Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Windows + Ubuntu  (Přečteno 15922 krát)

Bufik

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 58
Windows + Ubuntu
« kdy: 25 Srpna 2007, 22:43:30 »
Jak to mám udělat aby mi oba dva systémy běhaly bez toho abych musel přeinstalovávat winy a při spuštění jsem si mohl vybrat jaký systém nabootovat? Hledal jsem všude a když tím myslím všude tak všude.....
Potřeboval bych to nějak krok po kroku detailně vypsat co mám dělat abych to nepo*censored*.
Úspěch není finální, selhání je fatální.

Vojtěch Trefný

  • Příspěvků: 9307
  • Don Quijote
Windows + Ubuntu
« Odpověď #1 kdy: 25 Srpna 2007, 22:47:46 »
Citace: Bufik
Hledal jsem všude a když tím myslím všude tak všude.....
To jste hledal asi ve špatném všude...

http://wiki.ubuntu.cz/Pr%C5%AFvodce_instalac%C3%AD
http://wiki.ubuntu.cz/FAQ/Ubuntu_a_Windows

Bufik

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 58
Windows + Ubuntu
« Odpověď #2 kdy: 25 Srpna 2007, 22:52:02 »
No já už jsem to totiž jednou měl tohleto ale teď jsem to nemohl zaboha najít a myslel jsem si že je to prostě smazaný tak díkec
Úspěch není finální, selhání je fatální.

Bufik

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 58
Windows + Ubuntu
« Odpověď #3 kdy: 25 Srpna 2007, 23:03:06 »
Takže mu mám nechat místo 10 gb to při rozdělování disku?
Úspěch není finální, selhání je fatální.

Jan Skořepa

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1253
    • JaSovy stránky
Windows + Ubuntu
« Odpověď #4 kdy: 26 Srpna 2007, 13:58:59 »
Přesně tak, 10 giga by mělo stačit, tedy podle toho, kolik aplikací tam budete instalovat. Já nechal pro jistotu 15 giga volno a teď mám zaplněných jen něco přes 3 giga. :)
MB ASUS P5KPL/EPU - CPU Pentium(R) Dual-Core E5300 2600 MHz - RAM 4 GB DDR2 - GK GIGABYTE GeForce 8400 GS - OS Debian Stable (64bit)

Marcel 'Maky' Šuška

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1425
  • Kdo si hraje s Ubuntu, nezlobí.
Windows + Ubuntu
« Odpověď #5 kdy: 26 Srpna 2007, 16:26:17 »
Citace: Bufik
No já už jsem to totiž jednou měl tohleto ale teď jsem to nemohl zaboha najít a myslel jsem si že je to prostě smazaný tak díkec
To Bufik
Nedivte se, že nemůžete najít své vlákno, když ho pojmenujete PROBLÉM, co si máte představit. Přejmenoval jsem ho. Navíc jste založil další dvě stejné vlákna pod podobným názvem, ale se stejným problémem.

 
Citace:  Bufik
Takže mám NTFS při instalaci jsem si ho rozdělil na 2 části a udělalo se to obráceně než jsem chtěl, 23.5 Gb se vyhradilo pro Windows a 130gb pro Linux, v dalším kroku se instalace s migrováním dat zaseknula a já bych teď potřeboval ty dvě části prohodit aby linuxácká měla 23,5 Gb a Windowsácká ten zbytek. Případně to nějakým programem sloučit a poté to řádně rozdělit. PS: po spuštění OS Windows mi nezjištěných důvodů přestal jít zvuk.
Citace:  Bufik
Když dělím disk skočí tam zapsat předchozí změny na disk atd. a pak vyskočí nějaký velký okno v angličtině - co s tím?

Editoval jsem toto vlákno a změnil jeho nadpis. Prosím příště zadávejte výstižněji svou otázku, než PROBLÉM.

Editoval Maky (Dnes 13:12:11)
Více používejte VYHLEDÁVÁNÍ, opravdu se to tu řešilo mnohokrát:

http://forum.ubuntu.cz/search.php?search_id=1794207539
http://forum.ubuntu.cz/viewforum.php?id=5
http://forum.ubuntu.cz/viewtopic.php?id=12901
http://forum.ubuntu.cz/viewtopic.php?id=12426
http://forum.ubuntu.cz/viewtopic.php?id=12043

Taky bych doporučil neinstalovat z hlavy, ale pěkně si návod na instalaci vytisknout a přečíst: http://wiki.ubuntu.cz/Průvodce_instalací#head-6f3657afb4f8e2acf78edb3b1ba3e8a12cdc76a1

Takže duplicitní vlákna smáznu.
« Poslední změna: 22 Listopadu 2007, 18:20:25 od Anna Taliánová »

Bufik

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 58
Windows + Ubuntu
« Odpověď #6 kdy: 26 Srpna 2007, 17:14:55 »
Takže mám 2 problémy

1) Místo HDA je tam SDA a když už jsem to udělal nahoře žádné barevné obdélníčky nebyly.

2) Když dám dál tak to napíše není určen kořenový souborový systém. Opravte z příslušného menu a nepustí mně to dál.

Těmi dalšími nastaveními mám na mysli mout a ještě něco anglicky to jsem nechal defaultní
Úspěch není finální, selhání je fatální.

Marcel 'Maky' Šuška

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1425
  • Kdo si hraje s Ubuntu, nezlobí.
Windows + Ubuntu
« Odpověď #7 kdy: 26 Srpna 2007, 17:21:52 »
To Bufik

1. Napište prosím, jestli instalujete na jeden rozdělený disk nebo na dva disky.
2. V linuxech všeobecně nejsou disky C, D atd. Musíte si pamatovat/napsat kapacitu disku na kterém máte win a na který chcete instalovat.
3. Přečtěte si návod na instalaci s instalací win: http://wiki.ubuntu.cz/Průvodce_instalací#head-6f3657afb4f8e2acf78edb3b1ba3e8a12cdc76a1

Bufik

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 58
Windows + Ubuntu
« Odpověď #8 kdy: 26 Srpna 2007, 17:24:54 »
Přečetl jsem udělal jsem to a špatně to dopadlo udělal jsem to podle albiho (opravil jsem to co asistence napáchala) a nastaly nějaké komplikace které bych rád vyřešil
Úspěch není finální, selhání je fatální.

Jan Skořepa

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1253
    • JaSovy stránky
Windows + Ubuntu
« Odpověď #9 kdy: 26 Srpna 2007, 17:37:09 »
Tak prosím napište, co vám nejde. Udělejte to podle jednotlivých bodů, které očíslujete. Pište souvislými větami s podmětem a přísudkem, ukončenými interpunkčními znaménky. Co nebudete vědět nebo chcete poradit, pište jako otázky, tj. ukončujte otazníkem. (Nechci vás opravovat, ale nám se to opravdu špatně čte.)

P.S.: Ten návod na wiki jste si skutečně pečlivě přečetl? Pokud něčemu nerozumíte, zkusíme vám poradit, ale pokud nerozumíte mnoha věcem, jako ani přibližně co proč děláte, raději zvažte, jestli se to budete pokoušet sám instalovat, nebo vám pomůže nějaký váš zkušenější kamarád.
MB ASUS P5KPL/EPU - CPU Pentium(R) Dual-Core E5300 2600 MHz - RAM 4 GB DDR2 - GK GIGABYTE GeForce 8400 GS - OS Debian Stable (64bit)

Bufik

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 58
Windows + Ubuntu
« Odpověď #10 kdy: 26 Srpna 2007, 17:46:26 »
Píšu v bodech viz.
Takže mám 2 problémy

1) Místo HDA je tam SDA a když už jsem to udělal nahoře žádné barevné obdélníčky nebyly.

2) Když dám dál tak to napíše není určen kořenový souborový systém. Opravte z příslušného menu a nepustí mně to dál.

Těmi dalšími nastaveními mám na mysli mout a ještě něco anglicky to jsem nechal defaultní
Úspěch není finální, selhání je fatální.

Jan Skořepa

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1253
    • JaSovy stránky
Windows + Ubuntu
« Odpověď #11 kdy: 26 Srpna 2007, 17:55:40 »
1) Místo HDA je tam SDA a když už jsem to udělal nahoře žádné barevné obdélníčky nebyly.

Jako v Gnome Partition Editoru?


2) Když dám dál tak to napíše není určen kořenový souborový systém. Opravte z příslušného menu a nepustí mně to dál.

Ten  si musíte zvolit - a tohle je při instalaci?


Těmi dalšími nastaveními mám na mysli mout a ještě něco anglicky to jsem nechal defaultní

mout? myslíte mount?
co je tam anglicky?
MB ASUS P5KPL/EPU - CPU Pentium(R) Dual-Core E5300 2600 MHz - RAM 4 GB DDR2 - GK GIGABYTE GeForce 8400 GS - OS Debian Stable (64bit)

majkl83

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 7
Windows + Ubuntu
« Odpověď #12 kdy: 26 Srpna 2007, 17:58:47 »
Pokud trochu rozumite rozdelovani disku na dilci partitions (tim nemyslim ze je budete muset rozdelovat ;)), tak pouzijte rucni rozdeleni. Tam vyberte oddil, na ktery se ma ubuntu instalovat a editujte misto pripojeni (mozna se to jmenuje pripojny bod). Tam napiste / . Potom by vas to melo pustit dal.
Btw. doufam ze jsem se vyjadril lepe nez vy :)

jirihuf

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 894
Windows + Ubuntu
« Odpověď #13 kdy: 26 Srpna 2007, 19:44:44 »
Ruční rozdělení musíte udělat, pakliže chcete zachovat partition s win...
Je zapotřebí vytvořit nové partitiony - min. 2, nejlépe však 3
1) při editaci zvolte jako přípojný bod "/" - to je kořenový adresář
2)swap
3) /home

Je možno dát / a /home na jeden partition, ale pak si děláte zase různé jiné starosti ... atd...

/ stačí 5Gb
swap max 1024Mb
/home - zbytek

...prosím, bez vulgarismů, je to příšerné...
..a čtěte manuály. Nejsou zbytečné a jsou velmi užitečné!
Have you tried turning it off and on again?

Bufik

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 58
Windows + Ubuntu
« Odpověď #14 kdy: 26 Srpna 2007, 21:45:21 »
Takže jestli jsem správně pochopil poslední oblast (úložiště dat) má mít přípojný bod /home ???
« Poslední změna: 22 Listopadu 2007, 18:21:21 od Anna Taliánová »
Úspěch není finální, selhání je fatální.

Vojtěch Trefný

  • Příspěvků: 9307
  • Don Quijote
Windows + Ubuntu
« Odpověď #15 kdy: 26 Srpna 2007, 21:56:09 »
Citace: Bufik
Takže jestli jsem správně pochopil poslední oblast (úložiště dat) má mít přípojný bod /home ???
Ano.

Bufik

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 58
Windows + Ubuntu
« Odpověď #16 kdy: 26 Srpna 2007, 21:58:57 »
Díky jdu to štelovat
Úspěch není finální, selhání je fatální.

qUAKER

  • Host
Windows + Ubuntu
« Odpověď #17 kdy: 26 Srpna 2007, 21:59:57 »
at nezakladam nove tema - dalo by se pripojit stejnym zpusobem treba /usr? docela by me to zajimalo.. a nemam to kde odzkouset :) uplatneni by to melo treba pri reinstalu systemu - programy by zustaly zachovany.

Vojtěch Trefný

  • Příspěvků: 9307
  • Don Quijote
Windows + Ubuntu
« Odpověď #18 kdy: 26 Srpna 2007, 22:03:36 »
Citace: qUAKER
at nezakladam nove tema - dalo by se pripojit stejnym zpusobem treba /usr? docela by me to zajimalo.. a nemam to kde odzkouset :) uplatneni by to melo treba pri reinstalu systemu - programy by zustaly zachovany.
Ano v podstatě všechny adresáře by se daly připojit jinam, protože vlastní adresář se vždy nachází na rootu (míněno "/") a jenom obsah je na oddílu.

Ale mám dojem, že /usr by se při reinstallu stejně přepsal...

Milhouse

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5726
Windows + Ubuntu
« Odpověď #19 kdy: 26 Srpna 2007, 22:04:53 »
Ano, jakýkoli adresář si můžete dát do fstab a nastavit partišnu. Dával jsem /usr a /var na jiný disk u známého.

N. Á. V. O. D. Y.
 "...naše práce není vidět, ale je důležitá!"

qUAKER

  • Host
Windows + Ubuntu
« Odpověď #20 kdy: 26 Srpna 2007, 22:10:12 »
protoze kdyz jsem mel linux poprve, tak byl potreba reinstal - a nevedel jsem, jak udelat, aby mi vsechny programy zustaly zachovany. Ted uz to ale nepotrebuju, protoze system je stabilni.. (a tak musi vydrzet protoze z nestabilniho systemu tezko udelam dobre live CD)

Vojtěch Trefný

  • Příspěvků: 9307
  • Don Quijote
Windows + Ubuntu
« Odpověď #21 kdy: 26 Srpna 2007, 22:11:31 »
Citace: qUAKER
protoze kdyz jsem mel linux poprve, tak byl potreba reinstal - a nevedel jsem, jak udelat, aby mi vsechny programy zustaly zachovany. Ted uz to ale nepotrebuju, protoze system je stabilni.. (a tak musi vydrzet protoze z nestabilniho systemu tezko udelam dobre live CD)
OT: Co tvoříš za LiveCD?

qUAKER

  • Host
Windows + Ubuntu
« Odpověď #22 kdy: 26 Srpna 2007, 22:17:28 »
no premyslel jsem ze si udelam svou verzi ubuntu - livko s instalaci a minimalnimi naroky na PC. Pouziva window manager Openbox, desktop ROX-Fileru a LXpanel (puvodne tam mel jit e17 protoze bezel rychle a nezatezoval moc PC, ale je dost unstable) a prihlasovak wdm. Bude to mensi DVD s hodne softwarem (skoda ze nemuzu vlozit treba balicek w32codecs kvuli licencim), je zalozeno na verzi Edgy

Bufik

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 58
Windows + Ubuntu
« Odpověď #23 kdy: 26 Srpna 2007, 22:43:21 »
Děkuji všem kdo mi poradili Systém byl úspěšně instalován.
Ještě ovšem pár dotazů týkajících se bootování + jeden problém.

1) Kterou verzi mám spouštět?
Tu první (nejspíš normální) nebo tu druhou (jakási recovery)?
+
2) Když po Linuxu a řádném restartu celého počítače spustím OS: Windows relativně dlouho je tam obrazovka Vítejte pak zmizí a naběhne pozadí a neděje se dál nic. Pomáhá jen CTRL+DEL a odhlásit uživatele a pak se přihlásit z5 po tomhle "manévru" všechny ikony i lišta naběhnou. Potřeboval bych aby to nabíhalo rovnou.
Úspěch není finální, selhání je fatální.

Vojtěch Trefný

  • Příspěvků: 9307
  • Don Quijote
Windows + Ubuntu
« Odpověď #24 kdy: 26 Srpna 2007, 22:52:18 »
ad 1 - tu první možnost, recovery mode je textový režim a slouží k nápravě případných chyb...

ad 2 - linux nemůže tímto způsobem narušit činnost windows - jakmile se začnou spouštět je to jen "jejich problém".

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.