepší mít databázi aktualizovanou.
Lenovo: ThinkPad X380 Yoga
Joutůůůůb

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3554
Re:Creative Z a jiné bejkárny
« Odpověď #57 kdy: 05 Července 2023, 09:59:16 »
Nebo. pokud to bylo v KDE_Deb-base nějak šikovně udělané GUI, tak se pokusit zjistit, co je to za apku a mrknout, zda není alternativa nebo třeba možnost kompilace ze zdrojáku.
Ale chápu, že to už je zase babračka a pokud si vystačíš konzolově - ostatně to asi tak často kalibrovat nebudeš - tak nejspíše zbytečná práce s nejistým výsledkem ..
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Creative Z a jiné bejkárny
« Odpověď #58 kdy: 05 Července 2023, 16:09:52 »
Napsalo mi to:

Kód: [Vybrat]
sudo pacman -Fy speaker-test
[sudo] heslo pro sandra:
:: Synchronizuje se databáze balíčků...
 core                 1883,2 KiB  2,16 MiB/s 00:01 [######################] 100%
 extra                   9,2 MiB  2,66 MiB/s 00:03 [######################] 100%
 community              33,9 MiB  2,64 MiB/s 00:13 [######################] 100%
multilib je aktuální
extra/alsa-utils 1.2.9-1
    usr/bin/speaker-test

ale nejde to spustit...

Kód: [Vybrat]
speaker-test
bash: speaker-test: příkaz nenalezen

ramael

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 640
Re:Creative Z a jiné bejkárny
« Odpověď #59 kdy: 05 Července 2023, 16:26:30 »
Ok.
Ten výstup Ti řekl, že speaker-test je součástí balíku alsa-utils v repu extra. Většina programů je součástí nějakého balíku. Takže, můžeš nainstalovat 
Kód: [Vybrat]
sudo pacman -S alsa-utils
Nebo si pustit nějaký mono zvuk a v pavucontrol si přidávat ubírat na hlasitosti jednotlivých kanálů. A tak si to i nastavit dle polohy beden...
Lenovo: ThinkPad X380 Yoga
Joutůůůůb

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3554
Re:Creative Z a jiné bejkárny
« Odpověď #60 kdy: 05 Července 2023, 16:32:07 »
Věcná - aby se instaloval Pipewire, tak se alsa-utils odinstalovávaly a teď se mají zase instalovat? Nebude se to třískat? Pipewire, jako pokročilejší a moderní správce to neumí sám?

To není rejpání - jen upozornění, jestli se na něco nezapomnělo, aby se předešlo nějakým potížím a zmatkům ..
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

ramael

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 640
Re:Creative Z a jiné bejkárny
« Odpověď #61 kdy: 05 Července 2023, 17:03:07 »
PipeWire, to samozřejmě umí (nastavení). Jen se to musí napsat do konfiguráku. Nemá svůj grafický výstup. Proto je navržen tak aby mohl být ovládán buď pomocí alsa gui app (nic moc z mého pohledu). Nebo pomocí PulseAudio gui (pavucontrol - lepší řešení). Anebo se ponořit do tajů konfiguráků PipeWire a sám si to vymazlit.
Poslední je pro drsňáky 8-) možností moc není. Je možné že jsou už nějaké funkční gui rozhraní od třetích stran. GNOME a KDE si to ovládá samo. Opět dle mne malá daň za light DE.
Osobně bych se alsa-utils nebál a testnul. Pakliže by to zlobilo, tak odinstalace a možná přeinstalace pipewire. Nic horšího se stát nemůže...
Lenovo: ThinkPad X380 Yoga
Joutůůůůb

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3554
Re:Creative Z a jiné bejkárny
« Odpověď #62 kdy: 05 Července 2023, 19:17:26 »
Tak to by chtělo trochu pozvednout PulseAudio, aby tam byla ta příslušná spolupráce a tedy i ta pokročilejší nastavení ..
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

ramael

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 640
Re:Creative Z a jiné bejkárny
« Odpověď #63 kdy: 06 Července 2023, 09:48:20 »
Moc nerozumím jak to myslíš. pavucontrol funguje s pipewire super, jen nemá speaker-test. Jinak PulseAudio třeba není. Ovládání si má graficky spravovat DE.
xfce a podobné super počiny to nemají, jinak by nebyly tak malé a hbité. A tak využívají aplikací třetích stran. Třeba xfce: https://docs.xfce.org/panel-plugins/xfce4-pulseaudio-plugin/start Asi by se tam někde dalo i navrhnout přidat test kanálů (reproduktorů).
Nebo si může kdokoliv něco napsat sám. Třeba už nainstalovaný wireplumber má docela široké API.
Více k pochopení o co jde a jak to funguje je třeba zde: https://www.collabora.com/news-and-blog/blog/2020/05/07/wireplumber-the-pipewire-session-manager/
Lenovo: ThinkPad X380 Yoga
Joutůůůůb

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3554
Re:Creative Z a jiné bejkárny
« Odpověď #64 kdy: 06 Července 2023, 10:19:37 »
Myslel jsem samozřejmě pavucontrol - bral jsem to jako součást PA. A myslel jsem to tak, že nějaký speaker-test by měl mít pavucontrol už dávno - vícekanálový zvuk je tady s námi tak 20 let coby standardní výbava PC.

Tak Collabora - to je progresivní vývojář - naposledy, co o nich vím, tak dělali svou odnož LibreOffice portovanou na Android. Hodně nadupaná, ale náročná na prostředky - na 4jádrech nižší stř. třídy už byla apka nepoužitelná.

Tak uvidíme, co všechno bude ten jejich WirePlumber umět a jestli se dostane do povědomí nebo dokonce do výbavy dister.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

ramael

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 640
Re:Creative Z a jiné bejkárny
« Odpověď #65 kdy: 06 Července 2023, 10:28:05 »
Tak on wireplumber funguje. Důkazem budiž že, ho má jak Abby tak já nainstalován. Bez něho by nám to nehrálo.
Lenovo: ThinkPad X380 Yoga
Joutůůůůb

ramael

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 640
Re:Creative Z a jiné bejkárny
« Odpověď #66 kdy: 06 Července 2023, 10:41:48 »
Pro zajímavost jsem si teď alsa-utils nainstaloval a zkusil speaker-test
Spustí to šum a basta. Si pak člověk může v pavucontrol hrát s jednotlivýma kanálama. Tak jsem to zase odinstaloval. Více podrobností třeba tady: https://linuxhint.com/speaker-test-command-linux/
Je to to samé jako už jsem navrhl dříve:
Citace
Nebo si pustit nějaký mono zvuk a v pavucontrol si přidávat ubírat na hlasitosti jednotlivých kanálů. A tak si to i nastavit dle polohy beden...
Lenovo: ThinkPad X380 Yoga
Joutůůůůb

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Creative Z a jiné bejkárny
« Odpověď #67 kdy: 09 Října 2023, 13:03:37 »
Pokud ti to v této kombinaci vydá nějaký zvuk ikdyž nejspíš slabý (takhle to zlobilo i mě, jen nemám problematickou kartu jako ty). Tak bych odinstaloval alsa-utils a nainstaloval pipewire. Dřív jsem to řešil intalací pulseaudio, ale pipewire vypadá lépe. Aktuálně pipewire máme kromě ženiny PC na všech strojích.
V "našich systémech":
Kód: [Vybrat]
sudo pacman -R alsa-utils
sudo pacman -S pipewire pipewire-alsa pipewire-docs pipewire-jack pipewire-pulse pipewire-v4l2 wireplumber pavucontrol
reboot
pak si spusť pavucontrol a pohraj si s výběrem a hlasitostí. V záložce výstupní zařízení se neboj dát hlasitost nad 100%.
Sám jsem zvědav.

Je možné tento postup aplikovat v jakékoliv distribuci? Samozřejmě pacman by se nahradil tím správným 🙂 Chtěla jsem si do své doinstalovat Plasmu, což se povedlo, ale zvuk tam praská, tak jsem ji zase odinstalovala a chci zkusit OpenSUSE, prý v něm lépe běhají hry. A tak nějak si pohrávám s myšlenkou zkusit začít pařit primárně v Linuxu, aspoň co půjde 🙂

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6039
Re:Creative Z a jiné bejkárny
« Odpověď #68 kdy: 09 Října 2023, 13:38:06 »
Za ty roky co sleduju bechmarky je to prašť jak uhoď. Co si rovnou nahodit Steam OS? Je to Plasma a dole Arch Linux. Proč troškařit. :-p
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem.
Dlouhé výpisy prosím dávat při psaní příspěvku do bloku funkcí Vložit kód.
Děkujeme.

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Creative Z a jiné bejkárny
« Odpověď #69 kdy: 09 Října 2023, 13:41:12 »
To možná není úplně špatný nápad 🙂 GOG, Lutris a další tam jistě půjdou taky. Nj, to zkusím. A s tím zvukem, půjde ten postup i tam? Asi by měl, ale radši se ptám...
« Poslední změna: 09 Října 2023, 13:42:56 od Abby »

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6039
Re:Creative Z a jiné bejkárny
« Odpověď #70 kdy: 09 Října 2023, 13:42:35 »
Podle mě půjde. Ale nemusí to být přesný postup jako tenhle, ale může se maličko lišit. Ale to vařím z vody.
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem.
Dlouhé výpisy prosím dávat při psaní příspěvku do bloku funkcí Vložit kód.
Děkujeme.

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Creative Z a jiné bejkárny
« Odpověď #71 kdy: 09 Října 2023, 13:43:24 »
No jasný, minimálně správce balíčků bude jiný 🙂

Mimochodem na webu píší, že je to postavené na Debianu - https://store.steampowered.com/steamos/buildyourown
Nebo je ještě nějaká novější verze, kterou jsem nenašla?

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6039
Re:Creative Z a jiné bejkárny
« Odpověď #72 kdy: 09 Října 2023, 13:45:17 »
Je nějaká 3.x venku a tam už je Pipewire.
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem.
Dlouhé výpisy prosím dávat při psaní příspěvku do bloku funkcí Vložit kód.
Děkujeme.

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Creative Z a jiné bejkárny
« Odpověď #73 kdy: 09 Října 2023, 13:46:55 »
Nj, jenže mě to nabízí něco, co se jmenuje SteamOS Stem Deck a je to na Debianu 8, nemůžu najít ISO pro 3.x...

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6039
Re:Creative Z a jiné bejkárny
« Odpověď #74 kdy: 09 Října 2023, 13:49:45 »
Vůbec Steam OS neznám a právě se dívám na protichůdné informace o Debianu, Archu, Gnome a Plasmě.
Možná pletu dohromady dva OS. Nevím.
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem.
Dlouhé výpisy prosím dávat při psaní příspěvku do bloku funkcí Vložit kód.
Děkujeme.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.