Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Větrák CPU  (Přečteno 1612 krát)

Qar

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 42
Větrák CPU
« kdy: 03 Července 2007, 21:35:24 »
Zdravím.
Přátelé, mám následující problém, jehož řešení jsem nikde nenašel.

Na starém PC jsem měl Widle, dnes jsem na něj dal Ubuntu 7.04. Ale jakmile jsem teď počítač zapnul, zjistil jsem, že jakmile naběhne úvodní obrázek (taková ta oranžová žížala), počítač se najednou nějak ztišil. Tak jsem ho vypnul a rozdělal a rozdělaný pustil. Zjistil jsem, že od okamžiku náběhu žížaly se mi vypne větrák na procesoru. Třeba není potřeba, aby chladil, ale mám z toho divný pocit. Raději bych ho zapnul, jenže netuším vůbec kde a jak. Instalace je čistá, dnes nová, počítač je nějaký PIII CPU 450MHz. Počítač je celkově nějaký zpomalený, to ale přikládám rychlosti CPU versus Gnome. Jinak větrák sám v Ubuntu nenaběhne ani při zátěži.

Za rady moc díky.

martin5349

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 61
Větrák CPU
« Odpověď #1 kdy: 03 Července 2007, 21:58:58 »
A pri POSTu jeste bezi?

Qar

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 42
Větrák CPU
« Odpověď #2 kdy: 03 Července 2007, 22:03:30 »
Jojo, při POSTu ještě běží. Běží i ještě s Grubem. Přestane se točit v okamžiku zobrazení toho uvítacího obrázku.

Když vypnu acpi, tak dál běží i při žížale, jenže s vypnutým acpi zase nevypnu počítač (leda natvrdo dlouhým stiskem tlačítka power).

qUAKER

  • Host
Větrák CPU
« Odpověď #3 kdy: 04 Července 2007, 08:49:33 »
ta mas case fan?jestli ano,ten bezi?zkus ten vetrak CPU zapojit do Case fan 2,nebo pokud case fan nemas,tak do 1

martin5349

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 61
Větrák CPU
« Odpověď #4 kdy: 04 Července 2007, 09:20:13 »
Anebo koupit redukci (cca 40kc) a propojit ho primo ke zdroji.

Qar

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 42
Větrák CPU
« Odpověď #5 kdy: 04 Července 2007, 23:17:40 »
Ta deska má celkem asi tři konektory na větrák, takže je prozkouším. Dnes jsem zkoušel Ubuntu 6.10 a Suse 10.něco (už přesně nevím, co to bylo za verzi, ale asi nejnovější) a chová se to u obou systémů úplně stejně. Jakmile vypnu acpi, tak větrák běží bez problémů, ale nejde vypnout počítač. Na Ubuntu 6.06.1 LTS funguje větrák bez problémů, takže asi tahle verze bude řešením. Ale je to zvláštní, i když je v biosu nastaveno, aby se větrák točil za všech okolností, tak prostě od verze 6.10 to nemá vliv.

Ještě jsem chtěl dodat, že power management funguje s větrákem asi dobře, jenže problém je v tom, že celou dobu to ukazuje teplotu CPU cca 28 stupňů, a to i při zatížení. Takže on by se větrák třeba i zapnul, ale asi se špatně snímá teplota CPU, těžko říct.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.