Fórum Ubuntu CZ/SK
Ostatní => Archiv => Téma založeno: akira 24 Listopadu 2007, 12:33:51
-
Prosím o radu, mám externí HDD na USB (systém souborů NTFS), na disk v Ubuntu mohu zapisovat i číst z něj, ale když něco smažu tak se mi neuvolní žádné místo a v koši nic není. Děkuji.
-
Prosím o radu , mám externí hdd na usb (systém souborů ntfs), na disk v Ubuntu mohu zapisovat i číst z něj , ale když něco smažu tak se mi neuvolní žádné místo a v koši nic není. Děkuji.
Pouzivam gnome commander na podobne operace a kdyz to smazu, tak taky nic, staci ale odejit z daneho adresare a uz se velikost disku zmeni na skutecnou. Mozna se to smazne az pri odmountovani. Jeden flash mi nechce mazat smazane data hned, ale pri odmountovani mi nabidne moznost smazat, ci ponechat. Mam dojem, ze kazdej oddil NTFS na ktere se pristupuje z linuxu ma vlastni trash, takze kos, data by mela byt tam. Na usbhdd se smazane data nikdy do kose v systemu neukladaji a to ani pod windows, teda sem to zatim nezaznamenal..
-
...přesně tak. Jen doplním, že GNOME Commander nemaže do koše, ale rovnou odstraňuje, a proto stačí jen "odejít jinam".
-
Takže nakonec jsem USB HDD připojil k jinému PC s Windows a tam byl vidět trash, který vytvořil Gnome.
Pak jsem přišel na to, že stačí zapnout v GNOME Commander : Zobrazit>Zobrazovat skryté soubory a pak je ten trash vidět i v Ubuntu.
-
asi tak -- obecne vzato je USB disk s ntfs dle meho soudu hloupost.. kdyz uz, tak standart pro flash disky a USB disky je fat32
-
ls -la // ti ukaze i skryte soubory, pripadne zaskrtni ve svem spravci souboru i volbu "zobrazovat i skryte soubory"
-
Dík já mezitím na to taky přišel, ale zrovna jsem psal odpověď.
-
mam trochu jiny problem.
mam klasický SATA disk a připojuji ho přes řadič v pci slotu bo na desce je plno. připojuji ho normalně za běhu PC a Widows se normalně připoji a používám ho. ale v Ubuntu jej pouze vidím a připojit nejde. ví někdo co s tím? dík