Zajímalo by mě, proč se doporučuje, aby uživatelé ukládali svoje data do svých domovských adresářů.
Já, když nemusím, se tomu snažím vyhnout, protože domovský adresář je zaplevelený spoustou (naštěstí většinou skrytých) konfiguračních souborů, keší, podadresářů apod. Řada programů se k němu chová, jako by byl jejich vlastní, a vytváří tam uživateli další podadresáře nebo ukládá různá data (aniž by o tom uživatel věděl). Tím pak vzniká zmatek, protože uživatel neustále naráží na soubory a adresáře, které nevytvořil, nestojí o ně a možná ani neví, proč tam jsou. Nemůže si ani udělat zálohu, protože když si třeba fotografie uloží do adresáře Obrázky, screenshooter mu je pomíchá se snímky obrazovky a VLC k tomu přidá obrázky vystřižené z videa, nemluvě o nepořádku, který mu tam zůstane po dalších programech, třeba těch na konverzi RAW snímků na JPEGy.
Proto jsem si zvykl/a na svoje data vytvářet samostatné adresáře mimo /home, kde mohu mít skutečný přehled, co tam je, a pro rychlý přístup k těmto adresářům používám aliasy, symbolické odkazy a další prostředky. Proč bych měl/a svoje data dávat do domovského adresáře?
Vlastnictví a přístupová práva problém nejsou; vlastníkem se vždy stává uživatel, který soubor či adresář vytvořil, a to platí stejně v domovském adresáři i mimo něj. A jiný důvod mě nenapadá...