Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: ASUS F3T AP008 - Problémy a jejich řešení  (Přečteno 16011 krát)

Vojtěch Weiss

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 35
    • http://wow.fakaheda.eu
ASUS F3T AP008 - Problémy a jejich řešení
« kdy: 12 Června 2007, 11:58:44 »
Ahoj, prolezl jsem celé české i slovenské fórum a mám dojem, že tenhle typ notebooku by bylo dobré pořešit v jednom vlákně, protože problémů a možných komplikací s tímto kusem je docela dost.

Linux užívám denně (winblows fakt nemusim) již sedm let, takže věřím že mezi lamky se už nepočítám.

Notebook mám cca od ledna. Hned z kraje bych popsal, co kde chodilo a jak:

 - krátce po koupi přestal chodit zvuk z repro. Problém jsem nakonec nevyřešil ani ALSA driverama, ani BIOSem, ale přímo reklamací. Podle výrobce dochází u tohoto notebooku k poškození klopného obvodu, který přepíná mezi výstupem na repro a sluchátka. Podle pokynů servisního technika z Brna jsem vypsal formulář na netu, a odeslal. Druhý den přijel poslíček, notebook převzal, aby druhý den volal znova, a opět mi jej vrátil. Rychlost, komfort, bomba. Opraveno, a chodí dodnes.

HW problémy:
1) TssCorp Toshiba mechanika je zcela jistě největší slabinou tohoto NB, doporučuji vyměnit. Pokud notebook dostanete a hned se jej rozhodnete používat, vřele doporučuji přelití firmware mechaniky na nejnovější. Problémy způsobované původním jsou neskutečné. Mechanika se zasekává, nebo kvůli ní vytuhne celý PC. Tomu se dá zamezit odesláním příkazu "hdparm -w /dev/hdc" - kdo to ale chce dělat každých 15 min?
I po aplikaci nového firmware se to občas stane také. Problém je v interpretaci DMA sleep této mechaniky.
Firmware naleznete na url http://www.toshibaer.com/firmware/download.php?TS-L632D/TS-L632D_AS99_ASUS_OEM.zip. Jedná se o poslední dostupný. Odstraní problémy s přetečením bufferu, se zasekáváním mechaniky a lockupem systému (z 60%).

2) Webcam - nechodí. Po instalaci systému není vytvořeno ani /dev/video0, a kamera se zdá mrtvá. Není tomu tak. Stačí zagooglit po "Syntek Driver" (http://syntekdriver.sourceforge.net/) a hle, drivery jsou na světě, ale uspokojivé to není. Obraz je posunut do žluté barvy, a tak se vyplatí pouze monochromatický obraz, který vypadá normálně.

3) Wifi Atheros - o těchto čipech ví každý APčkář či člen CZFree.Net své. Jsou jedny z nejlepších. Zde jsou však v kernelu stále madwifi starší verze, nebo minimálně nějak poladěné, takže pokud Vám bude stále vypadávat signál, stáhněte si ovladače přímo ze SVN madwifi.org. Pak vše jede OK. Vřele však doporušuji výměnu karty za její 802.11 a/b/g verzi. 5 GHZ se hodí, a anténí vlákno vedené víkem na to stačí.

4) RAM - nějaká neznačkovka, ale nejsou s ní problémy. V každém případě stojí za zvážení doplnění druhého banku o další 1GB modul. Já to udělal.

5) 3D karta - GeForce 7600 Go TurboCache je naprostá špica v noteboocích. Bohužel srovnává výdrž notasu na bateriích na 2h čistého času. Reklamním kecům a odhadům na 2.5 - 3h nevěřte. Měřil jsem bez 3D desktopu, s vypnutým podsvícením (zcela), vypnutou wifi, a BT, a dostal jsem se na 2:15h

6) BIOS - doporučuju vytvoření bootovací flash klíčenky s DOSem, a nalití nejnovějšího BIOSu z FTP serveru výrobce (ftp://dlsvr02.asus.com/pub/ASUS/nb/F3T, zajímají Vás soubory F3TAS224.zip a AFLASH2_DOS_060731.zip)
Pak neblbne ani BT, ani Wifi

7) S ACPI je to horší. Tlačítka chodí od nového kernelu 2.6.20, a to s jinejma, podstatnějšíma chybama.
Doporučuji kernel 2.6.18 nebo 19, dvacítku a jednadvacítku raději nepoužívejte. Pod staším kernelem ACPI rozchodíme pomocí projektu acpi4asus (http://sourceforge.net/projects/acpi4asus/), který v novém kernelu sice již je, ale pak nechodí suspend to ram a suspend to disk.

8) APCI se chová divně. Pod novým kernelem 2.6.21 a 2.6.20 počítač sice usne (oboje, jak do RAM, tak na disk), ale pak nelze probudit. Prostě se nezapne. Navíc dle všeho vytuhne právě při závěrečné fázi usínání. Při suspend to ram zůstane nb silně hřát, protože CPU stále jede, a větráky jsou vypnuté. Diodka pak také nebliká. Zapnout nelze. Je třeba potržet tlačítko na vypínání delší dobu, kdy nb konečně zhasne. U suspend to disk pak dochází ke správnému vypnutí, ale zapnout opět nelze. Prostě ACPI hadr.

Pro úplnnost přidávám své Xorg.conf - pár lidem to jistě pomůže. Jde o to, že jsem rozchodil jak dualhead, tak synaptics, plus tunning grafické karty, takže Beryl se nezacukne ani při všem zapnutém.



Citace
Section "Files"
        FontPath        "/usr/share/X11/fonts/misc"
        FontPath        "/usr/share/X11/fonts/cyrillic"
        FontPath        "/usr/share/X11/fonts/100dpi/:unscaled"
        FontPath        "/usr/share/X11/fonts/75dpi/:unscaled"
        FontPath        "/usr/share/X11/fonts/Type1"
        FontPath        "/usr/share/X11/fonts/100dpi"
        FontPath        "/usr/share/X11/fonts/75dpi"
        FontPath        "/usr/share/fonts/X11/misc"
        FontPath        "/var/lib/defoma/x-ttcidfont-conf.d/dirs/TrueType"
EndSection

Section "Module"
        Load    "i2c"
        Load    "bitmap"
        Load    "ddc"
        Load    "extmod"
        Load    "freetype"
        Load    "glx"
        Load    "dbe"
        Load    "int10"
        Load    "type1"
        Load    "vbe"
EndSection

Section "InputDevice"
        Identifier      "ASUS F3T keyboard"
        Driver          "kbd"
        Option          "CoreKeyboard"
        Option          "XkbRules"      "xorg"
        Option          "XkbModel"      "pc105"
        Option          "XkbLayout"     "cz"
        Option          "XkbOptions"    "lv3:ralt_switch"
EndSection

Section "InputDevice"
        Identifier      "ASUS F3T Touchpad"
        Driver          "synaptics"
        Option          "SendCoreEvents"        "true"
        Option          "Device"                "/dev/psaux"
        Option          "Protocol"              "auto-dev"
        Option          "HorizScrollDelta"      "0"
        Option          "SHMConfig"             "on"
EndSection

Section "InputDevice"
        Identifier      "Microsoft Habu Gaming Mouse"
        Driver          "mouse"
        Option          "CorePointer"
        Option          "Device"                "/dev/input/mice"
        Option          "Protocol"              "ExplorerPS/2"
        Option          "ZAxisMapping"          "4 5"
        Option          "Buttons"               "9"
        Option          "Emulate3Buttons"       "false"
EndSection

Section "Device"
        Identifier      "NVIDIA GeForce 7600 Go TurboCache"
        Driver          "nvidia"
        BusID           "PCI:4:0:0"
        VideoRam        524288
        Option          "RenderAccel"                   "true"
        Option          "TripleBuffer"                  "true"
        Option          "NoRenderExtension"             "Off"
        Option          "AllowGLXWithComposite"         "true"
        Option          "AddARGBGLXVisuals"             "true"
        Option          "BackingStore"                  "true"
        Option          "NvAGP"                         "1"
        Option          "UseEvents"                     "false"
        Option          "HWCursor"                      "On"
        Option          "SWCursor"                      "Off"
#       Option          "NoLogo"                        "true"
        Option          "CursorShadow"
        Option          "CursorShadowAlpha"             "32"
        Option          "CursorShadowXOffset"           "3"
        Option          "CursorShadowYOffset"           "3"
        Option          "TwinView"                      "True"
        Option          "TwinViewOrientation"           "LeftOf"
        Option          "UseEdidFreqs"                  "True
        Option          "MetaModes"                     "DFP-0: 1280x800, CRT-0: 1024x768,1280x1024"
       Option          "ConnectedMonitor"              "DFP,CRT"
        Option          "TwinViewXineramaInfoOrder"     "DFP-0,CRT-0"
        Option          "VBERestore"                    "true"
        Option          "DynamicTwinView"               "False"
        Option          "RandRRotation"                 "on"
EndSection

Section "Monitor"
        Identifier      "ASUS F3T LCD"
        modelname       "Flat Panel 1280x800"
        HorizSync       31.5-90
        VertRefresh     60
        modeline        "1280x800@60" 108.0 1280 1328 1440 1688 1024 1025 1028 1066 +hsync +vsync
        gamma 1.0
EndSection


Section "Screen"
        Identifier      "ASUS F3T Screen"
        Device          "NVIDIA GeForce 7600 Go TurboCache"
        Monitor         "ASUS F3T LCD"
        Option          "AddARGBGLXVisuals"     "True"
        DefaultDepth    24
                SubSection      "Display"
                depth           24
                modes           "1280x800@60"
        EndSubSection
EndSection

Section "ServerLayout"
        Identifier      "ASUS F3T AP008"
        Screen          "ASUS F3T Screen" 0 0
        InputDevice     "ASUS F3T keyboard"
        InputDevice     "Microsoft Habu Gaming Mouse"
        InputDevice     "ASUS F3T Touchpad"             "CorePointer"
        Option          "AIGLX"                         "true"
EndSection

Section "Extensions"
        Option          "Composite"             "Enable"
        Option          "RENDER"                "True"
        Option          "DAMAGE"                "True"
EndSection

Section "ServerFlags"
        Option          "DontZap"       "no"
EndSection

POZN: Pro úplnost uvedu, že jsem notebook testoval jak na Kubuntu Edgy Eft, tak Feisty Fawn. Dle očekávání Feisty přinesl vícero problémů, než Edgy Eft. Bohužel je to tak.
« Poslední změna: 26 Října 2007, 19:24:51 od Vojtěch Weiss »
Rezistance is, and allways has been Futile.
http://wow.fakaheda.eu/img/banner.gif

Jakub Lucký

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3433
    • Jakub Lucký
ASUS F3T AP008 - Problémy a jejich řešení
« Odpověď #1 kdy: 12 Června 2007, 12:16:06 »
To je fakt dobrý...Nechceš to hodit na wiki nebo něco podobného (ideálně anglicky) a zařadit na "linux-on-laptops.com" ?
FAQ-Často kladené otázky   Návody(wiki)     
Jakub@Life:~$ Ubuntu změnilo váš život, přejete si změny uložit?(Y/N)?
Děkujeme, že nekrmíte trolly Blogísek  :wq

Vojtěch Weiss

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 35
    • http://wow.fakaheda.eu
ASUS F3T AP008 - Problémy a jejich řešení
« Odpověď #2 kdy: 13 Června 2007, 09:02:58 »
Na Gentoo foru neco podobneho je, ale dost detailu tam chybi, bohuzel.
Jen bych pridal jednu informaci. Pokud ma nekdo Edgy Eft, a rozhodne se upgradovat na Feisty Fawn pomoci zmeny repozitaru, pak by mel vedet, ze se po rebootu nedostane do X. Resp, X nabehnou, ale prihlaseni selze a vrati se do loginu (kdm, gdm). Pomuze manualni pridani prikazu "chmod 777 /dev/null" do /etc/rc.local

Dojde totiz k chybe pri upgradu, a pri vytvareni /dev adresare pri bootu neni nastavene spravne opravneni na /dev/null, takze programy ktere tam sypou sve hlasky selzou.

Mimohodem, jedna dulezita vec. Prisel jsem na to, jak zamezit zasekavani te mechaniky a systemu jako celku. Mechanika ma opravdu oproblem, ale muze za to i HAL, ktery ji moc casto checkuje, a ona se pak neumi probrat. Takze reseni:
zaeditujte si soubor /usr/share/hal/fdi/policy/10osvendor/10-storage-policy.fdi, a pozmente jej tak, aby vypadal jak muj:

Citace
<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?> <!-- -*- SGML -*- -->

<deviceinfo version="0.2">
  <!-- Always eject USB storage devices to properly power them off -->
  <device>
    <match key="info.category" string="storage">
      <match key="storage.bus" string="usb">
        <merge key="storage.requires_eject" type="bool">true</merge>
      </match>
      <match key="storage.bus" string="ieee1394">
        <merge key="storage.requires_eject" type="bool">true</merge>
      </match>
    </match>
    <match key="storage.bus" string="ide">
    <match key="storage.model" string="TSSTcorpCD/DVDW TS-L632D">
    <match key="block.device" string="/dev/hdc">
    <merge key="storage.media_check_enabled" type="bool">false</merge>
    </match>
    </match>
    </match>

  </device>
</deviceinfo>


Jak vidite, zakazal jsem HALu checking mechaniky. Od te doby zadnej lockup.
Pokud se vyrobni cislo a oznaceni vasi mechaniky lisi, pak staci jen string pozmenit podle vypisu "hdparm -i /dev/hdc"

Dalsim problemem je caste odpojovani wifi, resp Atheros karta zrusi asociaci, a dela to pri slabsim signalu temer neustale. Duvodem je skenovani siti na pozadi, v dusledku cehoz nestihne ovladac vcas zpracovat ESSID Beacon. Dojde k rozpojeni spojeni, a je to v haji. Hlavne u siti s dashboardem a prohlasovanim.

Vse se da vyresit pridanim radku "/sbin/iwpriv ath0 bgscan 0" do /etc/rc.local (nad radek "exit 0")
« Poslední změna: 25 Října 2007, 16:43:34 od Vojtěch Weiss »
Rezistance is, and allways has been Futile.
http://wow.fakaheda.eu/img/banner.gif

Tomas

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 100
    • The Dark Crusaders shall lead the way to the Lake of the Ancients as the burning Eferias will light the way
ASUS F3T AP008 - Problémy a jejich řešení
« Odpověď #3 kdy: 23 Července 2007, 20:16:04 »
V skutku hodnotne prispevky. Avsak mam dotaz..v bode 1, v ktorom sa rozprava o mechanike je link na firmware nefunkcny. Dalo by sa aktualizovat. A neslo by updatovat a popisat kolko z tychto problemov ostalo aj po nahodeni Feisty Fawn? Mozno by to niektorym ludom pomohlo. Ja niesom na tolko skuseny aby som sa do toho pustil.
Asus F3Tc, AMD Turion64 X2, 3GB RAM, GeForce7300 256MB, HDD 120GB, Wi-fi,BT,1.3M Cam included. Running on Ubuntu 9.04 JJ

LC Black

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 169
  • LC_Black
    • Blick.tym.cz
ASUS F3T AP008 - Problémy a jejich řešení
« Odpověď #4 kdy: 20 Srpna 2007, 09:57:18 »
Hezký, fakt všechno supr........Takovej menší dotázeček šlo by tohle všechno použít na notebook ASUS F3M????

Myslím že mám problémek s ACPI a pokud je povolen tak notebook hrozně zamrzá a seká se.

Myslíte že by to vyřešil tento Xorg.conf - jen stím rozdílem že bych nechal nastavení svojí graf. karty.........můj notebook má totiž jinou a to Nvidia GeForce GO 6100. Nebo poradíte nějaký jiný rady?
NB ASUS F3M -AP005A-AMD New Sempron64 3400+ (25W)/15.4W/2536MB RAM/80GB HDD/Nvidia GeForce Go 6100/

Petr Zemek

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 6
    • http://www.stud.fit.vutbr.cz/~xzemek02/
ASUS F3T AP008 - Problémy a jejich řešení
« Odpověď #5 kdy: 03 Září 2007, 14:10:55 »
Ahoj,

zrovna jsem dopsal popis instalace, konfigurace a řešení různých problémů na notebooku Asus F3Tc-AP049 - distribuce Kubuntu Feisty (7.04). Článek si můžete přečíst zde (psáno v angličtině) - třeba to někomu pomůže. Funguje mi skoro všechno, až na pár věcí uvedených v závěru (podrobnosti jsou v článku):

1) nvidia-settings hlásí tyto chyby při pokusu zapsání nastavení do xorg.conf (spuštěno přes sudo):

Kód: [Vybrat]
ERROR: Unable to determine valid vertical refresh ranges for display device 'CMO' (GPU: GeForce Go 7300)!
ERROR: Failed to add display device 'CMO' to screen 0!
ERROR: Failed to add X screen 0 to X config.
ERROR: Failed to add X screens to X config.
ERROR: Failed to generate an X config file!
Ruční editace xorg.conf vše řeší, ale i tak by mě zajímalo, v čem je problém.

2) Nefunguje mi mikrofon

Zkoušel jsem měnit nastavení v alsamixeru, ale zatím se mi jej nepodařilo zprovoznit. Ještě zkusím pohledat a vyzkoušet pár dalších věcí + jiný mikrofon. Používám alsa drivery verze 1.0.13.

3) Uspání a hibernace

O zprovoznění suspend/hibernation jsem se ani příliš nesnažil (podle ohlasů z netu jsou s tím stále problémy). Hlavní problém, co mám, je deaktivace jednoho jádra po probuzení (ať už přes ACPI, tak i pomocí hibernate scriptu). Kernel 2.6.20-16-generic (distribuční jádro).
Asus F3Tc-AP049: AMD Turion X2 1.8 GHz, 2048 MB DDR2, GeForce Go 7300
Kubuntu Hardy (8.04)

LC Black

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 169
  • LC_Black
    • Blick.tym.cz
ASUS F3T AP008 - Problémy a jejich řešení
« Odpověď #6 kdy: 03 Září 2007, 15:42:56 »
Citace: s3rvac
Ahoj,

zrovna jsem dopsal popis instalace, konfigurace a řešení různých problémů na notebooku Asus F3Tc-AP049 - distribuce Kubuntu Feisty (7.04). Článek si můžete přečíst zde (psáno v angličtině) - třeba to někomu pomůže. Funguje mi skoro všechno, až na pár věcí uvedených v závěru (podrobnosti jsou v článku):

1) nvidia-settings hlásí tyto chyby při pokusu zapsání nastavení do xorg.conf (spuštěno přes sudo):

Kód: [Vybrat]
ERROR: Unable to determine valid vertical refresh ranges for display device 'CMO' (GPU: GeForce Go 7300)!
ERROR: Failed to add display device 'CMO' to screen 0!
ERROR: Failed to add X screen 0 to X config.
ERROR: Failed to add X screens to X config.
ERROR: Failed to generate an X config file!
Ruční editace xorg.conf vše řeší, ale i tak by mě zajímalo, v čem je problém.

2) Nefunguje mi mikrofon

Zkoušel jsem měnit nastavení v alsamixeru, ale zatím se mi jej nepodařilo zprovoznit. Ještě zkusím pohledat a vyzkoušet pár dalších věcí + jiný mikrofon. Používám alsa drivery verze 1.0.13.

3) Uspání a hibernace

O zprovoznění suspend/hibernation jsem se ani příliš nesnažil (podle ohlasů z netu jsou s tím stále problémy). Hlavní problém, co mám, je deaktivace jednoho jádra po probuzení (ať už přes ACPI, tak i pomocí hibernate scriptu). Kernel 2.6.20-16-generic (distribuční jádro).
Tak jsem jen tak v rychlosti mrknul na odkaz  a hustý!!! Fákt hustý :-D ted připravuji notebook na další install UBUNTU tak se bude hodit, dost věcí bych měl mít stejných tak se to bude hodit, ale něco je odlišných!!! Grafika a DVD-ROMka je trochu odlišná...tam si budu muset pomoct nějak jinak.....ale dostal jsem typ na jedno řešení a to skusím jestli zabere :-D skombinací stím tvým a snad jednou budu mít funkční a nezamrzací linux!!!  WinXP zatím musím mít v PC toho se jen tak nezbavím......zatím je doba woken :-/ ale jednou se snad dočkáme nové technologie a křehké sklo nahradí pořádné silové pole ( Linux ) :-D
NB ASUS F3M -AP005A-AMD New Sempron64 3400+ (25W)/15.4W/2536MB RAM/80GB HDD/Nvidia GeForce Go 6100/

Petr Zemek

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 6
    • http://www.stud.fit.vutbr.cz/~xzemek02/
ASUS F3T AP008 - Problémy a jejich řešení
« Odpověď #7 kdy: 11 Září 2007, 08:35:40 »
Tak už mi funguje i mikrofon, řešením je přidat následující řádky do /etc/rc.local před "exit 0":

Kód: [Vybrat]
/usr/bin/amixer set "Input Source" Line
/usr/bin/amixer set "Input Source" Mic
Asus F3Tc-AP049: AMD Turion X2 1.8 GHz, 2048 MB DDR2, GeForce Go 7300
Kubuntu Hardy (8.04)

Petr Zemek

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 6
    • http://www.stud.fit.vutbr.cz/~xzemek02/
ASUS F3T AP008 - Problémy a jejich řešení
« Odpověď #8 kdy: 14 Září 2007, 13:54:11 »
Problém s nvidia-settings (nešlo zapisovat konfiguraci do xorg.conf) vyřešen - odstranil jsem nvidia-glx drivery a místo nich nainstaloval nvidia-glx-new drivery.
Asus F3Tc-AP049: AMD Turion X2 1.8 GHz, 2048 MB DDR2, GeForce Go 7300
Kubuntu Hardy (8.04)

Karel Ochman

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 227
    • http://www.leatherservice.wz.cz
ASUS F3T AP008 - Problémy a jejich řešení
« Odpověď #9 kdy: 19 Září 2007, 15:08:20 »
podařilo se někomu na F3T zprovoznit pod ubuntu bluetooth?

Vojtěch Weiss

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 35
    • http://wow.fakaheda.eu
Re: ASUS F3T AP008 - Problémy a jejich řešení
« Odpověď #10 kdy: 23 Října 2007, 16:42:00 »
jiste. chodi naprosto bezproblemove, mam takhle pripojenej mobil a PDAcko...
pres mobil jedu dokonce do netu
Rezistance is, and allways has been Futile.
http://wow.fakaheda.eu/img/banner.gif

Vojtěch Weiss

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 35
    • http://wow.fakaheda.eu
Re: ASUS F3T AP008 - Problémy a jejich řešení
« Odpověď #11 kdy: 24 Října 2007, 18:13:45 »
Jsem zde, a tentokrát s novinkama ohledně Ubuntu 7.10, Gutsy Gibon. Ač byl Gibon odvážný, jsem odvážnější, a nainstaloval jej hned jak vyšel, a to sice upgradem z Feisty Fawn. Jedná se tedy o totožné distro, o kterém jsem psal dříve, jen nyní upgradováno na Gibona.

Takže, co je nového? Gutsy doznal několika změn, a samozřejmě přinesl hromadu chyb, na které bych nyní chtěl upozornit. Přišel jsem na způsoby, jak odstranit nedostatky, a hodlám se s Vámi o ně podělit. Budu pokud možno stručný.

1) Při upgradu z Feisty Fawn počítejte s tím, že celkově aktualizační proces stáhne 1.7 GB balíčků. Dále je třeba počítat s chybou aktualizačního software. I když to v manuálu psáno není, můžete použít klienta z Ubuntu. Způsob prověřování balíků nutných k instalaci se nemění.

2) Pokud máte kartu NVidia jako já, dejte si bacha na XGL. Bez dotazů bude nainstalováno a spuštěno. Má to jednu výhodu a několik nevýhod. Jednak skvěle funguje suspend to ram a suspend to disk, je méně starostí s compizem, ale na druhou stranu neběží řádně žádná 3D aplikace, emulace prostřednictvím CEDEGA nebo WINE nejede vůbec, skripty postavené na nvidia-settings (většina sensorik a widgetů na ploše), dále pak zlobí minimalizace některých aplikací, atp. "apt-get remove xserver-xgl" vše urovná, ale problémy nezmizí zcela.

3) Pokud máte beryl, před updatem jej odeberte. Zcela jej odstraňte, se všema doprovodnýma aplikacema. S compizem se pere, a dokáže nadělat neplechu. zvlášť, pokud jej máte kompilovaného. Binární distribuci dokáže deaktivovat sám aktualizační proces.

4) na tunning, který jsme zvyklí z beryl-manager aplikace, nemusíme zapomínat. stejné možnosti dovoluje compiztray (google je tvůj přítel)

5) Ovládání zvuku přes hotkeys (FnF10-FnF12) nefunguje. Může za to nové KMilo. Jde to ale obejít, a to docela snadno. Balík neodebírejte, ale stáhněte si stejnojmenný balíček z Feistyho. Pokud se Vám líbí nové vzezření, a chcete jen vrátit funkcionalitu, stačí přepsat všechny knihovny KMila starším balíčkem, a nechat dvě, starající se o grafický vzhled (kded_kmilod.la a kded_kmilod.so), jinak jej přemázněte celý. Balík neodebírejte! Jen rozbalte starší balíček, a přepište knihovnama z něj ty instalované v systému.

6) Compiz nabízí zcela to samé, jako původní beryl (až na větší stabilitu compizu, a chaotické ovládání compizu), není třeba se jej bát.

Jak budu vědět víc, opět napíšu.
Rezistance is, and allways has been Futile.
http://wow.fakaheda.eu/img/banner.gif

jirka63

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 10
Re: ASUS F3T AP008 - Problémy a jejich řešení
« Odpověď #12 kdy: 24 Října 2007, 21:21:36 »
Na notebooku Asus F3T, vybaveném nvidia 7300, mi totálně zamrzá grafika po instalaci ovladče nvidia. Po jeho odstranění vše funguje normálně (samozřejmě bez 3D akcelerace ). Instaluji i odinstalovávám pomocí Správce nesvobodných ovladačů, takže by to měl být ten správný ("new"). Šlo by to nějak řešit ?

Petr Zemek

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 6
    • http://www.stud.fit.vutbr.cz/~xzemek02/
Re: ASUS F3T AP008 - Problémy a jejich řešení
« Odpověď #13 kdy: 25 Října 2007, 15:52:32 »
Na notebooku Asus F3T, vybaveném nvidia 7300, mi totálně zamrzá grafika po instalaci ovladče nvidia. Po jeho odstranění vše funguje normálně (samozřejmě bez 3D akcelerace ). Instaluji i odinstalovávám pomocí Správce nesvobodných ovladačů, takže by to měl být ten správný ("new"). Šlo by to nějak řešit ?

Mám úplně ten stejný problém - systém po určité (náhodné) době zatuhne a nereaguje, pomůže jen vypnutí a zapnutí.

Přidávám odkazy, kde se daný problém řeší:
http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=579761
https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/linux-restricted-modules-2.6.22/+bug/145112

Já to zatím řeším používáním 'nv' driveru místo 'nvidia'.
Asus F3Tc-AP049: AMD Turion X2 1.8 GHz, 2048 MB DDR2, GeForce Go 7300
Kubuntu Hardy (8.04)

Petr Zemek

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 6
    • http://www.stud.fit.vutbr.cz/~xzemek02/
Re: ASUS F3T AP008 - Problémy a jejich řešení
« Odpověď #14 kdy: 25 Října 2007, 16:05:21 »
Včera jsem upgradoval z 7.04 na 7.10 (kubuntu) a také přináším své postřehy:

1. Upgrade jsem prováděl pomocí Update Manageru, kde ale po stažení balíků a začátku upgradu došlo k chybě (Could not install 'debconf', 'x11-common', ...) a musel jsem jej ukončit. Upgrade se mi nicméně podařilo dokončit pomocí:
Kód: [Vybrat]
aptitude dist-upgrade
2. Při upgradu došlo ke spoustě problémů s konfigurací balíků tex-* a texlive-*. Vyřešil jsem to odstraněním všech tex-* a texlive-* balíků:
Kód: [Vybrat]
aptitude remove --purge seznam_problematickych_baliku a následným přejmenováním konfiguračních souborů v /etc/texmf/* na původní názvy (odstranit příponu .dpkg-new), instalací tex-common a následnou instalací texlive.

3. Proprietární nvidia drivery dělají problémy (viz můj příspěvek nahoře). Zřejmě nezbývá než počkat na novou verzi nvidia driverů.

4. Při bootování je vidět pouze černá obrazovka (s vypnutým usplash a zapnutým vga=791). Nepomohla mi zatím žádná rada na https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/ubiquity/+bug/150930, nicméně bez vga=791 vše funguje bez problému (jen ve "špatném" rozlišení).

Jinak jsem doposud žádné jiné problémy nezaznamenal (kromě problémů s KMilo popsaných Vojtěchem Weissem). V případě, že narazím na další problémy či řešení stávajících problémů, tak se také ozvu.

« Poslední změna: 25 Října 2007, 16:11:19 od Petr Zemek »
Asus F3Tc-AP049: AMD Turion X2 1.8 GHz, 2048 MB DDR2, GeForce Go 7300
Kubuntu Hardy (8.04)

Vojtěch Weiss

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 35
    • http://wow.fakaheda.eu
Re: ASUS F3T AP008 - Problémy a jejich řešení
« Odpověď #15 kdy: 25 Října 2007, 16:25:26 »
1) Tak blank screen pri super VGA consoli jsem napravil velmi snadno:
v souboru /etc/modprobe.d/blacklist-framebuffer
staci zakomentovat:
#blacklist vesafb
#blacklist vga16fb

Pak vga=791 pojede jak ma.

2) Dalsi veci je suspend to ram a to disk. Lze jej celkem snadno zprovoznit:
V compizu vypnete Sync-to-Vblank
To same provedte v nvidia-settings
V obou musi byt vypnute!

Dale pak soubor /etc/default/acpi-support nastavte tyto hodnoty:
Kód: [Vybrat]
ACPI_SLEEP=true
ACPI_HIBERNATE=true
ACPI_SLEEP_MODE=mem
SAVE_VBE_STATE=false
VBESTATE=/var/lib/acpi-support/vbestate
POST_VIDEO=false
SAVE_VIDEO_PCI_STATE=true
USE_DPMS=false
DOUBLE_CONSOLE_SWITCH=false
HIBERNATE_MODE=shutdown
# Comment this out to disable screen locking on resume
LOCK_SCREEN=false
RESTART_IRDA=false
ENABLE_LAPTOP_MODE=false
SPINDOWN_TIME=12
Pokud je mate jinak, prenastavte je takto.

Dale si upravte xorg.conf - lide pouzivajici nvidii, pro ktere jsem i toto howto udelal, pak mohou pouzit muj config (nezapomente si jej upravit, ale hodnoty nechte stejne!)
Citace
Section "Device"
        Identifier      "NVIDIA GeForce 7600 Go TurboCache"
        Driver          "nvidia"
        BusID           "PCI:4:0:0"
        VideoRam        524288
        Option          "RenderAccel"                   "True"
        Option          "TripleBuffer"                  "True"
        Option          "NoRenderExtension"             "Off"
        Option          "AllowGLXWithComposite"         "True"
        Option          "AddARGBGLXVisuals"             "True"
        Option          "AddARGBVisuals"                "True"
        Option          "BackingStore"                  "True"
        Option          "NvAGP"                         "1"
        Option          "UseEvents"                     "False"
        Option          "UseEDIDDpi"                    "False"
        Option          "HWCursor"                      "On"
        Option          "SWCursor"                      "Off"
        Option          "CursorShadow"                  "True"
        Option          "CursorShadowAlpha"             "32"
        Option          "CursorShadowXOffset"           "3"
        Option          "CursorShadowYOffset"           "3"
        Option          "TwinView"                      "True"
        Option          "TwinViewOrientation"           "LeftOf"
        Option          "UseEdidFreqs"                  "True
        Option          "MetaModes"                     "DFP-0: 1280x800, CRT-0: 1024x768,1280x1024"
        Option          "TwinViewXineramaInfoOrder"     "DFP-0,CRT-0"
        Option          "VBERestore"                    "False"
        Option          "RandRRotation"                 "On"
EndSection

Suspend chodi obema zpusoby, tj jak do RAM, tak na disk. Po startu ze suspendu vas vsak privita cerna obrazovka, sice podsvetlena, ale cerna.
Staci jen pouzit klavesove zkratky ctrl+alt+F1 a pak alt+F7 a voila! Jsme in. Cerna konzole kde neni videt text, je pruvodnim znakem framebufferu, ktery jsme drive povolili. Holt si musime vybrat.

3) Dalsi veci je, ze v KDE i GNOME obcas mizi horni, nebo spodni panel pri startu. Lze to snadno obejit:
zmente v souboru /usr/share/autostart/kdesktop.desktop
radek:
X-KDE-autostart-phase=0
na
X-KDE-autostart-phase=1
« Poslední změna: 25 Října 2007, 16:28:01 od Vojtěch Weiss »
Rezistance is, and allways has been Futile.
http://wow.fakaheda.eu/img/banner.gif

Vojtěch Weiss

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 35
    • http://wow.fakaheda.eu
Re: ASUS F3T AP008 - Problémy a jejich řešení
« Odpověď #16 kdy: 25 Října 2007, 16:45:56 »
Na notebooku Asus F3T, vybaveném nvidia 7300, mi totálně zamrzá grafika po instalaci ovladče nvidia. Po jeho odstranění vše funguje normálně (samozřejmě bez 3D akcelerace ). Instaluji i odinstalovávám pomocí Správce nesvobodných ovladačů, takže by to měl být ten správný ("new"). Šlo by to nějak řešit ?

projdi si howto ktere jsem napsal tykajici se informaci ktere musis hodit do xorg.conf

nvidia v defaultu dost blbne, naproti tomu ma ale nepreberne mnozstvi nastaveni. hod si do configu to co ja, pripadne si jej cely zkopiruj (a vyhod napriklad mou mys, mam asi jinou)
Rezistance is, and allways has been Futile.
http://wow.fakaheda.eu/img/banner.gif

Petr Zemek

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 6
    • http://www.stud.fit.vutbr.cz/~xzemek02/
Re: ASUS F3T AP008 - Problémy a jejich řešení
« Odpověď #17 kdy: 19 Listopadu 2007, 23:10:37 »
Na notebooku Asus F3T, vybaveném nvidia 7300, mi totálně zamrzá grafika po instalaci ovladče nvidia. Po jeho odstranění vše funguje normálně (samozřejmě bez 3D akcelerace ). Instaluji i odinstalovávám pomocí Správce nesvobodných ovladačů, takže by to měl být ten správný ("new"). Šlo by to nějak řešit ?

Mám úplně ten stejný problém - systém po určité (náhodné) době zatuhne a nereaguje, pomůže jen vypnutí a zapnutí.

Přidávám odkazy, kde se daný problém řeší:
http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=579761
https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/linux-restricted-modules-2.6.22/+bug/145112

Já to zatím řeším používáním 'nv' driveru místo 'nvidia'.

Problém zřejmě vyřešen updatem proprietárního nVidia ovladače na poslední beta verzi (169.04). Od té doby jsem zatím neměl jediný problém se stabilitou systému.
Asus F3Tc-AP049: AMD Turion X2 1.8 GHz, 2048 MB DDR2, GeForce Go 7300
Kubuntu Hardy (8.04)

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.