Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Proč ukládat data do domovského adresáře?  (Přečteno 3563 krát)

singularis

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 176
Proč ukládat data do domovského adresáře?
« kdy: 09 Června 2020, 19:50:05 »
Zajímalo by mě, proč se doporučuje, aby uživatelé ukládali svoje data do svých domovských adresářů.

Já, když nemusím, se tomu snažím vyhnout, protože domovský adresář je zaplevelený spoustou (naštěstí většinou skrytých) konfiguračních souborů, keší, podadresářů apod. Řada programů se k němu chová, jako by byl jejich vlastní, a vytváří tam uživateli další podadresáře nebo ukládá různá data (aniž by o tom uživatel věděl). Tím pak vzniká zmatek, protože uživatel neustále naráží na soubory a adresáře, které nevytvořil, nestojí o ně a možná ani neví, proč tam jsou. Nemůže si ani udělat zálohu, protože když si třeba fotografie uloží do adresáře Obrázky, screenshooter mu je pomíchá se snímky obrazovky a VLC k tomu přidá obrázky vystřižené z videa, nemluvě o nepořádku, který mu tam zůstane po dalších programech, třeba těch na konverzi RAW snímků na JPEGy.

Proto jsem si zvykl/a na svoje data vytvářet samostatné adresáře mimo /home, kde mohu mít skutečný přehled, co tam je, a pro rychlý přístup k těmto adresářům používám aliasy, symbolické odkazy a další prostředky. Proč bych měl/a svoje data dávat do domovského adresáře?

Vlastnictví a přístupová práva problém nejsou; vlastníkem se vždy stává uživatel, který soubor či adresář vytvořil, a to platí stejně v domovském adresáři i mimo něj. A jiný důvod mě nenapadá...

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1734
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Proč ukládat data do domovského adresáře?
« Odpověď #1 kdy: 09 Června 2020, 21:02:05 »
Možná proto, že:

a) /home/user má plná práva automaticky a není třeba se o to starat

b) celá složka /home se často dává na samostatný oddíl (ať už fyzický, nebo logický) a je snadné ji zcela oddělit od zbytku systému, přičemž tam pak je většina důležitých věcí (nejen data, ale často i různé konfigurace).

Nicméně pokud má někdo dual boot (třeba já, i když dnes převážně už jen z historických důvodů, protože do Windows chodím zcela okrajově), tak má stejně data obvykle úplně někde jinde, než v /home/user ;-)

O tom chlívku v /home/user nepolemizuju a souhlasím s tím, ale Linux v tom není sám - viz ve Widlows C:\Documents and Settings\user\ ...
« Poslední změna: 09 Června 2020, 21:51:47 od JirkaZ »

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.