Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Pristupova prava  (Přečteno 4247 krát)

Chose

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 37
  • Never say never!
Pristupova prava
« kdy: 17 Června 2007, 22:20:18 »
Zdravim,
zkopiroval jsem si na notebook nekolik filmu z DVD (avi) po nahrani do slozky /home/chose/filmy se mi u vseho vytvorila prava root jen pro cteni. To je kazda slozka kde je nazev filmu, tak smotne avi, pripadne i titulky. Pri kopirovani po siti na disk pod XP (SAMBA) vyzaduje po mne abych byl root. Umim  zmenit pod rootem prava, ale potreboval bych nejaky hromadny prikaz jak tyto prava zmenit pro celou slozku Filmy a nize. U 50 slozek filmu je to dost nuda.

Pak dal, nevite proc tato situace vznikla??? Ze by po zkopirovani z DVD na HD se nastavily prava root? Byl jsem urcite zalogovany pod svym loginem.

Dik

Marp

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2456
  • Moje práce není probudit ovce, ale shromáždit vlky
    • Marek Marp Pszczolka
Pristupova prava
« Odpověď #1 kdy: 17 Června 2007, 22:42:48 »
Spusť si Nautilus s právy roota "sudo nautilus", najeď si na > Systém > home > a přiřaď práva na zápis i čtení pro celou složku "chose" > pravé tlačítko myši > Vlastnosti > Oprávnění > vybrat z rolovacích menu a dole nezapomeň kliknout na tlačítko > Aplikovat oprávnění na obsažené soubory...a je to!
Marek *Marp* Pszczolka
--------------------------------------------
Lenovo IdeaPad 5, CPU: 8jádrový AMD Ryzen 7, 16GB RAM, GPU: AMD ATI Renoir, 512GB SSD + Debian GNU/Linux Bookworm/Sid - Kernel: 5.18

Squilukl

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 9
Pristupova prava
« Odpověď #2 kdy: 17 Června 2007, 22:47:31 »
Jestlis pouzil Krusadera na kopirovani, taks ho mel asi pustenyho v Superuzivatelskem rezimu (ALT+K). Pak se ti samozrejme ukladane soubory "omajetnili rootem".
Tohle napravis treba zase pomoci Krusadera v Superuzivatelskym rezimu, kde na slozku s filmama kliknes pravym mysitkem a zvolis Vlastnosti a na zalozce Permissions zmenis majitele a zaskrtnes Apply changes to...
Nebo v Terninalu pomoci chmod.

Nfn

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 37
Pristupova prava
« Odpověď #3 kdy: 18 Června 2007, 12:47:11 »
Já když jsem chtěl změnit práva (vlastníka) adresáře včetně všeho uvnitř, tak jsem použil:

sudo chown -R "user":"skupina" "cesta"

Každopádně důležitý je přepínač R - vykoná příkaz "rekurzivně" (nebo tak nějak je to slovo), prostě uplatní to i pro podadresáře. Možná je to to, co chceš.
"We can do this hard way or my way. In fact, they are both the same."

Chose

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 37
  • Never say never!
Pristupova prava
« Odpověď #4 kdy: 21 Června 2007, 21:27:26 »
JJJ hledal jsem ten prikaz do shellu ale zkusil jsem si to i pres Krusadera a taky mi to prislo docela v pohode.

Takze dik... zas vim o drobet vic :)

Strečo

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 31
Pristupova prava
« Odpověď #5 kdy: 29 Června 2007, 23:45:51 »
Zdravim, zmenil som pristupove prava na /etc z 755 na 777 prikazom: "chmod -R 777 etc", teraz ked otvorim terminal aby som to vratil do povodneho stavu, tak sa nemozem dostat do root lebo vypise:
streco@streco-laptop:/$ sudo -i
sudo: /etc/sudoers is mode 0777, should be 0440

takze neviem ako sa inac prihlasit na root prava aby som to mohol zmenit alebo aky iny prikaz pouzit na obnovenie povodnych prav

Teraz sa mi nedaju spustit ani Zdroje softveru, Synaptic package manager
Add/Remove mi funguje pred chvylou som instaloval Ubuntu restricted extras.
NB HP Pavilion zv6115, Sempron 3000+ 1.8GHz, 2GB RAM, ATI Radeon Xpress 200, WiFi Broadcom-Slape lepsie v Ubuntu ako v XP, XP/9.04
PC Dell Intel Pentium 4 2.20GHz, 768MB RAM, GeForce MX440, 9.04/XP
Čítať viem, ale nemôžem to nájsť.......    Už som to našiel!        ... aj tak tomu nerozumiem ???

Vojtěch Trefný

  • Příspěvků: 9307
  • Don Quijote
Pristupova prava
« Odpověď #6 kdy: 30 Června 2007, 01:12:33 »
Za prvé: Proč sakra měníte práva u složky /etc? Tato složka je systémová a proto do ní má právo zapisovat jen root (administrátor, superuživatel)!

Za druhé: Práva u souboru /etc/sudoers nesmí být NIKDY změněna (na to jste již asi přišel...)!

Řešení: Nabootujte do recovery mode a tam napište chmod 440 /etc/sudoers a restartujte pc (reboot).

LS

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3849
    • http://linux.euweb.cz
Pristupova prava
« Odpověď #7 kdy: 30 Června 2007, 10:17:22 »
pouceni: hrajte si s pravy v /home, systemove soubory a adresare nechte tak jak jsou, pokud presne nevite co delate a proc

Strečo

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 31
Pristupova prava
« Odpověď #8 kdy: 30 Června 2007, 23:03:53 »
vojtech.t  
Za prvé: preco som to menil je Beryl http://forum.ubuntu.cz/viewtopic.php?id=6740 konkretne som nemohol zapisat toto:
"ATI
Zabezpečte Váš obdržený, nainstalovaný, otevřený kód ovladače Radeon
Přidejte následující do xorg.conf do sekce "Device"
    Option "DRI" "true"
    Option "ColorTiling" "on"
    .......   "
Nasiel som odkaz na foru pomocu chmod -R 777 a "fungovalo to" dovolilo mi prepisat
MOJA LENIVOST MI POVEDALA NACO VYPISOVAY CELU CESTU K ADRESARU KED MOZES PREPISAT NAJVYSSI? somar som pocuvol

Za druhé: Uz to budem vediet, pamatat a upozornovat na to kazdeho

Řešení: skusal som:
"chmod 440 /etc/sudoers"
chmod: changing permissions of '/etc/sudoers': Read-only file system
nepomohlo,
pri nacitavani Ubuntu vypise:
exec :7: /etc/init.d/rcS: Permission denied
init : rcS main process (2367) terminated with status 2
exec :8: /etc/init.d/rc: Permission denied
init : rc2 main process (2375) terminated with status 2
a tym to skonci a tak pisem z XP

lukas.svoboda pouceni: zobral som si

DAKUJEM za rady, prosim nevykat.

Otazocka: mam este nejaku moznost?
PS: jedine co mi bude chybat, ak budem musiet preinstalovat Ubuntu su oblubene polozky z Firefoxu a Opery.
NB HP Pavilion zv6115, Sempron 3000+ 1.8GHz, 2GB RAM, ATI Radeon Xpress 200, WiFi Broadcom-Slape lepsie v Ubuntu ako v XP, XP/9.04
PC Dell Intel Pentium 4 2.20GHz, 768MB RAM, GeForce MX440, 9.04/XP
Čítať viem, ale nemôžem to nájsť.......    Už som to našiel!        ... aj tak tomu nerozumiem ???

Strečo

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 31
Pristupova prava
« Odpověď #9 kdy: 03 Července 2007, 08:40:28 »
ozaj mi nik nevie poradit co stym? pri nacitavani Ubuntu vypise:

exec :7: /etc/init.d/rcS: Permission denied
init : rcS main process (2367) terminated with status 2
exec :8: /etc/init.d/rc: Permission denied
init : rc2 main process (2375) terminated with status 2
NB HP Pavilion zv6115, Sempron 3000+ 1.8GHz, 2GB RAM, ATI Radeon Xpress 200, WiFi Broadcom-Slape lepsie v Ubuntu ako v XP, XP/9.04
PC Dell Intel Pentium 4 2.20GHz, 768MB RAM, GeForce MX440, 9.04/XP
Čítať viem, ale nemôžem to nájsť.......    Už som to našiel!        ... aj tak tomu nerozumiem ???

Pavelp

  • Host
Pristupova prava
« Odpověď #10 kdy: 03 Července 2007, 09:21:25 »
Citace:

Za prvé: Proč sakra měníte práva u složky /etc? Tato složka je systémová a proto do ní má právo zapisovat jen root (administrátor, superuživatel)!

Za druhé: Práva u souboru /etc/sudoers nesmí být NIKDY změněna (na to jste již asi přišel...)!
Konec citace.

Reinstalujte system.

Strečo

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 31
Pristupova prava
« Odpověď #11 kdy: 03 Července 2007, 09:23:45 »
To uz viem, mam to preinstalovane. Konkretne ale na tom subore: /etc/X11/xorg.conf mozem prava menit bez nasledkov?
NB HP Pavilion zv6115, Sempron 3000+ 1.8GHz, 2GB RAM, ATI Radeon Xpress 200, WiFi Broadcom-Slape lepsie v Ubuntu ako v XP, XP/9.04
PC Dell Intel Pentium 4 2.20GHz, 768MB RAM, GeForce MX440, 9.04/XP
Čítať viem, ale nemôžem to nájsť.......    Už som to našiel!        ... aj tak tomu nerozumiem ???

toom77

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 3
Pristupova prava
« Odpověď #12 kdy: 13 Července 2007, 18:11:23 »
Clovece len nahodou som narazil na tuto diskusiu, ale neda mi: naco potrebujes menit prava xorg.conf? Ten subor nema byt pristupny beznym uzivatelom. Ak v nom potrebujes nieco nastavit/zmenit pouzi
Kód: [Vybrat]
sudo nano /etc/X11/xorg.conf(namiesto "nano" mozes pouzit svoj oblubeny editor).
Debian Lenny/Sid AMD64
AMD Sempron 64bit, 512MB RAM, Nvidia GeForce 7100

Strečo

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 31
Re: Pristupova prava
« Odpověď #13 kdy: 21 Října 2007, 05:08:11 »
Dik toom77, vtedy som sa k tomu uz nedostal ale dnes ano  ;)
NB HP Pavilion zv6115, Sempron 3000+ 1.8GHz, 2GB RAM, ATI Radeon Xpress 200, WiFi Broadcom-Slape lepsie v Ubuntu ako v XP, XP/9.04
PC Dell Intel Pentium 4 2.20GHz, 768MB RAM, GeForce MX440, 9.04/XP
Čítať viem, ale nemôžem to nájsť.......    Už som to našiel!        ... aj tak tomu nerozumiem ???

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.