Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Opravneni menit obsah  (Přečteno 1017 krát)

mak.dc

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 13
Opravneni menit obsah
« kdy: 22 Května 2007, 17:10:02 »
Jsem uplny zacatecnik a pri instalaci jsem (asi) zapnul roota. Ted nemam opravneni k zapisu kamkoliv mimo tusim "home"...
Vim, ze je tu podobnych topicu vic, ale v zadnem jsem nenasel primou odpoved na to, jak zmenit vlastnictvi.

(Partition s Winem mam FAT32, takze ten je bez problemu...)

Vojtěch Trefný

  • Příspěvků: 9307
  • Don Quijote
Opravneni menit obsah
« Odpověď #1 kdy: 22 Května 2007, 17:57:13 »
Zapnul roota? V Ubuntu je v základní instalaci root samozřejmě obsažen - pouze se na něj nedá přihlásit - pokud potřebujete práva administrátora (roota, superuživatele...) používáte sudo - viz http://wiki.ubuntu.cz/Root_sudo

To, že máte právo zapisovat pouze do /home je v úplném pořádku - a ani se nesnažte měnit oprávnění u jiných složek a souborů (u některých to nadělá paseku v celém systému...).

mak.dc

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 13
Opravneni menit obsah
« Odpověď #2 kdy: 22 Května 2007, 18:40:57 »
Super - díky za radu.

Ale stejně bych rád věděl, jak na to abych mohl do XMMS Playeru přidat nový skin. Musím to přece nahrát do usr/share/xmms/skins , ale na to já nemám povolení.
Můžu ho nějak získat aspoň krátkodobě a pokud možno tak, abych pracoval v grafickém prostředí?

Vojtěch Trefný

  • Příspěvků: 9307
  • Don Quijote
Opravneni menit obsah
« Odpověď #3 kdy: 22 Května 2007, 18:45:32 »
nejjednodušší (a nejlepší) je v terminálu:
Kód: [Vybrat]
sudo mv /cesta/soubor /usr/share/xmms/skinsmv - příkaz k přesunu, cp - příkaz ke kopírování

ale také můžete příkazem:
Kód: [Vybrat]
gksudo nautilusspustit nautilus s právy roota (ale hned, jak ten skin překopírujte, tak zavřete okno - nepracujte dále jako root přináší to rizika).

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.