Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Zajímavé funkce Ubuntu?  (Přečteno 6411 krát)

boon

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 193
Zajímavé funkce Ubuntu?
« kdy: 20 Srpna 2007, 21:55:36 »
Zdravím, pánové a dámy. Linux jsem si nainstaloval hlavně proto, abych měl o prázdninách co dělat. Jsem student a sice mi za 11 dní začíná další rok, avšak do té doby se poměrně nudím. Přítelkyně zaskočí, jen nemůže tu být celých 24 hodin. Na Linuxu jsem tedy zprovoznil skoro vše, co jsem potřeboval, ale tak nějak bych se chtěl dopátrat, jestli má Linux nějaké zajímavé funkce. Něco, co by stálo za to. Rád bych rozchodil 3D desktop, ale jelikož stále nevím, co mám vlastně udělat, nebo jak jej spustit, jestli nainstalovat beryl, když jsem "zprovoznil" compiz pomocí jednoho manuálu (HOWTO zde na fóru) a jaké ovladače mít, tak se do toho asi ani pouštět nechci. Co tedy ještě stojí za řeč? S čím jste se dost dlouho pachtili a nakonec jste byli hrdí na svůj výsledek? Chci se učit o GNU/Linux, nechci být uživatel, který používá Windows proto, že jej používají všichni ostatní... Problém je v tom, že ani Ubuntu není tak složité, aby mě zabavilo na 2 měsíce. Ano, je to jen díky tomuto fóru a wiki, za což mnohokrát děkuji, ale rád bych něco, klidně podle návodu, nebo manuálu, co by v Ubuntu stálo za to.

Najde se někdo, kdo o něčem takovém ví? Jo a ještě jednu otázečku, pokud si mohu dovolit se zeptat... Je Ubuntu i na PDA? Mám Acera N50 (312Mhz, 64rom tuším) a rád bych zkusil kopnout i tam Linux. WM nejsou špatné, ale bylo by zajímavé mít tam něco takového :-)
Ubuntu 7.10 GG  user, little Windows user (in shame)
C2Q 6600 (2,4 Ghz), 4Gb ram, Radeon HD3870 512mb

Vojtěch Trefný

  • Příspěvků: 9307
  • Don Quijote
Zajímavé funkce Ubuntu?
« Odpověď #1 kdy: 20 Srpna 2007, 22:01:51 »
Chcete zábavu - nainstalujte si další grafické prostředí - KDE, Xfce, fluxbox, e17... A máte o nastavování, objevování a zábavu postaráno :D.
Nebo zkuste pracovat v čistě textovém prostředí - objevujte věci jako MOC (přehrávač hudby pro konzoli), elinks (webový prohlížeč)... zaručuji, že se nudit nebudete :D.

Miko10

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 642
Zajímavé funkce Ubuntu?
« Odpověď #2 kdy: 20 Srpna 2007, 22:14:16 »
Cosi o Ubuntu na PDA som uz cital, ale nebolo pre acery. Ja mam Acer N10. Inak ak sa chces bavit, skus si ho synchronizovat s Ubuntu (resp. Linuxom celkovo). Mozem ti povedat ze nad tym stravis peknych par horucich chvil. Ja som sa s tym trapil, a podarilo sa mi synchronizovat kontakty, tasky a kalendar s Evolution. Ale aj tak som sa potom na to vykaslal, je to narocne, ale potesilo ma to. Len by to chcelo nejak zautomatizovat.
Fujitsu-Siemens V6535, CD T3200, 3GB RAM, 320 GB HDD, Wifi Atheros 242x, Ubuntu 10.10

boon

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 193
Zajímavé funkce Ubuntu?
« Odpověď #3 kdy: 20 Srpna 2007, 22:56:40 »
ad MOC - zkouším jej, ale zatím jen tak oťukávám :-). Příkazová řádka vypadá zajímavě, mno.

ad PDA - já jej nepotřebuji synchronizovat, leží mi zaprášené na poličce a já na něj vše nainstaluji jen když někam jedu, jinak mám PC a 2 notebooky :-))))
Ubuntu 7.10 GG  user, little Windows user (in shame)
C2Q 6600 (2,4 Ghz), 4Gb ram, Radeon HD3870 512mb

Skeletonix

  • Host
Zajímavé funkce Ubuntu?
« Odpověď #4 kdy: 20 Srpna 2007, 23:20:00 »

boon

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 193
Zajímavé funkce Ubuntu?
« Odpověď #5 kdy: 20 Srpna 2007, 23:43:59 »
Citace: Skeletonix
http://www.linuxfromscratch.org/ ;)
Heh no udělat si svůj vlastní Linux... Necítím se pomalu ani na jiné distribuce (např. Debian) natož abych vytvářel svou :D. Každopádně zajímavé je to hodně, až se budu zas nudit, juknu na to. Děkuji :-)
Ubuntu 7.10 GG  user, little Windows user (in shame)
C2Q 6600 (2,4 Ghz), 4Gb ram, Radeon HD3870 512mb

Pavel Půlpán

Zajímavé funkce Ubuntu?
« Odpověď #6 kdy: 20 Srpna 2007, 23:50:26 »
4boon: Debian ale neni vubec tezkej... ;) Pokud zvladate zaklady konzole Ubuntu, neni problem. ;) Doby kdy byl Debian only for the experts jsou davno pryc. ;)

boon

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 193
Zajímavé funkce Ubuntu?
« Odpověď #7 kdy: 20 Srpna 2007, 23:52:41 »
Citace: diwoczaak
4boon: Debian ale neni vubec tezkej... ;) Pokud zvladate zaklady konzole Ubuntu, neni problem. ;) Doby kdy byl Debian only for the experts jsou davno pryc. ;)
já se hlavně bojím kompilace souborů, které je v Debianu a Gentoo údajně nejvíce... To mi dělá potíže, protože ani v Ubuntu nevím, jak kompilovat tar.gz... Vím, že je to nějak configure, makeinstall a install, ale toď vše
Ubuntu 7.10 GG  user, little Windows user (in shame)
C2Q 6600 (2,4 Ghz), 4Gb ram, Radeon HD3870 512mb

Pavel Půlpán

Zajímavé funkce Ubuntu?
« Odpověď #8 kdy: 20 Srpna 2007, 23:55:19 »
Kompilace souboru? V Debianu? Kde jste to proboha slysel? Repozitare Ubuntu a Debianu jsou z 90% obsahove totozny! Kompilace neni absolutne potreba... ;)

A co se tyce Gentoo... take neni ceho se bat. Emerge je dost silnej nastroj a pokud nebudete upravovat zdroje, neni nic jineho potreba. ;)

boon

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 193
Zajímavé funkce Ubuntu?
« Odpověď #9 kdy: 21 Srpna 2007, 00:01:58 »
Mno, slyšel jsem to od jednoho kamaráda, který Debian má. Ostatně on mě odkázal na Ubuntu jako na GNU/Linux pro začátečníky... A musím říct, že i Mandriva byla třeba s nastavováním radeonky "hrozná". Člověku občas ani ta kniha nefunguje. Každopádně Debian... Nevím, mno. Bojím se toho jako čert kříže, ale rád zkouším nové věci, tak uvidím :-). Nemůžu se dočkat října na GG :-)
Ubuntu 7.10 GG  user, little Windows user (in shame)
C2Q 6600 (2,4 Ghz), 4Gb ram, Radeon HD3870 512mb

Jakub Lucký

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3433
    • Jakub Lucký
Zajímavé funkce Ubuntu?
« Odpověď #10 kdy: 21 Srpna 2007, 00:02:32 »
Jiné (konfigurovatelnější) grafické prostředí je zajímavá volba...
fvwm-crystal je dobrá volba (je to fakt super a nemá to přehledné konfiguráky), nebo třeba fluxbox (ten má krásně přehledné konfigy)...
o Compizu už tady řeč padla...
vyladit si Bash a používat příkazovou řádku je taky fajn (zkuste nemít den zapnuté Xka ;) )
Projít Návody, tipy a triky, něco si vybrat, zkusit rozběhat
Začít se učit programovat
Vzít si druhý počítač, ten první zabezpečit a pak zkoušet různé hackerské triky z netu
zkusit udělat si mail/file/whatever server

Možností je spousta, jde o to co vás baví :)

Edit: zrychlovat boot, rozbíhat Suspend2RAM, Suspend2Disk, učení se s editory vim a emacs
FAQ-Často kladené otázky   Návody(wiki)     
Jakub@Life:~$ Ubuntu změnilo váš život, přejete si změny uložit?(Y/N)?
Děkujeme, že nekrmíte trolly Blogísek  :wq

Pavel Půlpán

Zajímavé funkce Ubuntu?
« Odpověď #11 kdy: 21 Srpna 2007, 00:07:17 »
Jiste. Debian neni vhodny pro absolutni zacatecniky, kteri vidi Linux poprve. Ale pro ty, kteri zvladnou Ubuntu nainstalovat a nastavit by ani Debian nemel byt problem. Opravdu neni ceho se bat... za vyzkouseni to opravdu stoji. Nicmene pro domaci pouziti je Ubuntu zatim vhodnejsi. ;)

Na Gutsyho se tesim tez... co pozoruju features, je duvod proc se tesit. :)

boon

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 193
Zajímavé funkce Ubuntu?
« Odpověď #12 kdy: 21 Srpna 2007, 00:20:50 »
Citace: jakub.lucky
Jiné (konfigurovatelnější) grafické prostředí je zajímavá volba...
fvwm-crystal je dobrá volba (je to fakt super a nemá to přehledné konfiguráky), nebo třeba fluxbox (ten má krásně přehledné konfigy)...
o Compizu už tady řeč padla...
vyladit si Bash a používat příkazovou řádku je taky fajn (zkuste nemít den zapnuté Xka ;) )
Projít Návody, tipy a triky, něco si vybrat, zkusit rozběhat
Začít se učit programovat
Vzít si druhý počítač, ten první zabezpečit a pak zkoušet různé hackerské triky z netu
zkusit udělat si mail/file/whatever server

Možností je spousta, jde o to co vás baví :)

Edit: zrychlovat boot, rozbíhat Suspend2RAM, Suspend2Disk, učení se s editory vim a emacs
Velmi mě zaujalo to "hackování", jelikož se o hacking zajímám (ne jak se nabourat do školního serveru, ale jak který program funguje, jaké má bezpečnostní omezení atp. Také jsem o tom psal článek.), ale jen ve winech. Mohl by jste mi prosím doporučit nějakou stránku s takovými tipy? Mám notebook, takže problém s 2-mi kompy by nebyl (snad nevadí, že jsou napojeni na jednu síť)

Edit: tak mě napadá, že v čj by to bylo úplně nejlepší, ale to asi není možné, takže pokud by jste mi poslal nějakou anglickou stránku (již hledám na google, ale přecijen...), mohl bych ji i přeložit :-) (ten článek o hackingu).
Ubuntu 7.10 GG  user, little Windows user (in shame)
C2Q 6600 (2,4 Ghz), 4Gb ram, Radeon HD3870 512mb

Jakub Lucký

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3433
    • Jakub Lucký
Zajímavé funkce Ubuntu?
« Odpověď #13 kdy: 21 Srpna 2007, 00:56:35 »
pokud chcete bezpečnost webových stránek atd. , začněte se zabývat PHP, to nikdy neuškodí a stránkou budiž http://www.hackthissite.org/

Pokud chcete obecně bezpečností systémů, je to trochu složitější... Bojím se že hledat nějaký komplexní web bude problém ale můžete se kouknout...
Jinak v tomto oboru se nejlépe získávají znalosti praxí...
Další zdrojem informací může být třeba toto:
http://www.abclinuxu.cz/clanky/show/49917
FAQ-Často kladené otázky   Návody(wiki)     
Jakub@Life:~$ Ubuntu změnilo váš život, přejete si změny uložit?(Y/N)?
Děkujeme, že nekrmíte trolly Blogísek  :wq

Filip Dominec

  • [Proplesk] [Piškot]
  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1157
Zajímavé funkce Ubuntu?
« Odpověď #14 kdy: 21 Srpna 2007, 13:12:25 »
Myslím, že dost zábavy (doopravdy) si člověk užije, když se pustí do
1) programování - gcc, anjuta + glade (+ všechy doporučované balíčky) umožňují si nepříliš složitě naklikat GTK2 grafické aplikace, na webu je hromada návodů. Napadá mne tolik věcí, co bych chtěl naprogramovat, i včetně různých utilit do systému (pohodlný ISO mount, jednoduché a nenáročné GUI k iptables, route, xorg.conf či fstabu).
2) blbnutí s jednočipy - za 34,- koupit jednočipový počítač atmega8-16PU, instalovat avrdude, pročíst návody na robotika.cz, upájet programovací kabel a experimentovat a experimentovat - to vystačí na několik let. Můžeš s atmegou8 řídit třeba tohle: http://fd.getthetruefacts.com/roman/
3) balíčkování - na webu je spousta věcí, co ještě nebyly zabalíčkovány pro Ubuntu. Nemusí to být jen programy, do českých repozitářů jde dát i všelijaké šiřitelné věci jako třeba ústava :)
4) (je v patičce)
http://www.vrattenamstat.cz/ | Buďme tolerantní k triviálním dotazům; neznamenají "neumím to najít", ale "nejsem si jist, že to je správná cesta".

reaper

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 434
    • http://ronny.rammsteinfan.cz/
Zajímavé funkce Ubuntu?
« Odpověď #15 kdy: 21 Srpna 2007, 15:03:10 »
ad MOC.. ja radsi MPD :-)
IBM/Lenovo Thinkpad R61 14", Intel Core 2 Duo T7250 - 2GHz @ 800MHz, 2GB RAM, 160GB + 300GB HDD, Intel X3100 - Ubuntu 8.04

Jakub Lucký

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3433
    • Jakub Lucký
Zajímavé funkce Ubuntu?
« Odpověď #16 kdy: 21 Srpna 2007, 15:24:27 »
Citace: reaper
ad MOC.. ja radsi MPD :-)
[offtopic][flame]MOC rulezz [/flame] [/offtopic] ;)
FAQ-Často kladené otázky   Návody(wiki)     
Jakub@Life:~$ Ubuntu změnilo váš život, přejete si změny uložit?(Y/N)?
Děkujeme, že nekrmíte trolly Blogísek  :wq

boon

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 193
Zajímavé funkce Ubuntu?
« Odpověď #17 kdy: 21 Srpna 2007, 16:04:37 »
Tak nápadů je zde opravdu hodně, od toho přeinstalování grafického prostředí po programování. Některé jsou na mě moc těžké (jednočipy? Slyším prvně v životě), některé pak pro mě nezajímavé... Když jsem nad tím přemýšlel, co by mě uspokojilo (práce by měla nějaký vyšší účel, než jen zabít čas a vyhodit peníze), dostal jsem se k překládání anglické wiki. To by mohlo být docela dost přínosné i pro ostatní, můj čas by to zabilo, peníze nestálo, angličtinu zlepšilo. Každopádně je něco, co potřebuje přeložit, nebo anglická wiki je už kompletně přeložena?

Ad nápady, samozřejmě děkuji všem, ale mnoho z nich je neuskutečnitelných pro mě :-). Poslední dobou tedy spíš čtu než abych se věnoval pc, na druhou stranu aspoň mám i kulturní zážitek :D
Ubuntu 7.10 GG  user, little Windows user (in shame)
C2Q 6600 (2,4 Ghz), 4Gb ram, Radeon HD3870 512mb

Pavel Půlpán

Zajímavé funkce Ubuntu?
« Odpověď #18 kdy: 21 Srpna 2007, 16:11:49 »
Ta Wiki je pamparadni napad... chce ozivit. ;)

boon

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 193
Zajímavé funkce Ubuntu?
« Odpověď #19 kdy: 21 Srpna 2007, 16:15:22 »
Citace: diwoczaak
Ta Wiki je pamparadni napad... chce ozivit. ;)
tož, já jsem se koukal na hry, přeloženo (teda, to, co jsem kontroloval bylo i česky). Tak fain, říkám si, juknu na programování, taky mě zajímá. Mno a ono taky přeloženo (i když některé programy tam byly jiné, mno). Takže se ptám, jestli je ještě nějaké nelokalizovaná stránka. Pokud ano, rád se do toho pustím :)
Ubuntu 7.10 GG  user, little Windows user (in shame)
C2Q 6600 (2,4 Ghz), 4Gb ram, Radeon HD3870 512mb

Pavel Půlpán

Zajímavé funkce Ubuntu?
« Odpověď #20 kdy: 21 Srpna 2007, 16:21:01 »
Zrovinka dneska jsem zakladal cast s propagacnimi materialy. Dal jsem tam zatim zaklad, co jsem nasel na anglicky wiki. A neni to jedina cast, co oproti anglicke chybi... jiste se najde i neco dalsiho. ;)

Jakub Lucký

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3433
    • Jakub Lucký
Zajímavé funkce Ubuntu?
« Odpověď #21 kdy: 21 Srpna 2007, 16:21:15 »
Začal bych třeba u LAMP, pak klidně začít procházet http://wiki.ubuntu.com/ a hledat príma věci které se dají přeložit

Ohledně wiki bych kontaktoval Rippera... stará se o ní a má přehled, tak asi poradí nejlíp :)
http://forum.ubuntu.cz/profile.php?id=1122
FAQ-Často kladené otázky   Návody(wiki)     
Jakub@Life:~$ Ubuntu změnilo váš život, přejete si změny uložit?(Y/N)?
Děkujeme, že nekrmíte trolly Blogísek  :wq

boon

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 193
Zajímavé funkce Ubuntu?
« Odpověď #22 kdy: 21 Srpna 2007, 16:26:19 »
Citace: jakub.lucky
Začal bych třeba u LAMP, pak klidně začít procházet http://wiki.ubuntu.com/ a hledat príma věci které se dají přeložit
Mno, LAMP... Přeložit to můžu (i když to nějakou chvíli bude trvat), ale kam potom s tím? Mám to překládat nějak rovnou do wiki, nebo můžu nejdříve do texťáku? Jak to tam pak vložit?
Ubuntu 7.10 GG  user, little Windows user (in shame)
C2Q 6600 (2,4 Ghz), 4Gb ram, Radeon HD3870 512mb

Jakub Lucký

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3433
    • Jakub Lucký
FAQ-Často kladené otázky   Návody(wiki)     
Jakub@Life:~$ Ubuntu změnilo váš život, přejete si změny uložit?(Y/N)?
Děkujeme, že nekrmíte trolly Blogísek  :wq

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.