Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: [HOWTO] - Jak nainstalovat dodatečně češtinu do celého systému  (Přečteno 15172 krát)

Marcel 'Maky' Šuška

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1425
  • Kdo si hraje s Ubuntu, nezlobí.
Jak nainstalovat dodatečně češtinu, když jsem si nastavil při instalaci EN nebo jiné zrcadlo.

Tento návod platí pro 6.06, ale taky pro 7.10, 7.04.


Spustit Synaptic-   Systém→Správa→Synaptic

Do HLEDAT zkopírujeme:
Pro GNOME
language-pack-gnome-cs-base
nebo language-pack-gnome-cs


Pro KDE:
language-pack-kde-cs-base
nebo language-pack-kde-cs.

Stačí hledat jeden z nich, ten druhý najde Synaptic automaticky. Dát instalovat. Soubory se stáhnou a nainstalují.

Poznámka: Ti kteří používají prostředí Gnome a přesto se neobejdou bez aplikací z KDE ( Krusader, Kaffeine, atd.) jako já, musí si doinstalovat balíčky i pro KDE, jinak aplikace mohou být v EN.
« Poslední změna: 12 Ledna 2008, 22:52:16 od Anna Taliánová »

Marcel 'Maky' Šuška

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1425
  • Kdo si hraje s Ubuntu, nezlobí.
[HOWTO] Jak nainstalovat dodatečně češtinu do celého systému
« Odpověď #1 kdy: 17 Srpna 2007, 20:34:25 »
Dovolil jsem si založit vlákno a zvýraznit jej. Už na tuto otázku odpovídám snad potřetí.

jiri-j

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 489
  • skill: Lama
[HOWTO] Jak nainstalovat dodatečně češtinu do celého systému
« Odpověď #2 kdy: 17 Srpna 2007, 20:53:21 »
Jenom doplním že pro uživatele Ubuntu to mají být balíčky: language-pack-gnome-cs-base, nebo language-pack-gnome-cs
Acer Aspire 3023WLMi, Sempron 3000+, ATI Mobility Radeon X700, 512MB RAM, Archlinux

Jakub Lucký

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3433
    • Jakub Lucký
[HOWTO] Jak nainstalovat dodatečně češtinu do celého systému
« Odpověď #3 kdy: 17 Srpna 2007, 22:02:14 »
Já jsem si dovolil udělat tomu hezčí formu
Jinak chválím ;)
FAQ-Často kladené otázky   Návody(wiki)     
Jakub@Life:~$ Ubuntu změnilo váš život, přejete si změny uložit?(Y/N)?
Děkujeme, že nekrmíte trolly Blogísek  :wq

Marcel 'Maky' Šuška

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1425
  • Kdo si hraje s Ubuntu, nezlobí.
[HOWTO] Jak nainstalovat dodatečně češtinu do celého systému
« Odpověď #4 kdy: 17 Srpna 2007, 22:34:21 »
Citace: jiri-j
Jenom doplním že pro uživatele Ubuntu to mají být balíčky: language-pack-gnome-cs-base, nebo language-pack-gnome-cs.
No já používám jenom Gnome. Tento návod je lukase.svobody z 6.06 a osvědčil se mi. Díky za něj.
Navíc, používám aplikace z KDE, třeba Krusadera. Pokud jsem dal jen balíčky language-pack-gnome-cs-base, nebo language-pack-gnome-cs, tak aplikace z KDE byly v EN.

Citace: jakub.lucky
Já jsem si dovolil udělat tomu hezčí formu.
Díky

boon

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 193
[HOWTO] Jak nainstalovat dodatečně češtinu do celého systému
« Odpověď #5 kdy: 17 Srpna 2007, 22:57:57 »
mě ani toto nepomohlo, systém mám v ČJ, avšak slovník (třeba zde v FFku) mám anglicky (but, and atp. mi to nepodtrhává, ale většinu českých slov ano :/ )
« Poslední změna: 06 Listopadu 2007, 11:01:40 od Anna Taliánová »
Ubuntu 7.10 GG  user, little Windows user (in shame)
C2Q 6600 (2,4 Ghz), 4Gb ram, Radeon HD3870 512mb

Jakub Lucký

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3433
    • Jakub Lucký
[HOWTO] Jak nainstalovat dodatečně češtinu do celého systému
« Odpověď #6 kdy: 17 Srpna 2007, 23:05:22 »
To není lokalizace... zkus v repozitáři hledat český slovník, možná tam je...
FAQ-Často kladené otázky   Návody(wiki)     
Jakub@Life:~$ Ubuntu změnilo váš život, přejete si změny uložit?(Y/N)?
Děkujeme, že nekrmíte trolly Blogísek  :wq

pavolzetor

  • Host
[HOWTO] Jak nainstalovat dodatečně češtinu do celého systému
« Odpověď #7 kdy: 18 Srpna 2007, 09:21:01 »
ja som dal vyber jazyka a tam som si pridal slovencinu a islo to

anicka

  • Host
[HOWTO] Jak nainstalovat dodatečně češtinu do celého systému
« Odpověď #8 kdy: 22 Srpna 2007, 00:04:49 »
Citace: lucque
ako sa pripojim na internet pomocou modemu?
Váš příspěvek je mimo téma a již na něj moderátor Maky reagoval (tedy odpověděl Vám) a proto byl smazán. Děkuji za pochopení.

Prosím, zkuste hledat tady na fóru - zejména v rubrice "Sítě" (případně můžete hledat i podle značky Vašeho modemu), a v případě, že byste nic nenašel, založte prosím nové vlákno. Děkuji.

Přeji hezký den! :-)
« Poslední změna: 15 Října 2007, 20:33:20 od Anna Taliánová »

Libor.Hudlik

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 1
[HOWTO] Jak nainstalovat dodatečně češtinu do celého systému
« Odpověď #9 kdy: 26 Srpna 2007, 22:55:57 »
Dovolím si přidat info, že po instalaci, když jsem v
System > Správa > Synaptic...
kliknul na tlačítko Search, tak mi to zmiňované balíčky nenašlo. Intuitivně jsem tedy zkusil tlačítko Reload a po minutce aktualizování mi to pak tyto balíčky už našlo.

Volis

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 918
  • Impossible is nothing :o]
    • www.petrvolak.com
[HOWTO] Jak nainstalovat dodatečně češtinu do celého systému
« Odpověď #10 kdy: 27 Srpna 2007, 06:19:25 »
Libor.Hudlik - ano, to je normalni tyto balicky se nacitaji az po reloaded jelikoz zavisi na vybranych jazycich, a sysnaptic je vydy po instalaci dosti neaktualni takze je vzdy ho lepsi obnovit..
Unix is Unisex :-]

Ubuntu User: 16398 || Linux User: 451118.

Kenyl

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 5
[HOWTO] Jak nainstalovat dodatečně češtinu do celého systému
« Odpověď #11 kdy: 06 Září 2007, 13:21:48 »
Kde stáhnout instalaci češtiny do celého systému Ubuntu pokud instaluji na počítač bez připojení k internetu? Děkuji.

Poborskiii

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 422
[HOWTO] Jak nainstalovat dodatečně češtinu do celého systému
« Odpověď #12 kdy: 06 Září 2007, 18:14:23 »
Na http://packages.ubuntu.com/ si najdi, vyber, stáhni pro svojí verzi K/Ubuntu balíčky a nainstaluj z nich ty potřebné: language-pack-cs + language-pack-cs-base, language-pack-gnome-cs + language-pack-gnome-cs-base, language-pack-kde-cs + language-pack-kde-cs-base. První jsou pro systémové aplikace a terminál, druhé pro gnome, třetí pro kde.
Dále je tu  language-support-cs, což je ale jen metabalíček, takže je nutné jednotlivé balíčky stáhnout opět ručně: myspell-cs-cz, aspell-cs, mozilla-firefox-locale-cs-cz, thunderbird-locale-cs, openoffice.org-help-cs, openoffice.org-l10n-cs, openoffice.org-thesaurus-cs, openoffice.org-hyphenation a gimp-help-cs. Z těchto balíčků můžeš nainstalovat jednotlivě jen ty, co potřebuješ (ale v tom případě bez metabalíku language-support-cs). U Openoffice je vyžadován také balík openoffice.org-l10n-common, tak se podívej, jestli ho už máš, jinak stáhnout a také nainstalovat.
Pro KOffice je nutný balík koffice-i18n-cs. Pro KDE se dá ještě použít balík kde-i18n-cs (většina překladů je ale už i v language-pack-kde-base). Tyto se i hodí, pokud jsou KDE a KOffice backportované, neb jsou aktualizované (pro feisty i gutsy jsou v archive.ubuntu.com, pro starší backporty jsou k nalezení v repozitáři kubuntu.org)

Tak to jsou snad všechny nejdůležitější lokalizační balíky. Krom toho mají některé další aplikace i svoje, ale většinou jsou duplikovány v příslušném language-packu.
OS: Kubuntu 15.10 64bit, KDE 5, Qt 4.8.6/5.4.2, Nvidia 352.30
PC: ASUS M5A99X EVO, AMD FX-4300, RAM Kingston 2x4 GB DDR3 1600 MHz,
SSD Kingston V300 120 GB, HDD Seagate NAS 3TB (ST3000VN000), VGA ASUS Nvidia GeForce GT 440 Silent, Monitor Dell U2412M, skříň Coolermaster Sileo 500

Kenyl

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 5
[HOWTO] Jak nainstalovat dodatečně češtinu do celého systému
« Odpověď #13 kdy: 12 Září 2007, 09:20:49 »
Tak díky, stáhl jsem si uvedené balíčky, celkem asi 350 MB, problém je v tom, že se mi vůbec nedaří je nainstalovat. Zadávám do terminálu "sudo apt-get install" a soubory tam buď přetáhnu myší nebo vypíšu cestu a terminál odpovídá, že nemůže uvedené soubory najít. Tak nevím. Pátrám dál, je v tom nějaký háček?

Marcel 'Maky' Šuška

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1425
  • Kdo si hraje s Ubuntu, nezlobí.
[HOWTO] Jak nainstalovat dodatečně češtinu do celého systému
« Odpověď #14 kdy: 12 Září 2007, 19:22:10 »
Musíte CD/DVD přidat do zdroje. Je to Systém→Správa→Zdroje software. Tam přidáte CD/DVD do zdroje (třetí záložka) a pak normálně nainstalujete.

Kenyl

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 5
[HOWTO] Jak nainstalovat dodatečně češtinu do celého systému
« Odpověď #15 kdy: 17 Září 2007, 07:57:33 »
Díky za "radu", ale Ubuntu hlásí: E:Unable to locate any package files, perhaps this is not a Debian Disc.
Ubuntu mě nenadchlo. Proč? Na počítači bez připojení se mě vůbec nezdařily ani základní
věci - nainstalovat češtinu a ovladač grafické karty i když jsem mnoho času strávil
hledáním různých návodů např. na Wiki a PCtuning. Proto jsem toho názoru, že Ubuntu na počítač bez připojení je neupotřebitelné.
Na počítač s připojením se mě podařilo po mnoha pátráních dostat potřebné. Ale: systém je neuvěřitelně komplikovaný a uživatelsky nepřívětivý. To, co se ve Windows vyřeší několika kliknutími je zde zdlouhavě řešeno anachronickým příkazovým řádkem - Terminálem. Názorným příkladem je toto fórum, svým rozsahem nevídané, kde se řeší problémy, které ve Windows neexistují. Navíc je Ubuntu i pomalejší. Shrnuto - pomalý komplikovaný systém závislý na internetu s omezeným výběrem programů. Pokud ovšem někdo cítí potřebu mít něco jiného než ostatní a rád si hraje s počítačem, je pro něj Linux ta správná volba.
Nejsem příznivcem monopolu Windows, ale nyní vím, díky za něj.
Nebo se mýlím?

charon

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 244
[HOWTO] Jak nainstalovat dodatečně češtinu do celého systému
« Odpověď #16 kdy: 17 Září 2007, 08:24:09 »
Aj toto je názor !
Laptop:  HP510   Ubuntu 10.04 Lucid Lynx LTS
Laptop:  Asus EeePC  Ubuntu 10.04 Lucid Lynx LTS
Desktop: Ubuntu 10.04 Lucid Lynx  LTS

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.